Jump to content

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ! :) Τα χρυσόψαρα δείχνουν να την απολαμβάνουν πάντως. Όταν έπεφτε πολύ η θερμοκρασία, πριν βάλω τον θερμοστάτη με τον χρονοδιακόπτη, τα έβλεπα να κάθονται στον πάτο. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι επειδή δεν είναι καθαρόαιμα common. Η χαμηλότερη θερμοκρασία που είχα δει ήταν οι 8 βαθμοί, το βράδυ δεν ξέρω τι γίνεται. Τώρα όμως με τον χρονοδιακόπτη, δεν έχω πολύ μεγάλα σκαμπανεβάσματα. Ίσως να μειώσω τις φορές της ημέρας. :) Όσο για τα φυτά, δεν έχω χώρο για άλλα, μπορεί τώρα να μοιάζει "άδεια" αλλά όταν έχει καλό καιρό γεμίζει η επιφάνεια από τα νούφαρα που τώρα δεν έχουν φύλλα στην επιφάνεια. ;) Άλλωστε έχω πολλά ψάρια για τα λίτρα της λίμνης και θέλω να έχουν λίγο χώρο, μην τα "πνίξω" με φυτά. ( στην πραγματικότητα θα ήθελα πολύ να την τιγκάρω με φυτά, αλλά λυπάμαι τα ψαράκια :D)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσι , πολύ όμορφη πραγματικα :) και τα χρυσοψαρακια είναι ευτυχισμενα !!! Να την χαίρεσαι την Λίμνη σου :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ομορφη λίμνη,ακόμη και τώρα τον χειμώνα!Ομορφα ψάρια,με ζωντανά χρώματα,όπως βλέπω απο τις φώτο!

Στην τελευταία φώτο,το αριστερό ψάρι είναι φουσκωμένη;

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Το αριστερό ψάρι είναι ο πατέρας των υπολοίπων ψαριών! :D

Αυτός είναι το μοναδικό "καθαρόαιμο" κίτρινο common, τα παιδιά του έχουν πάρει και από την μάνα τους, ένα oranda red cap. Φαίνεται φουσκωμένος,ε; Βασικά έτσι είναι πάντα, είναι ο πιο μεγάλος και παχύς. :)

Link to comment
Share on other sites

Φτού, φτού!!! Ευτυχώς δεν μπορούν να ζητήσουν δώρα από τον Άι Βασίλη αλλιώς σε έβλεπα τελείως άφραγκη.... :angylaw:

Χρόνια Πολλά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα Χρυσανθη!

Μονο ρε παιδι μου χαλαρωσε λιγο! Θα παθεις τιποτα απο το αγχος!

Α και που σαι, φτιαξε λιγο τα λαστιχα να μην σου χαλανε την εικονα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως να μην αγχώνομαι βρε Θοδωρή;

Από αύριο έρχονται χιόνια!

10336630_330215417169743_107491200035578

Σκέφτομαι να τα στριμώξω όλα στο 110λιτρο ενυδρείο μέχρι να φύγουν τα χιόνια για λίγες μέρες...

:bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-132:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βάζεις ένα θερμαντήρα ; ισα να σπάει το κρύο, θα κάψεις λίγο ρεύμα βεβαια αυτες τις ημέρες , και αν μπορείς σκεπασε το με ενα ναυλον

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη βάλει θερμαντήρα εδώ και κάποιες μέρες, με χρονοδιακόπτη και θα βάλω και νάυλον αν είναι αύριο. Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται μπελάς να κάνω προσαρμογή σε 7 ψάρια, αλλά ανησυχώ γιατί δεν είναι κόμον... :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη βάλει θερμαντήρα εδώ και κάποιες μέρες, με χρονοδιακόπτη και θα βάλω και νάυλον αν είναι αύριο. Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται μπελάς να κάνω προσαρμογή σε 7 ψάρια, αλλά ανησυχώ γιατί δεν είναι κόμον... :(

Comet είναι ή κάνω λάθος ; Δεν βλεπω να είναι fancy. Και τα comet δεν έχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Comancy! :P

Common (κίτρινος ο πατέρας) + fancy (oranda red cap η μάνα)...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με ενα θερμαντηρα δεν εχεις προβλημα , και αν τα σκεπάσεις με ναυλον ακομα καλύτερα. Το κακο με τους θερμαντηρες είναι πως δεν έχουν κατω απο 18 , ενας stc-1000 θα έκανε καλη δουλεια αλλά τωρα δεν προλαβαινεις να παρεις

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις τον θερμαντηρα μονιμα να δουλευει στους 18 γιαυτες τις μερες! Αν και νομιζω πως υπερβαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάω, βγαίνω έξω και βλέπω να χιονίζει! :cold:

Έβαλα σκούφο, γάντια και έφτιαξα αυτό:

2014-12-30%2B09.20.21.jpg

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Xρυσανθηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Βάλε κάτι βαρύ από πάνω γιατί βλέπω τα νάυλον να μου έρχονται Κορυδαλλό μαζί με το καφασωτό :P

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δέσει με σύρμα: τα ναϋλον πάνω στο ξύλο και το ξύλο στα κάγκελα. Ελπίζω να αντέξει γιατί λέει το δελτίο ότι θα έχει θυελλώδεις ανέμους. :bigemo_harabe_net-132:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια που μενετε...Ανταρκτικη..?? Εδω στα Μεγαρα απλα βρεχει....

post-56445-0-67778100-1419927832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωρε αντί να μας βάλεις καμιά φώτο από την γειτόνισσα μας έβαλες την σάπια ταράτσα του γείτονα ?? :ph34r:

Φιλε rastaman πιστεψε με η γειτονισσα ειναι πιο σαπια και απο την ταρατσα της!!!??
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη βάλε έναν θερματντήρα στο πιο χαμηλό και μη φοβάσαι, δεν θα έχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

χαχα! δεν παιζεσαι!

Βαλε εναν θερμαντηρα μονο το βραδυ με χρονοδιακοπτη και μην ανυσηχεις... εχουν αιμα common.

εμεις πιασαμε τους 4-5 βαθμους στο νερο.. ο χειμωνας ειναι βαρυς φετος... αρχιζω και σκεφτομαι τον θερμαντηρα για τα βραδυα..

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη είσαι απίστευτη..

Ωραία η κατασκευή με τα μανταλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που τα σκέφτεσαι τόσο πολύ τα ψαράκια σου.


Όλα τα λεφτά τα μανταλάκια. χεχε .

Θα είναι δύσκολο το βράδυ (και οι επόμενες μέρες). Φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι δεν θα έχεις απώλειες. Κουράγιο και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδιά με τους θερμαντήρες με χρονοδιακόπτη έχω ενα μικρο ενδοιασμό, γιατί το βράδυ θα ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 18 (δεν έχουν και λιγότερο) και την ημέρα θα πέφτει ίσως και κάτω από 10. Ισως είναι καλύτερα συνέχεια ή να βρείτε μια χρυσή τομή , πχ 10 λεπτα καθε μια ώρα. Σε αυτες τις περιπτώσεις ένας κοντρολερ κάνει θαυματα, τον βάζεις πχ στους 15 και ησύχασες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...