Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Υπέροχοι οι νέοι σου κάτοικοι.. Να ξερεις οτι θέλουν τάισμα πολλες φορες μεσα στην ημερα αλλιως θα τα δεις αργα και σταθερα να "λιώνουν" και να μειώνετε ο αριθμός τους. Μικρές μερίδες σε ολη τη διάρκεια της ημέρας. Ειναι πλακτονικοι feeders και πρεπει να τους φερθείς ανάλογα

για δώσε λεπτομέρειες..

στο κατάστημα λέει έτρωγαν mysis, εγω τα έγω 2 μέρες και κρατούν το στόμα τους σφραγισμένο.

έχω ρίξει mysis και cyclops αλλα τίποτα.. τη πρωτη μέρα την έβγαλαν κρυμμένα και χθες την περισσότερη ώρα στον αραγωνίτη..

έχουμε κανένα tip για να φάνε?

επίσης θεωρητικά έιναι princess anthias... τα βλέπεις να είναι και τα 2??? μόνο το μεγάλο μου κάνει για princess.. αυτό στα αριστερά της φώτο.. το άλλο είναι ή είναι άλλο είδος??? pseudantias flavoguttatus ας πούμε..

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλορίζικα και με υγεία!

Το δεύτερο που υποθετεις οτι ειναι διαφορετικο ειδος, εμενα μου φαινεται οτι ειναι το ιδιο, απλα εχει "χασει" το χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα 2 princess anthias που προστέθηκαν προχθές δεν προσαρμόστηκαν ποτέ και το πρωί ήταν και τα 2 ανάσκελα στον αραγωνίτη.. στεναχωρήθηκα πολύ και θύμωσα τόσο με τον εαυτό μου όσο και με τον έμπορο..

Ήθελα πολύ να βάλω anthias στο ενυδρείο και τα συγκεκριμένα τα είχα δει εδώ σε παραλαβή και τα ήθελα πολύ. Σπίτι τα έφερε ένας φίλος που στο μαγαζί τα είδε να τρώνε mysis.. όχι με μεγάλη όρεξη αλλα έτρωγαν. Πρίν ξεκινήσω την προσαρμογή μέτρησα αλατότητα όπως κάνω πάντα και τα ψάρια ήταν στο 1019 ... ξέρω οτι τα συγκεκριμένα είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητα και έτσι η προσαρμογή για να τα πάω στο 1.026 κράτησε σχεδόν 3 ώρες με σταγονομετρική μέθοδο.

Η αλήθεια είναι οτι το ψάρι δείχνει απο την αρχή πως θα πάει.. για παράδειγμα το Japonicus που τον πήρα απο γνωστό μαγαζί στο Πειραιά μπήκε στο ενυδρείο και με το που βούτηξε ανέβηκε στη επιφάνεια για να φάει τροφή που είχα ρίξει για να τραβήξω την προσοχή των υπολοίπων.. γενικά οτι έχω πάρει απο εκεί δεν είχα ποτέ πρόβλημα και τα ψάρια ήταν υγιέστατα και το νερό σε άψογες παραμέτρους (αλατότητα, νιτρικά τουλάχιστον που μετράω).

τα anthias παρα την προσαρμογή με το που μπήκαν στο ενυδρείο πήγαν σαν βαρίδι στο πάτο.. και σε 2 μέρες πάπαλα.. κρίμα τα ψαράκια γιατι ήταν πανέμορφα και κρίμα τα λεφτά που έκαναν..

τσαντίστηκα με μένα που φέρθηκα σα παιδί που είδε το "γλυκό" και το ήθελε ΤΩΡΑ, τσαντίστηκα και με τον έμπορο που φέρνει ακριβά και δύσκολα ψάρια και τα πουλάει σε αυτές τις συνθήκες.. πως είναι δυνατόν να προσαρμοστεί ένα ευαίσθητο ψάρι απο το 1019 σε 1026 παράμετρο δηλαδή που κρατάμε οι περισσότεροι στο ενυδρείο μας!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα αλλα μην αφηνεις τα αρνητικα συναισθηματα να σε καταβαλουν!

Οταν πηγες σπιτι, την θερμοκρασια του νερου που ηταν τα ανθιας μεσα, την μετρησες?

Φανταζομαι να την λαμβανεις υποψη σου γιατι σαφως πεσμενη θερμοκρασια σου ριχνει και την αλατοτητα.

Το εχω κανει κι εγω αυτο που λες και εβλεπα αλατοτητες 1020 και 1019 απο μαγαζια που επαιρνα ψαρια, αλλα η θερμοκρασια οταν εφτανα σπιτι ειχε παει στους 20 C ενω του ενυδρειου στους 26 C.

Θεωρω της 3 ωρες υπερβολη, για χρονο προσαρμογης.

Παντως επειδη χθες περασα μια βολτα απο aquario εχει κατι πανεμορφες και ζωηροτατες ανθιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γίωργο τη αλατότητα τη μέτρησα αφου τα προσάρμοσα σε θερμοκρασία και άνοιξα τη σακκούλα. Το ξέρω οτι 3 ώρες είνιαι πολύ αλλα ποσο γρήγορα να ανέβεις απο 1019 σε 1026 σε ένα ευαίσθητο είδος..

δεν τα χω δει τα ψαράκια στο aquario αλλα δεν βλέπω να βάζω κάτι μέχρι τον άλλο μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Τοτε, τι να πω? Τσιγκουνευονται το αλατι???

Το ξερω φιλε μου οτι για να ανεβασεις αλατοτητα 7 βαθμους θες ωρες.

Δεν ξερω τελικα αν φταει αυτο......

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που κάποιοι κρατάνε χαμηλή αλατότητα είναι για τα παράσιτα, αυτό γνωρίζω..

καποια "σκληρά" είδη οπως clown, chromis κτλ δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα ή τουλάχιστον δεν είναι άμεσα αντιληπτό.

στα πιο ευαίσθητα είδη σίγουρα είναι θέμα

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε

ηταν πανεμορφα ψαρακια

Απο την στιγμη που σου αρεσουν

σαν ψαρια , ξαναδοκιμασε τα

οταν εισαι ετοιμος

δεν θα χασεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ειναι η εικόνα του ενυδρείου σήμερα το πρωι..

58B683DA-B641-4757-B54C-EF50712ED7B2_zps

Η υπομονή με το κυάνιο εξαντλήθηκε.. Το παλεύω απο τέλος Αυγούστου. Είχε αρχίσει να καίει τα τελευταία sps που έμειναν απο τη ζημιά που έπαθα στο 60αρι τον Ιουλίο και είχε αρχίσει να καλύπτει ζοανθους..

Ετσι λοιπόν χθες το βράδι, βγήκε αντιφωσφορος και άνθρακας, έκλεισε skimmer, μπήκε αεραντλια και έπεσαν μεσα 5 κουταλάκια chemiclean.

Εχω αρχίσει ήδη την ετοιμασία 50 λίτρα αλλαγής για αύριο βράδι..

Άντε να δούμε ???

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φυσαλίδες εχεις γιατι; για μενα δεν έπρεπε να ρίξεις κατι έπρεπε να το πήγαινες σιγα σιγα με αλλαγές και συφωναρισμα με περιορισμο σε ταισμα σε ολους τους οργανισμούς οσπου να φυγει!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φυσαλίδες εχεις γιατι; για μενα δεν έπρεπε να ρίξεις κατι έπρεπε να το πήγαινες σιγα σιγα με αλλαγές και συφωναρισμα με περιορισμο σε ταισμα σε ολους τους οργανισμούς οσπου να φυγει!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα συμφωνήσω

και εγώ το πάλευα από τον Ιουνίου

αλλά με σιφωναρισμα

το περιόριζα και από μέσα Σεπτεμβρίου

μείωση την τροφή

και σιγά σιγά υποχωρεί

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες ειναι απο την αεροπετρα που εχω μεσα για τη διάρκεια της θεραπείας

Και για μενα η χημεία πρεπει να ειναι η τελευταία λύση αλλα ρε παιδιά μου κάλυψε κοράλλια και τα καψε..ποσο να το περιμενω 😶😱

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο πανος,ετσι ακριβως ειναι! :thumbsu:

Χημειες κτλ για τετοια θεματα πρεπει να ειναι η εσχατη λυση και η τελευταια επιλογη,οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω!

Και απ'οτι ειδα στις φωτο πανο ησουν σε τετοια φαση οποτε ισως να εκανες καλα που το χρησιμοποιησες.

Πως ειναι τα πραγματα σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς καλυτερα τα πράγματα! Με τη tunze προκάλεσα και μια γενική αναταραχή μεσα στο ενυδρειο πριν την αλλαγή.. 50 λίτρα και σιφοναρισμα για να πάρω και τα τελευταία υπολείμματα.. Αλλαξα άνθρακα και αντιφως και το ενυδρειο άλλαξε εικόνα

Δυστυχώς απώλειες μετράω..3 fragσκιά sps και μια stylo μισοκαμενη.. 😣😞 της τελευταίας της εχω εμπιστοσύνη. Την εχω πανω απο 2 χρονια και ειναι σε μέγεθος μπουνιας εχει ξεπεράσει διαφορα στο παρελθον

Πηρα και μετρήσεις

Temp. 26c

Sal. 35ppt

Kh 7

Mg. 1380

Ca. 445

Θα το αφήσω χωρις πρόσθετα 3 μέρες να checkαρω καταναλώσεις

Τουλάχιστον ελπίζω με το κυάνιο να ξεμπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites

Κυανο βρε,σε γλενταει το τ9 ε? :usd::usd:

Πανο οι απωλειες ηρθαν μετα τη χρηση του chemi η' ειχαν στρεσαριστει τα κορλια ηδη απο το κυανο?

Απο μετρησεις μια χαρα εισαι.

Νιτρικα,φωσφορικα?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να μετρας καθε μερα για να βρεις τις ημερησιες.

νομιζω οτι ειναι καλυτερα να αφήσεις κάποιες μέρες για να χεις καλυτερο δείγμα 😉

Link to comment
Share on other sites

Κυανο βρε,σε γλενταει το τ9 ε? :usd::usd:

Πανο οι απωλειες ηρθαν μετα τη χρηση του chemi η' ειχαν στρεσαριστει τα κορλια ηδη απο το κυανο?

Απο μετρησεις μια χαρα εισαι.

Νιτρικα,φωσφορικα?

το κυάνιο ειναι υπεύθυνο για τα κοράλλια..

Νιτρικά δε μετράω συνέχεια ειμαι κάτω απο 5 συνέχεια. Φωσφορικά δε μετράω ποτε. Μέτραγα στο παλιό ενυδρειο και με αλγες έδειχνε 0. Αφού μετράει μονο τα ελεύθερα στη στήλη νερού δε νομιζω οτι εχει νόημα. Άλλωστε απο αλγες δεν εχω απολύτως τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλάβω πως σε ενα μηνα το ενυδρειο σου γεμισε τοσο πολυ κυανό-βακτήριο που απο εδω.....

Βρέθηκε να εχει γεμίση.

Η αληθεια ειναι οτι στο βιντεο φαινετε να εχει πιάσει κατω κατι, αλλα αυτο το κατι ειναι σαν την κλασική διατομικη αλγη που φεύγει σε καποιο μικρο χρονικό διάστημα. Αλλα απο οτι κατάλαβα αυτη εξελίχθηκε και γέμισε το ενυδρειο.

53C5503B-6E5A-4563-8935-508D1294D28C_zps

Εδω που ειχες βάλει τα anthias ο πάτος του ενυδρειου εχει αρκετο κυανοβακτήριο παντως. Η ερώτηση μου ειναι τι αραγωνιτη εχεις, μου φαινετε πολυ χοντρός, ισως ειναι η φωτογραφια και να δείχνει ετσι.

Τα φωσφωρικα κακώς δεν τα μετράς. Τι παει να πει οτι δεν μετράς επειδη στο παρελθον με αλγες στο ενυδρειο παλι 0 έλεγαν. Λαθος, πρεπει να μετράς, εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας οτι τα φωσφωρικα ειναι θάνατος για το reef για άπειρους λογους. Τωρα δεν ξερεις που ηταν τα φωσφωρικα σου ολο αυτο το καιρο και τι ρολο έπαιξαν, γιατι σίγουρα έπαιξαν απλα δεν το γνωριζεις αφου δεν μετραγες.. Γιατι σίγουρα ειχες θρεπτικά με καποιο τροπο για να εχεις τέτοιο οξύ πρόβλημα.

Οταν ειδα αυτη τη φωτογραφια μάτωσε η καρδιά μου... Κριμα ρε γαμωτο, κριμα δηλαδη ειναι φρίκη να βλέπεις το ενυδρειο σου ετσι.. Σου ευχομαι να περασει αυτη η δύσκολη στιγμη γρηγορα και ποτε να μην ξαναέρθει!!!

58B683DA-B641-4757-B54C-EF50712ED7B2_zps

Οι ροές σου θεωρείς οτι ηταν εντάξει; Γιατι ενω φαινονται εντάξει σαν κατι να λειπει. Ποιο ειναι το ιστορικό του βράχου σου που εβαλες στο ενυδρειο καθως και του αραγωνιτη; Και για τελος, μήπως βιαστηκες και άφησες ή εκανες βιαστικά καποια βήματα που επρεπε να γίνουν ποιο μελετημένα και αργα; Ξερω πως πανω στον ενθουσιασμο πολλα "λάθη" ή παραλήψεις μπορούν να γίνουν. Να ξερεις πως ολοι μα ολοι την εχουμε πατήσει ετσι καποια στιγμη ;) .

Κατι εχει γινει πολυ λαθος για να εχουμε σε ενα μηνα τετοια πορεια, απο τη στιγμη του βιντεο εχει περασει ουτε μήνας για να εχουμε την καταστροφή! Πιστευω να βγάλουμε άκρη και να βρούμε τι έφταιξε, και θελουμε τη βοηθεια σου, μονο αν το βρούμε θα ειμαστε σίγουροι οτι δεν θα ξανασυμβεί ποτε, και ειμαστε εδω να το κάνουμε πραξη και να σε βοηθήσουμε.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το μαριο στα παραπανω!

Φωσφορικα μετραγες 0 στο παλιο το ενυδρειο γιατι τα δεσμευε η αλγη οπως ειπες.Το θεμα ειναι ομως,πως αν δεν εχεις αλγες δεν σημαινει οτι και παλι εισαι στο 0.

Για τα κοραλια να μη στεναχωριεσαι καθολου.Φερε το ενυδρειο εκει που πρεπει και δοξα τω Θεο υπαρχουν πολλα παιδια να κοψουν με χαρα και να γεμισεις πιο γρηγορα απ'οτι φανταζεσαι :jig:

Ειναι λογικο θεωρω να παρουσιαστει κυανο.Αλλωστε απο πολλους χαρακτηριζεται ως παιδικη ασθενεια στα νεα ενυδρεια.

Το θεμα ειναι ομως οτι θα πρεπει να βρεις για ξεφυγε η κατασταση και εφτασε σε εξαρση.

Λιγη κυκλοφορια?Πεθανε κατι και δεν το αντιληφθηκες?Λαθος χρηση καποιου σκευασματος?Πολυ τροφη για τα ψαρακια σε ενα τοσο νεο ενυδρειο?κτλ κτλ?

Πρεπει να βρεις την αιτια ωστε να μην ξαναβγει πανο μου η' οταν ξαναβγει να ειναι ελεγχομενη η κατασταση και να εγκαταλειψει το ενυδρειο σου συντομα και χωρις να κανεις εσυ κατι :thumbsu:

Ξερεις οτι ολα αυτα τα λεμε οχι για να το παιξει κανεις ξερολας κτλ αλλα απο πραγματικο ενδιαφερον για το ενυδρειο σου και για να το δεις οπως επιθυμεις φιλε μου!

Ολοι τα εχουμε περασει αυτα και ειμαι σιγουρος οτι θα το βαλεις ξανα στις ραγες!

Μονο μην απογοητευσαι...απαιτω αυτο το aquascape να το δω γεματο απο "κοραλαρες"(ευτυχως δεν εκανα λαθος στο λ :usd: )!

Link to comment
Share on other sites

Το video και κάποιες φωτο έχουν τραβηχτεί μετα απο φυσιμα βράχου και σιφοναρισμα. Κατι που δεν κράταγε πολυ. Υπάρχουν φωτο και video απο αρχές Σεπτέμβρη και δείχνει το κακο. Απλα δεν ξέφυγε ποτε τοσο.

Ο αταγωνιτης ειναι χύμα χοντροκοκος και ο βράχος aquaroch.. Και τα 2 τα έπλενα μέρες σε νερό όσμωσης. Υπάρχουν σχετικές αναφορές στις πρώτες- πρώτες σελίδες.

Στο ενυδρειο μπήκε νερό αρχές Μαΐου αλλα στην ουσία ξεκίνησε να λειτουργεί τέλη Ιουλίου. Όλο αυτο το διάστημα το ενυδρειο δεν είχε φως, σκιμερ και είχε συνολική κυκλοφορία 4.900 Λ. / ωρα.

Το πρώτο μήνα μπήκαν βακτήρια και αρχές Ιουνίου μπήκε ο κλόουν μόνος του.. Να σημειώσω οτι όλο το διάστημα Μάιος- Ιούλιος δεν έγινε καμία αλλαγή νερού.

Ομολογώ οτι οι αλλαγές νερού μεχρι τωρα δεν ειναι και πολυ τακτικές. Αλλαγή άνθρακα και αντιφως έγιναν πριν λίγες μέρες μετα απο ενα 3μηνο 😶😶

Συνολική κυκλοφορία εχω 9.900lt συν το skimmer...

Νιτρικά απο τον Ιούλιο και μετα εχω σταθερά κάτω απο 10..

Μετα την χρήση του chemi εχω ακομα λίγα υπολοιματα σαν νεκρό κυάνιο κυρίως στον αραγονιτη ...

Ακουω τις γνώμες σας..

Παίδες μονο σαν συμβουλές παιρνω και των 2 σας τα λόγια. Τα ενυδρεία σας ειναι διαμάντια και καθε βοήθεια σας ειναι ευπρόσδεκτη !!

Πάω να κανω μετρήσεις για να 2 και καταναλώσεις αφού 2 μέρες δεν εχω προσθέσει τίποτα. Να δω μήπως βγάλω και καμία φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπομονή.....θέλει μεθοδικότητα και σίγουρες κινήσεις σε αυτή τη δύσκολη φάση και το ενυδρείο θα γίνει κόσμημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...