Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Αυτη τη στιγμη μετραω λιιιγο πανω απο 1.026 αλατοτητα με το ρεφρακτομετρο παιδια... δεδομενου και του σφαλματος ειμαι καλα ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτη τη στιγμη μετραω λιιιγο πανω απο 1.026 αλατοτητα με το ρεφρακτομετρο παιδια... δεδομενου και του σφαλματος ειμαι καλα ???

Μια χαρα εισαι στο 1.026.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι στο 1.026.....

Απτο εχω καταλαβει το παραθυρο ειναι 1.024-1.026 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ... Παρελαβα σημερα τη συσκευη της αντιστροφης ωσμοσης ... δυστυχως ειναι τα παντα στα Γερμανικα .... βρηκα τον τροπο στησιματος/λειτουργιας από το youtube ... έχω ωστόσο μια ερώτηση ... από τα λίγα που μπόρεσα να καταλάβω διάβασα ότι απομακρύνει το χλώριο ... ισχύει ?? Δε χρειάζεται Prime στο νερό της Α/Ο ?? Επίσης ... δεδομένου ότι το pH είναι πολύ χαμηλότερο από της βρύσης μου ... πως θα κάνω την αλλαγή ? Δε θα επηραστεί το pH του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ... Παρελαβα σημερα τη συσκευη της αντιστροφης ωσμοσης ... δυστυχως ειναι τα παντα στα Γερμανικα .... βρηκα τον τροπο στησιματος/λειτουργιας από το youtube ... έχω ωστόσο μια ερώτηση ... από τα λίγα που μπόρεσα να καταλάβω διάβασα ότι απομακρύνει το χλώριο ... ισχύει ?? Δε χρειάζεται Prime στο νερό της Α/Ο ?? Επίσης ... δεδομένου ότι το pH είναι πολύ χαμηλότερο από της βρύσης μου ... πως θα κάνω την αλλαγή ? Δε θα επηραστεί το pH του ενυδρείου?

Μεγια το καινουργιο εργαλειο... 1ον οχι δεν χρειαζεται prime

2ον με το αλατι θα ανεβει το pH

Link to comment
Share on other sites

Ωραια συνεπως παιρνω την ποσοτητα του νερου που θελω φτιαχνω την αλατοτητα και κανω τη αλλαγη ?

Επίσης υποτίθεται ότι αυτο το νερό πίνεται κι όλας?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ωραια συνεπως παιρνω την ποσοτητα του νερου που θελω φτιαχνω την αλατοτητα και κανω τη αλλαγη ?

 

Επίσης υποτίθεται ότι αυτο το νερό πίνεται κι όλας?

Δεν ειναι ποσιμο το νερο της οσμωσης.Δεν περιεχει τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια για τον οργανισμο μας.
Link to comment
Share on other sites

καλα ηταν δεν ηταν δε θα το επινα :ρ

Εγκυκλοπαιδικά ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωι ειχα την πρωτη μου απωλεια ... πριν απο 2 μερες προσεθεσα στο ενυδρειο μια γαριδούλα Lysmata debelius (Fire Shrimp) .... βλέποντας ότι έχαιρε άκρας υγείας κι αφού είχα άριστες μετρήσεις στο νερό (το ενυδρείο ξεκίνησε στις 07/07/2014 και δούλεψε 1,5 μήνα μόνο του) και με τη σύμφωνη γνώμη του πετσοπα (ο οποίος είναι πολύ σοβαρός τύπος και διαθέτει μαγαζί αποκλειστικά με ενυδρεία στο οποίο ασχολείται κυρίως με το θαλασσινό) προσέθεσα άλλες δύο γαριδούλες εχθές: μία Lysmata Amboinensis (cleaner shrimp) και μία Stenopus hispidus (baned coral shrimp) ...

Σήμερα το πρωί δυστυχώς βρήκα νεκρή την τελευταία ... οι άλλες δύο ωστόσο δείχνουν να τα πηγαίνουν άριστα.

Η αλατότητα στο ενυδρείο μου ειναι 1.025, θερμοκρασία 27-28 οC, μετρήσεις αμμωνίας, ΝΟ3, ΝΟ2 είναι μηδενικές (ελάχιστα νιτρώδη αλλά παρόλα αυτά στα κατώτατα αποδεκτά όρια), Φωσφορικά μηδέν ...

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έφταιξε ή είναι κάτι που αποδίδεται στην αλλαγή περιβάλλοντος?

Ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εκανες καλη προσαρμογη?? μηπως ηταν απο το πετ ετσι?? (το τελευταιο δεν νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εκανες καλη προσαρμογη?? μηπως ηταν απο το πετ ετσι?? (το τελευταιο δεν νομιζω)

Κοίταξε προσαρμογή θεωρώ ότι έκανα πολύ καλή .... πολύ μικρές προσθήκες νερού στη σακουλίτσα ... για καμία μιάμιση ώρα με σβηστά τα φώτα ... η αλήθεια τώρα που το λές είναι ότι χθες που προσπαθούσε να την αιχμαλωτήσει ο πέτσοπας ήταν πολύ νωχελική ... αλλά μου είπε ότι έτσι είναι αυτό το είδος ... σε αντίθεση με την cleaner που ήταν τόσο νευρική και καναμε κανα 20λεπτο για να την πιάσουμε στην απόχη ... λες να ήταν άρρωστη ?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

κάτω απο ένα βράχο ήταν ακίνητη ....την κούνησα με την τσιμπίδα αλλά τίποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της Α/Ο ειναι καλο για καφετιερες τυπου Tassimo, καθαρος καφες χωρις οσμες κτλπ, για ποσημο σκετο δεν ειναι.... Στο site της water waves υπαρχει η συνδεσμολογια στα ελληνικα καθως και το τι απομακρυνη...

Για την γαριδουλα, την εβγαλες και ηταν ολη μεσα η σκετος εξωσκελετος;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της Α/Ο ειναι καλο για καφετιερες τυπου Tassimo, καθαρος καφες χωρις οσμες κτλπ, για ποσημο σκετο δεν ειναι.... Στο site της water waves υπαρχει η συνδεσμολογια στα ελληνικα καθως και το τι απομακρυνη...

Για την γαριδουλα, την εβγαλες και ηταν ολη μεσα η σκετος εξωσκελετος;;

Όχι ήταν ολόκληρη κι ακίνητη τελείως....

Σήμερα βρήκα τον εξωσκελετό της fire shrimp στο ενυδρείο .... Άλλαξε κιόλας δέρμα :)

Αυτή κι η cleaner δείχνουν να τα πηγαίνουν μια χαρά ! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Τις ταΐζεις;

1 φορά κάθε 2 μέρες με λαβίδα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update day 52:

Καλησπέρα παιδια ... 52η ημέρα λειτουργίας σήμερα και μπήκαν τα πρώτα ψαράκια ... συγκεκριμένα 2 clownfish (nemo) μωράκια (1,5-2 εκατοστά το καθένα)...

Προτέθηκε επίσης μία γαριδούλα stenopus Hispidus (Banded Coral Shrimp) ...

Όταν μπήκαν μέσα τα νέα ζωντανά έγινε κάτι που δε περίμενα: Οι Cleaner Shrimps (Lysmata Amboinensis) άρχισαν επιθέσεις στα νεμο ... και λέω ότι δε το περίμενα γιατι υποτίθεται ότι οι συγκεκριμένες γαρίδες είναι φιλικές προς τα ψαράκια δεδομένου ότι τα αποπαρασιτώνουν ... κάνω λάθος? Εκτός αν τι να πω ... ήθελαν να τα καθαρίσουν με το ζόρι .. μετά απο μία περίπου ώρα, τα πράματα κάπως έχουν ηρεμήσει η κατάσταση πάντως παραμένει τεταμένη και τα νεμο τα βλέπω αρκετά στρεσαρισμένα (φοβάμαι μη πεθάνουν απτο άγχος :( ) ...

Ο πληθυσμός τους ενυδρείου αυτή τη στιγμή έχει ως εξής:

2 Lysmata Amboinensis

1 Stenopus Hispidus

1 Lysmata Debelius

2 ερημίτες

2 νεμο

Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για ένα νάνο reef 60 λίτρων ...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεματα κυριαρχιας ας πουμε, καμια φορα οι "παλιοι" δειχνουν στους "νεους", θα ηρεμισουν τα πραγματα, εαν ειναι τεταμενα ακομα τα θεματα κλεισε τα φωτα για σημερα και βλεπεις απ αυριο τι γινεται....

Λογικα τελειωσες και με τα ζωντανα εε;; Τωρα πας για κοραλλακια;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεματα κυριαρχιας ας πουμε, καμια φορα οι "παλιοι" δειχνουν στους "νεους", θα ηρεμισουν τα πραγματα, εαν ειναι τεταμενα ακομα τα θεματα κλεισε τα φωτα για σημερα και βλεπεις απ αυριο τι γινεται....

Λογικα τελειωσες και με τα ζωντανα εε;; Τωρα πας για κοραλλακια;;

Με τα ασπονδυλα σιγουρα ... απο ψαρακια λεω να βαλω αλλα 2 τουλαχιστον μικρου μεγεθους ... κοραλλακια αν ολα πανε καλα σε κανα μηνα

Σημερα σοκαριστηκα ... ειναι πανακριβα ? Κατι φραγκς τοσα δα 25 και 30 ευρω ... !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τους την έπεσαν για να τα καθαρίσουν από παράσιτα.

Το παρατηρώ και εγώ με την δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εισαι και απο ψαρακια οκ, 60 λιτρα ειναι αυτα, μην το πρακανεις ;)

Ειναι οντως ακριβα, αλλα εδω ερχαιτε η παρεα του Aquazone, εγω μπορω να σου δωσω δυο-τρια φραγκακια ευκολα, καταβαση σκληρα(sps) ομως, "παιδια" του aquazone θα ειναι να ξερεις ;)

Εαν τα καταφερω και ερθω στην συναντησει θα ενημερωσω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ ρε συ αλλα για sps δεν εχω το καταλληλο φως ακομη.... οποτε για αρχη ελεγα να παω σε μ****α.... εφιλιες και τετοια ... ανεμωνη για τα ocelaris μπορει να μπει η ειναι επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...