Jump to content

Recommended Posts

σιγουρα με κοντρολερ καλυτερα...

απλα, για μενα και στο συγκεκριμενο ενυδρειο μου ειναι αχρηστος τους υπολλοιπους μηνες.. δεν εχω ουτε ανεμιστηρακια , καθως δεν παει πανω απο 30 το καλοκαιρι.

2 χειμωνες εχουμε βγαλει εξω, ειναι ο πρωτος που θα μπει θερμαντηρας... το θερμομετρο μηδενησε και δεν ξερω τι θερμοκρασια ακριβως μπορει να εχει.. πεσαμε κατω απο το 0 και τα χρυσοψαρα ακμαιοτατα!

παρηγγειλα εναν 300αρι, αυριο μπαινει με χρονοδιακοπτη!

Link to comment
Share on other sites

Άφησα τα ψαροπαιδιά μου και πήγα στο πατρικό μου γιατί αύριο μάλλον θα το έχει στρώσει και δεν θα μπορούσα να φύγω με ασφάλεια. Ο φίλος μου ήδη αποκλείστηκε και δεν ήθελα να κάνω μόνη μου (με τα ψάρια) Πρωτοχρονιά. Έχω στερεώσει το ναύλον στην καλαμωτή, στα ξύλα, με σύρμα και ...μανταλάκια και ο Θεός βοηθός! Ο θερμαντήρας ανάβει για μισή ώρα σε τακτά χρονικά διαστήματα και τη μέρα και τη νύχτα. Τον έχω ρυθμίσει στους 16, την χαμηλότερη, αλλά ποτέ δεν την πιάνει. Απλά την διατηρεί σταθερή, ώστε να μην έχει σκαμπανεβάσματα απότομα και να μην πάει πολύ χαμηλά. Πριν φύγω κολυμπούσαν χαρωπά και δεν τα έχω ταίσει εννοείται σήμερα. Μεθαύριο επιστρέφω, ελπίζω να μην τα βρω κατεψυγμένα.

Υ.Γ. Με το που ξύπνησα το πρωί, με τις πιτζάμες, μόλις είδα ότι χιονίζει, έβαλα μπουφάν, σκούφο και γάντια και έφτιαξα την ψαροτέντα! Ναι, με τις πιτζάμες! :D Νικόλα, στη Δροσιά μένω, η οποία αυτές τις μέρες θα έπρεπε να λέγεται Παγωνιά! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για έμενα την μεγαλύτερη ασφάλεια θα έδινε ένας ελεγκτής elliwel,αφού υπάρχει στεγανό κουτί κ ένας θερμαντήρας τιτανίου.

Ισως υπερβολή για κάποιους ,αφού όπως είπε κ ο tsala είναι για μικρό χρονικό διάστημα το θέμα,κ σίγουρα έξοδα,100 περίπου ευρώ καινούργια με μια γρήγορη σκέψη,άλλα όλο αυτο το άγχος της Καλλιρόης,τι να πώ.

Ο πρώτος ολιγοήμερος βαρύς χειμώνας της,τον επόμενο θα έχει συνηθίσει...:D

Link to comment
Share on other sites

Controller πρέπει και θέλω να πάρω και για τη λιμνούλα και για τα ενυδρεία και θα το κάνω. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα είχα λιγότερο άγχος... :P Ωστόσο, έχει δίκιο ο Δημήτριος, είναι ο πρώτος μας ψαροχειμώνας έξω, ο επόμενος θα είναι ευκολότερος ελπίζω! :D

Υ.Γ. Θοδωρή, πήρα το μπλουζάκι σήμερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Για έμενα την μεγαλύτερη ασφάλεια θα έδινε ένας ελεγκτής elliwel,αφού υπάρχει στεγανό κουτί κ ένας θερμαντήρας τιτανίου.

Ισως υπερβολή για κάποιους ,αφού όπως είπε κ ο tsala είναι για μικρό χρονικό διάστημα το θέμα,κ σίγουρα έξοδα,100 περίπου ευρώ καινούργια με μια γρήγορη σκέψη,άλλα όλο αυτο το άγχος της Καλλιρόης,τι να πώ.

Ο πρώτος ολιγοήμερος βαρύς χειμώνας της,τον επόμενο θα έχει συνηθίσει... :D

Οχι και 100 Ευρώ βρε φίλε, με 18-20 Ευρω ένας Jager και με 12-14 Ευρώ ένας STC-1000 και θα είναι αστερι, 2 ενυδρεία στη ταράτσα έχω έτσι και ένα τροπικό μέσα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Τιτανίου θερμαντήρα με 15 ευρω δεν βρίσκεις.

Ελιγουελ επίσης για θέρμανση αλλά κ ψύξη.

Καινουργια αυτα ανεβάζουν το κοστολόγιο.

Σιγουρα υπάρχουν κ πιο φθηνές λύσεις,αλλά μιλάω για βαρύ εξοπλισμό...:D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Έξω δεν χρειάζομαι ψύξη, φέτος την έβγαλα άνετα, ακόμα και στους καύσωνες. Μόνο η θέρμανση με απασχολεί. Μιας και μιλάμε για ελεγκτές, ήθελα να σας ζητήσω αν κανείς έχει να μου δώσει κάποιο συγκεκριμένο link για να παραγγείλω. Γιατί πέρυσι, είχα παραγγείλει έναν ελεγκτή από το e-bay, stc-1000 και δεν μου ήρθε ποτέ. Εκείνο το διάστημα το αμέλησα και μετά δεν μπορούσα να κάνω κάτι για να πάρω πίσω τα χρήματά μου. Και φέτος συνεχώς το αμελούσα. Οπότε, τώρα που σας έχω εδώ και το συζητάμε, δώστε μου κανένα link σας παρακαλώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα είναι ένα ωραίο συστηματάκι που είχε ανεβάσει ο Αίολος για τα θαλασσινά (έχει και για λίμνες) που ελέγχει εξ αποστάσεως διάφορες παραμέτρους και σου στέλνει τα δεδομένα στο κινητό, σε ειδοποιεί αν ξεπεραστούν κάποια όρια, κλπ. Ένα τέτοιο να είχα τώρα... :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-161:

Link to comment
Share on other sites

Έξω δεν χρειάζομαι ψύξη, φέτος την έβγαλα άνετα, ακόμα και στους καύσωνες. Μόνο η θέρμανση με απασχολεί. Μιας και μιλάμε για ελεγκτές, ήθελα να σας ζητήσω αν κανείς έχει να μου δώσει κάποιο συγκεκριμένο link για να παραγγείλω. Γιατί πέρυσι, είχα παραγγείλει έναν ελεγκτή από το e-bay, stc-1000 και δεν μου ήρθε ποτέ. Εκείνο το διάστημα το αμέλησα και μετά δεν μπορούσα να κάνω κάτι για να πάρω πίσω τα χρήματά μου. Και φέτος συνεχώς το αμελούσα. Οπότε, τώρα που σας έχω εδώ και το συζητάμε, δώστε μου κανένα link σας παρακαλώ. :)

με 12,80

http://www.ebay.com/itm/361092319799?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τιτανίου θερμαντήρα με 15 ευρω δεν βρίσκεις.

Ελιγουελ επίσης για θέρμανση αλλά κ ψύξη.

Καινουργια αυτα ανεβάζουν το κοστολόγιο.

Σιγουρα υπάρχουν κ πιο φθηνές λύσεις,αλλά μιλάω για βαρύ εξοπλισμό... :D

Φίλε μου δεν αντιλέγω πως αυτά που λές είναι καλά έως πολύ καλά, αλλά κάποια είναι υπερτιμημένα. Την ίδια δουλειά που κάνει ο Ελιγουελ κάνει και ο stc-1000 σε ένα ενυδρείο, και η τιμή 50-60 έχει μια μεγάλη διαφορά με 12-14. Στη χειρότερη να χρειαστεί να αλλάξεις αισθητήρα μετά από κανα 2 χρόνια και πας ΕΨΕΜ και παιρνεις αισθητηρα Ελιγουελ με 2,8. Ακόμα και να πάρεις και εναν ακόμα STC-1000 για backup σε συμφέρει. Το λέω γιατι έχω 3 ενυδρεία με 3 STC-1000, εχω στήσει άλλους 4-5 σε φίλους και ξερω καμια 20αρια ατομα που έχουν και αυτοί, κανενα προβλημα, μόνο κάποιοι αλλάξανε αισθητηρα μετά απο κανα 2 χρονια, όπως και εγω, πήγα και πηρα 4 αισθητηρες και τους έχω στην άκρη, και μετα τις γιορτες θα πάρω και εναν STC-1000 ακόμα για να ζεσταίνω το νερό της αλλαγής αλλά και για backup. Οπως και οι θερμαντηρες τιτανιου είναι κορυφαίοι, αλλά κοστίζουν, θεωρώ πως και οι Jager είναι κατα κοινή ομολογια απο τους πιο αξιόπιστους. Παντα δίνω σημασία στη σχέση κόστος/απόδοση, και ο STC-1000 θεωρώ πως έχει τη καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη, νομιζω ολο αυτο που κανεις ειναι μια υπερβολη και τσαμπα αγχωνεσαι!

Ο θερμαντηρας σε χρονοδιακοπτη, νομιζω, ειναι δωρο αδωρο, αφου μεχρι να ανεβασει θερμοκρασια, κλεινει! Για μενα βαλτο στο χαμηλοτερο σημειο του και αστον αφου φοβασαι τοσο πολυ για τα ψαρια!

Ο θερμαντηρας τιτανιου απλα ειναι ασυγκριτος σε αποδοση και δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με τον jager! Ναι μεν eheim o jager και παρεχει καποια ποιοτητα κατασκευης αλλα σαν θεμαντηρας δεν μπορω να πω οτι ειναι και κατι φοβερο! Ισα ισα, θα ελεγα ειναι της σειρας απλα πιο καλη ποιοτητα! Αν δεν ειχα τον controller θα μου ειχε βγαλει το λαδι!

Ο stc παντως δουλευει μια χαρα μεχρι στιγμης και δεν μου εχει δημιουργησει φοβερα προβληματα, περαν του οτι που και που χανει ελαχιστα!

Link to comment
Share on other sites

Στα 250 λίτρα, παρόλο που είναι έξω, η θερμοκρασία αργεί να μεταβληθεί, το έχω δει. Από τότε που έβαλα τον χρονοδιακόπτη την διατηρεί σταθερότερη, δεν έχει απότομες αυξομειώσεις. Σίγουρα το βράδυ θα πέφτει περισσότερο, αλλά δεν θα πέφτει τραγικά, όπως θα συνέβαινε αν δεν είχα τον θερμαντήρα. Μέχρι να πάει να πέσει η θερμοκρασία, έρχεται η στιγμή που ανάβει.

Τον έχω ρυθμίσει τους 16 επειδή αυτό είναι το χαμηλότερο, δεν με ενδιαφέρει να είναι στους 16. Και στους 10 είναι μια χαρά τα ψάρια και στους 8 τα έχω δει. Εμένα με ενδιαφέρει να μην έχω απότομες αυξομειώσεις και να μην πέσει υπερβολικά η θερμοκρασία του νερού. Να φανταστείς σήμερα το πρωί που χιόνιζε και είχε 0 βαθμούς έξω, η θερμοκρασία του νερού στην επιφάνεια ήταν γύρω στους 10 ή και παραπάνω βαθμούς, νομίζω. Σίγουρα θα πέσει εφόσον θα χιονίζει 3 μέρες και θα έχει παγετό αλλά όχι τόσο ώστε να μην αντέξουν. (ελπίζω)

Αν σκεφτείς ότι ο πατέρας τους άντεξε την γυάλα, το 25λιτρο, την αμμωνία, το παράσιτο, η μάνα τους άντεξε δύο φορές σφηνωμένη στον σκίρπο κοντεύοντας να πεθάνει και άντεξε και το ζευγάρωμα με τον μεγάλο... εεε, τα παιδιά τους δεν θα αντέξουν; :D

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντηρας, για κανενα λογο δεν προκειται να ζεστανει το νερο σε μιση ωρα που τον βαζεις, ειδικα αν ειναι εξω στην παγωνια! Οποτε οταν αναβει, απλα καταναλωνει ρευμα γιατι μεχρι να το ζεστανει, κλεινει! Αντιθετα ομως αν δουλευει συνεχως, κραταει την θερμοκρασια εκει που θες γιατι απλα δουλευει μεχρι να το ζεστανει! Μολις πεσει η θερμοκρασια απο κει που τον εχεις ρυθμισει, ξανανοιγει και την επαναφερει!

Στη δικη σου περιπτωση που το χαμηλοτερο ειναι το 16, απλα θα δουλευει συνεχως, χωρις να φτανει τους 16 αλλα κρατωντας τη λιμνη σε μια Α θερμοκρασια, μιας και θα δουλευει συνεχως! Θα την κραταει στο μεγιστο που μπορει να φτασει, πχ 10! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη συνεχεια δεν δουλευει κανενας θερμαντηρας.Ειναι υπολογισμενος ο χρονος που ανοιγει και κλεινει ωστε να μην καει.Για παραδειγμα λειτουργει 5 λεπτα και κλεινει για 7.Αν ειναι ρυθμισμενος στους 18 ειτε εχουμε 3 ειτε 12 βαθμους θα τηρει αυστηρα την διαρκεια του ανοιξε κλεισε,απλα το νερο θα ζεσταινεται μεχρι εκει που θα το προλαβαινει αναλογως τις απωλειες που εχει το ενυδρειο-λιμνη.

Πιστευω παντως πως τα ψαρια κρυου νερου δεν εχουν αναγκη αρκει βεβαια να μην παγωσει η επιφανεια του νερου,με ενα καλυμα (κατι σαν αυτο που εκανες,ελπιζω να ειναι σταθερο) εισαι κομπλε :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, εισαι σιγουρος γιαυτο που λες; Τοτε ποιος ο λογος να εχει θερμοστατη μεσα; Και αν ειναι ετσι, σε ποση ωρα θα θερμανει ενα σωμα νερου αν αναβει και κλεινει χωρις να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια;

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, εισαι σιγουρος γιαυτο που λες; Τοτε ποιος ο λογος να εχει θερμοστατη μεσα; Και αν ειναι ετσι, σε ποση ωρα θα θερμανει ενα σωμα νερου αν αναβει και κλεινει χωρις να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια;

Το έχω παρατηρήσει και εγώ, ποτε δεν ανάβουν συνέχεια, ίσως για να μη ζεστάνουν απότομα το νερό αλλά και να μη βράζει το νερό κοντα στον θερμαντήρα και περάσει κάποιο ψάρι και γίνει βραστό. Ανεβάζουν δηλαδή τη θερμοκρασία σταδιακά

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο γινεται και με τον controller;

Οχι, ο κοντρολερ στέλνει συνέχεια ρεύμα αλλά ο θερμαντήρας ανάβει όποτε κρίνει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

θερμαντηρα στο φουλ με χρονοδιακοπτη, ενα τεταρτο καθε ωρα... θα σπαει το κρυο.

το νερο αρκει να κρατιεται στους 3-4-5 βαθμους.. τα ψαρια θα ειναι κομπλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, είδα τις φωτογραφίες σου με τα χιόνια και τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο με 0 (και ίσως μείον) βαθμούς και το χιόνι στρωμένο δίπλα και πήρα κουράγιο! :D Τώρα όμως ανησυχώ για τα ενυδρεία μέσα στο σπίτι γιατί έμαθα από τις ειδήσεις ότι έχει διακοπή ρεύματος. Τα χρυσόψαρα θα αντέξουν, για τον μονομάχο ανησυχώ περισσότερο. Και χιόνια να έχει αύριο, θα βάλω αλυσίδες και θα γυρίσω σπίτι! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, είδα τις φωτογραφίες σου με τα χιόνια και τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο με 0 (και ίσως μείον) βαθμούς και το χιόνι στρωμένο δίπλα και πήρα κουράγιο! :D Τώρα όμως ανησυχώ για τα ενυδρεία μέσα στο σπίτι γιατί έμαθα από τις ειδήσεις ότι έχει διακοπή ρεύματος. Τα χρυσόψαρα θα αντέξουν, για τον μονομάχο ανησυχώ περισσότερο. Και χιόνια να έχει αύριο, θα βάλω αλυσίδες και θα γυρίσω σπίτι! :unsure:

Mην φοβάσαι,η αλλαγή θερμοκράσιας θα γίνει βαθμιαία.Σκέπασε τα με κάτι και μην ταίσεις.Στο κατω κάτω,πόσο θα πέσει η θερμοκρασία σε λίγες ώρες;Πολλές φορές πιθανώς έχουν συμβεί παρόμοια θέματα κατα μια πιθανή απουσία μας και απλά δεν το αντιληφθήκαμε :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Mην φοβάσαι,η αλλαγή θερμοκράσιας θα γίνει βαθμιαία.Σκέπασε τα με κάτι και μην ταίσεις.Στο κατω κάτω,πόσο θα πέσει η θερμοκρασία σε λίγες ώρες;Πολλές φορές πιθανώς έχουν συμβεί παρόμοια θέματα κατα μια πιθανή απουσία μας και απλά δεν το αντιληφθήκαμε :)

Δημήτριε, έχω ήδη φύγει από χτες! Τα σκέπασα, τους έφτιαξα μία πρόχειρη "τέντα" και τα άφησα νηστικά και με τον θερμαντήρα με χρονοδιακόπτη. Είδα στις ειδήσεις ότι το έστρωσε το χιόνι και ότι είχε διακοπή ρεύματος γιατί έπεσε μια κολώνα. Δεν ξέρω αν έχει έρθει το ρεύμα, σε περίπτωση που είχε κοπεί. Θα επιστρέψω αύριο κι ελπίζω να είναι όλα καλά... :)

Χτες τα άφησα έτσι, ελπίζω να άντεξε τους ανέμους το...τσαντηράκι!

10347810_330347983823153_542206580997679

Link to comment
Share on other sites

σωστα , μην ανυσηχεις... δεν θα γινει κατι με μια ολιγοωρη διακοπη

οσο για τα χρυσοψαρα, δεν παθαινουν τιποτα.. μην ανυσηχεις.. ειδικα με θερμοστατη σε χρονοδιακοπτη.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις και ρόδες στην λίμνη κ να την πάρεις μαζί σου :D

Μην σε ανησυχούν τα ενυδρεία σου,μια χαρα θα την παλέψει μεσα ο μονομάχος και τα ψάρια έξω.Δεν γίναμε ακόμη Σιβηρία,απολάυσε τις διακοπές σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...