Jump to content

Recommended Posts

με το καλο Χρυσανθη και σε σπιτι με αυλη για να φτιαξεις 5 τονους λιμνη.... δεν ξερω παλι αν σου φτασει..  :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και το ζευγάρωμα συνεχίζεται, βλέπω αυγά, αλλά με τόσους βάρβαρους εκεί μέσα δεν επιζεί τίποτα...

 

Εδώ το βιντεάκι:

https://goo.gl/photos/USkRYAohYzNDDbmv7

 

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://goo.gl/photos/7Q8Sv3xKPeJM3okK9

 

Εδώ φαίνεται καλύτερα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ωραια ψαρακια εβγαλες Χρυσανθη, μπραβο.. να σου ζησουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!  :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει θηρία!!! Φτού, φτού!!! Να σου ζήσουν.... :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνουν σαν του Τάκη, χαχαχαχα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνουν σαν του Τάκη, χαχαχαχα!

 

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύουν... όπου να 'ναι θα κάνετε κόντρα ποιος τα έχει μεγαλύτερα!!!   :lolu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι έγινε; Θα μοιράσεις ψαράκια ή όχι; Έχω θέσει υποψηφιότητα για ένα λευκό... και όχι καρχαρία :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγρατα κορίτσι ;) να τα χαίρεσαι !!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς ένα από τα δυο λευκά εξαφανίστηκε, είτε το έφαγε γάτα, είτε κανένα πουλί, εκτός αν μου το...έκλεψαν! Κατα τα αλλά ζούμε και βασιλεύουν και μεγαλώνουν. Τώρα έχει μείον τέσσερις βαθμούς έξω αλλά έχω σκεπάσει τη λιμνούλα με ένα μονωτικό και έχω ανάψει το θερμοστάτη, ατμούς βγάζει... Τα ψαράκια ειναι καλά και την ημέρα η θερμοκρασίας ήταν στους δεκατέσσερις βαθμούς, τώρα το βράδυ δεν είδα... Τα ταΐζω ειδική τροφή για το χειμώνα, αλλά σε μικρές ποσότητες...Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τις προηγούμενες μέρες επειδη είχαμε χιόνια είχα κρατήσει κλειστή τη λιμνούλα, όπως βλέπετε στη φωτογραφία πάνω. Δεν είναι τελείως κλειστή, το ένα τέταρτο είναι ανοιχτό στα αριστερά. Σήμερα που έβγαλα το φελιζόλ το νερό μύριζε άσχημα και μία ψαρίνα ήταν στην επιφάνεια και δεν φαινόταν καλά. Δυστυχώς δεν είχα καθόλου χρόνο για να ασχοληθώ όπως πρέπει και απλά έβγαλα το κάλυμμα, έφερα μέσα την ψαρίνα σε νερό από τη λιμνούλα και πρόσθεσα λίγο φρέσκο νερό με αντιχλώριο και άδειασα ένα κουβά νερό και πρόσθεσα ένα ποτιστήρι φρέσκο νερό. Τα υπόλοιπα ψάρια δεν έδειχναν να έχουν πρόβλημα. Αύριο με το καλό θα κάνω μία γενναία αλλαγή νερού και συντήρηση στο φίλτρο με την ευκαιρία και θα δω αν θα την βάλω πίσω την ψαρίνα. Βάλε την ελλιπή συντήρηση τώρα που είναι χειμώνας και δεν έχω και καθόλου χρόνο, βάλε το ότι δεν τα είδε ήλιος τις τελευταίες μέρες, δεδομένου και ότι το νερό μύρισε άσχημα και ήταν θολό, πολύ φοβάμαι ότι αρρώστησε από τις συνθήκες το καημένο. Μου πέρασε και από το μυαλό μήπως άρχισαν τα ζευγαρώματα, γιατί και τις δύο προηγούμενες χρονιές είχαν ξεκινήσει από τον Ιανουάριο. Η συγκεκριμένη ψαρίνα είναι θυληκιά και όπως την είδα φουσκωμένη και αδύναμη, σκέφτηκα ότι είτε την στρίμωξαν οι άλλοι λυσσάρες να ζευγαρώσουν, είτε λόγω των κακών συνθηκών που δημιουργήθηκαν έπαθε κανένα ντρόπσυ. Ελπίζω να μην είναι τίποτα άλλο. Πάντως έναν κόκκο τροφής που της έδωσα πειραματικά, τον έφαγε. Εν τω μεταξύ από το καλοκαίρι μου έχουν χαλάσει όλα τα φυτά λόγω άλγης. Θα κοιτάξω να συνεφέρω τη λιμνούλα αύριο και ελπίζω ό,τι κι αν έχει η ψαρίνα να είναι περαστικό! 

 

24629578505_a6fb7718ef_k.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες επειδη είχαμε χιόνια είχα κρατήσει κλειστή τη λιμνούλα, όπως βλέπετε στη φωτογραφία πάνω. Δεν είναι τελείως κλειστή, το ένα τέταρτο είναι ανοιχτό στα αριστερά. Σήμερα που έβγαλα το φελιζόλ το νερό μύριζε άσχημα και μία ψαρίνα ήταν στην επιφάνεια και δεν φαινόταν καλά. Δυστυχώς δεν είχα καθόλου χρόνο για να ασχοληθώ όπως πρέπει και απλά έβγαλα το κάλυμμα, έφερα μέσα την ψαρίνα σε νερό από τη λιμνούλα και πρόσθεσα λίγο φρέσκο νερό με αντιχλώριο και άδειασα ένα κουβά νερό και πρόσθεσα ένα ποτιστήρι φρέσκο νερό. Τα υπόλοιπα ψάρια δεν έδειχναν να έχουν πρόβλημα. Αύριο με το καλό θα κάνω μία γενναία αλλαγή νερού και συντήρηση στο φίλτρο με την ευκαιρία και θα δω αν θα την βάλω πίσω την ψαρίνα. Βάλε την ελλιπή συντήρηση τώρα που είναι χειμώνας και δεν έχω και καθόλου χρόνο, βάλε το ότι δεν τα είδε ήλιος τις τελευταίες μέρες, δεδομένου και ότι το νερό μύρισε άσχημα και ήταν θολό, πολύ φοβάμαι ότι αρρώστησε από τις συνθήκες το καημένο. Μου πέρασε και από το μυαλό μήπως άρχισαν τα ζευγαρώματα, γιατί και τις δύο προηγούμενες χρονιές είχαν ξεκινήσει από τον Ιανουάριο. Η συγκεκριμένη ψαρίνα είναι θυληκιά και όπως την είδα φουσκωμένη και αδύναμη, σκέφτηκα ότι είτε την στρίμωξαν οι άλλοι λυσσάρες να ζευγαρώσουν, είτε λόγω των κακών συνθηκών που δημιουργήθηκαν έπαθε κανένα ντρόπσυ. Ελπίζω να μην είναι τίποτα άλλο. Πάντως έναν κόκκο τροφής που της έδωσα πειραματικά, τον έφαγε. Εν τω μεταξύ από το καλοκαίρι μου έχουν χαλάσει όλα τα φυτά λόγω άλγης. Θα κοιτάξω να συνεφέρω τη λιμνούλα αύριο και ελπίζω ό,τι κι αν έχει η ψαρίνα να είναι περαστικό! 

 

 

 

Χρυσάνθη, ρίξε και λίγο παραπάνω prime για να δεσμεύσει την αμμωνία που μπορεί να έχει ανεβάσει. Μήπως είναι πολύ μπουκωμένο και φίλτρο και δεν γίνεται σωστά η δουλειά?

Περιμένουμε νέα....

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Κάνε αλλαγή νερού και βάλε και prime. Στην δική μου περίπτωση εξουδετέρωσε άμεσα την αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) Την ψαρίνα την έχω δύο μέρες μέσα στο 20λιτρο που προοριζα για γαριδαδικο. Δεν τρώει, αλλά κατά τα αλλα δείχνει καλά. Ελπίζω ότι δεν τρώεει λόγω στρες επειδή είναι σε καινούριο -προσωρινά- περιβάλλον. Έξω στη λιμνούλα έκανα μία αλλαγή νερού χτες, θα κάνω και μία σήμερα και κάθε μέρα και το Σάββατο που λογικα θα εχω χρονο θα την καθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η ψαρίνα είναι μια χαρά! Κινείται κανονικά, τρώει με όρεξη και κάνει φυσιολογικά κακάκια! Στη λιμνούλα έκανα πάλι σήμερα αλλαγή αλλά θέλει δουλειά ακόμα για να τη συνεφέρω, να βγάλω τις γλάστρες, και να καθαρίσω τον πάτο και το φίλτρο. Τους έδωσα βιταμίνες τις προάλλες και σήμερα σκορδόζουμο σε όλα, μέσα έξω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ψαρινα γέμισε την καραντίνα με αυγά και σήμερα την έβαλα πίσω στη λιμνούλα, της οποίας το νερό καθάρισε με τις καθημερινές αλλαγές! Και αμέσως άρχισαν τα κυνηγητα για ζευγάρωμα! Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα όμως άλλον ασθενή και τον έφερα στην καραντίνα αφού πρώτα άλλαξα το νερό. Φαίνεται να έχει fungus στο κεφάλι και στα πτερύγια. Στα βράγχια βλέπω τις λευκές κηλίδες που έχουν τα αρσενικά όταν ζευγαρώνουν, αλλά στο κεφάλι ειναι σαν βαμβάκι. Βάζω καμία φωτογραφία μήπως κανεις δει κάτι που εγώ δε βλέπω...Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλιρόη βγάλε μια καλύτερη το κεφάλι δεν φαίνονται πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως παει το ψαρι Χρυσανθη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η λιμνούλα συνήλθε και τα ψαράκια ειναι όλα καλά! Μένει μόνο να βάλω καινούργια φυτά! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρυσανθη!

Το ψαρακι συνηλθε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...