Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

Πανο μου πολυ χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι φιλε μου και δεν απογοητευεσαι!

Αλλωστε δεν ειναι και τοσο τραγικη η κατασταση!

Το μονο που ελπιζω ειναι να ειναι καλα ο ιαπωνας!Αν ειναι καλα αυτος ολα τ'αλλα φτιαχνονται :thumbsu:

Το κυανο δυστυχως ειναι πολυ περιεργο ζητημα και μπορει να οφειλει την εμφανιση του σε πααααρα πολλους λογους.

Για παραδειγμα εγω παιδευομουν με αυτπ για σχεδον 4-5 μηνες και τελικα οταν εβαλα 2 lt siporax εφυγε απο μονο του σε λιγες ημερες!

Φυσικα αυτο που εδωσε τη ΄λυση δεν ηταν το siporax αλλα το οτι εδωσα στα βακτηρια ακομα περισσοτερο χωρο αποικησης αφου το minimal aquascape που ειχα σημαινει και πολυ λιγο βραχο μεσα στο ενυδρειο.

Μπορει ακομα και ανισορροπια στη σχεση νιτρικων φωσφορικων να προκαλεσει κυανο.

Για παραδειγμα σε παλαιοτερο ενυδρειο που ειχα παλι κυανο το προβλημα λυθηκε με το που ξεκινησα να ταιζω περισσοτερο.

Φυσικα σε αλλα παιδια οπου το προβλημα ηταν περισσεια οργανικων/θρεπτικων κτλ το προβλημα λυθηκα μολις ελαττωσαν το ταισμα.

Οποτε καταλαβαινεις πως ειδικα για το κυανο ισχυει και με το παραπανω το οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Οσον αφορα στην κυκλοφορια...μη κοιτας αριθμους και λ/ω!

Να παρατηρεις να μην εχεις κενα/νεκρα σημεια στο ενυδρειο οσον αφορα στη ροη και την κινηση στους πολυποδες των κοραλιων.

Αυτα θα σου δειξουν πολυ καλυτερα αν εχεις σωστη ροη στο ενυδρειο απο το κλασσικο χ10 η' χ30 πουλεγαμε παλαιοτερα :thumbsu:

Και γενικα το σπασμενο κοραλι που εχεις βαλει σαν υποστρωμα θελει πολυ ροη χαμηλα γιατι λογο μορφολογιας δημιουργει μεγαλα κενα στα οποια καθονται πολυυυυ ευκολα detritus και τροφες που δεν καταναλωνονται.

Το κυανο που σου εχει μεινει σιφωναρε το και ξεκινησε να εισαι λιγο πιο συνεπης με τις αλλαγες νερου σου βρε :hot::usd:

Ελπιζω να καταληξουμε που οφειλεται και να μην το ξαναδεις το "αγαπημενο"!

Περιμενουμε και μετρησεις,φωτο κτλ

Ολα καλα θα πανε και σου ξαναλεω απαιτω αυτο το aquascape να το δω ΤΕΡΑΣ :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπομονή.....θέλει μεθοδικότητα και σίγουρες κινήσεις σε αυτή τη δύσκολη φάση και το ενυδρείο θα γίνει κόσμημα!

Πες του τα τυπαρα μου :jig::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω φίλε Παν ότι το σημαντικότερο που μπορείς και πρέπει να κάνεις τώρα είναι συχνές και καλές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις

Sal. 34ppt

Temp. 26c

No3. 5

Ca. 440 (απο 445 σε 2 μέρες)

Mg. 1340 (απο 1380)

Kh. 6,7 (απο 7)

Η κατανάλωση σε ca και kh μου φαινεται πολυ μικρη σε σχέση.. Μήπως οφείλεται στο πολυ χαμηλό kh?? με υψηλότερο (8-10) ειχα κατανάλωση σχεδόν 1 μονάδα kh και 5ppt Ca. την ημέρα..

ακολουθούν μερικές φωτο που αφορούν το κυάνιο .. Φαίνεται αυτο το χνούδι που έγραφα πριν..μετα τις φωτο ακολούθησε καθαρισμός βράχου και κοραλλιών με το κυκλοφοριτη

BDEE1E4B-F52F-4C06-A485-D2F7C8D1F86C_zps

A558A398-01AA-45BB-9318-D59FE3AE72AF_zps

AFCB11B1-BF49-4543-9F1B-BE09F614B687_zpsjtwr5rhf.jpg" alt="AFCB11B1-BF49-4543-9F1B-BE09F614B687_zps">C6202FD78081_zpsuewhuhhy.jpg

865D65F0-2F27-49F5-98CD-178854A78D72_zps

B404BDE1-32B4-4F81-9243-7DA72EE6D138_zps

F08BA78F-D137-4F4B-8657-5F317EA443F2_zps

9F84962A-0A57-4218-96B4-4EDC44D94BE2_zps

7018149E-4F73-4971-91A4-5FD57547A606_zps

96986736-5D5B-40B1-99B9-7D2CB88EEA9E_zps

αυτα :(

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις

Sal. 34ppt

Temp. 26c

No3. 5

Ca. 440 (απο 445 σε 2 μέρες)

Mg. 1340 (απο 1380)

Kh. 6,7 (απο 7)

Η κατανάλωση σε ca και kh μου φαινεται πολυ μικρη σε σχέση.. Μήπως οφείλεται στο πολυ χαμηλό kh?? με υψηλότερο (8-10) ειχα κατανάλωση σχεδόν 1 μονάδα kh και 5ppt Ca. την ημέρα..

ακολουθούν μερικές φωτο που αφορούν το κυάνιο .. Φαίνεται αυτο το χνούδι που έγραφα πριν..μετα τις φωτο ακολούθησε καθαρισμός βράχου και κοραλλιών με το κυκλοφοριτη

αυτα :(

Πω πω.. Κλαίει η καρδιά μου.. :( :(

Η καταναλωση που ειχες πριν ηταν απολυτα φυσιολογική. Για καθε 1 alkalinity = 2,7 KH εχουμε καταναλωση περιπου 20ppm ασβεστιο. Ειχες κατι παραπανω απο οσο πρόσεξες αλλα εισαι πολυ κοντα. Ωραίος, μπράβο για την παρατηρητικότητα σου :)

Μαλλον θα αναγκάστης να βάλεις οδοντόβουρτσα ετσι οπως παει, αλλα το κρατάμε για τωρα.

Ειχες φώτα τωρα που κάνες τη θεραπεία; Τι αλατι χρησιμοποιης και μήπως το φωτιστικο σου έπαιξε και παιζει καποιο ρολο σε οτι γινεται;

Μετρα σε παρακαλω και φωσφωρικα για να ικανοποίησης την ιδιοτροπία μου αμα δεν θες κανονικά. Σωστα στημένα ενυδρεια με νιτρικα δεν βγάζουν αλγες, με φωσφωρικα ομως ναι.

Αφου ξεκίνησες με Aquaroche ο βραχος δεν ειχε θεματα. Βιολογία πως έστρωσες; Η άμμος ειχε μετρηθεί πριν την βάλεις να δεις αν βγαζει φωσφωρικα; Τι μπόλι εβαλες;

Θελω να μας πεις επισης καθε πόσες ημερες καθαρίζει το τζαμι του ενυδρειου σου. Ουσιαστικα καθε πόσες ημερες πρασίνιζε αρκετα και ήθελε καθάρισμα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ οτι οι αλλαγές νερού μεχρι τωρα δεν ειναι και πολυ τακτικές. Αλλαγή άνθρακα και αντιφως έγιναν πριν λίγες μέρες μετα απο ενα 3μηνο ??

Συνολική κυκλοφορία εχω 9.900lt συν το skimmer...

Νιτρικά απο τον Ιούλιο και μετα εχω σταθερά κάτω απο 10..

Θα κανω μια πρόβλεψη λιγο ριψοκίνδυνη. Δεν θεωρω οτι ειναι μονο αυτο που θα πω, αλλα θεωρω οτι εγινε και αυτο.

Αναφέρεις οτι για τρεις μηνες δεν άλλαξες ανθρακα και αντιφωσφωρο. Άρα δεν ειχες ουσιαστικα αντιφωσφωρο στο ενυδρειο. Φωσφωρικα ειχες, τα "δεσμευε" ο βραχος της Aquaroche που ηταν καθαρός και ποια,εχει απορρόφηση αρκετα. Αλγη δεν έβγαλες διοτι δεν εχεις τέτοιες αλγες ακομα τα σπόρια δυνατά στο ενυδρειο σου, γιατι ακομα ειναι ουσιαστικα "άστρωτο", και το θηρίο έσκασε σαν κυανοβακτήριο..

Απλα μαθηματικά.

Δες σε παρακαλω αυτο το υπεροχο για εμενα ποστ του Πέτρου. Πως έπιασε χνούδι όλος ο βραχος του σε ενα μηνα χωρις χρήση αντιφωσφωρου (ειχε τελειώσει και σε ευχαριστω Πέτρο για αυτο, μπράβο να μοιράζεσε τέτοιες πληροφοριες!)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93257-dhyonio-s-reef-130lt/?p=988379

Ειμαι 99% οτι τα φωσφωρικα θα ηταν μη ανίχνευσημα με τα νορμαλ τεστ και θα φαινόταν 0.

Αυτο δεν συμαινει οτι δεν πρεπει να δεις και τα υπόλοιπα που ειπαμε. Πιστευω βγάλαμε άκρη, υπομονη, αντιφωσφωρο καλο συνεχεια, μετρησεις παντα και υπομονη τωρα να στρώσει αργα και σταθερα η κατασταση. ;)

Link to comment
Share on other sites

"Για καθε 1 alkalinity = 2,7 KH εχουμε καταναλωση περιπου 20ppm ασβεστιο" .. Θες να μου το εξηγήσεις λιγο αυτο;; Δηλ. Για καθε 1dkh αυξάνεται η κατανάλωση Ca. Κατα 20ppm. ???

Αλήθεια υπάρχει κανένα link γι αυτα τα μυστικά της χημείας ; Εχω διαβάσει μονο το άρθρο για το light balling εδω στο forum. Χρησιμοποιώ χύμα υλικά και προσθέτω με το χερι μέχρι να πάρω δοσομετρικη. Κρατάω με μικρές διακυμάνσεις γενικά.

Φώτα κατα τη θεραπεία ειχα ανοιχτά. Φωτιστικό εχω ενα celio.. Αυτο εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/74361-iaai-oeuoeooeeu-aqualum/

Ειναι στα 15cm πανω απο την επιφάνεια και η στήλη νερού εχει ύψος 57cm. Το ειχα για κανένα 6μηνο πανω απο το 60αρι χωρις θέμα με κυάνιο.

Αλάτι χρησιμοποιώ το tropic marine pro reef. Μαλλον θα το αλλάξω όμως σε Red Sea pro.

Φωσφορικά θα μετρήσω μόλις προμηθευτώ τεστακι για να μη σου χαλάσω το χατήρι αφού βοηθάς τοσο 😇

Τον αραγονιτη δεν τον μέτρησα στην αρχη.. Απλα το έπλενα μεεερες με νερό όσμωσης

Βιολογία.. το ενυδρειο έτρεχε απο Μάιο έως τέλη Ιούλιο χωρις φως, χωρις skimmer με συν. κυκλοφορια 4.900lt. πρώτο μήνα έβαζα τροφουλα και βακτήρια. Μετα έβαλα το clownακο μονο του να αλωνίζει.

Το ενυδρειο έβγαλε μονο διατιμικη οταν έβαλα το φως πανω και δεν κράτησε και για πανω απο βδομάδα.

Πράσινη άλγη δεν εχει βγάλει καθόλου. Μονο κατι πράσινους ανοιχτό λεκέδες πανω στο βράχο αλλα μονο σαν χρωμα και αυτο αχνό. Τα τζάμια τα κανω καθε 3 μέρες χωρις να το χρειάζονται κιόλας. Πιάνουν μονο μια καφέ σκόνη και αυτο λιγο.

σκεφτόμουν για το κυάνιο μήπως παίζει κατι με τα βακτήρια αλλα δε μπορω να πάω αυτή τη σκέψη παραπέρα

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε υπέροχα άρθρα στο Aquazone που εχουμε κοπιάσει να τα κάνουμε και κακος που δεν τα εχεις ψαξει αφου σε ενδιαφερει να διαβάζεις. Ποτε δεν ειναι αργα ομως. :)

Ορίστε ενα που θα σε βοηθησει Χημεία θαλασσινού νερού και οι ιδιότητες του Και η κατηγορία για τα θαλλασινα άρθρα ειναι εδω http://www.aquazone.gr/forums/forum/117-eueaooa/. .

Για την απορια σου για την καταναλωση οχι, δεν γινεται ετσι οπως το λες. Οπως γνωριζεις τα κοραλια για να μεγαλώσουν θέλουν καποια υλικα σε συγκεκριμενες αναλογίες. Χοντρικα τωρα, ολα τα κοραλια απορροφούν παρόμοιες αναλογίες. Για καθε απορρόφηση λοιπον 20ppm ασβεστίου για να φτιάξει το σκελετό του, απορροφάει ταυτόχρονα 2,7 ΚΗ τα οποια το ιδιο το κοράλι μεσα του τα συνδιάζει για να φτιάξει το σκελετό του που αποτελείτε απο την χημική ένωση των υλικών που απορρόφησε και εκείνο "μαγείρεψε".

Παμε στο Celio τωρα. Τι φωτοπεριοδο ειχες; Σχετικα με τα βακτήρια, το ενυδρειο σου ακομα ειναι ουσιαστικα "άστρωτο", ειναι πολυ πρώιμο για να το φορτώσεις. Απο οτι κατάλαβα λοιπον το μπόλι σου ηταν τα βακτήρια που εβαλες. Ποια εβαλες και σε τι ποσοτητα; Δεν χρησιμοποίησες καθολου ζωντανο βραχο για μπόλι απο οσο ειδα ετσι; Καθε ποτε καθάρισες τζάμια και οτι αλλο σε ρώτησα να μου πεις για να εχω σωστη εικόνα, εισαι τα ματια μου και λέγοντας μου αυτα με βοηθάς να κατανοήσω τι εχει γινει, γιατι ενα ενυδρειο reef ειναι περίπλοκος βιολογικός μηχανισμός οσο και αν κάποιος πιστεύει οτι το εχει καταλάβει, στην πραγματικότητα θελει χρονια παρατήρηση και διάβασμα για να μπεις σε σωστές βάσεις.

Παντως η ολη αισθηση που εχω ειναι οτι το φόρτωσες πολυ γρηγορα ενω το ενυδρειο δεν ηταν έτοιμο και ο φωτισμος επιτάχυνε τα πραγματα. Θα τα δουμε στην πορεια αυτα και θα τα διορθώσουμε για να χαρείς το ενυδρειο και το κούκλο γιαπωνέζο σου :jig:

Εκείνο το τεστ φωσφωρικων Πανό; Δεν θελω χάρες, μετρησεις θελω ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε υπέροχα άρθρα στο Aquazone που εχουμε κοπιάσει να τα κάνουμε και κακος που δεν τα εχεις ψαξει αφου σε ενδιαφερει να διαβάζεις. Ποτε δεν ειναι αργα ομως. :)

Ορίστε ενα που θα σε βοηθησει Χημεία θαλασσινού νερού και οι ιδιότητες του Και η κατηγορία για τα θαλλασινα άρθρα ειναι εδω http://www.aquazone.gr/forums/forum/117-eueaooa/. .

Για την απορια σου για την καταναλωση οχι, δεν γινεται ετσι οπως το λες. Οπως γνωριζεις τα κοραλια για να μεγαλώσουν θέλουν καποια υλικα σε συγκεκριμενες αναλογίες. Χοντρικα τωρα, ολα τα κοραλια απορροφούν παρόμοιες αναλογίες. Για καθε απορρόφηση λοιπον 20ppm ασβεστίου για να φτιάξει το σκελετό του, απορροφάει ταυτόχρονα 2,7 ΚΗ τα οποια το ιδιο το κοράλι μεσα του τα συνδιάζει για να φτιάξει το σκελετό του που αποτελείτε απο την χημική ένωση των υλικών που απορρόφησε και εκείνο "μαγείρεψε".

Παμε στο Celio τωρα. Τι φωτοπεριοδο ειχες; Σχετικα με τα βακτήρια, το ενυδρειο σου ακομα ειναι ουσιαστικα "άστρωτο", ειναι πολυ πρώιμο για να το φορτώσεις. Απο οτι κατάλαβα λοιπον το μπόλι σου ηταν τα βακτήρια που εβαλες. Ποια εβαλες και σε τι ποσοτητα; Δεν χρησιμοποίησες καθολου ζωντανο βραχο για μπόλι απο οσο ειδα ετσι; Καθε ποτε καθάρισες τζάμια και οτι αλλο σε ρώτησα να μου πεις για να εχω σωστη εικόνα, εισαι τα ματια μου και λέγοντας μου αυτα με βοηθάς να κατανοήσω τι εχει γινει, γιατι ενα ενυδρειο reef ειναι περίπλοκος βιολογικός μηχανισμός οσο και αν κάποιος πιστεύει οτι το εχει καταλάβει, στην πραγματικότητα θελει χρονια παρατήρηση και διάβασμα για να μπεις σε σωστές βάσεις.- φωτοπερίδο έχω αυτή που έχει by default το φωτιστικό.. βάζω το link http://www.aqualum.com/apps/documents/ . βακτήρια Special Blend. έριξα ένα μπουκάλι των 250ml στην αρχή (ιούλιος- τέλη) και ένα ακόμη τον Σεπτεμβρη πάντα σύμφωνα με τις δοσολογίες που λέει το μπουκάλι.

Γιατί λές οτι είναι άστρωτο? ο κύκλος του αζώτου έγινε κανονικά και το ενυδρείο αφαίθηκε μήνες .. :(

Παντως η ολη αισθηση που εχω ειναι οτι το φόρτωσες πολυ γρηγορα ενω το ενυδρειο δεν ηταν έτοιμο και ο φωτισμος επιτάχυνε τα πραγματα. Θα τα δουμε στην πορεια αυτα και θα τα διορθώσουμε για να χαρείς το ενυδρειο και το κούκλο γιαπωνέζο σου :jig:

Εκείνο το τεστ φωσφωρικων Πανό; Δεν θελω χάρες, μετρησεις θελω - Μακάρι να προλάβω αυριο να πάω για ψώνια. Εχω μπλέξει και με βαψίματα στο σπίτι.. ;)

πια είναι η σωστή ποσότητα αντιφώσφορου στο ενυδρείο μου????

Link to comment
Share on other sites

Πανο μου πολυ χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι φιλε μου και δεν απογοητευεσαι!

Αλλωστε δεν ειναι και τοσο τραγικη η κατασταση!

Το μονο που ελπιζω ειναι να ειναι καλα ο ιαπωνας!Αν ειναι καλα αυτος ολα τ'αλλα φτιαχνονται :thumbsu:

Το κυανο δυστυχως ειναι πολυ περιεργο ζητημα και μπορει να οφειλει την εμφανιση του σε πααααρα πολλους λογους.

Για παραδειγμα εγω παιδευομουν με αυτπ για σχεδον 4-5 μηνες και τελικα οταν εβαλα 2 lt siporax εφυγε απο μονο του σε λιγες ημερες!

Φυσικα αυτο που εδωσε τη ΄λυση δεν ηταν το siporax αλλα το οτι εδωσα στα βακτηρια ακομα περισσοτερο χωρο αποικησης αφου το minimal aquascape που ειχα σημαινει και πολυ λιγο βραχο μεσα στο ενυδρειο.

Μπορει ακομα και ανισορροπια στη σχεση νιτρικων φωσφορικων να προκαλεσει κυανο.

Για παραδειγμα σε παλαιοτερο ενυδρειο που ειχα παλι κυανο το προβλημα λυθηκε με το που ξεκινησα να ταιζω περισσοτερο.

Φυσικα σε αλλα παιδια οπου το προβλημα ηταν περισσεια οργανικων/θρεπτικων κτλ το προβλημα λυθηκα μολις ελαττωσαν το ταισμα.

Οποτε καταλαβαινεις πως ειδικα για το κυανο ισχυει και με το παραπανω το οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Οσον αφορα στην κυκλοφορια...μη κοιτας αριθμους και λ/ω!

Να παρατηρεις να μην εχεις κενα/νεκρα σημεια στο ενυδρειο οσον αφορα στη ροη και την κινηση στους πολυποδες των κοραλιων.

Αυτα θα σου δειξουν πολυ καλυτερα αν εχεις σωστη ροη στο ενυδρειο απο το κλασσικο χ10 η' χ30 πουλεγαμε παλαιοτερα :thumbsu:

Και γενικα το σπασμενο κοραλι που εχεις βαλει σαν υποστρωμα θελει πολυ ροη χαμηλα γιατι λογο μορφολογιας δημιουργει μεγαλα κενα στα οποια καθονται πολυυυυ ευκολα detritus και τροφες που δεν καταναλωνονται.

Το κυανο που σου εχει μεινει σιφωναρε το και ξεκινησε να εισαι λιγο πιο συνεπης με τις αλλαγες νερου σου βρε :hot::usd:

Ελπιζω να καταληξουμε που οφειλεται και να μην το ξαναδεις το "αγαπημενο"!

Περιμενουμε και μετρησεις,φωτο κτλ

Ολα καλα θα πανε και σου ξαναλεω απαιτω αυτο το aquascape να το δω ΤΕΡΑΣ :ballistic:

για να δούμε ρε Μιχάλη .. και γω περιμένω πως και πως να το καλύψω :)

Αυτο που έγραψες με τα siporax με προβληματίζει σα μια πιθανή αιτία προβλήματος..

Η κυκλοφορία πάντως λόγω του aquascape δείχνει να είναι χωρίς νεκρά σημεία..

Το πρώτο πρώτο που θα κάνω είναι να ξεκινήσω εβδομαδιαίες αλλαγες γυρω στο 15% (30lt) και να ξεκινήσω και βακτήρια...

τι λές??

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες και κυρίως Μάριε και Μιχάλη..

όσο για τον Ιάπωνα.. αυτός κοντεύει να έχει συμπεριφορά σκύλου! σεε λίγο θα θέλει και βόλτα μαζί μου!!! :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ευχαριστο που βλεπω ειναι οτι συνεχιζεις με την ιδια ορεξη πανο μου αλλα και οτι ο ιαπωνας παει "τραινο" :jig:

Ευχαριστω να μη λες φιλε μου γιατι ολοι εδω ειμαστε για να μοιραζομαστε τα καλα και τα κακα των ενυδρειων μας κτλ κτλ

Αλλωστε πιστεψε με...εσυ εχεις βοηθησει πιο πολυ που μοιραστηκες ολο αυτα που συνεβησαν στο δικο σου :thumbsu:

Οσο για το σχεδιο δρασης σου...

Ωραια το σκεφτεσαι.

Καλο ειναι οτι απεκλεισες το να υπαρχει λιγη/ελειπης κυκλοφορια στο ενυδρειο αφου δεν εχεις κενα σημεια.Αυτη ειναι μια απο τις πιο συνηθισμενες αιτιες που το κυανο κανει την εμφανιση του.

Οι αλλαγες(συνεχισε και να σιφωναρεις με λαστιχακι) και τα βακτηρια ειναι καλη λυση,ειδικα το πρωτο.

Με τα βακτηρια να παρατηρεις πολυ καλα την αντιδραση του ενυδρειου γιατι ισως και να γινει χειροτερα.

Θα ριχνεις και θα βλεπεις τι σου "λεει" :jig:

Οσο για τα βαψιματα,το δημητρη τι τον εχεις βρε?

Αυτος δεν λεει οτι χωρις εσενα δεν θα υπηρχε το ενυδρειο?

Ε και εσυ δωστου μια αιτια να λεει οτι αυτος ο τοιχος δεν θα ηταν ετσι χωρις εκεινον :usd::usd::usd::usd::usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παντα φτιάχνουνε φιλε μου ειμαι βεβαίως οτι θα βρεθεί η ακρη και θα ξεμπερδέψεις με τα θεματακια που σε προβληματίζουν..

Στην παρούσα φαση θα χρειαστείς φρέσκο αντιφώσφορο και άνθρακα στο ενυδρείο.Θέλω να μου πεις απο την ωρα που σιφοναρεις τον βραχο μετα απο ποσο χρονικο διάστημα εμφανίζετε η εικονα που βλεπουμε στις φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες και κυρίως Μάριε και Μιχάλη..

όσο για τον Ιάπωνα.. αυτός κοντεύει να έχει συμπεριφορά σκύλου! σεε λίγο θα θέλει και βόλτα μαζί μου!!! :P :P :P

χα,χα ωραιος ο ιαπονας με τετοια συμπεριφορα καλη φαση!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, σημερα έπαιξε αλλαγή νερού 50λιτρα. Μάλιστα απο το ενυδρειο λείπουν περίπου 20lt τα οποία ετοιμάζονται τωρα..

Το πείρα πολυ πατριωτικά με το συφοναρισμα και ξεχάστηκα ..

Προσπάθησα να πάρω όσο περισσότερο μπορούσα απο αραγονιτη κα βράχο.

Το φωτιστικό απο χθες ρυθμίστηκε με timmer να δουλεύει απο 10:00 έως 21:00. Το προβλημα σε αυτο ειναι οτι χάνεται η ωρα.. Θα δω μεχρι το βράδι πιθανές λύσεις.

Στο συφοναρισμα αυτή η καφέ άλγη διαλυόταν στη στήλη του νερού σαν καπνός..

Καμία ιδέα τι μπορει να ειναι;;

Ελπίζω οχι το χειρότερο 😱

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα είπαν τα παιδια Πανό, μη μασάς και μη στεναχωριέσε. Βάλε τις ρουτίνες σου να ειναι τακτικές και δεν εχεις τιποτα να φοβηθείς. Μην ξεχνάς οτι εσυ εισαι τα ματια μας για να μπορέσουμε να σου δώσουμε μια λυση η έστω να προσπαθήσουμε.

Εχεις ιδεα τι tds εχεις απο το νερο της α/ο σου;

Link to comment
Share on other sites

μετράω TDS: 2 Μάριε, τα φίλτρα τα άλλαξα πρίν απο ένα μήνα το ίδιο και η ρητίνη.

μετά το χθεσινό σιφοναρισμα δεν έχει εμφανιστεί τίποτα. Οτι υπόλειμμα έχει μείνει θα το σιφονάρω σε 4-5 μέρες με νερού. πάντως απο χθές το πρωί μέχρι σήμερα δεν έχει ξαναεμφανιστεί στα σημεία που καθάρισα..

Αν ήταν Dinoflagellates θα είχε ξαναεμφανιστεί αμέσως, έτσι δεν είναι?????????????????????

με το φώς δεν έχω καταφέρει κάτι. χάνει τις ρυθμίσεις με το timer πάνω. Έλεγα μήπως και το έβαζα να ανοίγει στο φούλ για ένα 10ωρο. Το πρωι όμως που το άνοιξα με αυτό το τρόπο είδα τα ψαράκια να στρεσάρονται πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω μερακλή και νοικοκύρη χομπίστα.

Γιατι δεν πας σε μία πιο καλή λύση φωτιστικού σαν αυτο΄που έχω εγω και ο Ευγένιος (aka Submarine1981) και να ξενοιάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο προς το παρόν τα οικονομικά δεν το επιτρέπου :) κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό αν και να σου πω αν είναι να δώσω ένα καλό ποσό μάλλον θα πάω σε τ5 :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα να κλεισω τα φώτα για 1 μερα.. Τι λέτε θα κανει καλο ή θα τα στρεσαρω πολυ τα κοράλλια τσάμπα ;;

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα να κλεισω τα φώτα για 1 μερα.. Τι λέτε θα κανει καλο ή θα τα στρεσαρω πολυ τα κοράλλια τσάμπα ;;

δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι ας περιμενουμε να μας που και αλλα παιδια αν το εχουν κανει και με τη αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα να κλεισω τα φώτα για 1 μερα.. Τι λέτε θα κανει καλο ή θα τα στρεσαρω πολυ τα κοράλλια τσάμπα ;;

Για μια μερα τα κοραλια δεν θα καταλάβουν τιποτα. Δεν θα κερδίσεις κατι ιδιαίτερο παντως, αλλα καντο να δεις τις οποιες διαφορες για να γνωρίζεις εσυ πως αντιδρά το κυανο. Χρήσιμο πείραμα ;)
Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω αύριο. προς το παρόν τρέχω το celio με χρονοδιακόπτη. 11 ώρες στην αυτόματη ρύθμιση που έχει το φωτιστικό για τις 12:00

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...