Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Μπράβο Διονύση πολύ ωραίες βραχοσυνθέσεις! Καλά κάνεις με τα δεματικά. Οι κόλλες και τσιμέντα από μόνα τους που να κρατήσουν τόσο βάρος. Βέβαια αφού μπήκες στη διαδικασία γιατί δεν χρησιμοποιείς και πλαστικές ντίζες? Εννοώ τρύπημα οι βράχοι και πλαστική ντίζα για να ενωθούν μαζί. Και έξτρα ασφάλεια με δεματικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση πολύ ωραίες βραχοσυνθέσεις! Καλά κάνεις με τα δεματικά. Οι κόλλες και τσιμέντα από μόνα τους που να κρατήσουν τόσο βάρος. Βέβαια αφού μπήκες στη διαδικασία γιατί δεν χρησιμοποιείς και πλαστικές ντίζες? Εννοώ τρύπημα οι βράχοι και πλαστική ντίζα για να ενωθούν μαζί. Και έξτρα ασφάλεια με δεματικά.

 

Λουκα συνήθως προσπαθώ να βάζω ντιζες αλλα δεν καταφέρνω πάντα να ανοιξω τρύπες !

 

Κάποιες φορές σπάει ο βράχος !

Link to comment
Share on other sites

και γιατι την έκανες είπαμε αυτή την ανακατωσούρα?? το γυρνας σε bb??

 

 

Εχεις χάσει το μυαλό σου εσυ :usd:  :usd:  :usd: !!!!

 

Τι ββ ??? αλλάζω τον αραγωνιτη απο sugar size σε πιο χοντροκοκο!

 

Με τυφλώνει το φως σου λέω  :lolu:  :lolu:  :lolu: !!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που ασχολεισαι Διονυση Μπραβο, μου δωσες ιδεες με τα δεματικα

Καλη κινηση η αλλαγη αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ...

{style_image_url}/attachicon.gif img_1697.jpg

Αυτη την πήγα στην προηγούμενη συνάντηση στα παιδιά!

Τι τάισμα κανείς ρε θηρίο! Με τόσο που βγάζει, μηδενισμενος έπρεπε να ήσουν:-)))
Link to comment
Share on other sites

Δυονιση θελω μια μερα να ερθω να δω την αλγη στο σαμπ σου!! Πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετια αναπτυξη. Νιτρικα φωσφωρικα πως εισαι? Λογικα φωσφορικα 0 !

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που ασχολεισαι Διονυση Μπραβο, μου δωσες ιδεες με τα δεματικα

Καλη κινηση η αλλαγη αραγωνιτη

Να σαι καλά ρε Βασίλη !
Link to comment
Share on other sites

Τι τάισμα κανείς ρε θηρίο! Με τόσο που βγάζει, μηδενισμενος έπρεπε να ήσουν:-)))

Την ταΐζω sps :)
Link to comment
Share on other sites

φιλε τι λαμπα εχεις ακριβως??βαλε φωτο να την δουμε.

Lexman 6500k 10,8w E27 30o

Apo Leroy Merlin

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο και το sump θυμήθηκα οτι δεν εχω βάλει φώτο!

 

Άλλαξα την αντλία επιστροφής Tunze των 3000λτ με μια Jebao 6000lt !

attachicon.gifrsz_pumps.jpg

 

Ο λόγος της αλλαγής αυτής ειναι οτι έκανα μια αναβάθμιση στο σαμπ προσθέτοντας ενα ακόμα διαμέρισμα!

 

Απο τα 70-80λτ που ηταν πήγε στα 150!

 

attachicon.gifimg_0318.jpg

 

Στην αρχή σκέφτηκα να το κάνω με πλεξι άλλα επειδή φοβόμουνα μήπως η κόλλα/ χλωροφόρμιο εχει λήξει / εξατμιστεί πήγα σε φίλο ο

 

οποίος βαριόταν και μου είπε την εξωφρενική τιμη των 90Ε :thumbsd: !!!

 

Ετσι πήγα ΙΚΕΑ και αγόρασα κάδο με περίπου 10 ευρουλακια και αφου τον τρύπησα

 

attachicon.gifimg_0316.jpg

 

και προσθεσα τους κατάλληλους σωλήνες PVC 

 

attachicon.gifimg_0334.jpg

 

Το έβαλα σε λειτουργιά!

 

Και ειναι κάπως έτσι :jig:

 

 attachicon.gifimg_0564.jpg                                              attachicon.gifimg_0563.jpg

 

 

Σίγουρα κάποιος θα πει οτι και τα 3 διαμερίσματα ειναι υπερβολή!

 

Η σκέψη μου ηταν οτι θέλω ενα ξεχωριστό διαμέρισμα που θα εχει το skimmer και η μεγάλη βρομιά της υπερχείλισης θα καθιζανει

 

στο δοχείο που θα ειναι πολλή εύκολη η μεταφορά του και ο καθαρισμός!

 

Επίσης η χαετο μου αναπτύσσεται με ρυθμούς θάμνου τόσο που σκέπτομαι να φτιάξω γήπεδο απο αυτή

 

attachicon.gifimg_1696.jpg

 

θέλω να εχει το χώρο της ώστε να μην φάει τον εξοπλισμό μην σου πω και εμένα :death: !

 

Αν κάποιος θελει χαετο μην διστάσει να μου λεει να φέρνω στις συναντήσεις (αλλιώς παει στα σκουπίδια)

 

Στο διαμέρισμα υπάρχει ενας μικρός κυκλοφορητής και μια λάμπα λεντ 10-11 βαττ απο Leroy!

 

Πάνω απο το σαμπ εχει μπει και η δοσομετρικη που με ταλαιπωρεί ακόμα :growl: !!!

 

Παρατηρήσεις πάντα ευπρόσδεκτες!!!

:bow:  :bow:  :bow:

Πολλα μπραβο για ολα διονυση και ευχαριστουμε που τα μοιραζεσαι μαζι μας φιλε :thumbsu:

Το εχεις το "μαστοριλικι"

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάποιες απορίες / παρατηρήσεις να κάνω και γιατι δεν μου αρέσει να ανοίγω πολλά θέματα σας ερωτω:

 

Ενα σημαντικό προβλημα που εχω αντιμετωπισει με την δοσομετρικη και θεωρω απο τους βασικούς λογους αστάθειας του ενυδρειου!

 

Η δοσομετρικη ειναι τοποθετημένη πανω απο το σαμπ. Τα δοχεία διπλα απο αυτο . έχω παρατηρήσει οτι οταν η στάθμη των δοχείων ειναι πάνω απο τα

 

σωληνάκια εξοδου εχω σταγόνες διαλύματος μεσα στο σαμπ! > πολυ κακο γιατι δεν ελενχεται η ποσοτητα που πεφτει και μπορει να εκτοξεύσει τις παραμέτρους :ballistic: !

 

Αρα κατεβάζω τα δοχεια πιο χαμηλα!

 

Τωρα διαπιστώνω αλλο προβλημα .  Οταν σταματήσει μια αντλια να ριχνει αρχιζει το διάλυμα να επιστρέφει στο δοχειο> που σημαίνει οτι οταν ερθει η ωρα να

 

ξαναρίξει το διάλυμα οσπου να φυγει απο το δοχειο, να ταξιδεψει στο σωληνακι και να πεσει στο σαμπ μπορει να μην βγει ουτε σταγόνα :growl: !

 

Η αποψη μου ειναι οτι οι ροδέλες δεν πιέζουν αρκετα το σωληνάκι ωστε να το ασφαλίζουν! Αν καποιος το εχει ανταντιμετωπισει ασ μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση ή δική μου jebao δεν τα κάνει αυτά. Από οπου και να την πήρες έχει εγγύηση. Μιλά με τον πωλητή.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα, έχω τα δοχεία 40 πόντους κάτω από τη δοσομετρική και το υγρό είναι πάντα μέχρι το τέλος στο σωληνάκι.

Δοκίμασε να βάλεις αντεπίστροφα βανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα, έχω τα δοχεία 40 πόντους κάτω από τη δοσομετρική και το υγρό είναι πάντα μέχρι το τέλος στο σωληνάκι.

Δοκίμασε να βάλεις αντεπίστροφα βανάκια.

Τι είναι αυτά Πέτρο ;

Που τα βρίσκω ;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/plastic-one-way-anti-backflow-co2-pump-check-valve-for-aquarium-air-pipe-airline-/111551931435?hash=item19f903642b:g:tRwAAOSwD0lUksx6​

Επιτρέπουν την ροή μόνο προς την μία πλευρά, σε περίπτωση αναρρόφησης κόβουν την ροή. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/plastic-one-way-anti-backflow-co2-pump-check-valve-for-aquarium-air-pipe-airline-/111551931435?hash=item19f903642b:g:tRwAAOSwD0lUksx6​

Επιτρέπουν την ροή μόνο προς την μία πλευρά, σε περίπτωση αναρρόφησης κόβουν την ροή.

Τέτοια έχω !!!

Αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει γιατί φοβάμαι μην στομωσουν από τα υγρά ( kh&ova)!

Λες να δουλέψει ;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω τα ιδια ειχα βαλει και μεσα στην βδομαδα ειχαν μπουκωσει και

επεφτε οτι ναναι στο ενυδρειο..

 αυτα ειναι για αερα για υγρα ψαχνοντας παλαιοτερα θεματα ειχα δει σε ενα ποστ

που ειχε γραψει ο mad για αντεπιστροφες που κανουν για υγρα αν θυμαμαι καλα ηταν τις red sea..αλλα να σου πω την αληθεια δεν βρηκα και τα αφησα οπως ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Διονυση το καλυτερο που εχεις να κανεις αφου ξαναδεις τις συνδεσεις μηπως παιρνουν αερα και εαν το σωληνακι παταει καλα στα ραουλα της αντλιας, ειναι να τη γυρισεις πισω για επιδιορθωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω τα ιδια ειχα βαλει και μεσα στην βδομαδα ειχαν μπουκωσει και

επεφτε οτι ναναι στο ενυδρειο..

αυτα ειναι για αερα για υγρα ψαχνοντας παλαιοτερα θεματα ειχα δει σε ενα ποστ

που ειχε γραψει ο mad για αντεπιστροφες που κανουν για υγρα αν θυμαμαι καλα ηταν τις red sea..αλλα να σου πω την αληθεια δεν βρηκα και τα αφησα οπως ειναι..

Χρήστο και εγώ το φοβάμαι !

Έβαλα μια βαλβιδουλα στο μαγνήσιο που δεν αφήνει πολλα ιζήματα και βλέπουμε !

Link to comment
Share on other sites

Διονυση το καλυτερο που εχεις να κανεις αφου ξαναδεις τις συνδεσεις μηπως παιρνουν αερα και εαν το σωληνακι παταει καλα στα ραουλα της αντλιας, ειναι να τη γυρισεις πισω για επιδιορθωση.

Πασχαλη πιστεύω ότι τα ραουλα δεν πιέζουν τα σωληνάκια αρκετά ώστε να σταματάνε την ΡΟΗ. !

Σκέφτηκα να μεγαλόσω την διατομή τους ώστε να πιέζουν περισσότερο η να αυξήσω την διατομή του σωλήνα και να συμβεί το ίδιο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...