Jump to content

New Tsip Reef


Tsipouras

Recommended Posts

Ααα, ωραιο θέαμα!! Άντε με γειες το νεο στησιμο/νεο sump/νεο ενυδρειο!! :)

Οντως τωρα, σιγα σιγα θα συνηθίσεις τους νέους μηχανισμούς στο ενυδρειο σου. Ήδη αν και οχι φουλ ρυθμισμενα πρεπει να βλέπεις διαφορά σε θεματα ευκολίας.

Η chaeto εκει που θα ειναι θελει λιγη ροη ακομα, δεν θα αποδίδει σωστα ετσι, ενω κοιτά μην το μεσαίο διαμέρισμα στο sump δεν εχει ροη ψηλα και κανει λαδίλα, καλο θα ηταν να το αποφύγεις.

Καλη συνεχεια!! :jig::D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο καθε αρχη και δυσκολη ομως το αποτελεσμα μετραει ;καλη συνεχεια Γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

Ααα, ωραιο θέαμα!! Άντε με γειες το νεο στησιμο/νεο sump/νεο ενυδρειο!! :)

Οντως τωρα, σιγα σιγα θα συνηθίσεις τους νέους μηχανισμούς στο ενυδρειο σου. Ήδη αν και οχι φουλ ρυθμισμενα πρεπει να βλέπεις διαφορά σε θεματα ευκολίας.

Η chaeto εκει που θα ειναι θελει λιγη ροη ακομα, δεν θα αποδίδει σωστα ετσι, ενω κοιτά μην το μεσαίο διαμέρισμα στο sump δεν εχει ροη ψηλα και κανει λαδίλα, καλο θα ηταν να το αποφύγεις.

Καλη συνεχεια!! :jig::D

μπα μη νομιζεις Μαριε πανω κατω σαν το παλιο μου ενυδρειο θα δουλευει!ολα λιγο πολυ ειναι μεγενθυση των προηγουμενων...βλεπε σκιμμερ απο tunze 9004 σε 9012.για τη χαετο το ξερω οτι θελει ροη και απ οτι βλεπω και η επιφανεια δεν αναταρασεται ιδιαιτερα...να βαλω ενα κυκλοφορητακι που εχω μικρο??αλλα μου τη δινει που παει και κολλαει η χαετο πανω...

Πολυ ομορφο καθε αρχη και δυσκολη ομως το αποτελεσμα μετραει ;καλη συνεχεια Γιαννη.

Νικολα σ ευχαριστω πολυ φιλε να σαι καλα...ελπιζω να σε φτασω καποια στιγμη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κολλήσει στην παρακατω σου προταση

...και τη δευτερη γτ εκλεισα την αντλια επιστροφης αλλα δεν εκλεισα τη βανα της υπερχειλησης με αποτελεσμα να ξεχειληση το σαμπ...

Το να κλείσεις την αντλία επιστροφής ειναι σαν να γίνετε διακοπή ρεύματος.... Σε μια τέτοια περιπτωση λοιπον, έπρεπε το σωστα μελετημένο sump, να δεχτεί τοσο νερό, μεχρι να περάσει αερας απο την υπερχείλιση και να σταματήσει να κατεβάζει νερό, χωρίς να ξεχειλίσει και να πλημμυρίσεις.... Αλλιώς με μια επικείμενη διακοπη ρευματος, θα πρέπει να κλείνεις τις πάνες της υπερχείλισης για να μην σφουγγάριζε? Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο ειναι ακριβως οπως το ειπες.το σαμπ ηταν του προηγουμενου ενυδρειου και φεν φτιαχτηκε γι αυτο.το προβλημα μου λυθηκε κατεβαζοντας ελαχιστα τη σταθμη του display !τωρα σε μια διακοπη ρευματος το νερο φτανει ισα ισα να γεμιζει το σαμπ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κολλήσει στην παρακατω σου προταση

Το να κλείσεις την αντλία επιστροφής ειναι σαν να γίνετε διακοπή ρεύματος.... Σε μια τέτοια περιπτωση λοιπον, έπρεπε το σωστα μελετημένο sump, να δεχτεί τοσο νερό, μεχρι να περάσει αερας απο την υπερχείλιση και να σταματήσει να κατεβάζει νερό, χωρίς να ξεχειλίσει και να πλημμυρίσεις.... Αλλιώς με μια επικείμενη διακοπη ρευματος, θα πρέπει να κλείνεις τις πάνες της υπερχείλισης για να μην σφουγγάριζε?

Τις πανες Γιωργο σωστα το λες χαχαχαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο ειναι ακριβως οπως το ειπες.το σαμπ ηταν του προηγουμενου ενυδρειου και φεν φτιαχτηκε γι αυτο.το προβλημα μου λυθηκε κατεβαζοντας ελαχιστα τη σταθμη του display !τωρα σε μια διακοπη ρευματος το νερο φτανει ισα ισα να γεμιζει το σαμπ!

Γιαννη το δοκιμασες 5-6 φορες για να εισαι σιγουρος ε?
Link to comment
Share on other sites

Α, για αυτο παραξενεύτηκα κι εγω...

Νίκο ειδες τι κανει η τεχνολογία του "έξυπνου" Τ9 πληκτρολογίου....

Link to comment
Share on other sites

3-4 οχι.τωρα δεν εχω φοβο γιατι εχει εξατμιστει και λιγο κ δεν εχω βαλει σε λειτουργια την αναπληρωση,η οποια μαλλον αυριο θα δουλεψει,οποτε θα το δω εκεινη τη στιγμη για να δω κ που ακριβως θα εχω τη σταθμη!!

Link to comment
Share on other sites

Με τις δοκιμες και τις προσθεσης/αφαιρεσης νερου προσεχε μην χασεις την μπαλα με την αλατοτητα, το εχω παθει και απλα το αναφερω :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ναι μετραω συνεχεια κ δεν εχω ξεφυγει.1025 ειμαι.ετοιμη και η αναπληρωση και ξαναγινε δοκιμη για τη σταθμη.ολα καλα.μπηκε το πρωτο ψαρακι το οποιο ηταν ενα royal bicolor που ζουσε μονο του στο σαμπ λογο επιθετηκοτητας.ελπιζω στα τοσα λιτρα τωρα να μην εχω παλι τα ιδια.η αμωνια ειναι μηδενικη.ειχε μετρηθει πριν μπει το ψαρι μεσα.λεω σιγα σιγα να βαλω και τα υπολοιπα.Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Καλός το ! Άρχοντας θα αισθάνεται τώρα σε τόσα λίτρα…

Link to comment
Share on other sites

Μπααα δεν νομιζω να εχεις τωρα

προβλημα με αυτον

Εεεε ναι σιγα σιγα αρχισε να βαζεις τα

ψαρακια στο νεο

μονο τα κοραλια θα πρεπει να κρατησεις στο

παλιο.....

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπηκαν ολα τα ψαρια μεσα και η cleaner και ολα καλα.η επιθετηκοτητα του royal δεν περογραφεται.τωρα εχω ενα αλλο προβλημα.αλλαξα πριζα στο κοντρολλερ θερμοκρασιας και στην οθονη μου εμφανιζει αντι για τη θερμοκρασια Ε1 φανταζομαι σημαινει error.ξερει κανει να μου πει γιατι συμβαινει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι τα ψαράκια?

Ειλικρινά αυτό το ψάρι....

είναι επιθετικό προς όλα

τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο γινεται σιγα σιγα! Να δουμε και με τον κανονικο φωτισμο πως θα δειξει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ειναι ρε παυλο αλλα μ κανει εντυπωση,το blue tang του ριχνει δυο κεφαλια κ παλι το κυνηγαει...ναι Γιωργο αν ετοιμαστει ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπααα δεν νομιζω να εχεις τωρα

προβλημα με αυτον

Εεεε ναι σιγα σιγα αρχισε να βαζεις τα

ψαρακια στο νεο

μονο τα κοραλια θα πρεπει να κρατησεις στο

παλιο.....

μην ορκιζεσε Παυλο ,Γιαννη βγαλτο εξω τωρα που ειναι νωρις ειναι ψαρι περιοχης και πολυ επιθετικο ειδικα οταν βαζεις μικροψαρα θα χεις θεματα και οχι μονο.
Link to comment
Share on other sites

μην ορκιζεσε Παυλο ,Γιαννη βγαλτο εξω τωρα που ειναι νωρις ειναι ψαρι περιοχης και πολυ επιθετικο ειδικα οταν βαζεις μικροψαρα θα χεις θεματα και οχι μονο.

Δεν το περιμενα

να ειναι επιθετικο και σε τοσα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχει ηρεμισει λιγο το ψαρακι!τελικα για ντυσιμο κατεληξα σε ανοξειδωτο 304.ηθελα να βαλω 316 του οποιου το κοστος ηταν βεβαια διπλασιο αλλα δεν βρηκα.δεν τα εχω κολησει ακομα τα κομματια αλλα παρτε μια ιδεα πως ειναι τοποθετημενα!επισης με τα ηλεκτρολογικα προς το παρρον εχω βολευτει με δυο πολυμπριζα τα οποια ειναι συνδεδεμενα σε ενα ups.το οποιο τα κραταει ολα σε λειτουργια για λιγο χρονικο δοαστημα καταλαβαινωντας οτι η καταναλωση ειναι πολυ μικρη!

4125e977f7a424c5abc2deee040019a5.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tsipouras
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλη χρονια σε ολους με υγεια!!δυστηχως δεν εχουμε τιποτα...και η αληθεια ειναι οτι πρεπει να ασχοληθω λιγο σοβαρα γτ με τις γιορτες δεν ειχα πολυ χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη χρόνια πολλά και καλή χρονιά αδελφέ. Μια χαρά είναι και το 304. Έγινε κουκλάκι !!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Σταματη μου καλη χρονια φιλε!πρεπει να ξεκινησουμε να ασχολιθουμε λιγακι εντατικα...ναι καλα εκατσε.το κολησα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...