Jump to content

New Tsip Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Φίλε τσιπούρα αν δεν κάνω λάθος τα φωτιστικά που θέλεις είναι 90watt έκαστος με αξία 450€ ! Θα χρειαστείς 2 γιατί το εμβαδόν τους είναι 60 επί 60 εκ όποτε θεώρησε ότι θα φτάσεις τα 1000€ μαζί με τον κοντρόλ ( απαραίτητο για την σωστή λειτουργία)!

Είναι όντως εντυπωσιακά!

Παρόλα αυτά εγώ πήγα σε diy με 3 βατά λεντ σε μπλε άσπρα κόκκινα uv cyan κα!

Στα 400 λίτρα κυρίως ενυδρείο μου πήγε γύρω στα 350 με 400€ !

Αν ήμουν στη θέση σου θα πρόσθετα και 2 τ5 να γυνοταν υβριδικό !

Πάντα κατα την ταπεινή μου γνώμη !

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου αυτα π λες εσυ ειναι τα πιο μεγαλα.ποσα watt βγαζει το φωτιστικο π εχεις??και ποσα λεντ εχει??δεβ σου φτανουν κ μ προτεινεις και 2 τ5??γνωμες χρειαζομαι και σ ευχαριστω πολυ π μ την ειπες!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελειώσω την αναβάθμιση θα φτάσω τα 300 watt πάντα dimmable άρα κανονίζω εγώ την ένταση και την κατανάλωση !

Τις τ5 θα τις έβαζα για το επιπλέων φάσμα αλλά δεν έχω το κατάλληλο πλάτος (45 εκ) !

Η κατασκευή είναι ΟΤΑ πολύ απλή !

Link to comment
Share on other sites

Σταματη απο εκει κοιταω φιλε οπως μου προτεινε και ο φιλος Σταμος που μ εχει βοηθησει παρα πολυ με τις προτασεις του...πιστευω ημαστε σε καλο δρομο,οτι δηποτε χρειαστω δεν θα ντραπω!fishbone δεν το καταλαβα αυτο που ειπες για το πλατος!

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειαστείς, τον ξέρεις τον δρόμο. Πάρε όλα τα συμπράγκαλα και έλα να το φτιάξουμε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις το φωτιστικό σε δύο κομμάτια. Το κάθε κομμάτι θα είναι 1 μέτρο επί το πλάτος της ψήκτρας και θα αποτελείται από 60 led χωρισμένα σε 4 κανάλια Αυτό θα ψύχεται από 4 ανεμιστήρες

Το κάθε κανάλι θα χειρίζεται ένα χρώμα πχ royal blue κτλ. Έτσι θα μπορείς να αυξομειώνεις το κάθε χρώμα ξεχωριστά .

Στο σύνολο θα έχεις με τα δύο φωτιστικά μαζί 8 κανάλια όπου θα μπορείς να κάνεις παπάδες. Θα βγεί στα 360 watt ονομαστικά και λίγο πάνω από τα 270 watt πραγματικά στο 100% της έντασής τους.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη απο εκει κοιταω φιλε οπως μου προτεινε και ο φιλος Σταμος που μ εχει βοηθησει παρα πολυ με τις προτασεις του...πιστευω ημαστε σε καλο δρομο,οτι δηποτε χρειαστω δεν θα ντραπω!fishbone δεν το καταλαβα αυτο που ειπες για το πλατος!

Εννοώ ότι δεν έχω αρκετό πλάτος στο ενυδρείο για να προσθέσω και τ5 λάμπες !
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι με 400ευρω μπορεις να κανεις ενα αξιοπρεπεστατο φωτιστικο με 250-300w σε τριβατα λεντ που θα ρυθμιζεται η τροφοδοσια τους μεσω ldd drivers απο ενα τροφοδοτικο 48V 300-340w. Αυτα μπορεις μεσω ενος Ποσειδωνα να τα τρεξεις σε 6καναλια και ταυτοχρονα να εχεις moonlight και ρυθμιση των κυκλοφορητων του ενυδρειου.

κατι αντιστοιχο εκανα και εγω με διαστασεις 100 Χ 40 που εχει 66 3βατα και 5 3βατα για το moonlight και τροφοδοτικο 48V 240w

Αν θελεις ριξε μια ματια στην παρουσιαση του εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97649-paschalpgr-ba-sps-tank/

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το θεμα σου.ισως να μου βγει λιγακι πιο ακροιβο μιας κ επελεξα να παρω τα πιο ακροιβα υλικα τα οποια θα σας πω εν συντομια να ειναι καλα ο φιλος Σταμος που τον ευχαριστω οπως κ απο εδω οπως κ ολουςεσας π απαντατε στοθεμαλεγονταςμου τη γνωμη σας.για ψυκτρα θα παω σε αυτη http://www.ledsupply.com/led-heatsinks/makersled-heatsink-kit στα 106 cm και16 πλατος η οποια εχει ανεμηστρακια ετοιμο συρταρι για πλεξιγκλας και θεσεις για να κρεμαστει η να ακουμπησει στο ενυδρειο.σαν ενα ετοιμο φωτιστικο π απλα του κολλας πανω τα λεντ.drivers λεω να βαλω 2 http://www.ledsupply.com/led-heatsinks/makersdriver-2up-pro που εχουν απο 2 καναλια εκαστος dimmable και δεχονται controller για ανατολη δυση κ.α. αυτα για τωρα.τα ledθα ειναι solderless για να μπουν με κουμποτα καλωδια χωρις κολλησεις κτλ τωρα κοιταμε κ την επιλογη των λεντ και το συντομοτερο θα γινει η παραγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα επιλογή !

Ποσά watt και ποσό θα πάει ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν τα εχω υπολογισει ακομα ακριβως...με μια γρηγορη ματια ψυκτρα και drivers καπου στα 310 μαζι με τα μεταφορικα και 150 υπολογιζω περιπου τα led χωρις μεταφορικα και χωρις τους φακους και τα καλωδιακια.επισης στο project θα χρειαστω και το πλεξιγκλας για να τα προστατευει.συνολο φανταζομαι κανενα 500αρικο για 54 λεντ των 3 watt οσα σχεδον σηκωνουν και οι drivers.αρα 162 watt.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν τα εχω υπολογισει ακομα ακριβως...με μια γρηγορη ματια ψυκτρα και drivers καπου στα 310 μαζι με τα μεταφορικα και 150 υπολογιζω περιπου τα led χωρις μεταφορικα και χωρις τους φακους και τα καλωδιακια.επισης στο project θα χρειαστω και το πλεξιγκλας για να τα προστατευει.συνολο φανταζομαι κανενα 500αρικο για 54 λεντ των 3 watt οσα σχεδον σηκωνουν και οι drivers.αρα 162 watt.

Γιάννη το πλεξιγκλας έρχεται μαζί με την ψυκτρα.
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το θεμα σου.ισως να μου βγει λιγακι πιο ακροιβο μιας κ επελεξα να παρω τα πιο ακροιβα υλικα τα οποια θα σας πω εν συντομια να ειναι καλα ο φιλος Σταμος που τον ευχαριστω οπως κ απο εδω οπως κ ολουςεσας π απαντατε στοθεμαλεγονταςμου τη γνωμη σας.για ψυκτρα θα παω σε αυτη http://www.ledsupply.com/led-heatsinks/makersled-heatsink-kit στα 106 cm και16 πλατος η οποια εχει ανεμηστρακια ετοιμο συρταρι για πλεξιγκλας και θεσεις για να κρεμαστει η να ακουμπησει στο ενυδρειο.σαν ενα ετοιμο φωτιστικο π απλα του κολλας πανω τα λεντ.drivers λεω να βαλω 2 http://www.ledsupply.com/led-heatsinks/makersdriver-2up-pro που εχουν απο 2 καναλια εκαστος dimmable και δεχονται controller για ανατολη δυση κ.α. αυτα για τωρα.τα ledθα ειναι solderless για να μπουν με κουμποτα καλωδια χωρις κολλησεις κτλ τωρα κοιταμε κ την επιλογη των λεντ και το συντομοτερο θα γινει η παραγγελια!

Εκτός ότι είναι λίγα τα βατ τις τιμές τις είδες; Ζητά περίπου 180$ για την ψήκτρα και για 2 ldd με την πλακέτα και 2 ποτενσιόμετρα άλλα 70$ το κομμάτι. Είναι τρελός ο ποιητής

Το ότι πουλά ακριβά δεν πάει να πει ότι είναι και καλά

Link to comment
Share on other sites

Σταματη να πω οτι ειναι φθηνα?δεν ειναι.αλλα απο οσα διαβασα και ειδα ειναι ενα ετοιμο φωτιστικο αυτη η ψυκτρα,που ανα πασα ωρα kai stigmh προσθετεις και αλλα led λεντ και drivers χωρις να φαινεται τιποτα και πανευκολα.οσο για τα λιγα βατ που λες θα ξεκινησω με αυτα και αν δω οτι δεν με καλυπτουν προσθετω αλλα τοσα!!ριξε μια ματια και στο site τους να δεις. http://www.makersled.com/products/makersheatsink/

Έγινε επεξεργασία - Tsipouras
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να λέει κάτι αυτό ρε Γιάννη. Με τα λεφτά που θέλουν αυτοί για την ψήκτρα, παίρνεις τα led που θες και το τελειώνεις μια και καλή. Άσε που αν τα βάλεις πάνω μετά πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βάλεις και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να λέει κάτι αυτό ρε Γιάννη. Με τα λεφτά που θέλουν αυτοί για την ψήκτρα, παίρνεις τα led που θες και το τελειώνεις μια και καλή. Άσε που αν τα βάλεις πάνω μετά πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βάλεις και άλλα.

Σταμάτη έχω πάρει την ίδια , αν και όντως ακριβή είναι ότι καλύτερο για ψύκτρα diy φωτιστικού που προορίζεται σε κεντρικό (εμφανές) σημείο του σπιτιού.

Έχεις τη δυνατότητα να προσθέτεις μέχρι και 120 led ευκολότατα , παρότι συνοδεύεται με 3 μεγάλες ανεμιστήρες δεν χρειάζονται γιατί έχει κορυφαία ψύξη , και το σημαντικότερο για εμένα έχει υποδοχές και θέσεις να τοποθετήσεις controller και drivers πάνω στην ίδια την ψύκτρα , χωρίς να χρειάζεται έξτρα κουτιά και να κρέμονται έξτρα καλώδια.

Αργότερα θα ανεβάσω φωτο από το δικό μου να δεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη έχω πάρει την ίδια , αν και όντως ακριβή είναι ότι καλύτερο για ψύκτρα diy φωτιστικού που προορίζεται σε κεντρικό (εμφανές) σημείο του σπιτιού.

Έχεις τη δυνατότητα να προσθέτεις μέχρι και 120 led ευκολότατα , παρότι συνοδεύεται με 3 μεγάλες ανεμιστήρες δεν χρειάζονται γιατί έχει κορυφαία ψύξη , και το σημαντικότερο για εμένα έχει υποδοχές και θέσεις να τοποθετήσεις controller και drivers πάνω στην ίδια την ψύκτρα , χωρίς να χρειάζεται έξτρα κουτιά και να κρέμονται έξτρα καλώδια.

Αργότερα θα ανεβάσω φωτο από το δικό μου να δεις τι εννοώ.

Παιδιά δεν αμφιβάλω ότι είναι πολύ εργονομική, αλλά μαζί με τα μεταφορικά φτάνει στα 220$ Εξωφρενικό ποσό για ένα κομμάτι αλουμίνιου και ας παίρνει πάνω της ότι θέλει. Υπάρχει και ο κίνδυνος του τελωνείου γιατί έχει πολύ μπούγιο και ποσό που κάνει, φορολογείται

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει αυτά με USPS από Αμερική ( μέσω ΕΛΤΑ) 99,9% δεν πληρώνεις τίποτα .Πριν 6 μήνες εγώ και πριν 4 μήνες άλλος φίλος την συγκεκριμένη ψύκτρα 120 cm και 7,5 κιλά βάρος δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Επειδή είχα πάρει 2 ψύκτρες από ΒΕΝΙΕΡΗ ( του μέτρου ) 27 χ 2 = 54 ευρώ και ήθελα να προσθέσω διάφορα παρελκόμενα ( ανεμιστήρες , πλεξιγκλας , προφίλ αλουμινίου , στηρίγματα κ.λ.π) τα είχα υπολογίσει και έβγαιναν συνολικά 120 -130 ευρώ , ενώ με τα μεταφορικά η ψύκτρα αυτή βγαίνει 220 $= 190 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει αυτά με USPS από Αμερική ( μέσω ΕΛΤΑ) 99,9% δεν πληρώνεις τίποτα .Πριν 6 μήνες εγώ και πριν 4 μήνες άλλος φίλος την συγκεκριμένη ψύκτρα 120 cm και 7,5 κιλά βάρος δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Επειδή είχα πάρει 2 ψύκτρες από ΒΕΝΙΕΡΗ ( του μέτρου ) 27 χ 2 = 54 ευρώ και ήθελα να προσθέσω διάφορα παρελκόμενα ( ανεμιστήρες , πλεξιγκλας , προφίλ αλουμινίου , στηρίγματα κ.λ.π) τα είχα υπολογίσει και έβγαιναν συνολικά 120 -130 ευρώ , ενώ με τα μεταφορικά η ψύκτρα αυτή βγαίνει 220 $= 190 ευρώ

Ναι 2 ψήκτρες στα 130€ όλα μαζί και μία στα 190€ Άλλο 2 και άλλο 1

Πάντως το δικό μου φωτιστικό μαζί με τα λεντ (42 τεμάχια όχι επώνυμα) , 4 ανεμιστήρες, ντραιβερς ντιμαριζόμενους , ψήκτρα, δεν ξεπέρασε τα 150€

Όσο αναφορά το τελωνείο, με προπέλα από Αμερική αξίας 37$ με USPS πλήρωσα 4 € δασμούς πριν 2 χρόνια. Είναι να μην το πάρουν με στραβό μάτι το δέμα, μετά πάει την κάτσαμε την βάρκα…… :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι η παραγγελια εγινε...για την ψυκτρα προς το παρρων με usps λεει για 6 με δεκα μερες .στο email με την επιβεβαιωση της παραγγελιας μου λεει διπλα απο το προιον not taxable διπά λεει την τιμη του,απο κατω γραφει shipping και λεει την τιμη των μεταφορικων και απο κατω γραφει tax ammount και λεει μηδεν.πιστευω δεν θα εχουμε προβλημα.για οτι αλλο θα σας ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι 2 ψήκτρες στα 130€ όλα μαζί και μία στα 190€ Άλλο 2 και άλλο 1

Πάντως το δικό μου φωτιστικό μαζί με τα λεντ (42 τεμάχια όχι επώνυμα) , 4 ανεμιστήρες, ντραιβερς ντιμαριζόμενους , ψήκτρα, δεν ξεπέρασε τα 150€

Όσο αναφορά το τελωνείο, με προπέλα από Αμερική αξίας 37$ με USPS πλήρωσα 4 € δασμούς πριν 2 χρόνια. Είναι να μην το πάρουν με στραβό μάτι το δέμα, μετά πάει την κάτσαμε την βάρκα…… :thumbsd:

Σταμάτη επειδή ΄΄τραβάει΄΄το θέμα έχω αγοράσει από Αμερική τους τελευταίους 6 μήνες παραπάνω από 6 φορές διάφορα ενυδρειακά που ήταν μεσαία δέματα και μεγαλύτερα και με usps δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στα ΕΛΤΑ.

Δύο φορές που πήρα από Αμερική και Κίνα με Feedex και dhl μικρότερης αξίας πράγματα πλήρωσα τελωνείο και έφαγα και 1 1/2 ημέρα κάθε φορά.

Είπα στην αρχή ότι έχω αγοράσει από ΒΕΝΙΕΡΗ δύο ψύκτρες του μέτρου και τις έχω και κάθονται , γιατί εξήγησα στον Tsipoura , ότι εξαρτάται για πιο σημείο του σπιτιού προορίζεται το φωτιστικό. Κατά την γνώμη μου δεν είναι ωραίο εφόσον το ενυδρείο είναι σε κεντρικό σημείο του σπιτιού να φαίνονται πρόχειρες κατασκευές , καλώδια να κρέμονται κ.λ.π.

Και εγώ έχω ένα γνωστό μου και έκανε diy led φωτιστικό με ράγες αλουμινίου και no name led και drivers και το στοίχισε 70 ευρώ , τι σημαίνει ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση;;

Και μην παρεξηγείς τα πράγματα η ψύκτρα του ΒΕΝΙΕΡΗ έχει πλάτος 10 cm , η ψύκτρα που πήρε ο Tsipouras , έχει πλάτος 16,5 cm !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...