Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

μέτρησα χώρους απο κάτω και δεν είμαι για πολλά πράγματα..

ο χώρος είναι 38cm μήκος και 32cm στο βάθος.. ύψος πάω 50cm άνετα.

το μεγάλο πρόβλημα έιναι το skimmer που είναι πάνω απο 50cm ύψος και δε θα βγαινε με τίποτα οταν θα πρεπε να βγει..

έτσι λοιπόν η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι να παω σε διαστασεις σαμπ 28cm (μήκος) χ 30 βάθος επι 50cm ύψος..

το skimmer δηλ. να μπεί κρεμαστό ωστε να είναι εύκολο να μπαίνει- βγαίνει ..

το σαμπ με 2 διαμερίσματα. το πρώτο με μήκος 18cm στο οποιο θα πέφτει το νερό και θα έχει μεσα chaeto και το 2ο στάδιο με μήκος 10cm μονο για την αντλία επιστροφής..

τι λέτε????

με βάζετε σε τριπάκι σιγά σιγά.. κι άλλα έξοδα! να δώ πότε θα βάλω κανένα ζωντανό επιτέλους μέσα! απο το Μάιο που μπήκε νερό ξεκίνησε τον Ιούλιο να τρέχει και ακόμα στα περιφεριακά έξοδα είμαστε! αααχ καταραμένη κρίση!!! :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μέτρησα χώρους απο κάτω και δεν είμαι για πολλά πράγματα..

ο χώρος είναι 38cm μήκος και 32cm στο βάθος.. ύψος πάω 50cm άνετα.

το μεγάλο πρόβλημα έιναι το skimmer που είναι πάνω απο 50cm ύψος και δε θα βγαινε με τίποτα οταν θα πρεπε να βγει..

έτσι λοιπόν η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι να παω σε διαστασεις σαμπ 28cm (μήκος) χ 30 βάθος επι 50cm ύψος..

το skimmer δηλ. να μπεί κρεμαστό ωστε να είναι εύκολο να μπαίνει- βγαίνει ..

το σαμπ με 2 διαμερίσματα. το πρώτο με μήκος 18cm στο οποιο θα πέφτει το νερό και θα έχει μεσα chaeto και το 2ο στάδιο με μήκος 10cm μονο για την αντλία επιστροφής..

τι λέτε????

με βάζετε σε τριπάκι σιγά σιγά.. κι άλλα έξοδα! να δώ πότε θα βάλω κανένα ζωντανό επιτέλους μέσα! απο το Μάιο που μπήκε νερό ξεκίνησε τον Ιούλιο να τρέχει και ακόμα στα περιφεριακά έξοδα είμαστε! αααχ καταραμένη κρίση!!! :hysterical::hysterical:

Μια χαρα η δεύτερη επιλογή σου...Θα δεις οτι το sump θα σου λυσει τα χέρια φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Πάνο όταν θα λειτουργήσει με το καλό το σαμπ σου, θα δεις την αξία του και την ευχρηστία που θα σου χαρίζει.

Άλλο πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Ειπα το σαββατοκύριακο να κατέβω για μπανακι στο χωριό, ετσι για να κλείσει το καλοκαίρι. :) στη παραλια λοιπόν μάζεψα κατι σαλιγγαρους ίδιους με turbo snails καθώς και μερικούς όμορφους ερημιτες.

Εχει βαλει κανεις στο ενυδρειο του??

Link to comment
Share on other sites

Λογοκα θα ειναι καποιο ειδος μεσογειακα και τα δυο, οποτε δεν ξερω εαν θα την παλεψουν στις τροπικρς συνθηκες που εχεις σε ενα ρηφ ενυδρειο, καποιοι τα κρατανε καιρο και αλλοι μερες, καλο ειναι να μην βαζουμε πτι βρισκουνε στις θαλασσες μας, τραβανε μεγαλο ζορι αυτοι οι οργανισμοι, καλητερα σε ενα μεσογειακο παρα σε ενα ρηφ και αντιστροφα... Αλλες θερμοκρασιες, αλατοτιτα κτλπ....

Link to comment
Share on other sites

To μονο που φοβάμαι ειναι τυχόν παράσιτα που ιςως κουβαλάνε οργανισμοι.. Αν τα πάρω λέω να περάσω το κέλυφος τους με μια μπαντονετα βουτιγμενη σε ντιπ..

Το σκέφτομαι όμως ..

Πείτε καμία γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα καλητερα να μην τα βαλεις, μπορει να ζησουν μπορει και οχι και εκει ισως εχεις αλλα θεματα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έμπλεκα ποτε τροπικο και μεσογειακό, εκτος και εαν δεν έφερνα τις συνθήκες καπου στη μεση με οτι συνεπάγεται αυτο, θετικά και αρνητικά.

Το θεωρω λαθος γιατι μακροπρόθεσμα δεν ξερω κανενα ενυδρειο να εχει επιτυχια ετσι.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα 2 σαλίγκαρους τελικά.. :/ προς το παρόν κανένα πρόβλημα .. το ξέρω οτι δεν είναι σωστό αλλα μ' επιασε..

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 χρονια σήμερα βρήκα τη γαριδουλα τα ανάποδο .. :( ηταν το πρώτο μου ζωντανό στο χόμπι, την ειχα απο τον Σεπτέμβρη του 2011 οταν και ξεκίνησα το πρώτο μου 30αρι

IMAG0296_zpsdd923e2d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα οτι μαλλον πήγε απο γεράματα.. στη φύση η cleaner shrimp ζει περίπου στα 2 χρονια..στα ενυδρεία μπορεί λει με φτάσει και τα 4..

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα οτι μαλλον πήγε απο γεράματα.. στη φύση η cleaner shrimp ζει περίπου στα 2 χρονια..στα ενυδρεία μπορεί λει με φτάσει και τα 4..

+1000
Link to comment
Share on other sites

Powder Brown Tang (acanthurus japonicus)..

Παίδες, τι λέτε γι αυτο το ψαρακι? το δα

και έπαθα έρωτα!! 😍😍😍

Για πείτε τίποτα για χαρακτήρα, συμπεριφορά, απαιτήσεις ..

Θελω πολυ να το βάλω στο reefκαι μου

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο ψαρι ουσιαστια τα λιτρα σου το απαγορευουν ειναι δυσκολος μυστηριος επιθετικος και μεγαλωνει οτι σημαινει αυτο και φυσικα πολυ ομορφος.

Link to comment
Share on other sites

Δες κατι πιο κοντα για τα λίτρα του ενυδρείου,σκεψου οτι και 300 λιτρα να ειχες παλι δεν θα έκανε...

Link to comment
Share on other sites

Το blue tang δεν απαιτεί περισσότερα λίτρα απ το japonicus?? 😕

και τα δυο θελουν πολλα λιτρα αλλα ποιο αμμεσα θα στο ζητησει ο blue μεγαλωνει ποιο γρηγορα απο τον japonicus

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο, το ρωτάω γιατι πολυ συχνά βλέπεις blue tang στα λίτρα μου ή ακομα και σε λιγότερα .. αλλα ακομα και τα yellow στις ίδιες απαιτήσεις ειναι με το japonicus και ειναι το πιο διαδεδομένο tang σε "μικρά" ενυδρεία.. 😶

Link to comment
Share on other sites

Θελω πολυ να βάλω ενα tang μεσα και όσο το ψαχνω ειναι στην ίδια κατηγορία με αλλ tang που συχνά τα συναντάς σε αυτα τα λίτρα..βέβαια ονομαστικά ολα αυτα έχουν τις διπλάσιες απαιτήσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και επειδη οπως εχω πει χομπι κανουμε εγω ειχα yellow blue σε 130 λιτρα χωρις θεμα απλα θα μεγαλωσουν και θα πρεπει να βγουν η να μεγαλωσεις. Υπαρζει και το αλλο οτι καποια ψαρθα δεν προσαρμοζονται σε λιγα λιτρα σχεδον ποτε,το yellow εκτος πτι ειναι πανεμορφο θα εβαζα 4 αν μπορουσα προσαρμοζετε ευκολα σχεδον παντου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω blue tang σε 120λ εχω στο μυαλο μου οτι ή θα φυγει ή θα ανεβω σε λιτρα, οπως σου ειπαν και τα παιδια, οποτε οτι και εαν κανεις σκεψου το καλα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...