Jump to content

Recommended Posts

Ικανή είμαι, μη μου βάζεις ιδέες! :P

Το Πάσχα, είχαν γεννήσει τα χρυσόψαρα και πήρα μαζί μου τους γόνους στις διακοπές. :D Εδώ είναι το θέμα που είχα ανοίξει: http://www.aquazone.gr/forums/topic/94190-aeeaeidhyo-eae-auiie/

Τα ψάρια που βλέπεις στη λιμνούλα έχουν κάνει ταξίδια και διακοπές! :P

8e3e6emu.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και εγώ, ποτε δεν ανάβουν συνέχεια, ίσως για να μη ζεστάνουν απότομα το νερό αλλά και να μη βράζει το νερό κοντα στον θερμαντήρα και περάσει κάποιο ψάρι και γίνει βραστό. Ανεβάζουν δηλαδή τη θερμοκρασία σταδιακά

Ακούγετε πιο λογικό οι θερμαντήρες να έχουν κάποιο θερμικό το οποίο κλείνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα

για να προλάβει το κακό σε περίπτωση που ο θερμοστάτης του θερμαντήρα δεν μετρήσει σωστά για να προστατέψει

το ενυδρείο από το βράσιμο. . .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα επέστρεψα. Η θερμοκρασία έξω στον μισό βαθμό Κελσίου, χιόνιζε και τα χιόνια ακόμα δεν έχουν φύγει εντελώς. Το "τσαντήρι" άντεξε, αλλά στο κέντρο το ναϋλον είχε κάνει μία γούβα γεμάτη παγωμένο νερό που άγγιζε την επιφάνεια της λίμνης. Η θερμοκρασία του νερού στους 3 βαθμούς (στην επιφάνεια) και τα ψάρια ακίνητα και μαζεμένα στην άκρη κάτω στον βυθό. Ρύθμισα τον χρονοδιακόπτη του θερμαντήρα να ανάβει πιο συχνά και στη θέση του νάυλον έβαλα ένα κομμάτι φελιζόλ που μου είχε περισσέψει από τότε που έστησα το ενυδρείο και το είχα βάλει να πατάει. Κρίμα που δεν το σκέφτηκα νωρίτερα. Από πάνω το κάλυψα και με το ναύλον. Τώρα έχει "καπάκι" το οποίο μάλιστα μονώνει λιγάκι και το νερό δεν πρόκειται να μαζευτεί. Από τσαντήρι, λοιπόν, το έκανα... παράγκα!

2015-01-01%2B16.30.56.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!!! Οκ, ενταξει ειναι. Κι εγω τωρα 3 βαθμους εχω με θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

ΠωΠω βρε παιδιά χαμηλές θερμοκρασίες που τα έχεται.

Τα δικά μου τα είχα στους 18 , κατεβασα στους 17 και τα λυπάμαι, όχι ότι έχουν προβλημα, συνεχεια κολυμπάνε, δεν τα έχω μαθημένα σε τόσο κρύο, αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνουν τα χρυσόψαρα απο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Βγήκα πριν λίγο να τα ελέγξω και σήκωσα λίγο το νάϋλον στο πλάι. Τα είδα να κολυμπάνε! Τι ευτυχία! Δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχει, γιατί πρέπει να το ξεστήσω για να βρω το θερμόμετρο, αλλά για να κολυμπάνε θα είναι καλά! 4η μέρα νηστικά, έχει πρασινάδα στη λιμνούλα να τσιμπήσουν. Αργότερα θα προσπαθήσω να βρω το θερμόμετρο μήπως η θερμοκρασία μου επιτρέψει να τα ταϊσω λιγουλάκι από τη χειμωνιάτικη τροφή. Πολύ χάρηκα που τα είδα καλύτερα σήμερα γιατί σκεφτόμουν σοβαρά να τα στριμώξω στο 110λιτρο για αυτές τις μέρες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι ένα update στη λιμνούλα, την ώρα που ο ήλιος έχει πέσει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα update στη λιμνούλα, την ώρα που ο ήλιος έχει πέσει...

Πολύ ωραίο!!!!! Ηρεμία!!! το καλοκαιράκι δίπλα να κάθεσαι θα είναι φοβερά !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε και λιγο παραπανω φως , θα μ'αρεσε περισσοτερο :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω... το τράβηξα αργά, θα το κάνω και μέρα... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα έξω στη λιμνούλα άρχισαν πάλι το ζευγάρωμα. Τα πέντε αρσενικά κυνηγάνε τα δύο θηλυκό. σήμερα τα είδα να κυνηγάνε περισσότερο την μία χρυσοψαρίνα. Πραγματικά την τρέλαναν, την λυπήθηκα... Επίσης κατέβασα λίγο τη στάθμη γιατί φοβάμαι μην μου πεταχτεί κανένα έξω! Δείτε το βιντεάκι. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γέμισαν με αυγά τα φυτά και την... πλούσια άλγη! Είναι αυτά τα μικρά άσπρα μπιλάκια μετά το πρώτο ενάμιση λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Α εσυ κοντευεις να γινεις εκτροφεας! Καιρος για τη μεγαλη λιμνη που ελεγες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το νέο μου επάγγελμα! :D

Ναι, πρέπει να ετοιμάζομαι για δεύτερη λιμνούλα... :blink:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ.. δεν βλέπω να τη γλυτώνεις την μεγάλη λίμνη!

Πολλά πολλά μπράβο ως Χρυσάνθη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο! καλως τα δεχτηκες παλι!

υπεροχα εγιναν τα στρουμπουλα μονοουρα σου! βλεπω κι ενα , πηρε τα χρωματα της μαμας..

προσεχε το φυτο ,μην σου σφηνωσει κανενα απο το κυνηγι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η δική μου έγνοια, μην πεταχτούν έξω ή σφηνωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Είμαι περίεργη να δω αν θα έχουμε νέα ψάρια στην παρέα χωρίς γεννήστρες και χωρίς παρέμβαση από μένα...

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανο... αν και το δυσκολευουν τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...