Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

για τον αντιφώσφορο προτείνεται να τον αλλάξω σήμερα (μετα απο 2 εβδομάδες) και να βάλω 150g, 'ετσι?

Αφου εχεις "όριο" στο ποσο μπορεις να βάλεις, καθε 15 ημερες άλλαζε το μάξιμουμ που μπορεις να βαζεις. Παντως δες λιγο ποσο βαζεις, καπως η συσκευασία παει με λιτρα, χρισημοποιης ml ή γραμμάρια; Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

η συσκευασία είναι 1lt.. το χύμα της waterwaves..

εγω μετράω σε γραμμάρια. έχω το aquaspoon της aquamedic

Link to comment
Share on other sites

η συσκευασία είναι 1lt.. το χύμα της waterwaves..

εγω μετράω σε γραμμάρια. έχω το aquaspoon της aquamedic

Ωραια, ποσο βάρος εχει το 1λιτρο της σακούλας; Για να μπορω να βγαλω μια ακρη.

Βλέποντας σε ενα παρόμοιο υλικο, το Rowa Phos, το 1 λίτρο με τη συσκευασια λεει οτι ειναι 1,1 κιλό. Χοντρικα βγάζοντας αυσκευασια παμε ποιο κοντα στο κιλό για λίτρο.

Γιατι επιμένω, ο φώσφορος που αποροφανε τα υλικα σιδήρου εχουν παρόμοια αποδοση απο οσο γνωριζω. Οποτε εχουμε απορρόφηση 25 γραμμαριων φωσφωρου για καθε κιλό αντιφωσφωρου.

Αν βρούμε το βάρος θα μπορεσω να ειμαι ποιο ακριβής στην δοσολογια που ζητας :) .

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

θα ζυγίσω τη συσκευασία και θα σου πώ Μάριε :)

το ευχάριστο είναι οτι οι φουσκάλες και η γλύτσα που είχαν πάνω τα 2 φραγκάκια έχουν εξαφανιστεί απο μόνες τους!!!

ξεκινάω ενυδριακές δουλειές και τα νέα αργότερα :) :) Η πιοο ωραία ώρα της Κυριακής :jig:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν απο μεττρήσεις

μετρήσεις προηγ. Κυριακής

Temp.: 25.8c 25,9c

Sal. : 35ppt 35 ppt

Alk. : 9.7 dkh 7.8dKh

Ca. : 435ppm 435ppm

Mg. : 1380ppm 1290ppm

No3. : 2ppm 2ppm

Link to comment
Share on other sites

θα ζυγίσω τη συσκευασία και θα σου πώ Μάριε :)

το ευχάριστο είναι οτι οι φουσκάλες και η γλύτσα που είχαν πάνω τα 2 φραγκάκια έχουν εξαφανιστεί απο μόνες τους!!!

ξεκινάω ενυδριακές δουλειές και τα νέα αργότερα :) :) Η πιοο ωραία ώρα της Κυριακής :jig:

Ισχύει

το απόγευμα της βδομάδας

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο εμφανίζει σαφώς βελτιωμένη εικόνα.

Το λίτρο ο αντιφώσφορος δεν πρεπει να είναι πάνω απο 400g.

το πιό ευχάριστο είναι οτι η κοραλίνη έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της. υπάρχουν σημάδια τόσο στο βράχο όσο και σε εξοπλισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του Πάνου από κοντά έχει αλλάξει πολύ, προς το καλύτερο φυσικά....είναι η καλύτερη απόδειξη το τι μπορούν να κάνουν οι καλές και συχνές

αλλαγές νερού.Μπράβο ρε φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο εμφανίζει σαφώς βελτιωμένη εικόνα.

Το λίτρο ο αντιφώσφορος δεν πρεπει να είναι πάνω απο 400g.

το πιό ευχάριστο είναι οτι η κοραλίνη έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της. υπάρχουν σημάδια τόσο στο βράχο όσο και σε εξοπλισμό :)

Να υποθέσω εχεις παρει το χοντρό-κοκο ετσι; Λογικό το βαρος. Ο ψιλός τελικα ειναι 450 γραμμάρια το λίτρο. Δεν ημουν σπιτι και googlara, αυτο που βρηκα το εδινε εντελως λαθος.

400γρ απορροφάνε περιπου 10 γραμμάρια φωσφωρο. Κρατά τη δοσολογια που ειπαμε και άλλαζε καθε 15 ημερες. Κρατά την αλκαλικότητα λιγο ποιο ψηλα οπως το εχεις τωρα, μεχρι να στρώσει η κατασταση.

Περιμένουμε φωτογραφιες να δουμε τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα τη Κυριακή στην αλλαγή αντιφώς και έβαλα μέσα 200g.

θα ανεβάσω videaki στη πρώτη ευκαιρία! :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο Πανος!!!!!!!! ευγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω Λυκούργο :)

Link to comment
Share on other sites

Από κοντά ακόμα καλύτερο!Μπράβο ρε φίλε!

Πες τα ρε Μητσακο να μη τα λέω εγω :P

Link to comment
Share on other sites

και το videσκι που λέγαμε

Πολυ ωραίος και καθαρός! Ωραιο βιντεο, ωραια ζωντανα, λες και δεν τα άγγιξε τιποτα απο οτι σε ταλαιπωρούσε τον τελευταιο καιρο!!

Σωστη κινηση ο αντιφωσφωρος, υποθέτω εβαλες τη μισή συσκευασια του λίτρου ετσι; Το μονο που με χάλασε λιγο ηταν το disco effect των led. Κατα τα αλλα εχει τρελές προοπτικές το μωρό σου! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο δειχνει και με εξαιρετικες προοπτικες,μπραβο Πανο,τον γιαπονεζο τον βλεπω λιγο ανησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Πανο και με μεγαλες προοπτικες!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίος και καθαρός! Ωραιο βιντεο, ωραια ζωντανα, λες και δεν τα άγγιξε τιποτα απο οτι σε ταλαιπωρούσε τον τελευταιο καιρο!!

Σωστη κινηση ο αντιφωσφωρος, υποθέτω εβαλες τη μισή συσκευασια του λίτρου ετσι; Το μονο που με χάλασε λιγο ηταν το disco effect των led. Κατα τα αλλα εχει τρελές προοπτικές το μωρό σου! :)

500ml στα 180 λιτρα;

Γιατι τοσο πολυ Μαριε;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίος και καθαρός! Ωραιο βιντεο, ωραια ζωντανα, λες και δεν τα άγγιξε τιποτα απο οτι σε ταλαιπωρούσε τον τελευταιο καιρο!!

Σωστη κινηση ο αντιφωσφωρος, υποθέτω εβαλες τη μισή συσκευασια του λίτρου ετσι; Το μονο που με χάλασε λιγο ηταν το disco effect των led. Κατα τα αλλα εχει τρελές προοπτικές το μωρό σου! :)

Ναι μάριε.. το 1lt έφυγε σε 2 αλλαγές μέσα στον ίδιο μηνα :)

Το disco effect φαίνεται μόνο στο video τόσο έντονο.. απο κοντά δεν είναι έτσι

το επόμενο πρόβλημα που έχω να λύσω είναι οι aptesia .. εχω 7-8 απο δαύτες.. φαρμακο δεν ρίχνω με τίποτα!!!

στη πρώτη ευκερεία λέω να ξεκινήσω με 1-2 pepermint.. Aν έχεις να προτείνεις κατι είμαι όλος αυτιά..

πολυ καλο δειχνει και με εξαιρετικες προοπτικες,μπραβο Πανο,τον γιαπονεζο τον βλεπω λιγο ανησυχο.

Να σε καλά Νικόλα!! Τι εννοείς ανήσυχος? Απλά το παιδί είναι λίγο υπερκηνιτικό!! :P γυρνάει και βόσκει όλη την ώρα :)

Πολυ ομορφο Πανο και με μεγαλες προοπτικες!

σε ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...