Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

o Ιαπων μέσα στη γύαλα για χρυσόψαρο όλα τα λεφτα!

2 led βαλε απο πανω αλλα προσεξε τα πλαστικά φυτα μην καούν!

χαχαχαχα :P

φιλαράκι, οι τιμές σου είναι μια χαρά και αρκετά σταθερές. τα νιτρικά στο 10 είναι ένα θέμα αλλα οχι για να χάσεις κοράλια αλλα να χάσουν σε χρώμα.

εγώ θα το υποστηρίζω όσο πάει, το θέμα σου είναι το φως. και αυτό πρέπει να δείς.. στη θέση σου θα πήγαινα σε τ5 και αν το κάνεις κατασκευή γιατι ξέρω τη χαρά σου με τα DIY βαλε μονο moonlight σε led

κατα τα λοιπά και επειδή το ενυδρείο το είδα και απο κοντά, απλα τα σπάει! και πρεπει να γεμίσει αμεσα! :)

Πανό ενώ είχες χρόνια Λεντ, τώρα γιατί είσαι τόσο κατά; Είχες προβλήματα με αυτά;
Link to comment
Share on other sites

ποτέ με led δεν είχα ανάπτηξη και χρώμα οσο εχω με τις τ5. δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στα led. εχουν περάσει απο τα χέρια μου ένα κινέζικο και ένα celio όλα κι όλα.   όσα ενυδρεία έχω δεί που πραγματικά βγάζουν μάτια έχουν κάποια κοινά στον εξοπλισμο τους.. μεταξύ αυτών είναι οι Τ5 (και σε κάποια MH). πέραν αυτούν κάναμε πρόσφατα και κάποιες μετρήσεις σε par δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο μηχάνιμα πάντως συγκριτικά μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. για να μη μακρηγορώ, θεωρώ οτι αν θες να δείς αποτελέσματα σε SPS και δεν έχεις το πακέτο (€1000+ ) να πάς σε κάποιο έτοιμο μιας αναγνωρισμένης φίρμας τότε οι Τ5 είναι μονόδρομος. Ασε που με μια αλλαγή στις λάμπες κάθε χρόνο είναι σαν να έχεις καινούργιο φωτιστικό  

 

πάντως στο ενυδρείο του Διονύση πραγματικά δεν βλέπω αλλο λόγο.. τα είπαμε, οι τιμές είναι σταθερές, τα θρεπτικά του είναι χαμηλά και το ενυδρείο τρέχει καιρό και είναι αρκετά ώριμο για προσθήκη SPS

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διονύση το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο και μ' αρέσει πολυ και το στήσιμο των βράχων.

 

Οι τιμές σου είναι αρκετά καλές και αν διατηρηθούν σταθερές σ' αυτό το εύρος θα παει καλα.

 

Οι σεριατοπόρες είναι περίεργα κοράλλια αλλα γενικά θελουν πολυ κυκλοφορία. Τα ασπρίσματα οφείλονται σε πολλούς λόγους.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση σε κάποια κοράλλια που βλέπεις οτι δυσκολεύονται και να τα βάλεις δίπλα σε κάποια που πάνε καλά.

 

Για την αλλαγή φωτισμού, μπορεις να κανεις ενα συνδυασμό Τ5 και led. Ετσι θα έχεις τα καλά και απο τις δυο επιλογές. Θελει προσοχή όμως οταν το κάνεις σε ενυδρείο που ήδη εχει κοράλλια.

 

Πάντως είναι πολυ όμορφο ενυδρείο. Μπράβο! :thumbsu: 

 

Link to comment
Share on other sites

ποτέ με led δεν είχα ανάπτηξη και χρώμα οσο εχω με τις τ5. δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στα led. εχουν περάσει απο τα χέρια μου ένα κινέζικο και ένα celio όλα κι όλα. όσα ενυδρεία έχω δεί που πραγματικά βγάζουν μάτια έχουν κάποια κοινά στον εξοπλισμο τους.. μεταξύ αυτών είναι οι Τ5 (και σε κάποια MH). πέραν αυτούν κάναμε πρόσφατα και κάποιες μετρήσεις σε par δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο μηχάνιμα πάντως συγκριτικά μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. για να μη μακρηγορώ, θεωρώ οτι αν θες να δείς αποτελέσματα σε SPS και δεν έχεις το πακέτο (€1000+ ) να πάς σε κάποιο έτοιμο μιας αναγνωρισμένης φίρμας τότε οι Τ5 είναι μονόδρομος. Ασε που με μια αλλαγή στις λάμπες κάθε χρόνο είναι σαν να έχεις καινούργιο φωτιστικό

πάντως στο ενυδρείο του Διονύση πραγματικά δεν βλέπω αλλο λόγο.. τα είπαμε, οι τιμές είναι σταθερές, τα θρεπτικά του είναι χαμηλά και το ενυδρείο τρέχει καιρό και είναι αρκετά ώριμο για προσθήκη SPS

Πανό ενυδρεία που να βγάζουν μάτια με Λεντ δεν έχεις δει; Αποκλείεις να μην έκανες καλή επιλογή σε Λεντ φωτιστικα και να μην φταίνε τα Λεντ για τα μειονεκτήματα που αναφερεις; Ο Διονύσης μηξπως να αλλάξει θέση στα Κοραλία που δεν τραβανε, πριν ψαχτει στο φωτισμό? Διονύση μια φωτό από κάτω του φωτιστικού, μήπως φταίει καστι στην διάταξη απλά των Λεντ σου είναι εύκολη? Τι φακούς και σε τι ύψος το έχεις τοποθετημένο?
Link to comment
Share on other sites

Πανό ενυδρεία που να βγάζουν μάτια με Λεντ δεν έχεις δει; Αποκλείεις να μην έκανες καλή επιλογή σε Λεντ φωτιστικα και να μην φταίνε τα Λεντ για τα μειονεκτήματα που αναφερεις; Ο Διονύσης μηξπως να αλλάξει θέση στα Κοραλία που δεν τραβανε, πριν ψαχτει στο φωτισμό? Διονύση μια φωτό από κάτω του φωτιστικού, μήπως φταίει καστι στην διάταξη απλά των Λεντ σου είναι εύκολη? Τι φακούς και σε τι ύψος το έχεις τοποθετημένο?

 

ενυδρεία που φοράνε LED < €1.000 και να βγάζουν μάτια δεν μου έρχοντε στο μυαλό. Δεν το αποκλείω βέβαια. αλλα ειδικά το DIY είναι ρίσκο. ποια η διαφορά το να τα αλλάξει θέση. ποσες διακυμάνσεις να υπάρχουν στις κορυφές 2 βράχων σε 400 λίτρα?? το θέμα είναι να υπάρχει κάλυψη παντού. το ενυδρείο του Dennis είναι πεντακάθαρο μαι πολύ όμορφο aquascape.. πρέπει όπως και δίποτε να γίνει δάσος! :)

 

μιλάμε πάντα για απαιτήσεις που έχουν τα σκληρά. τα υπόλοιπα κοράλλια δεν θα έχουν κανένα θέμα με φωτισμό led

Έγινε επεξεργασία - panozzz
Link to comment
Share on other sites

ενυδρεία που φοράνε LED < €1.000 και να βγάζουν μάτια δεν μου έρχοντε στο μυαλό. Δεν το αποκλείω βέβαια. αλλα ειδικά το DIY είναι ρίσκο. ποια η διαφορά το να τα αλλάξει θέση. ποσες διακυμάνσεις να υπάρχουν στις κορυφές 2 βράχων σε 400 λίτρα?? το θέμα είναι να υπάρχει κάλυψη παντού. το ενυδρείο του Dennis είναι πεντακάθαρο μαι πολύ όμορφο aquascape.. πρέπει όπως και δίποτε να γίνει δάσος! :)

μιλάμε πάντα για απαιτήσεις που έχουν τα σκληρά. τα υπόλοιπα κοράλλια δεν θα έχουν κανένα θέμα με φωτισμό led

Επειδή είναι μακρύ το ενυδρείο του, μπορεί να αλλάζει πολύ ή κυκλοφορία. Επίσης αν φταίει ή διάταξη των Λεντ, αλλάζοντας τα θέση μπορεί να πάρουν καλύτερο φως.

ΥΓ την καινοτομία στα Λεντ οι απανταχού DIYαδες την πραγματοποίουνε και προχωουνε το χόμπι, οι εταιρίες απλά ακολουθούνε και κερδίζουν από τις ανακαλύψεις αυτών των χομπιστων! πχ evil clusters

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα και πιο πάνω, πρώτα να δοκιμάσει να αλλάξει θέση. Δεν είναι τυχαίο οτι ενα κοράλλι σε μια θέση πάει καλά. Σημαίνει οτι εκει παίρνει την κατάλληλη ποσότητα φωτισμού και κυκλοφορίας.

 

Ας δει και την κυκλοφορία.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο gregkn73.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα το δω απο κοντα νομιζω οτι ο φωτισμος ειναι λιγος οπως δειχνουν οι φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο Διονυση, το japonicus εγω θα τον εριχνα να εγκλιματιστει, πως αντεχεις;

 

Το kh μηπως ειναι χαμηλο;;

 

Βασιλη το θεμα καραντίνα για εμενα ειναι πολυ σημαντικό!

 

Οχι μονο σαν θεραπεία αλλα πρόληψης  και ενδυνάμωσης κάθε νεου ψαριού!

 

σιγουρα θα προτιμούσα να τον εβαζα κατευθείαν και να τον έβλεπα στο ενυδρείο αλλα εκτος απο την τύχη πρεπει και εμεις να βοηθάμε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου Διονύση, και οι τιμές μια χαρά δείχνουν για sps εκτός ίσως από τα νιτρικά που θα προσπαθούσα να τα ρίξω κάτω από 2. Τώρα που βγάζεις τον αραγωνίτη αυτό θα γίνει εύκολα! Ίσως να παίξεις και λίγο με την κυκλοφορία γύρω από τα sps μια και την λατρεύουνε!

 

Να εισαι καλα Λουκα μου !

 

Χαρηκα που τα ξαναειπαμε το σαββατο!

 

Να ριξω τα νιτρικα κατω του 2 μου ειναι ιδιαιτερα δυσκολο! 

 

Ασε που εχω και αρκετα LPS που δεν θελω να τα ρισκαρω στεγνώνοντας το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο νεο ειναι οτι ο ΙΑΠΩΝΑΣ μου άρχισε να τρώει σαν τρελός :jig:  :jig:  :jig: !

 

Μου εφυγε ενα βάρος γιατι ειναι ενα πραγματικά πανέμορφο ζωντανό :bigemo_harabe_net-143: !

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διονύση το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο και μ' αρέσει πολυ και το στήσιμο των βράχων.

 

Οι τιμές σου είναι αρκετά καλές και αν διατηρηθούν σταθερές σ' αυτό το εύρος θα παει καλα.

 

Οι σεριατοπόρες είναι περίεργα κοράλλια αλλα γενικά θελουν πολυ κυκλοφορία. Τα ασπρίσματα οφείλονται σε πολλούς λόγους.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση σε κάποια κοράλλια που βλέπεις οτι δυσκολεύονται και να τα βάλεις δίπλα σε κάποια που πάνε καλά.

 

Για την αλλαγή φωτισμού, μπορεις να κανεις ενα συνδυασμό Τ5 και led. Ετσι θα έχεις τα καλά και απο τις δυο επιλογές. Θελει προσοχή όμως οταν το κάνεις σε ενυδρείο που ήδη εχει κοράλλια.

 

Πάντως είναι πολυ όμορφο ενυδρείο. Μπράβο! :thumbsu:

 

Ευχαριστω Θοδωρή !

 

Πραγματικά οι seriatopores δεν μου κάθονται καθολου και δυστυχώς μου αρέσουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Πανό ενυδρεία που να βγάζουν μάτια με Λεντ δεν έχεις δει; Αποκλείεις να μην έκανες καλή επιλογή σε Λεντ φωτιστικα και να μην φταίνε τα Λεντ για τα μειονεκτήματα που αναφερεις; Ο Διονύσης μηξπως να αλλάξει θέση στα Κοραλία που δεν τραβανε, πριν ψαχτει στο φωτισμό? Διονύση μια φωτό από κάτω του φωτιστικού, μήπως φταίει καστι στην διάταξη απλά των Λεντ σου είναι εύκολη? Τι φακούς και σε τι ύψος το έχεις τοποθετημένο?

 

Γρηγορη το φωτιστικό ειναι δικο (DIY) μου με 72 λεντ των 3βαττ! συν λεντοταινιες περίπου 70 βαττ για αρχικο φως και moonlight!

 

post-53089-0-32077800-1444771820_thumb.jpg

 

εχω μπλε και άσπρα σε αναλογία 2/1 , καποια UV και λιγα κόκκινα, πράσινα, κυανο κα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα το δω απο κοντα νομιζω οτι ο φωτισμος ειναι λιγος οπως δειχνουν οι φωτο.

 

Φιλε με είδες λιγο πεσμένο το Σαββατο και πραγματικά πάντα χαιρομαι τις κουβέντες μας και τις συμβουλές σου!

 

Θα κανονίσουμε σύντομα συνάντηση!

Link to comment
Share on other sites

o Ιαπων μέσα στη γύαλα για χρυσόψαρο όλα τα λεφτα!

2 led βαλε απο πανω αλλα προσεξε τα πλαστικά φυτα μην καούν! 

 

χαχαχαχα :P

 

φιλαράκι, οι τιμές σου είναι μια χαρά και αρκετά σταθερές. τα νιτρικά στο 10 είναι ένα θέμα αλλα οχι για να χάσεις κοράλια αλλα να χάσουν σε χρώμα.

 

εγώ θα το υποστηρίζω όσο πάει, το θέμα σου είναι το φως. και αυτό πρέπει να δείς.. στη θέση σου θα πήγαινα σε τ5 και αν το κάνεις κατασκευή γιατι ξέρω τη χαρά σου με τα DIY βαλε μονο moonlight σε led

 

κατα τα λοιπά και επειδή το ενυδρείο το είδα και απο κοντά, απλα τα σπάει! και πρεπει να γεμίσει αμεσα! :)

 

Φιλαρακι μου δεν μπορω να πιστεψω οτι φταει μονο το φως για τετοιο νεκρωμα στο κοραλι και τοσο συντομα!

 

Αν θεωρήσουμε οτι το κοραλι (φραγκακι) το πηρα πρι 2-3 βδομαδες το να αρχιζει να ασπρίζει στην εβδομάδα και να εχει μείνει το μισο στις 2 μου κανει εντύπωση!

 

Το να μην βλεπω αναπτυξη το καταλαβαίνω αλλα αυτο....

 

Αλλα παλι δεν εχω εμπειρια απο SPS οποτε μπορει να κανω και λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι μακρύ το ενυδρείο του, μπορεί να αλλάζει πολύ ή κυκλοφορία. Επίσης αν φταίει ή διάταξη των Λεντ, αλλάζοντας τα θέση μπορεί να πάρουν καλύτερο φως. ΥΓ την καινοτομία στα Λεντ οι απανταχού DIYαδες την πραγματοποίουνε και προχωουνε το χόμπι, οι εταιρίες απλά ακολουθούνε και κερδίζουν από τις ανακαλύψεις αυτών των χομπιστων! πχ evil clusters

 

Θα ηθελα την γνωμη σου στο παρακατω!

Link to comment
Share on other sites

στην συναντηση του Σαββατου ειχα μια κουβεντα με ενα συμφωρουμιτη που δεν θα αναφερω το ονομα του γιατι μπορει να μην θελει!

 

Μου εξεφρασε καποιες επιφυλαξεις για την συνδεσμολογια των λεντ που εφτιαξα!

 

Ηλεκτρολογος δεν ειμαι και θα ηθελα την γνωμη των ειδηκων!

 

Τα λεντ μου ειναι 3 βαττ και τα συνεδεσα με τον driver που μου εστειλε πακετο ο κινεζος!

 

post-53089-0-50820800-1444773394_thumb.jpg   18 λεντ σε σειρα πανω στο dimable driver!

 

O φιλος μου ειπε οτι με αυτον τον τροπο χανω σε αποδοση!

 

o Driver ειναι αυτος

 

 http://www.aquastyleonline.com/products/Maxwellen-LED-Dimmable-Driver-%2812%252d20%29x3w.html

 

και το κιτ ειναι αυτο

 

http://www.aquastyleonline.com/products/36--LEDs--DIY-Dimmable-Kit.html

 

Ο λογος που τα ρωταω αυτα ειναι οτι πριν κανα δυο βδομαδες καναμε με τον Panozz καποιες μετρήσεις με το Seneye που εχω στο

 

ενυδρείο μου και το πηγα σπιτι του να μετρήσουμε τις 6 Τ5 που εχει στο δικο του φωτιστικο!

 

Οι διαφορές σε PAR ηταν τεράστιες,  σε καποια σημεία και διπλάσιες!

 

Ετσι μπήκα στο τρυπακι του να προσθεσω 2 Τ5 στο δικο μου!

 

Όποιος εχει αποψη απο λεντ μου λεει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτός είναι ο τρόπος σύνδεσης,

μπορείς να μου πεις γιατί ότι χάνεις σε απόδοση γιατί εγώ δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Και ναι οι διαφορά στα par λογικό είναι να είναι μεγάλη, η διαφορά στην ένταση των φωτιστικών σας είναι τεράστια. 

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου, για να πάρεις ένα σωστό φωτισμό στο ενυδρείο σου (150*45*60 αν δεν κάνω λάθος) με led θες περίπου 70 led.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτός είναι ο τρόπος σύνδεσης,

μπορείς να μου πεις γιατί ότι χάνεις σε απόδοση γιατί εγώ δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Και ναι οι διαφορά στα par λογικό είναι να είναι μεγάλη, η διαφορά στην ένταση των φωτιστικών σας είναι τεράστια. 

 

 

Η άποψή μου, για να πάρεις ένα σωστό φωτισμό στο ενυδρείο σου (150*45*60 αν δεν κάνω λάθος) με led θες περίπου 70 led.

 

Φιλε Πετρο δεν μπορείς να φανταστεις ποσο χαιρομαι που εισαι ξύπνιος και διαβάζεις το θεμα μου!

 

Πραγματικα θα ανοιγα θεμα στο ΦΩΤΙΣΜΟΣ αλλα τωρα δεν χρειάζεται!

 

Εχω βαλει 72 τεμ με 4 Driver  σε καθε χρωμα !

 

Πιστεύεις οτι οι συγκεκριμενοι Drivers μπορουν να αποδώσουν ικανοποιητικα τα 18 λεντακια που εχω συνδέσει πανω τους?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο driver αυτός δέχεται επάνω του 12-20 led και τα δουλεύει σταθερά στα 650mA.

Τώρα είτε του βάλεις 12 είτε 20 στα 650mA θα δουλεύει οπότε η απόδοση του led θα είναι η ίδια.

Ο μόνος τρόπος που μπορεί το led να σου δώσει παραπάνω φως είναι να του δόσεις παραπάνω mA.

Τα led που έχεις μέγιστο ρεύμα έχουν τα 700mA όπου η μόνη διαφορά που θα δεις στα 700 αντί των 650 είναι η θερμοκρασία και όχι η ένταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου, για να πάρεις ένα σωστό φωτισμό στο ενυδρείο σου (150*45*60 αν δεν κάνω λάθος) με led θες περίπου 70 led.

 

Των 5 watt Πετρο

 

Link to comment
Share on other sites

Τι φακούς και τι απόσταση από την επιφάνεια νερού; Λευκά τι κέλβιν; Ή ψυχτρα τι πάχος έχει και πως την ψυχεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πανω στη κουβέντα μου ήρθε κάτι που το είχα ξεχάσει !

Αυτό είναι το δεύτερο φωτιστικό που φτιάχνω σε αυτό το ενυδρείο ( έχω φτιάξει αλλά δυο σε παλιότερα ενυδρεία ).

Όταν το βιδώνω στο ταβάνι κάτι στράβωσε και το ακούμπησα πανω στο ενυδρείο σε μια απόσταση των 15 εκ!

Έχω βάλει 90αριδες φακούς μόνο στα μπλε !

Μήπως η απόσταση είναι μικρή και δεν ανοίγει το φως ;

Link to comment
Share on other sites

Με 90άριδες φακούς εγώ θα το σήκωνα στους 25 πόντους και θα έβαζα φακούς και στα λευκά, από κατασκευή έχουν 120 μοίρες και ίσως χάνεις πολύ φως εκτός.

Ακόμα είδα ότι έχεις επάνω ταινίες, να ξέρεις ότι δεν σου προσφέρουν σχεδόν τίποτα. Στους 5-10 πόντους έχουν τελειώσει, από εκεί και κάτω αυτό που περνάει είναι ελάχιστο σε σχέση με την κατανάλωση τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...