Jump to content

New Tsip Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Λοιπον μετα απο τοσο καιρο σημερα επιτελους βρηκα ενα φωτιστικο δανεικο τουλαχιστον να ξεκινησει να βγαζει διατομικη κτλ μεχρι να ετοιμαστουν τα δικα μ φωτα!τα ψαρακια ειναι μια χαρα μεσα.το μονο π παρατηρησα με τα φωτα ειναι στο τζαμι κατι μικροσκοπικα σαν αστερακια.δεν ξερω αν θα τα πιασει η καμερα να τα δειτε κ ν μ πειτε.θα ακολουθησουν μετρησεις.Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτιστικά πότε πιστεύεις να ειναι έτοιμα?

Καλά έκανες και έβαλες το φως , για να τελειώσει

και αυτός ο κύκλος πιο γρήγορα

Όπως σου είπα ανήκουν στην οικογένεια των hydroids

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα συφωναρισμα και μαζεψα αρκετα απο το τζαμι αλλα ολο βλεπω κ αλλα.ακομα κ στις σιλικονες βλεπω.θα βγαλω οσα βλεπω κ μπορω.καμια αλλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρεις....

Ρίξε την αλατοτητα αφού δεν έχεις

κοραλια γιανα φοβάσαι

Βέβαια έχεις τα ασπόνδυλα

Link to comment
Share on other sites

Καλό τη δέχτηκες !! :rasp:

Το φωτιστικό το ετοίμασες; Στο πίσω τζάμι δεν θα βάλεις τίποτα να μην φαίνεται ο τοίχος και η σωλήνα;

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ελπιζω τελος του μηνα να ειναι ετοιμο.το σκεφτομουνα να βαλω μια μπλε αφισα αλλα δεν ξερω ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ελπιζω τελος του μηνα να ειναι ετοιμο.το σκεφτομουνα να βαλω μια μπλε αφισα αλλα δεν ξερω ακομα...

Νομίζω ότι θα ήταν ότι καλύτερο. Θα δώσει βάθος στο ενυδρείο και θα είναι πολύ πιο όμορφο στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη κάτι που αν θα χρειαστεί να βγει για κάποιο λόγο να μην σου βγάλει την ψυχή για να φύγει. Πάντος όχι με ζελοτειπ γιατί μετά από λίγο καιρό κρεμάει και κάνει κοιλιά. Αν θα είναι λεπτή από γυαλιστερό χαρτί, κολλά και με λακ για τα μαλλιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το μαύρο φόντο μου αρέσει

αλλά νομίζω πως το μπλε θα πήγαινε

πιο ωραία

Με ζελοτειπ μην το κανεις για τον λόγο

που σου είπε ο Σταμάτης

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα προτιμούσα το μπλε.

Και στο δικό μου μπλε αφίσα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου λεγα μπλε βινύλιο αλλά θέλει υπομονή στην τοποθέτηση. Έπρεπε να το χει βάλει από πριν. Εγώ στο επόμενο θα τυπωσω με διαβάθμισεις του μπλε να δείξει σαν το βάθος του ωκεανού. Πάμε γερά φίλε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι μετα απο περιπου 3 μηνες υπομονης για να φτιαχτει το φωτιστικο που ηθελα η δουλεια δεν πηγε καλα...οποτε ξεκιναω απο την αρχη και θελω τη γνωμη σας για το φως που θα βαλω.η αληθεια ειναι οτι τωρα δεν εχω υπομονη να περιμενω αλλους δυο μηνες οποτε θα ηθελα να με βοηθησετε ωστε να μπει κατι σχετικα συντομα.οι διαστασεις του ενυδρειου για οσους δεν θυμουνται ειναι 1.20 μηκος χ 60 πλατος χ 55 υψος.περιπου 350 λιτρα λοιπον.σημερα π πηγα για να παρω μια γνωμη απο γνωστο καταστημα για το τι μπορουμε να φτιαξουμε και σε τι κοστος μου προτιεναν μια λυση που δεν ηξερα καν.ηταν δυο φωτιστικα της σειρας kessil τα μικρα a150w νομιζω λεγονται με καταναλωση 40 watt εκαστο τα οποια ρυθμιζονται ως προς φασμα και ενταση.στα συγγεκριμενα μπορει στο μελλον να μπει και ενας κοντρολερ για ανατολη και δυση.η τιμη τους ειναι κοντα στα 450 ευρω και ειναι μια τιμη π μ φαινεται ικανοποιητικη.το θεμα ειναι αν θα με καλυψουν οπως μου ειπαν και στο καταστημα.βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φτιάξε ένα φωτιστικό που με την καιρό να παίρνει παρεμβάσεις ( να αφαιρείς ή να προσθέτεις φως να αλλάζεις το φάσμα κ.λ.π) γιατί δεν ξέρεις με το καιρό ποια κοράλλια θα βάλεις και σε ποια σημεία.

Τα kessil είναι πολύ καλά , σε καλύπτουν οριακά , θα σου πρότεινα όμως να μην τα πάρεις λόγω ακριβής τιμής και λόγω ότι αν στο μέλλον αυξηθούν οι απαιτήσεις του ενυδρείο σου θα πρέπει να βρεις λύση τροποποιήσεις του φωτισμού σου.

Με 250 -200 ευρώ στήνεται ένα diy led φωτιστικό , που μπορεί να πιάσει το φάσμα του kessil και με την πάροδο του χρόνου το τροποποιείς ανάλογα τις ανάγκες του ενυδρείου σου συν το ότι μετά από χ χρόνο που θα πέσει η ένταση των kessil τα πετάς και ψάχνεις να αγοράσεις καινούργια .

Link to comment
Share on other sites

Σταμο ευχαριστω για την αμεση απαντηση...εχεις δικιο σε αυτα που λες και τα ξερω.το βασικο θεμα ειναι οτι εγω δεν ξερω να φτιαξω ενα τετοιο φωτιστικο,ειδικα με dimmer και συστημα ανατολης- δυσης!τα λεφτα που μου λες (250 ευρω) θα ηταν το ιδανικο για να δωσω αλλα μου φαινονται λιγα.αν υπαρχει καποιος χομπιστας που εχει τις γνωσεις και την ορεξη να με βοηθησει με αυτη την κατασκευη θα ηταν το ιδανικο...επειτα στα καταστηματα που φτιαχνουν αμα τους πεις τι θελεεις σου ζητανε ενα ποσο πανω απο 500 ευρω.αρα ερχομαστε παλι στα kessil...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι περισσότεροι δεν είχαμε ιδέα από κατασκευές και ρωτώντας και με δειλά βήματα ξεκινήσαμε .

Υπάρχουν κιτ που έχουν τα πάντα από ότι χρώμα led θέλεις , driver μέχρι και τα καλώδια. Αν δεν έχεις εμπειρία από κολλήματα καλωδίων υπάρχουν κιτ που τα led ενώνονται με καλώδια που ΄΄κουμπώνουν΄΄ Εσύ το μόνο που κάνεις κολλάς τα led στο αλουμίνιο , ενώνεις τα led με τα κλιπς των καλωδίων ( και να θέλεις δεν μπορείς να κάνεις λάθος ) τις άκρες των καλωδίων των led τις βάζεις στους drivers και τους drivers στην πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Σταμο να σε εννοχλεισω με p.m μηπως εχεις να μου υπαδειξεις καποιο λινκ με τα εν λογο κιτ??η ακομα και με ψυκτρες??

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δες εδώ http://www.rapidled.com/leds/ έχει και σύστημα για ανατολή δύση και λεντ και ντραιβερς Πρόσεχε τους drivers με την ανατολή δύση, θέλει ldd

Επίσης θέλει ξεχωριστό τροφοδοτικό

Ψύκτρα από εδώ http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/2086/List/0/Level/a/ProductID/26986/Default.aspx είναι πάρα πολύ καλή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...