Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Οι ταινίες θα φύγουν !

Θεωρητικά ποσά par θα έπρεπε να βγάζω με τα λεντ που έχω ώστε να ξέρω ότι λειτουργούν σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Διονυση η συνδεσμολογια οπως σου ειπε ο πΕτρος ειναι μια χαρα και ο driver αν εχει τα χαρακτηριστικα που αναφερει, κανει μια χαρα την δουλεια του με τα 18 3βατα.

 

χωρις φακους χανεις πολυ φως ακομη και στα 15εκ, συμφωνω με τον πετρο να εβαζες και στα λευκα 90 φακους και να το σηκωνες στα 25εκ.

 

Το αλλο κακο που βλεπω ειναι η διαταξη των λεντ. το παιρνω μια ψυκτρα και σκορπαω αναμικτα τα λεντ, ειχε μια βαση οταν μπαινανε μονο λευκα και μπλε λεντ. Απο την στιγμη που πηγες σε full spectrum και προσθεσες εστω και ελαχιστα κοκκινα αλλα και πρασινα οπως ειδα (τελειως αχρηστα τα τελευταια), αυτη ηδιαταξη σεν ειναι καθοόυ σωστη. θα εχεις σιγουρα disko eeffect , αλλα και καποια κοραλια που βρισκονται ακριβως κατω απο τα κοκκινα ή και τα πρασινα, μπορει να μην τους αρεσει καθολου! Εγω τα πρασινα θα τα εβγαζα, γιατι δεν προσφερουν τιποτα στα κοραλια, απλα εντονο φως για τα ματια μας, ωστε να ξεγελιομαστε κα να λεμε ποσο φωτεινο ειναι το φωτιστικο! Γι αυτο δεν εχει τοση σημασια τα λουμεν ή το par (photosynthetic available radiation) αλλα το pur (photosynthetic usyable radiation) poy dystyxvw den mporoyme na to metrhsoyme, αλλα ξερουμε πια φασματα δεν προσφερουν σε αυτο ( τα πρασινα , που εγραψα παραπανω). Τα κοκκινα λεντ σε μικρο αριθμο ειναι μεν χρησιμα, αλλα πρεπει να τοποθετουνται πολυ κοντα σε 495nm και 470νμ (δινοντας σου ενα σχεδον λευκο χρωμα, ocean white), googlare ta evil cluster που εγραψα παραπανω, για να paiρνεις τα θετικα απο το φασμα του,ς  αλλα να ανακετυεται και το χρωμα τους , χωρις να χτυπαει μονο του καποιο κοραλι. 

 

Πρωτα θα κοιτουσα την κυκλοφορια, και μετα αν υπαρχει κανενα περιεργο λεντ, πανω απο τα κοραλια που δεν τραβανε, θα εβαζα φακους και θα το σηκωνα αλλους 10 ποντους.

 

Τα λεντ πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος και πιο οικονομικος φωτισμος για τα ενυδρεια μας, αρκει να μελετηθει πολυ καλα , πριν στηθει, ενα diy φωιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη τα πράσινα είναι 3 και τα κοκινα 2!

Φακοί θα μπούμε και στα άσπρα και θα σηκωθεί το φωτιστικό !

Τα PUR δεν μπορώ να τα μετρήσω αλλά θέλω μια ένδειξη για τα PAR η έστω τα lumens ώστε να ξέρω ότι βρίσκομαι στο σωστό δρόμο !

Όπως καταλαβαίνεις πιστεύω στον λεντ φωτισμό γι αυτό κάθηςα και έφτιαξα έναν !

Το να φτιάξω ένα τ5 είναι παιχνιδάκι περνώντας 10 ακροφύσια και βάζοντας τις λάμπες !

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος ο ιαπωνας διονυση και μπραβο σου ρε φιλε που ξεκινησες κανοντας καραντινα :bow:

 

Δεν ξερω τι λες εσυ αλλα αυτο που ειδα στη γενικη φωτο,μου αρεσει παρα παρα πολυ φιλε!

Και οταν μπουν μερικα κοραλια ακομα η' μεγαλωσουν αυτα που εχεις ηδη θα ειναι ονειρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανεμορφος ο ιαπωνας διονυση και μπραβο σου ρε φιλε που ξεκινησες κανοντας καραντινα :bow:

 

Δεν ξερω τι λες εσυ αλλα αυτο που ειδα στη γενικη φωτο,μου αρεσει παρα παρα πολυ φιλε!

Και οταν μπουν μερικα κοραλια ακομα η' μεγαλωσουν αυτα που εχεις ηδη θα ειναι ονειρο!

 

Μιχάλη μου χαιρομαι που σου αρέσει αλλά ο δρόμος ειναι δύσκολος !

 

Η καραντίνα ειναι κατι που εφαρμόζω πάντα στα ζωντανά μου ! 

 

Πραγματικά πιστεύω οτι μετα απο την τύχη πρεπει να βοηθάμε και εμεις λιγάκι!

 

Ειμαι και λίγο υποχόνδριος..... 

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο και το sump θυμήθηκα οτι δεν εχω βάλει φώτο!

 

Άλλαξα την αντλία επιστροφής Tunze των 3000λτ με μια Jebao 6000lt !

post-53089-0-93117600-1445952970_thumb.jpg

 

Ο λόγος της αλλαγής αυτής ειναι οτι έκανα μια αναβάθμιση στο σαμπ προσθέτοντας ενα ακόμα διαμέρισμα!

 

Απο τα 70-80λτ που ηταν πήγε στα 150!

 

post-53089-0-11970000-1445953019_thumb.jpg

 

Στην αρχή σκέφτηκα να το κάνω με πλεξι άλλα επειδή φοβόμουνα μήπως η κόλλα/ χλωροφόρμιο εχει λήξει / εξατμιστεί πήγα σε φίλο ο

 

οποίος βαριόταν και μου είπε την εξωφρενική τιμη των 90Ε :thumbsd: !!!

 

Ετσι πήγα ΙΚΕΑ και αγόρασα κάδο με περίπου 10 ευρουλακια και αφου τον τρύπησα

 

post-53089-0-21635600-1445952995_thumb.jpg

 

και προσθεσα τους κατάλληλους σωλήνες PVC 

 

post-53089-0-23191800-1445953034_thumb.jpg

 

Το έβαλα σε λειτουργιά!

 

Και ειναι κάπως έτσι :jig:

 

 post-53089-0-19701900-1445954684_thumb.jpg                                              post-53089-0-02019200-1445954866_thumb.jpg

 

 

Σίγουρα κάποιος θα πει οτι και τα 3 διαμερίσματα ειναι υπερβολή!

 

Η σκέψη μου ηταν οτι θέλω ενα ξεχωριστό διαμέρισμα που θα εχει το skimmer και η μεγάλη βρομιά της υπερχείλισης θα καθιζανει

 

στο δοχείο που θα ειναι πολλή εύκολη η μεταφορά του και ο καθαρισμός!

 

Επίσης η χαετο μου αναπτύσσεται με ρυθμούς θάμνου τόσο που σκέπτομαι να φτιάξω γήπεδο απο αυτή

 

post-53089-0-50718300-1445951801_thumb.jpg

 

θέλω να εχει το χώρο της ώστε να μην φάει τον εξοπλισμό μην σου πω και εμένα :death: !

 

Αν κάποιος θελει χαετο μην διστάσει να μου λεει να φέρνω στις συναντήσεις (αλλιώς παει στα σκουπίδια)

 

Στο διαμέρισμα υπάρχει ενας μικρός κυκλοφορητής και μια λάμπα λεντ 10-11 βαττ απο Leroy!

 

Πάνω απο το σαμπ εχει μπει και η δοσομετρικη που με ταλαιπωρεί ακόμα :growl: !!!

 

Παρατηρήσεις πάντα ευπρόσδεκτες!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικη η επιστροφη Διονυση και καλοδουλευτη. :thumbsu:

ενδιαφερουσες οι μετατροπες σου.ευχομαι να πιασεις το μαξιμουμ απο αυτες.

οι καδοι απο το ικεα εχουν τιμηθει απο τους χομπιστεστες δεοντως.καλα το σκεφτηκες.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Τι την τάιζεις την χαετο και έχει τέτοια ανάπτυξη ρε διονυση??? Σε εμένα είναι σχεδόν στάσιμη! Αλλαζω φώτα, πρόσθετω κυκλοφορία....τίποτα αυτη!!!! Ποσά NO3, PO4, METRAS?

ΥΓ μπράβο πάντως, είσαι καλό Μαστορι.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση είσαι μεγάλο μαστόρι! Καλορίζικη η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση η κινηση αγορας μεγαλυτερης αντλιας επιστροφης θα σου λυσει τα χερια θεωρω οτι φανηκε κιολας η διαφορα.Το να μεγαλωσεις το σαμπ και μαλιστα με τροπο εξυπνο σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο.Την χαετο που εχεις και βρει την φορμουλα αναπτυξη της σωστα τις δινεις ατοφιο κομματι γιατι θα σε αποζημιωσει στο επακρον.Παμε γερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξυπνη η πατέντα με το "αποσπόμενο" διαμέρισμα του σκίμερ :)

 

αντε πάμε τωρα για το φώς!!

 

 

Έγινε επεξεργασία - panozzz
Link to comment
Share on other sites

εξυπνη η πατέντα με το "αποσπόμενο" διαμέρισμα του σκίμερ :)

 

αντε πάμε τωρα για το φώς!!

πεσ του τα!!!!!!!!!!!!! ΑΣΕ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΦΩΤΟΣΠΑΘΑ  !!!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικη η επιστροφη Διονυση και καλοδουλευτη. :thumbsu:

ενδιαφερουσες οι μετατροπες σου.ευχομαι να πιασεις το μαξιμουμ απο αυτες.

οι καδοι απο το ικεα εχουν τιμηθει απο τους χομπιστεστες δεοντως.καλα το σκεφτηκες.

Ευχαριστώ Κώστα !

Σου εύχομαι τα καλύτερα και για το δικό σου !

Link to comment
Share on other sites

Τι την τάιζεις την χαετο και έχει τέτοια ανάπτυξη ρε διονυση??? Σε εμένα είναι σχεδόν στάσιμη! Αλλαζω φώτα, πρόσθετω κυκλοφορία....τίποτα αυτη!!!! Ποσά NO3, PO4, METRAS?ΥΓ μπράβο πάντως, είσαι καλό Μαστορι.

Γρηγόρη η χαετο βρήκε τον ρυθμό της!

Μια απλή λεντ λάμπα 6500Κ !

No3 στα 5-10 πιο πολυ στο 10 όμως !

Και φωσφορικά μη ανιχνεύσιμα με salifert Αλλά επειδή δεν έχω φωτομετρο σίγουρα υπάρχουν !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση είσαι μεγάλο μαστόρι! Καλορίζικη η αντλία.

Ευχαριστώ Λουκά μου !
Link to comment
Share on other sites

ποτε τα έκανες αυτα ρε θηρίο?

Μάλλον σε τύφλωσε το φωτιστικό μου και δεν έβλεπες :)

Το επιπλέον κομμάτι του sump το έχω κάνει πριν το καλοκαίρι !

Την αντλία άλλαξα τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Διονυση η κινηση αγορας μεγαλυτερης αντλιας επιστροφης θα σου λυσει τα χερια θεωρω οτι φανηκε κιολας η διαφορα.Το να μεγαλωσεις το σαμπ και μαλιστα με τροπο εξυπνο σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο.Την χαετο που εχεις και βρει την φορμουλα αναπτυξη της σωστα τις δινεις ατοφιο κομματι γιατι θα σε αποζημιωσει στο επακρον.Παμε γερα.

Νικόλα μου σε ευχαριστώ που πάντα μου δίνεις κουράγιο !!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειμαστε Ελλάντα αλλα κατι τετοιες μοντες βλεπω κ καμαρωνω που ειμαι Έλληνας(και Ποντιος) :D

Greetings τρελλο αγορι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειμαστε Ελλάντα αλλα κατι τετοιες μοντες βλεπω κ καμαρωνω που ειμαι Έλληνας(και Ποντιος) :D

Greetings τρελλο αγορι!!!!!!

 

 

Ήμουνα σίγουρος..............

Link to comment
Share on other sites

Τι την τάιζεις την χαετο και έχει τέτοια ανάπτυξη ρε διονυση??? Σε εμένα είναι σχεδόν στάσιμη! Αλλαζω φώτα, πρόσθετω κυκλοφορία....τίποτα αυτη!!!! Ποσά NO3, PO4, METRAS? ΥΓ μπράβο πάντως, είσαι καλό Μαστορι.

Γρηγορη ...

 

post-53089-0-60060600-1446197500_thumb.jpg

 

Αυτη την πήγα στην προηγούμενη συνάντηση στα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικη η αντλια, ωραια και η πατεντα στο σαμπ :thumbsu:

 

Ευχαριστω βασιλη !!!

Link to comment
Share on other sites

Εργασιών ,συνέχεια.............

 

Προχωρώντας την αλλαγή αραγωνιτη  (μεσα σε 9 μηνες) συφωναρισα το δεύτερο /3ο!

 

post-53089-0-17281900-1446197977_thumb.jpg

 

Εχω βαλει ενα στοπ απο πολυκαρμπονικο ωστε να μην αναμιγνύεται    η παλια λεπτόκοκκη άμμος με την νεα πιο χοντρη!

 

post-53089-0-19171200-1446198236_thumb.jpg

 

Η αλλαγή γίνεται καθε 15 μερες μαζι με την αλλαγή νερου!

 

Προσθέτω βακτήρια και ελπιζω να μην χαλάσει πολυ η βιολογία!

 

 

Και αφου βάζω χερια μέσα στο ενυδρείο δεν άντεξα ........ :jig:  :jig:  :jig:

 

post-53089-0-23248000-1446198421_thumb.jpg                                             post-53089-0-25609900-1446198440_thumb.jpg

       

 

 post-53089-0-60052700-1446198454_thumb.jpg

 

Συνεχίζω να βαζω δεματικα γιατι εχω ξενερώσει με την κόλλα!

 

Τουλάχιστον η DD δεν κρατάει τις κατασκευές μου.  Τσιμέντα δεν εχω δοκιμάσει και δεν ξερω!

 

 

 

 

γιατί οι φωτο βγαίνουν στραβά ρε γμτ :growl: !!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και γιατι την έκανες είπαμε αυτή την ανακατωσούρα?? το γυρνας σε bb??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...