Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Πανέμορφο! Μπράβο! Τα ζωανθάκια όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Πανο ομορφαινει σιγα σιγα και απο οτι βλεπω απο χωρο βλεπω αρκετο για αυτο.....

Όμορφες φωτογραφίες και πράγματι έχει αρκετό χώρο ακόμα.

ευχαριστώ!! όντως υπάρχουν ακόμα πολλές θέσεις! το καλο αυτού του aquascape :)

Εγώ γουστάρω τρέλα τα ζωανθούς !!!!

Πράγματι,κυκλοφορούν κάτι πολύ ωραία χρωματάκια.

9 είδη μέχρι τώρα και συνεχίζουμε :) θέλω να φτιάξω ένα όμορφο κηπάκι με αυτά

Κουκλι Πανο!Αντε να το δουμε και με τα ψαρακια μεσα! :thumbsu:

να σαι καλά αγορίνα μου! :)

Πανέμορφο! Μπράβο! Τα ζωανθάκια όλα τα λεφτά!

σ ευχαριστώ Λουκά!!

Παει πολυ καλα!! Και τα φραγκακια βλεπω πεταξαν κορυφες!!

καλά πάνε άγγελε ;) αν εξαιρέσεις οτι απο βλακεία έχασα τη seriatopora.. δε λέει να μου κάτσει αυτό το κοράλλι..

Μπράβο Πανο! Άρχισε να δείχνει σπέσιαλ όλο το ενυδρείο !! Τα ψάρια ποτε λες να τα ξαναβάλεις στο main tank ?

Τάσσο έχω ήδη ξεπεράσει τις 40 μέρες.. όσο αντέχω περισσότερο φίλε. Λέω να τα κρατήσω εκεί για 2 μήνες, έτσι.. για τον φόβο των ιουδέων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετά απο πολυυυύ πολύ υπομονή και ένα ενυδρείο χωρίς ψάρια, οι 60 μέρες καραντίνα πέρασαν και η πλειοψηφία των κατοίκων γύρισε στο main. Μόνη απώλεια απο την όλη διαδικάσία της καραντίνας, το six-line που ούτως ή άλλως θα το αποχωριζομουν αλλα αυτό αποφάσισε να μας αφήσει για τον ψαριπαράδεισο μια μέρα αφού τα υπόλοιπα ψάρια μπήκαν στο ενυδρείο.

απο την όλη εμπειρία αυτής της διαδικασίας, αυτό που δεν θα ξαναέκανα είναι να αφήσω το main νυστικό. Μπορεί απο την μία οι άλγες να εξαφανίστηκαν αλλα τα 0 νιτρικά νομίζω οτι δεν βοηθάνε τελικά ουτε τα SPS. Μάλιστα τις τελευταίες 3 εβδομάδες σε 2 σημεία είχε εμφανιστεί και λίγο κυάνιο χωρις όμως να εξαπλώνεται και με χρώμα λίγο άτονο. Απο την προηγούμενη παρασκευή που μπήκαν τα ψάρια, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλα σταδιακά εξαφανίστηκε. Όλο αυτό το 2μηνο Μόνο το τελευταίο διάστημα έκανα χρήση αμινοξέων και τάισα target 2-3 φορές μόνο τη fugia.

η κατανάλωση τελευταία σε Kh και Ca έχει αυξηθεί οπότε μάλλον τα κοραλλάκια ξεκινούν να πέρνουν μπόι :)

τελευταίες μετρήσεις

temp: 26.5c

Sal: 35ppt

Kh:7.8 dKH

Ca:385 ppm (απο 420)

Mg:1260

NO3: 0.2ppm

τώρα περιμένω να βρώ να κάνω τις προσθήκες που θέλω σε ψαράκια :P

A! και μερικές φώτο ;)

IMG_8194_zpsd99c8e3f.jpg

IMG_8209_zps9a187d1e.jpg

IMG_8226_zps93b18f86.jpg

IMG_8230_zps05885300.jpg

IMG_8228_zps26272f4d.jpg

IMG_8227_zps03137a25.jpg

IMG_8224_zps9f231470.jpg

IMG_8225_zps04f59c83.jpg

IMG_8220_zps8f6b4f5f.jpg

IMG_8203_zps31a46ead.jpg

IMG_8188_zps90bfec49.jpg

IMG_8186_zps7c404e2f.jpg

IMG_8199_zps163c170a.jpg

IMG_8215_zps30f53531.jpg

IMG_8181_zps28af7b61.jpg

IMG_8179_zps4e957c2f.jpg

και ένα ευχαριστώ στον niknik για τα φραγκάκια του! ειδικα η pocillopora τα σπάει ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια χωρίς άλλες στραβές. Οι φωτό τα σπάνε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολυ ωραία ολα μην βιαστείς να βαλεις ψαρια τωρα που έριξες αυτα μέσα και αν το κανεις πριν τα ριξεις ενα δεκαήμερο σε καραντίνα μόνο καλο θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εεεελα το come back!!!!!

Χωρίς άλλες αναποδιές!

να σαι καλά φίλε μου! :)

Μπράβο ρε φίλε για την υπομονή και επιμονή σου... :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Άντε Μητσάκο να γεμίζουμε τώρα φίλε! Thanks για τον δανεικό εξοπλισμό και για τη βοήθεια! Οταν βέβαια δεν είσαι αραχτός στο καναπέ με τη μπύρα! xaxaxa :P

Μαγεία φίλε μου! Τα σπάει!!!

thanx φίλος! :)

Καλός τους δέχτηκες στο main !πολυ όμορφο το ενυδρείο και καλή συνέχεια σου ευχομαι !!

σ ευχαριστώ Τάσο!

Καλή συνέχεια χωρίς άλλες στραβές. Οι φωτό τα σπάνε!!

χωρίς στραβές δύσκολα, τουλάχιστον να θέλουν λιγότερο απο 60 μέρες για να περάσουν :P

Μπράβο πολυ ωραία ολα μην βιαστείς να βαλεις ψαρια τωρα που έριξες αυτα μέσα και αν το κανεις πριν τα ριξεις ενα δεκαήμερο σε καραντίνα μόνο καλο θα κανει.

Λυκούργο γιατι το λές αυτό? Στη λογική οτι γενικά πρέπει να περνάνε καραντίνα τα ψάρια ή κατι πιο συγκεκριμένο στη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ολεεεεεε :ballistic: επιτέλουςςςςςςςς!!!!! Η υπομονή όλου αυτού του καιρού τελικά απέδωσε καρπούς!

Άντε έγινε πάλι κούκλα και έτσι εύχομαι να μεινει! Ελπίζω όχι άλλες αναποδιές!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ρωτάς η λογική ειναι οτι τα ψαρια σου περάσανε με διαδικασία για κάποιο χρονικό διάστημα στην καραντίνα δηλαδη σε διαφορετικό περιβάλλον! το κύριος ενυδρειο δεν ειχε τίποτα με σκοπό να καθαρίσεις απο τα παράσιτα που κατα 99,9% εχει γίνει τωρα ξαναβαζεις τα ψαρια μέσα και αυτα πρεπει να προσαρμοστούν παλι, οσο και να ακούγεται υπερβολικό! με αποτελεσματα να μην ειναι χαλαρά και ήρεμα οποτε ειναι ευάλωτα στα πάντα και επειδη αυτο το 0,01% να υπαρχει το παράσιτο στο ενυδρειο που μπορεί να επέζησε η σε κάποιο απο τα ψαρια πανω γ αυτο προτείνω να περιμένεις για ενα μηνα τωρα απο αυτο τον μηνα και πέρα πολυ προσοχη στις προσθήκες οργανισμών διότι εχεις ενα πανέμορφο ψαρι που με το ick εχουν πολυ καλη σχέση!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...