Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

επόμενες κινήσεις είναι α) δοσομετρική και β) ένα μικρο-μικρό σαμπάκι που θα σφηνώσει στο έπιπλο. Το 2ο θα το αναλάβει ο Bob ο μάστορας- Μητσάκος.

αλήθεια έχει σκεφτεί ποτέ κανένας ή εχει δεί "2όροφο" σαμπάκι?? Είναι πολύ βλακεία σαν ιδέα????

επίσης και κάτι άλλο έχω 10μέρες να προσθέσω ασβέστιο και στο διάστημα αυτό έχω κάνει 3 μετρήσεις..

το ασβάστιο είναι σταθερότατο στο 435ppm και η κοραλίνη είναι σε έξαρση!!!

Πως γίνεται αυτό?!?!?! Kh παίζει απο 8- 9,5..

προσπαθώ να αναπροσαρμόσω ρουτίνες και το Ca μου το χαλάει..

καμία ιδέα κανείς ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάριε.. το 1lt έφυγε σε 2 αλλαγές μέσα στον ίδιο μηνα :)

Το disco effect φαίνεται μόνο στο video τόσο έντονο.. απο κοντά δεν είναι έτσι

το επόμενο πρόβλημα που έχω να λύσω είναι οι aptesia .. εχω 7-8 απο δαύτες.. φαρμακο δεν ρίχνω με τίποτα!!!

στη πρώτη ευκερεία λέω να ξεκινήσω με 1-2 pepermint.. Aν έχεις να προτείνεις κατι είμαι όλος αυτιά..

Να σε καλά Νικόλα!! Τι εννοείς ανήσυχος? Απλά το παιδί είναι λίγο υπερκηνιτικό!! :P γυρνάει και βόσκει όλη την ώρα :)

Χαχαχαχα και νευρικος θα ελεγα...

σε ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου ακουγετε το δυοροφό sump, αν μου λυσεις το θεμα του θορύβου απο το πανω στο κατω, και πως θα βαζεις χερια στο κατω. Κατα τα αλλα ειναι πολυ ωραια ιδεα αν λυσεις τα προλαλήσαντα :) .

Οι απτάζιες εινα ενα θεμα, ξεκινά καθε μερα να τις κανεις ενα "ντουσάκι" με Kalkwasser. Για τα λιτρα σου, οχι πανω απο 4-5 απτάζιες την ημερα. Θα ξεμπερδεύεις σύντομα ετσι, αλλιως πάρε καποιο κυνήγο οπως peppermint και φάε εσυ αυτες που φαινονται, αυτες θα φάνε αυτες που δεν φαινονται.

Τα 500ml αντιφωσφωρο δεν τα λες και πολλα, δεν τα λες και λιγα ομως. Ολα εξαρτώνται απο το τι χρειαζεσε να ελέγξεις. Το καθε υλικο εχει μια συγκεκριμενη απορροφητικότητα, απο τη στιγμη που θελουμε να ελέγχουμε οσο γινεται τα ποιο "επικίνδυνα" θρεπτικα, πρεπει στα όρια του λογικού να "στεγνωσουμε" το ενυδρειο απο την ποιο επικίνδυνη τοξίνη, τα φωσφωρικα.

Υπαρχει μεσα στο ενυδρειο, αν μετρησεις με καποιο τεστ υψηλής ανάλυσης ολο και κατι θα βρεις. Λες να μην εχουμε αυτη τη ποσοτητα στο ενυδρειο μας;

Πανο ειναι πολυ θετικο οτι η κοραλλινη ειναι σε έξαρση. Αμα διαβάσεις οπουδήποτε στο Ίντερνετ πως ευνοούμε την κοραλινη, περα απο τις τιμες ολοι λένε το ιδιο "Control your Phospates", τοσο απλα, πιστευω πήρες την απαντηση σου ;) .

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου ακουγετε το δυοροφό sump, αν μου λυσεις το θεμα του θορύβου απο το πανω στο κατω, και πως θα βαζεις χερια στο κατω. Κατα τα αλλα ειναι πολυ ωραια ιδεα αν λυσεις τα προλαλήσαντα :) .

Οι απτάζιες εινα ενα θεμα, ξεκινά καθε μερα να τις κανεις ενα "ντουσάκι" με Kalkwasser. Για τα λιτρα σου, οχι πανω απο 4-5 απτάζιες την ημερα. Θα ξεμπερδεύεις σύντομα ετσι, αλλιως πάρε καποιο κυνήγο οπως peppermint και φάε εσυ αυτες που φαινονται, αυτες θα φάνε αυτες που δεν φαινονται.

Τα 500ml αντιφωσφωρο δεν τα λες και πολλα, δεν τα λες και λιγα ομως. Ολα εξαρτώνται απο το τι χρειαζεσε να ελέγξεις. Το καθε υλικο εχει μια συγκεκριμενη απορροφητικότητα, απο τη στιγμη που θελουμε να ελέγχουμε οσο γινεται τα ποιο "επικίνδυνα" θρεπτικα, πρεπει στα όρια του λογικού να "στεγνωσουμε" το ενυδρειο απο την ποιο επικίνδυνη τοξίνη, τα φωσφωρικα.

Υπαρχει μεσα στο ενυδρειο, αν μετρησεις με καποιο τεστ υψηλής ανάλυσης ολο και κατι θα βρεις. Λες να μην εχουμε αυτη τη ποσοτητα στο ενυδρειο μας;

Πανο ειναι πολυ θετικο οτι η κοραλλινη ειναι σε έξαρση. Αμα διαβάσεις οπουδήποτε στο Ίντερνετ πως ευνοούμε την κοραλινη, περα απο τις τιμες ολοι λένε το ιδιο "Control your Phospates", τοσο απλα, πιστευω πήρες την απαντηση σου ;) .

άρα όπως τα λές πάμε καλά με τα φωσφωρικά για να υπάρχει αυτή η έξαρση..

τον αντιφώσφορο αυτή τη φορά θα τον κρατήσω μέσα κανένα μήνα.

το kalk δεν το έχω χρησημοποιήσει ποτέ.. ούτε καν ξέρω πως είναι. Έλεγα να ξεκινήσω με pepermint αλλα ψάχνοντας έχω διαβάσει οτι την πεφτουν και σε πολύποδες.. Το έχεις δουλέψει το kalk με καλό αποτέλεσμα? πως γίνετε η χρήση του??? αυτές που βλέπω είναι το πολύ 10 αλλα ξέρω οτι φεύγει γρήγορα ο έλεγχος.. περίμενα μπας και βρω απο πουθενά berghia αλλα μέχρι τώρα τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες μέρες μετράω ΤDS στην έξοδο της όσμοσης 38.. και βρύση 144.

τι μπορεί να φταίει?? τα προφίλτρα τα άλλαξα τον Σεπτέμβρη και τη ρητίνη το προηγούμενο μήνα. Η μεμβράνη είναι πάνω ένα χρόνο..

μετα την αλλαγή των προφίλτρων μέτραγα 0...

είναι δυνατόν μέσα σε 2 μήνες????

Το 38 είναι "επικίνδυνο"?

Link to comment
Share on other sites

Nωρίς δεν είναι για μεμβρανη ρε Νίκο? Σιγά τη χρήση που της έχω κάνει στο 60αρι.. δεν έχει βγάλει και πολλά λιτρα.. κάτι άλλο πρεπει να παίζει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλό και στο aquascape...και στους καταπληκτικούς και ζωηρούς ψαρήδες σου... :bow:

Καλή συνέχεια και αναμένεται διαμαντάκι.... :thumbsu: :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Samian
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες μέρες μετράω ΤDS στην έξοδο της όσμοσης 38.. και βρύση 144.

τι μπορεί να φταίει?? τα προφίλτρα τα άλλαξα τον Σεπτέμβρη και τη ρητίνη το προηγούμενο μήνα. Η μεμβράνη είναι πάνω ένα χρόνο..

μετα την αλλαγή των προφίλτρων μέτραγα 0...

είναι δυνατόν μέσα σε 2 μήνες????

Το 38 είναι "επικίνδυνο"?

Εισαι σίγουρος οτι η μεβρανη δουλευει με σωστο τροπο; Με σωστη αναλογια καθαρο με βρωμικο νερο; Επισης παντα βοηθαει μια DI στην έξοδο της αντιστροφής και ειναι χρήσιμη, flush kit εχεις, και αν ναι, καθε ποτε το χρησιμοποιείς;

Και μιας και αρχίσαμε να τα λεμε σημερα, για πες μας τι εξελίξεις εχουμε με το ενυδρειο σου. Τοσο καιρο καθε μερα νεα ειχαμε, πάθαμε εξάρτηση :P

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος οτι η μεβρανη δουλευει με σωστο τροπο; Με σωστη αναλογια καθαρο με βρωμικο νερο; Επισης παντα βοηθαει μια DI στην έξοδο της αντιστροφής και ειναι χρήσιμη, flush kit εχεις, και αν ναι, καθε ποτε το χρησιμοποιείς;

Και μιας και αρχίσαμε να τα λεμε σημερα, για πες μας τι εξελίξεις εχουμε με το ενυδρειο σου. Τοσο καιρο καθε μερα νεα ειχαμε, πάθαμε εξάρτηση :P

Μάριε όταν λές "σωστός τρόπος" τι εννοείς?? πως υπολογίζω αυτή την αναλογία καθαρού- βρώμικου νερού?? DI έχω, flush kit όχι..

το ενυδρείο έχει σταθερή εικόνα, έχω χαλαστει με το ick στον ψάρη μου γι αυτό δεν ανεβάζω τίποτα..εκεί που τα σημαδάκια είχαν χαθεί για 2-3 μέρες, ξαναέβγαλε πάλι.. ταίζω πολύ φουλ και ελπίζω να μήν έχω πάλι κανένα θεμα απ αυτό..

απο βδομάδα θα έχω και κάτι καινούργιο.. να ολοκληρωθεί ο εξοπλισμός.. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

καλή χρονια να έχουμε παιδάκια! υγεία πανω απ όλα και όμορφες στιγμές με το χόμπυ μας! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λεεεεεεεγε ρε πανο πως παει το ενυδρειο!

Βελτιωθηκε καθολου η κατασταση;

Με το ψαρακι τι εγινε;

πού είσαι φίλος!? :) εντάξει με το pc σου? :P

το ενυδρείο comple, έχουν προστεθεί μερικά φραγκάκια και κατα τα άλλα προσπαθώ ακόμα να σετάρω τη δοσομετρική. δεν έχω πετύχει σταθερότητα ακόμα και μου το χαλάνε λίγο και οι αλλαγές. κατα τα λοιπά οκ :)

τα ψαράκια στη καραντίνα ζούν και βασιλεύουν. δεν υπάρχει κανένα ίχνος για πάνω απο 2 εβδομάδες.. λέω όμως να τα αφήσω εκεί για τουλάχιστον 60 ημέρες. τα νιτρικά στη καραντίνα πρέπει να ναι πάνω απο 100 αλλα δεν δείχνει να τα χαλάει σε κάτι προς το παρόν.

αυτά..

να οργανωθώ λίγο γιατι χθες γυρισα απο 10ημερες διακοπούλες και θα μπούν και φώτος :)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλή χρονιά!

Ευχάριστα νεα με την καραντίνα! Αντε, σιγα σιγα να λύνονται τα προβλήματα. :)

Για ριξε καμια φωτο να δουμε πως πάει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πού είσαι φίλος!? :) εντάξει με το pc σου? :P

το ενυδρείο comple, έχουν προστεθεί μερικά φραγκάκια και κατα τα άλλα προσπαθώ ακόμα να σετάρω τη δοσομετρική. δεν έχω πετύχει σταθερότητα ακόμα και μου το χαλάνε λίγο και οι αλλαγές. κατα τα λοιπά οκ :)

τα ψαράκια στη καραντίνα ζούν και βασιλεύουν. δεν υπάρχει κανένα ίχνος για πάνω απο 2 εβδομάδες.. λέω όμως να τα αφήσω εκεί για τουλάχιστον 60 ημέρες. τα νιτρικά στη καραντίνα πρέπει να ναι πάνω απο 100 αλλα δεν δείχνει να τα χαλάει σε κάτι προς το παρόν.

αυτά..

να οργανωθώ λίγο γιατι χθες γυρισα απο 10ημερες διακοπούλες και θα μπούν και φώτος :)

Ναι ρε συ....δεν το εφτιαξα :wacko: ..αλλα πηρα αλλο :death:

Τωρα με τη δοσομετρικη θα δεις πολυ βελτιωση στα κοραλια σου και γενικα στο ενυδρειο :thumbsu:

Ελπιζω να περασες καλα στις διακοπες σου φιλε αλλα και μονο το οτι γυρισες μετα απο τοσες μερες και τα βρηκες ολα οκ ειναι απο μονο του λογος να εισαι χαρουμενος! :jig:

Για τα νιτρικα μην ανησυχεις καθολου.....ουτε που τα απασχολουν τα ψαρια τα νιτρικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....μην ακους χαζομαρες!

Μονο σε βαθος ετων και αυτο υπο προυποθεσεις! :thumbsu:

Ειχα φιλο που σε υπερστοκαρισμενο(σκοτωνομασταν ολη την ωρα) ειχε ψαρια 6ετιας που απο μυγοφτυματα εγιναν υποβρυχια :ballistic:

Τα νιτρικα μονιμως ηταν στο 100....ειχαμε βαλει και στοιχημα ψαρι του,αν τα κατεβαζε αλλα....δεν το κερδισα ποτε! :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλή χρονιά!

Ευχάριστα νεα με την καραντίνα! Αντε, σιγα σιγα να λύνονται τα προβλήματα. :)

Για ριξε καμια φωτο να δουμε πως πάει το ενυδρείο.

Να σαι καλά ρε Θεοδωρή! φωτο το απόγευμα αν προλάβω :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ....δεν το εφτιαξα :wacko: ..αλλα πηρα αλλο -- καιρός ήταν αγορίνα! Τωρα δεν εχεις δικαιολογία! αντε αναίβασε φώτο απο το στολίδι σου!!! :death:

Τωρα με τη δοσομετρικη θα δεις πολυ βελτιωση στα κοραλια σου και γενικα στο ενυδρειο -- Αν καταφέρω να βρώ την ισοροπία!! πες κανένα tip ρε συ.. με τις αλλαγές νερού τι κάνουμε?? κάθε βδομάδα ξανασετάρουμε τη δοσομετρική?? :thumbsu:

Ελπιζω να περασες καλα στις διακοπες σου φιλε αλλα και μονο το οτι γυρισες μετα απο τοσες μερες και τα βρηκες ολα οκ ειναι απο μονο του λογος να εισαι χαρουμενος! :jig: super ήταν αγορίνα!! Να ναι καλά και ο φίλος ο Δημήτρης που είχε τον νού του ;)

Για τα νιτρικα μην ανησυχεις καθολου.....ουτε που τα απασχολουν τα ψαρια τα νιτρικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....μην ακους χαζομαρες!

Μονο σε βαθος ετων και αυτο υπο προυποθεσεις! :thumbsu:

Ειχα φιλο που σε υπερστοκαρισμενο(σκοτωνομασταν ολη την ωρα) ειχε ψαρια 6ετιας που απο μυγοφτυματα εγιναν υποβρυχια :ballistic:

Τα νιτρικα μονιμως ηταν στο 100....ειχαμε βαλει και στοιχημα ψαρι του,αν τα κατεβαζε αλλα....δεν το κερδισα ποτε! :lolu:

για τα νιτρικά το έχω πάρει γραμμή αυτό που λές και δε με πολυνοιάζει..

αλήθεια, μετα απο πόσο καιρό πρεπει να αρχίσουμε να αφαιρούμε νερό απο τη καραντίνα???

Link to comment
Share on other sites

για τα νιτρικά το έχω πάρει γραμμή αυτό που λές και δε με πολυνοιάζει..

αλήθεια, μετα απο πόσο καιρό πρεπει να αρχίσουμε να αφαιρούμε νερό απο τη καραντίνα???

Καλη χρονια φιλε........

Εφοσον εχουν εξαντληθεί οι μερες θεραπείας +μερικές extra για ασφάλεια τοτε μπορείς να ξεκινήσεις μικρές αλλαγές τις τάξης του 10-15%..

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια φιλε........

Εφοσον εχουν εξαντληθεί οι μερες θεραπείας +μερικές extra για ασφάλεια τοτε μπορείς να ξεκινήσεις μικρές αλλαγές τις τάξης του 10-15%..

καλή χρονιά Θανάση! ότι καλύτερο φίλε:) :) :) :) :)

πόσες είναι αυτές οι μέρες θεραπείας ρε συ, γιατι έχω μπερδευτεί..

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ήρθε η ώρα για ένα μικρό update και πρώτα, επειδή ξέρω τι ματάκιδες είστε :P, ξεκινάω με τις photos..

IMG_7901_zps5c7be869.jpg

IMG_7898_zpseb8a2693.jpg

IMG_7896_zpsec3e06c5.jpg

IMG_7895_zps09904bff.jpg

IMG_7897_zps85b9724f.jpg

IMG_7899_zps68dcf9f2.jpg

IMG_7903_zps4b9aa56c.jpg

IMG_7902_zps3624fd45.jpg

IMG_7900_zps15fa4a91.jpg

IMG_7864_zpsc535f8b2.jpg

f842424d-e4d6-487b-ae67-638f72c1e5ef_zps

IMG_7892_zps23b2891f.jpg

IMG_7894_zpsb3c14862.jpg

και μία ακατάλληλη :blush:

IMG_7890_zps8b3471a9.jpg

και μερικές απο την καραντίνα

IMG_7885_zps671e533e.jpg

IMG_7858_zpseabd3cb4.jpg

IMG_7862_zpsb50c4771.jpg

και ο Ιάπωνας πεινασμένος όπως πάντα! :bigemo_harabe_net-66:

IMG_7879_zpsdcd2db54.jpg

IMG_7882_zps2b4b6c98.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ πως μας ξέρεις πως μας ξέρεις!!!Ε ναι είμαστε ματάκιδες!!!! :)

Να το χαίρεσαι μου αρέσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο ενυδρείο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !!!

Νόμιζα ότι ο Ιάπωνας ήταν μόνος στη καραντίνα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλέπω έβαλες και

νέα κοραλακια!!

Πολύ ωραία , ειδικά οι acroporas

Το ενυδρείο , εντάξει , ειναι φοβερό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...