Jump to content

Ενα Απλο Ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Μιχαλη τρομερο στησιμο απο τα καλυτερα aquascape που υπαρχουν

Υπεροχα κοραλλια και φανταστικα ψαρια

ΜΠΡΑΒΟ :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη παιδες για τις αργοπορημενες απαντησεις αλλα δυο μερες τωρα δεν εχω μπει σπιτι και το μονο που κανω ειναι να μασουλαω χωρις να υπαρχει αυριο :usd:  :usd:

Μιλαμε για πολυ φαγητο αλλα το "απαιτουν" οι μερες(ετσι το δικαιολογω στη συνειδηση μου)

 

Μαγικό το ενυδρείο Μιχάλη. Λιτό και υπέροχο. Από τα αγαπημένα μου ενυδρεία! Και οι ψαρούκλες σου όλα τα λεφτά! Ήθελα να'ξερα ο αυτοκράτορας δεν πειράζει τίποτα? Πρέπει να είναι μεγάλος πειρασμός τόσοι τροφαντοί πολύποδες! Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι όσο μπορείς περισσότερο. :)

Να'σαι καλα ρε λουκα μου,ευχαριστω παρα πολυ φιλε!Χαιρομαι που σου αρεσει και ευχαριστω για τις ευχες!

Γενικα εχω αφιερωσει το ενυδρειο στα sps τα οποια λατρευω και ειχα μεσα μονο το brain ,το οποιο το εχω/ειχα για 7-8 χρονια.

Στην αρχη δεν του εδινε πολυ σημασια αλλα αρκουσε μια τσιμπια για να το αλλαξει αυτο!

Στη συνεχεια το τσιμπαγε με μανια και πραγματικα του αφαιρουσε κομματι απο την "πετσα" του καθε φορα που το εκανε!

Εδω δες τι ζημια ειχε αρχισει να του κανει(φαινεται και ο αχιλλεας ποσο μικροτερος ηταν).

20160317_180240_zpsmmkqxevb.jpg

20160317_180246_zpsczyrirpv.jpg

Και επειδη ειναι σπανιο κοραλακι αλλα ταυτοχρονα το ειχα πολυ καιρο,ομως και τον αυτοκρατορα τον γουσταρω πολυ,αποφασισα να το δωσω.Βρεθηκε και πολυ καλο σπιτι για το κοραλι οποτε δεν στεναχωρηθηκα καθολου.Θα μπορω να το βλεπω κιολας!

Ειναι απιστευτο ψαρακι ο αυτοκρατορας και αξιζε τη θυσια.

Τωρα στα σκληρα που και που δινει καμια τσιμπια σε συγκεκριμενα κοραλια αλλα χωρις να κανει ζημια.Και ισα ισα σε μερικα μου κανει καλο που τα τσιμπαει.

Πολλες φορες εαν θελω να παρει μια συγκεκριμενη κατευθυνση η αναπτυξη ενος κοραλιου η' να ξεκινησει σε καποιο σημειο,το κοβω η' το "σκαλιζω"/ξυνω,οποτε στην ουσια μου κανει ο αυτοκρατορας τη δουλεια χωρις να βρεχω τα χερια μου :usd:

Μετα απο λιγο το συνηθισαν και τα κοραλια και οι πολυποδες μαζευονται ελαχιστα και για πολυ λιγο μετα την "τσιμπια"!

Βεβαια τρωει παααααρα πολυ οπως ειδες και στη φωτο με τη κοιλια του οποτε λογικα θα βοηθαει και αυτο.Στην πορεια που θα μεγαλωσουν ακομα πιο πολυ τα κοραλια(πρωτα ο Θεος) θα ειναι ακομα πιο ανωδυνα τα τσιμπηματα του.

Τωρα τι θα εκανε αν ειχα και αλλα lps δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια.Με τα σκληρα ειμαστε οκ τουλαχιστον προς το παρων :blink:

 

Πανεμορφο το ενυδρειο σου Μιχαλη!!!!Και οι ψαρουκλες σου ολα τα λεφτα.Τελικα η ομορφια των ψαριων φαινεται οταν ειναι λιγα σε ενα ενυδρειο. Αυτο για τον αυτοκρατορα το εχω και εγω απορια

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να'σαι καλα ρε γιωργαρε μου,ευχαριστω πολυ!

Το ενυδρειο δεν εχει πολλες κρυψωνες και γενικα θελω να υπαρχουν οσο το δυνατον οι λιγοτερες αψιμαχιες.Πιστευω πως ενα ψαρακι αν εχει το χωρο,την ανεση του και την ηρεμια του,εχει ενα πιο ιδανικο περιβαλλον να μεγαλωσει σε ενα ενυδρειο.Φυσικα αυτο ειναι ταπεινη μου αποψη και οχι κανονας.Απολαμβανω απιστευτα και τα ενυδρεια με τα πολλα ψαρακια.Αλλωστε και πριν μπει ο αχιλλεας ειχα αρκετα ψαρακια.Αυτη η διευκρινηση για κατι γκουρου,τρολλ,ladies κτλ

 

Πολύ ωραίο ρε φίλε. Απλό αλλά μαγικό και στημένο όπως πρέπει με χώρο για κολύμπι. για τα ψάρια τι να πω. Απλά φανταστικά!!!!!!!!

Να'σαι καλα ρε λευτερη,ευχαριστω πολυ!Εχει πολυ δρομο βεβαια ακομα μπροστα του αλλα ελπιζω να το καταφερει να διανυσει την αποσταση και να φτασει εκει!

 

Μιχαλη οι κοντινες τα σπανε ειδικα αυτες των ψαριων χαχαχαχαχα [μαζι με τα στιχακια] ,τωρα τη να πρωτο πω ο Αχιλεας ειναι κουκλος ,ζωηρος ,καθαρος και γουσταρει τις selfie,,ο αυτοκρατορας ειδικα τωρα που αρχιζει να αλλαζει ειναι απολαυστικος.Το ενυδρειο αερατο και ανετο και η αναπτυξη σε καποια ειναι turbo.Bαλε καμια κοντινη καλε,παντως λεγε λεγε  εχεις βελτιωθει πολυ στις φωτο,αρα δικαιολογιες τελος αχααχαχαχα.Να το χαιρεσε φιλε πανεμορφο.αλλα βλεπω χωρο για κοραλια ουουουου.

Καλα τα στοιχακια ειναι αφιερωμενα στο τρολλακι,θα περασει λιγο διαστημα μεχρι να τελειωσει το "παρτακι" του!!

Το κερδισε με το σπαθι του :jig:

Για την καψουρα μου τι να πω νικολα που δεν εχω πει.Απλα το λατρευω αυτο το ψαρι ρε γμτ :bigemo_harabe_net-143:

Και ο αυτοκρατορας ειναι πολυ ωραιος.Ειχα δοκιμασει αλλες δυο φορες στο παρελθον αλλα ηταν οι εποχες που ειχα πολλα κοραλια lps,zoanthus και μ****α και παντα κατι θα τσιμπαγαν σε βαθμο να το καταστρεψουν.Οποτε και τα εδωσα και τα δυο,δυστυχως.Τωρα που εχω μονο σκληρα ηταν πιο ιδανικες οι συνθηκες και ελπιζω να μεινουν ετσι γιατι και αυτος ειναι τρομερο ψαρακι.

Φοβερη συμπεριφορα και χαρακτηρας.θελω να δω και την αλλαγη στα χρωματα που εχει ξεκινησει ηδη.

Χαχαχαχαχα αν βλεπεις βελτιωση στις φωτο δεν δεχομαι τα καλα σου λογια νικο,κατι συμβαινει με την οραση σου  ρε συ!χαχα

Χωρις πλακα μου βγηκαν και πολυ μπλε ενω δεν ειναι ετσι το ενυδρειο ρε γμτ.Εχει περισσοτερο λευκο

 

Και πραγματικα δεν εχω καθολου χωρο γι'αλλα κοραλια....ευτυχως!Καλο για την τσεπη μου και για πιθανα προβληματα.

Απο τοτε που ειχαν γινει οι βλακειες με τα aefw τρεμω καθε νεα προσθηκη.Τωρα εχει να μπει μεσα νεο κοραλι 12-10 μηνες και την προηγουμενη εβδομαδα που ηθελα να βαλω μια πολυ καλη ακρο το σκεφτομουν σαν να πηγαινα για ελευθερη πτωση φιλε!Τελικα δεν τη πηρα!

Και πραγματικα δεν εχω χωρο και πανω στο βραχο για να τα βαλω!Αν θελω να προσθεσω κατι νεο θα πρεπει να βγαλω κατι και πλεον δεν εχω κ αλλο χωρο για το αγαπημενο μου branching.

Οταν θα κανω την αλλαγη νερου θα βαλω μερικες φωτο απο πανω για να καταλαβεις τι εννοω οτι δεν εχω χωρο στο βραχο,χαχα

Βεβαια απο την αλλη υπαρχει πολυ χωρος για κολυμπι και ακομα περισσοτερος για τα κοραλια να καταλαβουν/κατακτησουν και να αναπτυχθουν.

Κατι σαν τα λουλουδια που εχουν μικρη γλαστρα αλλα γινονται θηρια.

 

 

Ψάχνω από την ώρα που ανέβασες τις φωτό να βρώ τις σωστές λέξεις και επίθετα αλλά μάταια. Για αυτό απλά θα σου πώ ότι είναι υπέροχο. Αυτοκρατορικό σαν το ψάρι σου.

Να'σαι καλα ρε πανο μου,χαιρομαι πολυ που σου αρεσει!Εχει ομως δρομο ακομα ρε γτμ αλλα υπομονη,τι να κανεις απαραιτητη αρετη σε αυτο το χομπυ!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ωφειλω να σου πω πως εμφανιστηκε και η πρεσβυωπια,χαχαχαχα αλλα υπαρχει σαφης βελτιωση στις φωτο,εμενα μου αρεσει πολυ το μπλε ,αν ηταν δυνατο θα ειχα μονο μπλε χαχαχα,εχεις μεγαλο δικιο για τα παρασιτα,δεν χωραει κουβεντα,περιμενω με αγωνια τις φωτο....Σε παραδεχωμαι που αντεξες και δεν πειρες την ακρο  ειναι τεραστιος πειρασμος που πολλοι θα υποκυπταν με πρωτο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις φτιάξει βρε φίλε,είχα πολυ καιρό να δω φωτογραφίες και πραγματικά έπαθα σοκ με την ανάπτυξη και το πως δένει τώρα το στήσιμο σου....

Τα ψαράκια φτου φτου και τα 2 υπέροχα....

Να'σαι καλα αδερφακο.δοξα τω Θεο παει μια χαρα!Αν ειχα χαμηλοτερα νιτρικα θα ηταν καλυτερα τα πραγματα και με σιγουρα ταχυτερη αναπτυξη αλλα και χρωματα αλλα αφου ζουν και μεγαλωνουν ξεκιναω απο εκει και τα υπολοιπα τα πιανω μετα.

Γιατι να πω την αληθεια το θεμα με τις ακρες των ακρο με πηγε πισω και με ανησυχησε κιολας σε βαθμο που ειχα καιρο να ζησω.

Οποτε αραχτα και βλεπουμε!

Τα ψαρακια ειναι αγαπες και ειναι και τα δυο φοβερα τυπακια :jig:

 

Δεν είναι δικό του το ενυδρείο...θα πρέπει πιά να το αποκαλύψω...Δικό μου είναι και για να μήν με πάρουν στις πέτρες ως ορκισμένος "γλυκός" που είμαι, λέμε ότι είναι του μιχάλη...

ΜΠΡΑΒΟ μου λοιπόν, έχω φτιάξει και γαμώ τα ενυδρεία.....!!!!!!

:hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

Να γιατι θελω να σε βλεπω συχνοτερα εσενα ορκισμενε γλυκε!

 

Ανάσταση ..... Ανάσταση !!!!!

Άντε γεια !!!

Χριστος ανεστη διονυσαρε και χρονια πολλα καλε μου φιλε!

Εμενα με ανεστησε το τρολλ που του ελλειψα :bigemo_harabe_net-122:

Ελπιζω να βρει καταφυγιο και ωμους να κλαψει σε παλιους που καθαρισα,σε μπαναρισμενους σαν και του λογου του,σε γκουρου και σε αλλα φορουμ που θα εχει τη δυνατοτητα να κοροιδευει και να τη λεει πισω απο τις πλατες... :bowdown:

 

Respect φιλαρακι! Δε περιγράφω αλλο!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να'σαι καλα ρε πανο μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε!Εχει δυστυχως πολυ αποσταση να διανυσει αλλα ελπιζω να παει εκει!

 

Σεβασμος φιλε.Και σε παραδεχομαι γιατι εσυ χωρις ενδοιασμο τη γνωση και εμπειρια σου δεν τα κρατας σε 5 τζαμια αλλα τα μοιραζεις απλοχερα.

Μονο σεβασμος.

Και Χριστος Ανεστη!

Να'σαι καλα ρε στραταρε και σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου!Αληθως ο Κυριος κιολας!Υγεια να εχουμε και να ειμαστε ορθιοι να παλευουμε :thumbsu:

Μα αυτο ειναι και το νοημα των φορουμ ρε συ και εσυ το ξερεις πολυ καλα αφου κανεις το ιδιο πραγμα εδω και πολυ καιρο :bow:

Πανω σε αυτη την αξια/ιδεα φτιαχτηκε το ΑΖ προκειμενου να μοιραζομαστε ιδεες/αποψεις /εμπειριες/σκεψεις κτλ....τσαμπα χωρις χρηματα ενω παγκοσμιως η γνωση δεν ειναι τσαμπα!

Εδω ομως δοξα τω Θεο υπαρχουν πολλα παιδια ολα αυτα τα χρονια που με αυτο το σκεπτικο εχουν βοηθησει και εχουν βοηθηθει απο παααααρα πολυ κοσμο!

Και δεν παιζει ρολο αν εισαι ενα αιωνα στο χομπυ η' ενα μηνα.....μπορεις να βοηθησεις....το θεμα ειναι να εισαι σωστος στα μυαλα σου και στο τοπο σκεψης και λειτουργιας σου!

Γιατι ξερεις πολυ καλα οτι ευκολα μερικοι αυτο το χωρο/βημα τον εκμεταλευονται για παλαμακια,να αυξησουν πωλησεις,να ικανοποιησουν οποιο κομπλεξ και προβλημα κουβαλανε απο την προσωπικη ζωη τους και καθημερινοτητα,απλα να σπανε μερικα "αυγουλακια" ετσι γιατι γουσταρουν οπως μερικα τρολλ κτ κτλ...υπαρχουν πολλες κατηγοριες

Ευτυχως ομως παντα θα υπαρχουν 20 καλοι και 2 προβληματικοι οποτε λες οτι ολη αυτη η ιδεα εξακολουθει να αξιζει να ξοδεψεις χρονο/χρημα κτλ

Ο σεβασμος αξιζει σε ολα τα παιδια που μπαινουν στο κοπο να ανοιξουν ενα θεμα,να μποιραστουν μια ατυχια/στραβη /λαθος κτλ,να ρωτησουν κατι,ανα απαντησουν σε κατι κτλ και οπως ειπα πριν δοξα τω θεο ειναι πολλα τα παιδια.....ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη χρόνια πολλά ρε φιλέ μου να χαίρεσαι την ενυδρείαρα σου. Μου αρέσει πολύ.

Να'σαι καλα βαγγελαρα μου,υγεια να εχουμε ολοι και να μπορουμε να παταμε γερα στα ποδια μας!

Χαιρομαι που σου αρεσει,σημαινει πολλα για εμενα φιλε!

 

Καλημερα Μιχαλη και χρονια πολλα ,Χριστος Ανεστη ,να ρωτησω κατι [πρωι πρωι  Πασχαλιτικα χαχαχα] :thumbsu: το μεγαλυτερο σαμπ που θα φτιαξεις ,θα το κανεις για να βαλεις  μεγαλυτερη ποσοτητα siporax μονο?

Αληθως ο Κυριος νικολαρα μου και οτι επιθυμουμε να το εχουμε!

Οχι μωρε,θελω να αλλαξω λιγο το στησιμο γιατι αυτο το σαμπ το ειχα παρει απο το βασιλη(να'ναι καλα το παιδι) και ειχε αλλο εξοπλισμο.

Θελω να κανω ενα που να ειναι πιο πολυ βολικο και να εχει μεγαλυτερο πλατος.Το σκιμμερ χωρο ισα ισα κυριολεκτικα και με αυτα τα ελαχιστα που εχω μεσα ακομα και ο θερμαντηρας δεν χωραει ο 300αρης.

Θελω να βελτιωσω και τον τροπο που ερχεται ο σωληνας απο την υπερχειληση γιατι κανει καμπυλη και μου βγαζει φυσαλιδες.

Το οτι θα μπορω να βαλω και μεγαλυτερη ποσοτητα siporax θα ειναι ενα εξτρα αβανταζ.Αλλα το σκεφτομαι γιατι θελω να αποφυγω και τα εξοδα.Θα δουμε :hot:

Θελω να το κανω λιγο πιο λειτουργικο γενικα και προσαρμοσμενο σε αυτα που δουλευω,προς το παρων!

 

Μιχάλη χρόνια πολλά και από μένα Χριστός Ανέστη. Να ρωτήσω και εγώ την απορία μου. Γιατί δουλεύεις siporax? Λόγο έλλειψης χώρου στο sump για βράχο?

Να'σαι καλα λευτερη μου,αληθως ο Κυριος και οτι επιθυμουμε να το βρουμε και να το παθουμε!

Βασικα μου αρεσει πολυ η μινιμαλ προσεγγιση σε ενα ενυδρειο.Δεν θελω να το μπουκωνω με βραχο και γενικα να βαζω 300ους κυκλοφορητες για να εχω ιδανικη ροη.Μεγαλη συζητηση

Το κακο με αυτο ειναι οτι τα βακτηρια δεν εχουν τον ιδανικο/απαιτουμενο/καταλληλο χωρο και επιφανεια-ες να αποικισουν πραγμα το οποιο μπορει να βγαλει αλλα προβληματα.

Στη δικη μου περιπτωση για παραδειγμα ειχα θεμα με το κυανο και επειδη το σαμπ ειναι μικρο και επρεπε να εκμεταλευτω οσο καλυτερα γινεται τον διαθεσιμο χωρο(το σαμπ οταν δουλευει εχει μολις 20 λιτρα),προτιμησα να βαλω siporax το οποιο εχει μεγαλυτερα περιθωρια αποικισης σε σχεση με το βραχο.Οποτε δεσμευσα τον ιδιο χωρο αλλα με μεγαλυτερες δυνατοτητες.

 

 

Ο πω πω πω πω πω πω θα τρελαθώ τέλειο Μιχάλη όπως είπα και πιο πάνω "διαμάντι "να το χαίρεσαι τον ύφαλο σου τα ψαρια τέλεια !!!....χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη και του χρόνου με υγεία !!!

Αληθως ο Κυριος καλε μου φιλε και οτι θελουμε να το εχουμε,με πρωτο πραγμα την υγεια!

Χαιρομαι πολυ που σου αρεσει και το εκτιμω!

Ωραιο το τραγουδακι σου,χαχαχα

 

Τούμπανο το ενυδρείο Μιχάλη!!!Όντως είχαμε πάρα πολύ καιρό να δούμε φωτογραφία του και πλέον είναι σε άλλο επίπεδο!!!

Γνώμη μου ένα κοπαδάκι με Anthias θα το απογειώσει! :)

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε,εχει δρομο ακομα ρε γμτ για να γινει ετσι οπως το εχω φανταστει με βαση το πως εστησα το βραχο!

Ελπιζω να τα καταφερει να φτασει εκει :blush:

 

Ναι τα anthias ειναι τρομερα ζωντανα και σε ευχαριστω για την προταση/ιδεα!Ηθελα να βαλω μια 7αδα απο καποια ιδιαιτερα που μου αρεσουν αλλα τα βρισκω μονο απο de jong και οπως ειναι φυσικο ειναι πολυ τσουχτερα!Θα μου βγουν πιο πολυ και απο τον αχιλλεα οποτε καπου κολλαω!

Τα υπολοιπα φοβαμαι το ρισκο και καλοκαιρι δεν θελω να στηνω καραντινα γι'αυτα γιατι προσωπικα μου ειναι δυσκολο να κραταω τη θερμοκρασια.Ενω χειμωνα απλα βαζω το θερμοστατη απλα.

Θα εδειχναν ωραια ομως οντως!

 

Μιχαλη τρομερο στησιμο απο τα καλυτερα aquascape που υπαρχουν

Υπεροχα κοραλλια και φανταστικα ψαρια

ΜΠΡΑΒΟ :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Να'σαι καλα ρε βασιλαρε μου,το εκτιμω πολυ!

Μη λες μπραβο γιατι με τα μπραβο φρικαρει ο γκουρου...α ξεχασα δεν μπορει να μας ζαλιζει πια οπως μαζι του και το τρολλ,οποτε παιδες να λετε μπραβο στα παιδια οποτε το θελετε,δεν θα σας βαζουν χερι πια :P  :P

 

Το aquascape πραγματικα μου αρεσει πολυ κ εμενα φιλε!

Βεβαια ειναι κατι που ηρθε σταδιακα και το πειραζα συνεχως για σχεδον ενασ χρονο μεχρι να μου αρεσει αυτουσιο αλλα ταυτοχρονα να αποτελει και μια καλη βαση για να μεγαλωσουν κοραλια πανω του και να δενουν σαν συνολο!

Πρωτα ο Θεος πιστευω να τα καταφερουν να μεγαλωσουν τα κοραλια και εκει πιστευω αυτα να ολοκληρωσουν το ολο στησιμο :love:

 

Να εισαστε καλα παιδια,ευχαριστω πολυ που μπηκατε στο κοπο να γραψετε κατι :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ωφειλω να σου πω πως εμφανιστηκε και η πρεσβυωπια,χαχαχαχα αλλα υπαρχει σαφης βελτιωση στις φωτο,εμενα μου αρεσει πολυ το μπλε ,αν ηταν δυνατο θα ειχα μονο μπλε χαχαχα,εχεις μεγαλο δικιο για τα παρασιτα,δεν χωραει κουβεντα,περιμενω με αγωνια τις φωτο....Σε παραδεχωμαι που αντεξες και δεν πειρες την ακρο  ειναι τεραστιος πειρασμος που πολλοι θα υποκυπταν με πρωτο εμενα.

χαχαχα,να'σαι καλα ρε συ!

Το μπλε ειναι πολυ ωραιο και μεγαλωνουν και σε αυτο το φασμα μια χαρα τα κοραλια.

Ναι τα παρασιτα ειναι θεμα.Οσο και να κοβω τα βραχακια και να μπαινει μεσα μονο κορμος κοραλιου,οσα ντιπ και να κανω παντα φοβαμαι οτι μπορει να περασει κατι.Και επειδη δεν φαινονται αμεσως,το να με τρωει για 3-4 μηνες μηπως και βγει κατι με φρικαρειιιιιι :bigemo_harabe_net-135:

Παρολαυτα οντως ειναι πειρασμοι,μεγαλοι κιολας τα αναθεματισμενα τα κοραλια σε οποιο ειδος και να ανηκουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ξεκινησω τα AF συντομα οποτε βγαζω μια γενικη φωτο για να κανω συγκρισεις.

Οταν ξεκινησω με το καλο θα βγαλω μερικες φωτο κ τα κοραλια ωστε να βλεπουμε αν οντως εχει καμια διαφορα.

Κατεβασα και τη staghorn στη μεση και ανεβασα στη θεση της το τελευταιο branch που ειχα βαλει.

Μια γενικη γιατι θα το αφησω το coralscape στην ησυχια του πλεον(δεν ξερω αν το πιστευω βεβαια αυτο που λεω :death: ),μου αρεσει ετσι κ απλα θα μπουν και κοραλοφωτο οταν ξεκινησω τα προιοντα.

Οχι πως πιστευω πως θα κανουν τιποτα μαγικα και ξορκια,κανωντας το ενυδρειο της προκοπης αλλα ετσι για να δοκιμασω κατι ακομα.Τοσα κ τοσα χρηματα εχω πεταξει,τι ειναι μερικα μπουκαλακια ακομα.

Ασε που καμια φορα ακομα και ενα καινουργιο μαντζουνι σε κανει να ασχοληθεις λιγο παραπανω με το ενυδρειο.

DSCN0265_zpsnxzb6nwg.jpg

 

Πραγματικα ο αυτοκρατορας εχει αρχισει να κερδιζει πολυ χωρο στη καρδια μου και δεν το περιμενα. :wub:

Τρομερη συμπεριφορα οσο παλιωνει στο ενυδρειο και οι οριζοντιες γραμμες του γινονται ολο και πιο εντονες,καθημερινα καθως και ψιλοκιτρινιζει στο πανω μερος του σωματος του

Στη φωτο βεβαια τα πηρε,γιατι ακομα και στη φωτο που εκανα αποκοπη για να ειναι πιο ζουμαρισμενη και να φαινεται καλυτερα,διακρινεται εστω κ πολυ λιγο η ουρα του αχιλλεα.

Τι να τον κανω ομως,οπως ειπα εχει πολυ προσωπικοτητα :bigemo_harabe_net-66:

706b907e-abae-45d2-bed0-7cbe5b3cc0ce_zps

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Μιχαλη μακαρι να δεις διαφορες.Τα πειρα και εγω σημερα καποια μπουκαλακια μαζι με το αλατι της.Αντε να δουμε τι θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι,θεωρω πως σιγουρα θα δω βελτιωση στα χρωματα γιατι με βαση αυτα που πηρα θα μου ριξουν τα νιτρικα απο 25 που ειμαι τωρα.

Θελω πολυ να δω αν θα μου τα φτασουν ομως το ενα βημα παραπερα,το οποιο παρατηρω/ζηλευω σε καποια φοβερα ενυδρεια που εχω δει κ το οποιο επιζητω αρκετο καιρο.

Αυτη τη βελτιωση θα μπορουσα να τη δω κ μονο με το να ξαναβαλω πανω τα pellet αλλα αυτο που με τρωει ειναι το ενα βημα παραπερα.

Αναπτυξη ειχα παντα καλη,δοξα τω Θεο.Με τα χρωματα θελω το κατι παραπανω χωρις να γινω δεσμιος του ενυδρειου η' να μπω φυλακη για να αγοραζω ζουμια :usd:  :usd:  :usd:

 

Καλη αρχη κ σ'εσενα νικ,στη χειροτερη θα δουμε(οσα παιδια τα χρησιμοποιησουμε) κατι κ θα μπορουμε να πουμε οτι κ αυτα μπαινουν στις σουπερμαντολινες των ενυδρειακων μαντζουνιων κ να μην πετανε χρηματα οι υπολοιποι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Μιχάλη και καλά αποτελέσματα. Εγώ για την ώρα ξεκίνησα με το αλάτι. Να δούμε και το κόστος της μεθόδου δε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι :

Γιατί εχεις 25 νιτρικά ;

Τι μέθοδο θα ακολουθήσετε ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο ενυδρείο με απίστευτα ψάρια μπράβο αδερφέ μου!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο Μιχάλη!

 

και γω στα χνάρια σου είμαι φίλε. Πηρα το αλάτι για αρχή γιατι θέλω λίγο να ψάξω τη μετάβαση απο τη βότκα.

 

σκέφτεσαι και για τις πέτρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Μιχάλη και καλά αποτελέσματα. Εγώ για την ώρα ξεκίνησα με το αλάτι. Να δούμε και το κόστος της μεθόδου δε βάθος χρόνου.

Να'σαι καλα λουκα μου,ευχαριστω πολυ!

Κ εγω αυριο θα κανω μια μεγαλη αλλαγη(ισως 200 λιτρα απο τα 700) με το το αλατι(τελικα δεν πηρα το προβιοτικο γιατι πηρα και τα δυο προιοντα που αφορουν στα βακτηρια της εταιριας.Θα δω πως θα παει ετσι και ισως οταν τελειωσει ο πρωτος κουβας να παρω το αλλο) και θα ξεκινησω και τα "μαντζουνια" που πηρα και βλεπουμε μετα απο καμποσες εβδομαδες αν θα αλλαξει κατι στο ενυδρειο.

Ειναι η καλυτερη στιγμη να το δω καθως το ενυδρειο δεν ειναι και στα καλυτερα του χρωματικα.

Πολυ σημαντικο αυτο που ανεφερες σχετικα με το βαθος χρονου,οχι μονο για το κοστος αλλα και την αποτελεσματικοτητα/αποδοση των προιοντων.

 

Να ρωτήσω κάτι :

Γιατί εχεις 25 νιτρικά ;

Τι μέθοδο θα ακολουθήσετε ;

Διονυση με το που εβγαλα τα biopellet ανεβηκαν σιγα σιγα τα νιτρικα.

Αλλαξε κατα πολυ η ολη διαδικασια φιλτρανσης του ενυδρειου οποτε το περιμενα.Αλλα οχι να ανεβουν τοσο πολυ.Πιστευα οτι θα εφτανα ταβανι,τα 10 νιτρικα.

Σιγουρα επαιξε ρολο κ η προσθηκη αμμου.

Τοσο καιρο ειμαι μονο με το σκιμμερ και αλλαγες νερου καθε δυο εβδομαδες.Ενω το ταισμα στα ψαρακια ειναι κατι παραπανω απο γενναιο :death:

Απ'ολες τις ακρο μονο δυο απολαμβανουν και σαν αναπτυξη και στο χρωμα τους,αυτη την τιμη και γενικα τον απλο τροπο που τρεχει το ενυδρειο.

Ολες οι αλλες αναπτυσσονται με σχετικα καλο ρυθμο αλλα οχι τον ιδανικο και φυσικα στα χρωματα υστερουν σε σχεση με το οταν ετρεχα τα pellet.

 

Η μεθοδος οσον αφορα στις αλλαγες νερου θα μεινει η ιδια.Καθε δυο εβδομαδες δηλ. και οτι λεει η εταιρια στα μπουκαλακια τα οποια εχω παρει.

Και βλεπουμε...ολα στην πραξη φαινονται...η θεωρια,οι αντιγραφες και οι μαντεψιες ειναι ευκολες :dj:

 

Αγαπημένο ενυδρείο με απίστευτα ψάρια μπράβο αδερφέ μου!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να'σαι καλα αδερφε,τα γουσταρω και τα δυο παρα πολυ και νοιωθω σαν να εχω μεσα ολα τα ψαρακια του κοσμου :wub:

 

πανέμορφο Μιχάλη!

 

και γω στα χνάρια σου είμαι φίλε. Πηρα το αλάτι για αρχή γιατι θέλω λίγο να ψάξω τη μετάβαση απο τη βότκα.

 

σκέφτεσαι και για τις πέτρες?

Αν δεν πηρες το προβιοτικο αλατι δεν θα εχεις θεμα πανο.Μπορεις να τη συνεχισεις.

Αν παρεις ομως το προβιοτικο αν ημουν στη θεση σου και κατα την ταπεινη μου αποψη,θα πρεπει να την εχεις σταματησει.

Αν ομως αποφασισεις αργοτερα να ξεκινησεις και τα προιοντα που αφορουν στα βακτηρια αλλα και τη διατροφη τους τοτε επισης θα ειναι καλο να την εχεις διακοψει.

 

Οχι δεν θα τις βαλω.Εχω 4-5 ίτρα siporax στο σαμπ οποτε προς το παρων δεν υπαρχει η αναγκη,ουτε και η προθεση.

Οσο βεβαια δουλευω τα προιοντα ισως να τις προσθεσω κ αυτες.Αναλογα την πορεια,ειναι πολυ αρχη ακομα και ειμαι επιφυλακτικος και ακομα στην παρατηρηση των ζωντανων

 

Μιχαλη το ενυδρειο σου μαζι με τα ζωντανα σου ειναι φανταστικα μπραβο ρε φιλε

Να'σαι καλα θανασαρε μου,χαιρομαι που σου αρεσει φιλε :thumbsu:

Εχει βεβαια ακομα πολυ ανηφορα :hot:

Link to comment
Share on other sites

Αν σε έχω πρήξει μου λες !

Γιατί σταμάτησες τα bio pellet αν σου κρατούσαν τα νιτρικά χαμηλά ;

Με ποια μέθοδο θα τα αντικαταστήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τι να με πρηξεις βρε ειναι δυνατον?Εκτος απο το οτι δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο γιατι εισαι ενα αγγελουδι :matrix:   :death: ,αυτο ειναι το νοημα του φορουμ,να μιλαμε για τετοια πραγματα :thumbsu:

 

Θεωρουσα παντα πως με δυο ψαρακια(οχι στη φαση που ειχα τα πολλα πριν βαλω τον αχιλλεα) οτι τα biopellet δεν ηταν τοσο απαραιτητα και ειπα να τα βγαλω ωστε να παιξω λιγο πιο ψηλα στα νιτρικα.Αυτο γιατι οποτε ειχα μονο2-3 ψαρια ημουν στο 0 και δεν ειμαι γενικα οπαδος αυτης της τιμης πλεον.Θελω να ειμαι εστω στο 1-2 ακομα κ 5

Αλλα δεν πιστευα οτι θα εφτανα στο 25.

Πιστευα κοντα στο 10 το πολυ αλλα τελικα η ποσοτητα φαγητου που δινω στα ψαρακια ειναι πολυ μεγαλη :usd:  :usd:

 

Τωρα διονυση θα ακολουθησω την προβιοτικη της AF και βλεπουμε.

Εχω παρει τα βασικα μαντζουνια(βακτηρια και τροφη τους) και στη συνεχεια θα παρω και το προβιοτικο αλατι αν δω οτι θα εχω παλι νιτρικα και δεν θα εχω πεσει εστω στο 5,το οποιο προσωπικα μου κανει πολυ σαν τιμη.

Εχω παρει και τροφες κ καποιο ιχνοστοιχεια αλλα αυτα δεν επιρεαζουν τα νιτρικα.

Δεν θελω να το παω φουλ απο την αρχη.Θελω να παω σιγα σιγα ωστε να δω τι μου δουλευει και τι οχι.

Να δινω χρηματα μονο γι'αυτα που οντως θα κανουν τη διαφορα στο ενυδρειο.....αν την κανουν :dj:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξεκινησα τα προιοντα και μακαρι να δω διαφορα :jig:  :jig:

Πριν λιγο τελειωσα με την αλλαγη νερου.Εκανα μια μεγαλη,πανω απο 200 λιτρα ωστε να αφομοιωσει γρηγοροτερα το συστημα το νεο αλατι σε σχεση με τις αλλαγες των 50 λιτρων που κανω καθε δυο εβδομαδες.

Θα κανω αλλη μια 100αρα την επομενη δευτερα ετσι "για να"....και μετα παλι στις 50λιτρες καθε δυο εβδομαδες.

Μετρησεις δεν εκανα στους κουβαδες γιατι...απλα δειτε την ωρα :usd:

Θα κανω στην επομενη αλλαγη.

Ωραια η συσκευασια.Οχι κατι πιο ομορφο απο τις αλλες των υπολοιπων αλατιων αλλα μου αρεσε που ειχε μεσα δικη του μεζουρα.Επιτελους μπορω να δωσω πισω το ποτηρι με τα γραμμαρια,στη γυναικα μου :death:

Μια χαρα γρηγορα διαλυθηκε και ηταν ετοιμο μεσα σε κανενα 40λεπτο.Ειχε βεβαια μια πολυπολυ αλαφρυα θολουρα το νερο σε σχεση με το TMP αλλα μολις μπηκε στο ενυδρειο,παρα το οτι ηταν αρκετα τα λιτρα,ηταν πεντακαθαρο.

Θα δω καμια σειρα και αργοτερα θα ριξω και τις πρωτες δοσεις απο τα μπουκαλακια.

 

Για να εχω και σημειο αναφορας για το αν τελικα ειναι και αυτα μαντζουνια(τουλαχιστον στο δικο μου ενυδρειο,γιατι σε αλλα κανουν παπαδες.Μπορει απλα εγω να μην εχω ιδεα τι κανω γενικοτερα :blink: ) οπως καποια αλλα εβγαλα και τις φωτο που ελεγα.

Εβγαλα αρκετες οποτε ζητω συγνωμη για την κουραση,προκαταβολικα.Να ζητησω πρωτα πρωτα συγνωμη στο γκουρου και στο τρολλ,αλλα δεν φταιω εγω.Αλλωστε ποιος σας ειπε να μπαινετε,μπαναρισμενοι εισαστε :lolu:

Μερικα κοραλια ειναι σε καλη κατασταση αλλα καποια θελουν ακομα δουλεια η οποια ελπιζω να γινει με τις νεες ρουτινες.

Παιδες εβγαλα πολλες κ συγνωμη κ αν εβαλα μερικες παραπανω απο μια φορα.Ειναι πολυ περασμενη η ωρα για να τις ξεσκαρταρω ^_^

DSCN0356_zpsu3dctxsq.jpg

DSCN0355_zpsghkh8gsv.jpg

DSCN0354_zpsnl3nwhys.jpg

Ενα απο τα κοραλια το οποιο εχει υπεροχα χρωματα κανονικα ενω ειναι καφε κατι :(

DSCN0351_zpsrbnz0yxc.jpg

Αυτο το παλυει αλλα μπορει να γινει πολυ πολυ καλυτερο

DSCN0346_zpszcwdz0um.jpg

Ατονιααααα

DSCN0343_zpsuafndtam.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο του πηρε ενα χρονο να παρει λιγο μπρος και πανω που πηρε,ηρθε η φαση με τα νιτρικα αλλα και τον ανθρακα και "στουμπωσε" παλι,ελπιζω να ξαναπαρει και σε αναπτυξη αλλα και σε χρωμα

DSCN0342_zpsoanpwnqt.jpg

DSCN0341_zpsta0ov4xk.jpg

DSCN0340_zpscf7qatmh.jpg

Αυτο το κοραλι πραγματικα στο κοσμο του...μεσα σε αυτο το χαος μεγαλωνει σαν τρελλο και ειναι το μονο το οποιο εχει πολυ ομορφο χρωμα ακομα.Βαζω στοιχημα πως αν τελικα φτιαξουν τ'αλλα θα χαλασει αυτο!

DSCN0339_zpsbgkhgwju.jpg

DSCN0338_zps9q0fje4g.jpg

DSCN0337_zpscgol7w43.jpg

Κοραλαρα αλλα την ειχε ακουσει ασχημα,τωρα παει να συνλεθει και ελπιζω να γινει γρηγοροτερα με τις νεες ρουτινες

DSCN0336_zpse3y1uxzn.jpg

DSCN0334_zps3j3jw2gf.jpg

Αυτο το περιμενω πως κ πως να συνελθει κ να μεγαλωσει

DSCN0333_zpseerxaqns.jpg

DSCN0329_zpslzxw8bzt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανονικα ειναι κατακοκκινο κ ειναι κατα-πορδουλι

DSCN0327_zpsn1ea5wvm.jpg

DSCN0326_zps4lvhg9lc.jpg

Ενα απο τα 3-4 αυστραλιανα που εχω.Ειναι μεσα μπορει 1,5 χρονο και μεσα στο κακο χαμο ξεκινησε να πεταει μυτες....αβυσσος(η ψυχη του οχι το μαγαζι)!!!Εχει απιστευτα χρωματα,μακαρι να τα ανακτησει και να γινει οπως οταν το πηρα πριν τοσο καιρο.

DSCN0325_zpstveduq0l.jpg

Αλλο ενα παρταλι.Ειχε φαει τρελλο τεμαχισμα οταν ειχα το θεμα με τις νεκρωσεις στις ακρες και τελικα το εκανα βαση για τη στυλοφορα.Να που ομως τη σκαπουλαρε και το παλευει να ξαναμεγαλωσει

DSCN0322_zpsb3hrfdzz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η purple stylophora,να'σαι καλα νικο(σουπουσακια) που την ειχες φερει πριν χρονια στο πρωτο swap κ εχουμε ενα τοσο σπανιο κοραλι στα ενυδρεια μας...τσαμπα.Οχι ολοι βεβαια,καποιοι δυστυχως το εχουν πληρωσει αλλα τι να κανεις...εσυ το καλο το εκανες :thumbsu:

DSCN0318_zpsf3suveik.jpg

Μια οτι να'ναι

DSCN0315_zpsnph5mqxk.jpg

Ο βραχος ειναι τοσο λιγος που οι "σκοτωμοι" στις βασεις  των κοραλιων δινουν και παιρνουν

DSCN0314_zpsxnyopnm4.jpg

Αυτη πρεπει να μεγαλωνει ενα εκατοστο τον αιωνα.Μεσα στο χαμο εχει μπουκωσει τελειως.Βεβαι τις ριχνει και κατι καλες ο αυτοκρατορας αλλα δεν φταιει αυτος.

DSCN0313_zpselditpt7.jpg

DSCN0311_zpsl2whhuhm.jpg

DSCN0310_zpsaux32g8a.jpg

Το αυστραλιανο παλι με το τραγικο του χρωμα γμτ

DSCN0309_zps2r6gqgpg.jpg

Link to comment
Share on other sites

DSCN0290_zps2csuoect.jpg

DSCN0289_zps9ff9tra0.jpg

DSCN0287_zpsttskevdz.jpg

Εμετι λεμεεεεε

DSCN0286_zpszvhvfe8y.jpg

DSCN0284_zpsewqu6aux.jpg

Μια ξεχασμενη βαση ενος υακινθου που παει να γινει κοραλι παλι

DSCN0283_zpsqrr8cklb.jpg

Ειναι να κλαις γι'αυτο το κοραλι με τα χρωματα του.Αυτα που δεν εχει τελοσπαντων

DSCN0282_zpsgpzp20ki.jpg

Και αυτο παει να ζωντανεψει παλι

DSCN0280_zpssl9tiow4.jpg

DSCN0279_zpshwlskodt.jpg

DSCN0275_zpskhnk5nyo.jpg

DSCN0273_zpst3bte8is.jpg

Αυτο το μπουκετακι απο mille οταν παρει παλι μπροστα θα ειναι πολυ ομορφο νομιζω

DSCN0272_zpsu21kd7ae.jpg

DSCN0356_zpsu3dctxsq.jpg

DSCN0355_zpsghkh8gsv.jpg

DSCN0354_zpsnl3nwhys.jpg

Link to comment
Share on other sites

DSCN0351_zpsrbnz0yxc.jpg

 

Αυτη ειναι κ η τελευταια γιατι βλεπω να τις περναω 4 κ 5 φορες ξανα :hehe

Λουλη τρολλουλη και λουλη γκουρουλη ξερετε εσεις ε...τα παραπανω ειναι photoshop,καινουργια κοραλια,αλλο ενυδρειο,πειραγμενη ημερομηνια,αλλο ενυδρειο και οτι αλλο σκαρφιστει το αυγουλακι σας :bigemo_harabe_net-171:

 

 

Οποτε παιδες απο αυτη την αφετηρια ξεκιναω με τα προιοντα,ελπιζω να βοθησει να αλλαξουν αρκετα απο τα κοραλια εικονα και χρωματα.Πιστευω σε κανενα μηνα θα μπορω να πω αν εχουν ξεκινησει να δινουν κατι.

Σορρυ που σας κουρασα με τις πολλες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...