Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

χαχα!! να τος και ο άλλος!!! αυτό δεν ήταν πίττα, σχολή φωτομοντέλων ήταν!!! :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Σας τύφλωσε όλους η ομορφιά μου!!!!!!!

Όχι Διονύση μου κάνεις λάθος!!!!! Το κεφάλι μου σας τύφλωσε γιατί έπεφτε πάνω του ο προβολέας από απέναντι!!

Αφού σκέφτομαι να κάθομαι πάνω από το reefάκι μου ανάποδα 3-4 ώρες για καλύτερη ανάπτυξη στα sps! :D :D :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι Διονύση μου κάνεις λάθος!!!!! Το κεφάλι μου σας τύφλωσε γιατί έπεφτε πάνω του ο προβολέας από απέναντι!!

Αφού σκέφτομαι να κάθομαι πάνω από το reefάκι μου ανάποδα 3-4 ώρες για καλύτερη ανάπτυξη στα sps! :D :D :D

Είναι γοητεία !

Έτσι λέω στη γυναίκα μου!

Τώρα γιατί ο Άγγελος θέλει να κουρέψει εμάς τους καραφλούς δεν το καταλαβαίνω !!!

Θα μας φάνε οι μαλιαδες Λουκά μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ βρε... Και το χρεος... Κανω και ωραιο "καπελακι"... Οτι βρω κουρευω... Και το αυγο αμα λαχει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο ολα αυτα τα προβληματα και το ενυδρειο δειχνει ετσι........ΜΠΡΑΒΟ ρε πανο...εισαι εμπνευση για τα παιδια που αντιμετωπιζουμε δυσκολιες φιλε!

Πολυ ομορφο και το στησιμο αρχιζει να δειχνει τρελλα!!!

Καλα για το οτι εσωσες αυτο το ψαρι ρε φιλε σου αξιζουν πολλα πολλα βραβεια και στο ψαρι οσκαρ μαγκιας!!! :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο ολα αυτα τα προβληματα και το ενυδρειο δειχνει ετσι........ΜΠΡΑΒΟ ρε πανο...εισαι εμπνευση για τα παιδια που αντιμετωπιζουμε δυσκολιες φιλε!

Πολυ ομορφο και το στησιμο αρχιζει να δειχνει τρελλα!!!

Καλα για το οτι εσωσες αυτο το ψαρι ρε φιλε σου αξιζουν πολλα πολλα βραβεια και στο ψαρι οσκαρ μαγκιας!!! :bow:

 

η αλήθεια είναι οτι έχω μια έφεση με τα προβλήματα Μιχάλη αλλα με κάποιο τρόπο όλα ξεπερνιούνται μέχρι το επόμενο :P

Link to comment
Share on other sites

ένα σύντομο update με ένα videακι :) δεν υπάρχουν προσθήκες μς εξαίρεση τον γιατρό που μπήκε για πρόληψη αλλα τελικά έχει αρχίσει να μου αρέσει πολύ σαν ψαράκι.

απο ψαράκια προς το παρόν είμαι εντάξει. Κάποια στιγμή θα μπεί άλλη μια 3αδα  anthias και κάποια chromis και κλείσαμε. 

Βάρος απο δώ και πέρα στα κοραλάκια μόλις πάρουμε λίγο τα πάνω μας. 

 

απο μετρήσεις, η δοσομετρική έχει βοηθήσει πολύ στη σταθερότητα το τιμών αν και χωρίς προφανή λόγω είχα μια πτώση στο Kh αυτή τη βδομάδα.. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.. ούτε προσθήκες είχα ούτε άλλαξα κάτι ..

 

οι παράμετροι έχουν ως εξής 

 

temp: 26.5

salinity: 35ppt

Kh: 7 (απο 8..)

Ca: 430

mag.: 1410

και ΝO3 μετά απο πολύ φαί.. πολύ φαί όμως 5! 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gpgIp0P4OTg&feature=youtu.be

 

 

πρόβλημα τις τελευταίες μέρες το sps στη κορυφή του pillar που οι κορυφές του έχουν καφετιάσει κάπως.. δεν ξέρω γιατί. Το κοραλάκι πήγαινε μπούνια .. έχετε καμία πρόταση ??

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το βιντεακι Πανο και δυνατη κυκλοφορια :thumbsu:

 

Απο ψαρια μια χαρα εισαι, μην το φορτωσεις αλλο η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βίντεο πολυ όμορφο ενυδρείο μπράβο σου πρόσεχε τις μοντιπορες τις έχεις ψιλά και θα εχουν πρόβλημα τα αλλα κοραλια γνώμη μου να τις βάλεις χαμηλά όσο για το κοράλλι βάλε κάποιο φωτογραφία να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το βιντεακι Πανο και δυνατη κυκλοφορια :thumbsu:

 

Απο ψαρια μια χαρα εισαι, μην το φορτωσεις αλλο η γνωμη μου

 

κάνει δουλειά η jebao, τη δουλεύω και στο τέρμα βέβαια :)

 

η αλήθεια είναι οτι είχε πέσει καπως η απόδοση αλλα το προηγούμενο Σάββατο έκατσα κα καθάρησα όλο τον εξοπλισμό, αντλίες, skimmer κτλ.. σχολαστικότατα όμως. Το θέλουν το καθάρισμα τους τελικά μια φορά το 4μηνο, η απόδοση τους βελτιώθηκε σημαντικά.

 

απο ψαράκια υπάρχει κίνηση ναι.. αλλα θέλω κι άλλο.. ίσως μπω στη διαδικασία να βγάλω τον Ιάπωνα και να παίξω μόνο με κοπαδάκια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βίντεο πολυ όμορφο ενυδρείο μπράβο σου πρόσεχε τις μοντιπορες τις έχεις ψιλά και θα εχουν πρόβλημα τα αλλα κοραλια γνώμη μου να τις βάλεις χαμηλά όσο για το κοράλλι βάλε κάποιο φωτογραφία να δούμε.

 

να σαι καλά Λυκούργο. Με τις monti έχει δίκιο μεγαλώνουν ταχύτατα! οταν είναι να μπούν κοράλλια στις θέσεις τους οι monti θα φύγουν.

 

βάζω και φώτο απο το κοράλλι

 

φοβάμαι μην ξεχασμένος έριξα τίποτα αμινοξέα ή βακτήρια κάποια μερα direct πάνω του με τη σύριγγα.. δε βρίσκω άλλη αιτία.. το θέμα είναι αν μπορει να πάρει τα πάνω του ή πρέπει να το σπάσω τις ακρούλες

Link to comment
Share on other sites

και μερικές ακόμα φώτος αφού έγινε η αρχή :P

Link to comment
Share on other sites

και ακόοομα 3.. (ανάθεμα το photobucket μου!) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και η νέα μου προσθήκη που ξέχασα να αναφέρω..

 

ένας πολύ μικρός κόκκινος αχινός απο το εξωτικό Ναύπλιο που είχα πάει μια βόλτα το 3μηρο :P

 

όταν μεγαλώσει ίσως καταλήξει με λεμονάκι που του πάει πολύ ;) προς το παρόν τσακίζει ότι κοραλίνει έχει μαέψει το τζάμι χαμηλά

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια ρε παίδες, σας έχει "αυτοκτονήσει" ποτέ σαλιγκάρι??? τις προάλες βρήκα στο πάτωμα ένα που έμοιαζε με trochus αλλα το χα μαζέψει και αυτό απο τις δικές μας θάλασσες το καλοκαίρι..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καίγεται από την ένταση των λεντ;

 

το σκέφτηκα ρε σύ, αλλα δεν θα το χε πάθει πιο νωρίς? το έχω κανένα 3μηνο και μέχρι τώρα πήγαινε super! ..

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα ρε σύ, αλλα δεν θα το χε πάθει πιο νωρίς? το έχω κανένα 3μηνο και μέχρι τώρα πήγαινε super! ..

 

Άλλαξες καθόλου την κυκλοφορία στο ενυδρείο σου?

Αν οχι μήπως κατέβασες ποιο κάτω σε ύψος το φωτιστικό σου?

 

 

 

Κατά τα αλλα το ενυδρείο δείχνει να φυσάει με κοράλλια μεσα στην υγεία και το χρώμα φίλε μου..........

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες καθόλου την κυκλοφορία στο ενυδρείο σου?

Αν οχι μήπως κατέβασες ποιο κάτω σε ύψος το φωτιστικό σου?

Κατά τα αλλα το ενυδρείο δείχνει να φυσάει με κοράλλια μεσα στην υγεία και το χρώμα φίλε μου..........

Το φωτιστικό δεν το χω πειράξει καθόλου Θανάση. Τους κυκλοφοριτες ουτε και αυτούς τους εχω πειράξει, μονο που τους έβγαλα και τους καθάρισα..τι να πω.. εφαγα λιγο τις άκρες του με το χερι.. Το μονο ενθαρρυντικό ειναι οτι βγαζει κανονικά πολύποδες, οχι στις κορυφές ομως

Σ ευχαριστω για τα καλα σου σχόλια !!! ☺️☺️

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό δεν το χω πειράξει καθόλου Θανάση. Τους κυκλοφοριτες ουτε και αυτούς τους εχω πειράξει, μονο που τους έβγαλα και τους καθάρισα..τι να πω.. εφαγα λιγο τις άκρες του με το χερι.. Το μονο ενθαρρυντικό ειναι οτι βγαζει κανονικά πολύποδες, οχι στις κορυφές ομως

Σ ευχαριστω για τα καλα σου σχόλια !!! ☺️☺️

 

Κάποια λιγα κοράλλια ακομα και στις  μικρομεταβολές στην ροή μπορεί να τα στρεσάρουν για καποιο διάστημα....

Ολα καλά απο την στιγμή που δεν δείχνει αλλο στρες το κοράλλι...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια λιγα κοράλλια ακομα και στις  μικρομεταβολές στην ροή μπορεί να τα στρεσάρουν για καποιο διάστημα....

Ολα καλά απο την στιγμή που δεν δείχνει αλλο στρες το κοράλλι...

 

μακάρι να τη παλέψει.. είναι αγαπημένο κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορεί να την κοπανήσες χθες αλλά το ενυδρείο σου τα σπάει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...