Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Επίσης ήθελα να βάλω αυτό το ψαράκι αλλά στο πετ σοπ μου είπαν ότι κάθε μέρα το βρίσκει και σε διαφορετικό ενυδρείο κι ενίοτε στο πάτωμα οπότε θέλει οπωσδήποτε καπάκι ε ?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/71006-nemateleotris-decora/

το θέμα είναι ότι το καπάκι που εχω τώρα κάποια στιγμή θα βγει μιας και θα πάω σε δυνατότερο εξωτερικό φως ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι εφυλιες δεν ειναι μ****α, ειναι lps, εχουν μεγαλες αναγκες και αυτα σε φως/στοιχεια/σταθεροτητα, μ****α ειναι τα μανηταρακια, ζωανθακια, ρικορντεες, σαρκοφυτο και γενικα καποια σαρκοδοι(leather στην αγγλικη)....

Για το ψαρακι τι να πω, ειναι και θεμα χαρακτηρα....

Link to comment
Share on other sites

Σε φως εχω τα 24 Watt του ενυδρειου για την ωρα ... μια ασπρη και μια μπλε λαμπα φθορισμου... ειναι αρκετο ?

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 λιτρα μπορω να πω οτι εισαι μια χαρα ισως και δυο-τρια sps να μπορεις να εχεις, ευκολα παντα, αλλα μετα πας σε μετρησεις και προσθεση στοιχειων(ασβεστειο-μαγνησιο-kh)....

Βεβαια εαν ειχες μια ακομα θα ισουν σουπερ, αλλα οτι μπορει ο καθενας :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 λιτρα μπορω να πω οτι εισαι μια χαρα ισως και δυο-τρια sps να μπορεις να εχεις, ευκολα παντα, αλλα μετα πας σε μετρησεις και προσθεση στοιχειων(ασβεστειο-μαγνησιο-kh)....

Βεβαια εαν ειχες μια ακομα θα ισουν σουπερ, αλλα οτι μπορει ο καθενας :)

Aνετα μπορω αλλη μια κι αλλες δυο μη σου πω ... απλως το ερωτημα μου ειναι εαν εχει νοημα στο nano reef μου να συζηταμε για ακριβοτερα φωτιστικα ... βλεπε vertex κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν!!!!!

Με μια ακομα λαμπα στα 24 βατ φτανεις στα 72 βατ, πανω απο την αντιστοιχια βατ/λιτρο, οποτε θα εισαι σουπερ, οχι παραπανω γιατι τσαμπα ζεστη στο ενυδρειο και παραπανω ΔΕΗ....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ειναι πολυ μικρο αυτο φωτιστηκο να εχεις υποψιν σου και για τον φιλο δεν κανει ουτε για αστειο...

Με μια λαμπα ακομα εισαι συγουρα κομπλε, αλλιως δοκιμαζεις και οπως εισαι τωρα και εαν στο μελλον σκευτεσαι για αναβαθμισει χωσε χρημα εκει για φωτισμο...

Τωρα σκεψου τι αλλο σου ληπει απο εξοπλισμο καλητερα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως πολυ ωραιο φαινεται το φωτιστικακι του Βασιλη ... γιατι το λες μικρο? Λιγα Watt ?

Link to comment
Share on other sites

Λιγα βατ και μικρο σαν μεγεθος... Ειναι πολυ μικρα ενυδρεια, ισως κατηγορια πικο(pico)....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε LED έχεις να μου προτείνει Ακρίδα?

Μου είχαν προτείνει αυτό

http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/102-ecolight-marine

Αλλά θα προτιμούσα LED.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 24 watts σαν αυτο που σου εδειξα στο Link .... μια ασπρη μια γαλαζια ... αλλα αυτα ειναι ενσωματωμενα στο καπακι .... αμα ειναι να μπει αλλο φως το καπακι θα ξιλωθει και παμε εξ αρχης σε νεες λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Συνολο δηλαδη 24 βατ, οχι 2χ24....

Κοιτα εαν πιανουν τα χερια σου με λιγα λεφτα φτιαχνεις ενα 3χ24 Τ5 και κανεις αψογα την δουλεια σου...

Για ετοιμο λεντ φωτιστηκο δυσκολα βρησκεις κατι καλο για τα λιτρα σου και να ειναι σε καλη τιμη, θα ειναι πανω κατω στα 150-200€ και δεν νομιζω να σε συμφερη για την ωρα...

Εγω εχω παρει ενα φωτιστηκο λεντ ετοιμο που καθεται στις ακριες στα 30€ απο ebay, αλλα αυτο θα το προτηνα με 1-2 λαμπες Τ5 ακομα για συγουρα αποτελεσματα...

Εσυ ας πουμε ποσα εισαι διαθεσημος να διαθεσης, για να εχουμε ολοι μια καλη εικονα και να κανουμε πιο συγκεκριμενες προτασεις :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ναι 24 watt μονο

Ξερω γω ?? κανα 100αρικακι υποθετω το δινω ... ισως και λιγο παραπανω αμα μου βρεις κατι που να το αξιζει :usd:

Mπορεις να βγαλεις το φωτιστικο σου μια φωτογραφια να παρω μια ιδεα σχετικα με το τι εεχεις κανει ?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Εχω σχετικο θεμα, κατσε να βρω το λινκ...

Να και το λινκ....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96534-dhaniooeaoc-oeeciio-oeuoeooceio-aea-iaii-reef/page-2#entry970768

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δε φαινεται καθολου κακο για τα λεφτα του .... ειδικα το Moonlight που βγαζει φαινεται παρα πολυ καλο .... εσυ εχεις μεινει ευχαριστημενος ?

Κι εχω και λιγοτερα λιτρα απο εσενα ... εσυ εισαι στα 120 αν δε κανω λαθος ?

Στα 60 που εχω εγω θεωρητικα θα μπορεσει να στηριξει πληρως ό,τι επιλογή κάνω σε κοράλια έτσι δεν είναι?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω για προσθετο, εχω ακομα 50βατ σε λεντ, αυτο το πηρα δοκιμαστηκα αλλα παει πολυ καλα...

Εαν εισαι διαθετημενος να διαθεσης μεχρι 100€ παρε δυο τετοια, 30€ το καθενα κανει και νομιζω οτι θα εισαι κομπλε....

Το moonlight ειναι πολυ ομορφο, αλλα πρεπει να το αλλαζεις εσυ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

με μια μικρη παρεμβαση μπορεις να χωρισεις τα καναλια σε δυο χρονοδιακοπτες και να εχεις και moon light αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τις γνωσης για να κανω κατι τετοιο Πετρο, αλλιως θα το ειχα κανει, απ την αλλη το αναβω σπανια γιατι σπανια μενω ξυπνιος μεχρι να κλεισουν τα φωτα...

Αλλα καποιος θα ηθελε να το κανει θα ηταν πολυ καλη φαση :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν παντως θες καποια στιγμη ειναι αρκετα ευκολο και ολο το κοματι της μετατροπης ειναι μετα το τροφοδωτικο οποτε δεν υπαρχει και θεμα ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

2 τετοια ε ? Pas mal ...... θα το σκεφτω πολυ σοβαρα .... μπορει να περιμενει λιγακι αυτη η αγορα η επειγει να γινει πριν μπουν τα κοραλια ?

Link to comment
Share on other sites

Επειγει μπορω να πω, χωρις επαρκει φωτισμο δεν μπορεις να βαλεις τιποτα...pas mal τι σημαινει;;

Πριν λιγο ελεγες οτι μπορεις να δωσεις 100€ και τωρα το σκευτεσαι για 60€;; Το ρωταω φιλικα για να ξερω πως να σε κατευθεινω.. Παρε εαν θελεις ενα τωρα και ενα σε κανα μηνα, κανει και 20-25 μερες να ερθει...

Πετρο ευχαριστω, αμα ειναι θα το δουμε στο μελλον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε κοιτα δεν ειναι οτι μου περισσευουν μη φανταστεις οτι ειμαι κανας ζαμπλουτος :money:

Απλα θελω να το ψαξω λιγο ακομα ... π.χ : αυτο πως σου φαινεται ?

http://www.ebay.com/itm/SnakeEyes-Quad-36-Timer-LED-Aquarium-Light-Marine-Coral-Reef-Cichlid-56x-3W/111336711490?_trksid=p2047675.c100010.m2109&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D1%26asc%3D23490%26meid%3Dcc91dfef8b34464c85100a73b0b71b93%26pid%3D100010%26prg%3D10073%26rk%3D6%26rkt%3D24%26sd%3D161030552489

Link to comment
Share on other sites

παντως, με 100 ευρω παιρνεις το Glo 2χ24Watt ( συνολο 48Watt) φωτιστικο και δυο λάμπες Τ5 της ΑΤΙ και εισαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...