Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Διονυση δες αν θα γινει δουλεια με τη διατομη και αν ειναι πες μου να σου φερω την ανεπιστροφη που λεει ο χρηστος να τη δοκιμασεις και αυτη :thumbsu:

Εγω την χρησιμοποιουσα με kalk και ψιλομπουκωσε μετα το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση δες αν θα γινει δουλεια με τη διατομη και αν ειναι πες μου να σου φερω την ανεπιστροφη που λεει ο χρηστος να τη δοκιμασεις και αυτη :thumbsu:

Εγω την χρησιμοποιουσα με kalk και ψιλομπουκωσε μετα το χρονο.

Μιχάλη αν δεν σου κάνει κόπο να την φέρεις στην συνάντηση να την δω από κοντά και να την παραγγείλω αν μου κάνει !
Link to comment
Share on other sites

Lexman 6500k 10,8w E27 30o

Apo Leroy Merlin

 

Διονυση και για να εχουμε ολοκληρωμενη πληροφορια, γιατι αρκετοι εχουν θεμα με την αναπτυξη της chaeto, εκτος απο τον συγκεκριμενο φωτισμο εχεις και καποια κυκλοφορια στο διαμερισμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Διονυση και για να εχουμε ολοκληρωμενη πληροφορια, γιατι αρκετοι εχουν θεμα με την αναπτυξη της chaeto, εκτος απο τον συγκεκριμενο φωτισμο εχεις και καποια κυκλοφορια στο διαμερισμα;

Μέχρι πριν 3 εβδομάδες είχα την tunze 3000 για επιστροφή και ένα κινεζικό κυκλοφοριτα κι 2000λτ στο διαμέρισμα της χαετο !

Όπως καταλαβαίνεις ούτε η αντλία ούτε ο κυκλοφοριτης δίνουν τα λύτρα που λένε !

Τώρα με την jebao έβγαλα το κυκλοφοριτη και έβαλα ένα 16 αρι σωλήνα από την επιστροφή με μικρή ΡΟΗ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας τις παρατηρήσεις μου.....

 

1) Πριν 1 μηνα προσθεσα αντιφοσφωρο και αυξησα την δόση μεσα στο κλασικό ρεακτορακι http://www.fish-street.com/mini_filter_x_biopellets_reactor

 

μεσα σε μια μερα γίνανε ολα καφε :wacko: !!!

 

Χρησιμοποιώ τον χυμα χοντροκοκο αντιφωσφορο αλλα ποτε στο ρεακτορακι !  Μονο τον άνθρακα έβαζα!

 

Ακομα και μετα απο πολλές μέρες συνέχιζε να βγάζει αυτην την καφετιλα μεχρι που τον έβγαλα!

 

 

 

2)Κάνοντας μια εκκαθάριση στα ντουλάπια βρήκα αυτα τα σκευάσματα  post-53089-0-04258500-1447242518_thumb.jpg

 

Τα ειχα απο παλια προφανώς λόγω υψηλών νιτρικών (στο προηγούμενο ενυδρείο έπαιζα με 20-25 νιτρικά)

 

Τώρα βρίσκομαι στα 5-10ppm! Υπάρχει λόγος να τα χρεισιμοποιησω γιατι είχανε και μπόλικα λεφτά?

 

 

 

3)  Το θεμα ροων με απασχολούσε παντα! Θεωρώ οτι το mixed reef  δηλαδή κοράλλια χαμηλών ροών οπως εφυλιες η bubble coral

 

σε σε αντίθεση  με SPS μου είναι δύσκολο να τα συνδυάσω!

 

Αυτη την στιγμή εχω 2 Jebao FS & RW, 8000lt έκαστος και την επιστροφή! Μεχρι τελευταια  έπαιζαν στον κυματισμό W1 με μέτρια

 

αποτελέσματα !  3 μέρες τωρα τις εχω βάλει στο else και εχω διαπιστώσει πολύ εντονη ροή!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διονύση για ριάκτορα υπάρχει άλλο αντιφώσφορο πιο λεπτό όχι αυτό που μπαίνει σε διχτάκι. Για δοκιμασέ το. Τη jebao τη δουλεύω στο else πάνω από ένα χρόνο με μάλλον καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Dennis, ο ζεόλιθος είναι μόνο για αμμωνία φίλε και αυτό για λίγο.. εκτός βέβαια αν θες να τρέξεις zeovit  :cigar:

 

τα άλλα προιόντα δεν τα ξέρω αλλα δεν θα τα έβαζα :P

 

στο else όντως δείχνει να έχει πιο δυνατή ροή αλλα το κύμα είναι άλλη φάση :sword:

 

Η κυκλοφορία σου συνολικά πόσες φορες είναι τα λίτρα του display σου?

Link to comment
Share on other sites

1)Καλα εκανες και το εβγαλες.Μηπως ειχε πολυ ροη γι'αυτο συνεχισε να βγαζει?

 

2)Μια χαρα ειναι τα νιτρικα που εχεις διονυση,ειδικα αν εισαι πιο κοντα στο 5.Δεν υπαρχει λογος/αναγκη να τα χρησιμοποιησεις φιλε.Αλωστε αν δεν "αναλαβεις"την πηγη τους μετα απο λιγο θα ξανανεβουν οποτε δεν εχει νοημα.Κρατησε τα,μπορει να σου φανουν πιο χρησιμα στο μελλον.

Εκτος αν τα χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση που εκει θελει λιγο προσοχη γιατι θα αλλαξεις τελειως μεθοδο/τροπο λειτουργιας και θα πρεπει να προσαρμωσεις το ενυδρειο και τις ρουτινες του.

Προσωπικα στα 5 νιτρικα θα αραζα και απλα θα εβλεπα το ενυδρειο :thumbsu:

 

3)Οντως το να πετυχεις την καταλληλη/ιδανικη ροη σε ενα mixed reef για ολα τα κοραλια,ειναι κατι πολυ δυσκολο αλλα αυτο το mode,else ειναι το ιδανικο για να πετυχεις κατι τετοιο,ειδικα αν εχεις απο δυο αντλιες κ πανω :thumbsu:

Θελει πολυ δουλιτσα η ροη ρε γμτ και μεγαλωνοντας τα κοραλια,σιγουρα και παντα,αναγκαζεσαι να την αυξησεις/αλλαξεις/συμπληρωσεις/κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη αν δεν σου κάνει κόπο να την φέρεις στην συνάντηση να την δω από κοντά και να την παραγγείλω αν μου κάνει !

τι κοπο ρε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Διονύση για ριάκτορα υπάρχει άλλο αντιφώσφορο πιο λεπτό όχι αυτό που μπαίνει σε διχτάκι. Για δοκιμασέ το. Τη jebao τη δουλεύω στο else πάνω από ένα χρόνο με μάλλον καλά αποτελέσματα.

Αυτός ο αντί φώσφορος που λες Λουκά δεν περνάει από τις τρυπούλες. Ποσό πιο λεπτοκοκος είναι ;;
Link to comment
Share on other sites

Dennis, ο ζεόλιθος είναι μόνο για αμμωνία φίλε και αυτό για λίγο.. εκτός βέβαια αν θες να τρέξεις zeovit :cigar:

τα άλλα προιόντα δεν τα ξέρω αλλα δεν θα τα έβαζα :P

στο else όντως δείχνει να έχει πιο δυνατή ροή αλλα το κύμα είναι άλλη φάση :sword:

Η κυκλοφορία σου συνολικά πόσες φορες είναι τα λίτρα του display σου?

Όλα αυτά τα σκευάσματα μου τα είχανε δώσει για νιτρικά φίλε !

Η ροη είναι από 2 jebao 8000&8000 Συν την επιστροφή 6000 ! Άρα 16000λτ + 6000 σε 500-550λτ νερό μαζί με το σαμπ ! Περίπου 40 φορές τα λίτρα μου !

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαινω, εγω επιστροφη σε λιιιγα παραπανω λιτρα εχω 3000, και για κυκλοφορια κοιταζω τα sicce με 6000. Μηπως παω στραβα, ή εσυ εχεις βαλει πολλα παραπανω απ οτι "πρεπει";

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα σκευάσματα μου τα είχανε δώσει για νιτρικά φίλε !

Η ροη είναι από 2 jebao 8000&8000 Συν την επιστροφή 6000 ! Άρα 16000λτ + 6000 σε 500-550λτ νερό μαζί με το σαμπ ! Περίπου 40 φορές τα λίτρα μου !

 

με τα λίτρα του display μέτρα ρε συ την κυκλοφιρα. μην υπολογίζεις το σαμπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβως υπολογιζεις τις ροες; Υπαρχει μπούσουλας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο αντί φώσφορος που λες Λουκά δεν περνάει από τις τρυπούλες. Ποσό πιο λεπτοκοκος είναι ;;

 

Διονύση η waterwaves δίνει κοκκομετρία για reactors 0.5 - 2mm ενώ για συμβατικά φίλτρα δίνει 2 - 4mm. Ίσως ο χοντρός να τρίβεται πολύ μέσα στο ριάκτορα και για αυτό να σου διμιουργεί πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαινω, εγω επιστροφη σε λιιιγα παραπανω λιτρα εχω 3000, και για κυκλοφορια κοιταζω τα sicce με 6000. Μηπως παω στραβα, ή εσυ εχεις βαλει πολλα παραπανω απ οτι "πρεπει";

 

 

Και πως ακριβως υπολογιζεις τις ροες; Υπαρχει μπούσουλας;

 

Δεν ξερω ακριβώς τα λίτρα σου main & sump αλλα εγω για επιστροφη θα εβαζα περίπου Χ 10.

 

κυκλοφορία αναλογα με τις απαιτήσεις σου !

 

Δηλαδή αν ειχα μονο SPS kai Bare Bottom μπορει να πήγαινα πολυ παραπάνω σε κυκλοφορία!

 

Αν ειχα μονο LPS τοτε θα ήμουν πλήρως καλλημενος !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)Καλα εκανες και το εβγαλες.Μηπως ειχε πολυ ροη γι'αυτο συνεχισε να βγαζει?

 

2)Μια χαρα ειναι τα νιτρικα που εχεις διονυση,ειδικα αν εισαι πιο κοντα στο 5.Δεν υπαρχει λογος/αναγκη να τα χρησιμοποιησεις φιλε.Αλωστε αν δεν "αναλαβεις"την πηγη τους μετα απο λιγο θα ξανανεβουν οποτε δεν εχει νοημα.Κρατησε τα,μπορει να σου φανουν πιο χρησιμα στο μελλον.

Εκτος αν τα χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση που εκει θελει λιγο προσοχη γιατι θα αλλαξεις τελειως μεθοδο/τροπο λειτουργιας και θα πρεπει να προσαρμωσεις το ενυδρειο και τις ρουτινες του.

Προσωπικα στα 5 νιτρικα θα αραζα και απλα θα εβλεπα το ενυδρειο :thumbsu:

 

3)Οντως το να πετυχεις την καταλληλη/ιδανικη ροη σε ενα mixed reef για ολα τα κοραλια,ειναι κατι πολυ δυσκολο αλλα αυτο το mode,else ειναι το ιδανικο για να πετυχεις κατι τετοιο,ειδικα αν εχεις απο δυο αντλιες κ πανω :thumbsu:

Θελει πολυ δουλιτσα η ροη ρε γμτ και μεγαλωνοντας τα κοραλια,σιγουρα και παντα,αναγκαζεσαι να την αυξησεις/αλλαξεις/συμπληρωσεις/κτλ

 

 

τι κοπο ρε :thumbsu:

 

Thanks Μιχαλιό μου!

 

Θα τα πούμε το Σαββατο!

 

Θέλω δυναμική παρουσία  :zoro:γιατι θα μας την πεσουνε οι  γλυκουλιδες  :chair: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση η waterwaves δίνει κοκκομετρία για reactors 0.5 - 2mm ενώ για συμβατικά φίλτρα δίνει 2 - 4mm. Ίσως ο χοντρός να τρίβεται πολύ μέσα στο ριάκτορα και για αυτό να σου διμιουργεί πρόβλημα.

 

Λες να τον δοκιμάσω ή τσάμπα κόπος???

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας κάποιες δουλείες που ειχα ανοίξει το τελευταίο διάστημα :

 

Έδιωξα το FOx Face γιατι έγινε κτηνακι πολυ γρήγορα και στη θέση του θα μπει ενας Ιαπωνας :bigemo_harabe_net-143: !

 

Έβαλα τιμωρία ενα maroon clownaki γιατι ηταν άτακτο και εκανε ζημίες :judge: ! Βλέπω και το ταίρι του να το ακολουθεί στο sump!

 

Άλλαξα τον αραγωνιτη απο ψιλοκοκο TMC σε χοντροκοκο ΑΤΙ ! Η αλλαγή πήρε ενάμιση μηνα σε 3 σταδιακά συφωναρισματα  για να κρατήσω βιολογία!

 

Παρόλο που έγινε ετσι, η διατομικη δεν άργησε να έρθει post-53089-0-52269500-1447425790_thumb.jpg Νομίζω οτι θα φύγει γρήγορα!

 

Η επιστροφή της TUNZE αλλάχτηκε με μια Jebao DCT 6000.

 

Και Τέλος................

 

Ξέροντας οτι εχω να φάω ατελείωτα πειράγματα απο τα φιλαράκια μου (Panozz kai Lykourgos)  :hocky:

 

Προσθεσα στο DIY Led φωτιστικό μου 2 Τ5 54watt ATI  (Blue & Purple)!

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να τον δοκιμάσω ή τσάμπα κόπος???

 

Πάρε τα παιδιά στη waterwaves και ρώτησέ τους. Είναι πολύ εξυπηρετικοί. Εγώ δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω ριάκτορα. Χρησιμοποιώ χοντρή κοκκομετρία μέσα σε κλασικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας κάποιες δουλείες που ειχα ανοίξει το τελευταίο διάστημα :

 

Έδιωξα το FOx Face γιατι έγινε κτηνακι πολυ γρήγορα και στη θέση του θα μπει ενας Ιαπωνας :bigemo_harabe_net-143: !

 

Έβαλα τιμωρία ενα maroon clownaki γιατι ηταν άτακτο και εκανε ζημίες :judge: ! Βλέπω και το ταίρι του να το ακολουθεί στο sump!

 

Άλλαξα τον αραγωνιτη απο ψιλοκοκο TMC σε χοντροκοκο ΑΤΙ ! Η αλλαγή πήρε ενάμιση μηνα σε 3 σταδιακά συφωναρισματα  για να κρατήσω βιολογία!

 

Παρόλο που έγινε ετσι, η διατομικη δεν άργησε να έρθει attachicon.gifnov-2015_26.jpg Νομίζω οτι θα φύγει γρήγορα!

 

Η επιστροφή της TUNZE αλλάχτηκε με μια Jebao DCT 6000.

 

Και Τέλος................

 

Ξέροντας οτι εχω να φάω ατελείωτα πειράγματα απο τα φιλαράκια μου (Panozz kai Lykourgos)  :hocky:

 

Προσθεσα στο DIY Led φωτιστικό μου 2 Τ5 54watt ATI  (Blue & Purple)!

 

χαχαχα!!

 

η πρώτη αλλαγή έγινε! σου εύχομαι οι 2 να γίνουν σύντομα 6... 8.. και να δείς τι μπάλα θα παίξεις :sword:

 

ρε συ.. γιατί έβαζες χονδρόκοκκο στο ρεάκτορα, αυτο δεν το χε πιάσει το μάτι μου όταν το έγραψες.. αν βάλεις ψιλό είμαι σίγουρος οτι δεν θα παίζει θέμα. δεν ξέρω γιατι και πώς αλλα οι προδιαγραφές αυτές είναι απ όλες τις εταιρίες.. ψιλός για ρεακτορα, χοντρός για κάλτσα ;)

 

Για τον αραγωνίτη τελικά και όταν κατα τα λοιπα το ενυδρείο είναι στρωμένο νομίζω οτι είναι θέμα πλυσίματος για το τί θα βγάλει απο διατομική.. Με την αλλαγη στο δικό μου έβαλα τον αραγωνίτη της ΑΤΙ (fiji white).. τον ειχα σε κουβαδες και τον ξέπλενα με όσμωση κάθε μέρα για 10 μέρες και τέλος όταν τον έβαλα στο ενυδρείο με 15πότους νερό έβαλα και φιλτράκι με αντιφός ..

μετά απο 2 εβδομάδες δεν εχει βγάλει διατομική. Γνώμη μου οτι έχει να κάνει με τα πυριτικά άλατα απο το νερό της βρύσης που ο αραγνίτης απορροφά μέρος τους :blink:

 

καλα αυριο ετοιμάσου για bullying... :bigemo_harabe_net-171: αν και επειδή σου είμαι υποχρεωμένος θα προσπαθίσω να στηρίξω την επιλογή σου να ξεκινήσεις με 2 λαμπες σιγά -σιγά μεχρι τα χριστούγεννα που τα υπόλοιπα λαμπάκια θα τα βάλεις στο δέντρο :ChristmasTree::xmas_laugh:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου πλέων το μυστικό του συμφορουμιτη και φιλου Panozz αποκαλύφθηκε και γλυτώσαμε τα χειρότερα!

 

 

7675030ffad1a7c721a0b77f3bb73074.jpg

 

 

Μπορώ να σας δειξω μερικά απο τα υπέροχα κοματια που μου έδωσε ως αντάλλαγμα της ψυχικής οδύνης που μου δημιούργησε  

 

 απο το καλοκαίρι εως και πριν μερικές μερες που ειδα να διαλύει αυτο το διαμάντι που ειχε!

 

Μια απίστευτη poccilopora    post-53089-0-77413700-1447445318_thumb.jpg

 

 

Ενα κοματι βραχου που πανω του ειναι καλυμμένο με plate montipora  και βγαίνει hystrix απο μεσα

post-53089-0-54558400-1447445409_thumb.jpg

 

πιο πίσω εμφανίζεται μια πρασινοπορα post-53089-0-50309900-1447445670_thumb.jpg

 

 

Αν και αυτο το κοματι σας το εχω ξαναδειξει διοτι ηταν το πρώτο μου δωράκι απο τον Πανο πριν  καναδυο μηνες

 

ειναι το αγαπημένο μου post-53089-0-60911000-1447445987_thumb.jpg νομιζω οτι μου ειχε πει μοντιπορα κατι...   αλλα εγω το λεω

 

κερατοπορα!

 

Οπως έχετε καταλάβει δεν το εχω πολύ με τις ονομασίες οποτε για τα SPS λεω οτι μου θυμίζουν και βάζω στο τέλος το pora :usd:  :usd:

 

Σαν και αυτο εχουν μπει πολλα αδερφακια του σε διάφορα σημεία του ενυδρείου!

 

Πανουλη και παλι σε ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-162: !

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικες Διονυση ολες οι πορες χαχαχαχα κουκλες (κατι μου θυμιζουν χαχαχα)Πολυ καλες ειδικα η τρικολορ.Μην σταματας φιλε εξαλου δεν θες να τις μαθεις να τις εχεις θες.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιφοσφωρο θέλει πολύ χαμηλή ροή. Να βαζες στην μπριζα τον ριακτορα και ίσα που να τον σηκώνει 1-2 εκ. Αν έχεις ριακτορα που να μπορείς να χαμηλωσειςνοολυ την ροή, τότε αγόρασε ψιλοκοκο ,που έχει και μεγαλύτερη επιφάνεια στα ίδια μλ. Αλλά νομίζω σε αυτοιυςναπο fish street, δεν μπορείς να χαμηλωσεις πολυ την ροή όσο πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Μερικά απο τα παλιά μου...

 

post-53089-0-86820100-1447446737_thumb.jpg        διάφορα ζοανθακια που δεν εχω ιδέα πως τα λενε!!!

 

Μια Xenia που απο τοτε που αλλαξα την ροη στο else την εχει ακούσει στερεοφωνικαpost-53089-0-97925600-1447446827_thumb.jpg

 

δεν ειμαι σίγουρος οτι θα την βγάλει! 

 

 

Εφυλια post-53089-0-16138000-1447447000_thumb.jpg

 

 

Και αγαπημένο Bubble  post-53089-0-72802200-1447447021_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

post-53089-0-66226400-1447447123_thumb.jpg

post-53089-0-03180800-1447447280_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...