Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Οχι ρε συ Κωσταντινε, δεν ειπα να το βγαλεις. Εννοω οτι αυτη τη στιγμη ειναι αυγα. Δεν εχει καποια χρηση το φυτο. Οταν μεγαλωσουν λιγο, μια τουφα μος θα ηταν καλη γθα να τσιμπανε μικροοργανισμους.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις μια αεραντλια και να αλλαζεις το νερο συχνα μεσα στην ημερα γιατι εκει μεσα δεν υπαρχει κυκλοφορια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το νερό μέσα στη γεννήστρα; Αφού έχει χαραμάδες κι επικοινωνεί, αεραντλία μπορώ να βάλω νερό να αλλάζω γενικά του ενυδρείου δηλαδή; Πόσο κάθε μέρα; Μόλις μάζεψα τα αυγά απ το πλαινό τζάμι, τώρα είδα άλλα 10 πάνω σε κλαδί της ρίζας, τι τα έπιασε τώρα και γεννάει σαν τρελλή  αυγά; 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στις μέρες της. Οι χαραμάδες δεν αρκούν από μόνες τους. Όπως έγραψες και παραπάνω, συνήθως αφήνουν τ' αυγά σε σημεία με πολλή ροή. Βάλε αεραντλία  να δουλεύει δυνατά και άλλαζε το νερό 3-4 φορές τη μέρα. Ένας εύκολος τρόπος είναι σήκωμα σιγά σιγά της γεννήστρας και ξαναγέμισμα. Μάζεψε και τα υπόλοιπα αυγά και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την αεραντλια με μια βεντουζα κατω απο την γεννηστρα αν η γεννηστα εχει σκισμες και στον πατο...

Ετσι το νερο της γεννηστρας θα εχει συνεχεια και οξυγονο και κινηση...

Αντε απο αυριο ετοιμαζε αρτεμια!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως να αλλαζω το νερο αφου απ τις χαραμαδες μονιμως εχει νερο του ενυδρειου; Τι δεν καταλαβαινω;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψαν οι δυο απο πανω.

Οπως ειναι η γεννηστρα, την ανασηκωνεις ωστε να αδειασει και κατοπιν την ξαναβυθιζεις ωστε να γμισει εκ νεου.

Τι θερμοκρασια εχεις; εκανες αλλαγη και επεσε;

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αααα αυτο οκ, η θερμοκρασια πεφτει το βραδυ στους 23,5 κι εκει παιρνει η αντισταση μεχρι τους 24 που το χω ρυθμισμενο. Εν τω μεταξυ λειπω κι η γυναικα μου λεει πως εκανε σ αλλες3 εστιες απο 10 αυγα, πρεπει να ναι συνολικα πανω απο 50, ξεσκιστηκε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο γεννανε. Γιατι η θερμοκρασια ειναι χαμηλη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ολο το χειμώνα αυτή τη ρύθμιση είχα στη θερμοκρασία, αυτό που έγινε σήμερα δεν έχει ξαναγίνει, παραθέτω φωτό:

 

ucqBeNsl.jpg

3KtT8sjl.jpg

5SKumstl.jpg

sxr9qtjl.jpg

AB85DcWl.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου βρε συ εκανες ολοκληρο στησιμο ενυδρειου...

3 εβδομάδες είναι που έχει ξαναστηθεί το ενυδρείο Στάθη, τώρα δεν ξέρω αν είδατε στη φωτό, έχω βάλει μέσα την αερόπετρα και δίνει, απ την άλλη να το σηκώνω και να το βάζω πάλι μέσα δε γίνεται λόγω του καπακιού, πειράζει αν ρίχνω νερό με το πλαστικό ποτηράκι 3-4 φορές την ημέρα όπως είπατε; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ αλλα προφανως και τα ψαρια ηταν μικρα, το νερο δεν ηταν αυτο που επρεπε κτλ. Τωρα ολες οι συνθηκες ειναι καταλληλες και τωρα που ξεκινησαν δεν θα σταματανε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δυο βδομαδες εχουν περασει βρε συ..

Ουτε ανατομικη δεν εχεις βγαλει ακομα(αν ξαναβγαλεις)...

Συμφωνω με τον θοδωρη...

Ριχνε με το ποτηρακι...

Αν και πιστευω οτι μεγαλυτερη αναγκη για αλλαγες νερου θα χρειαζονται αφου σκασουν τα μωρα και αρχισουν τα ταισματα....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ πιο ευκολο ειναι να το βγαζεις και να το βυθιζεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μου δεν χωράει να σηκωθεί καθόλου αν δεν βγει το καπάκι, Στάθη εννοείς διατομική άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μου δεν χωράει να σηκωθεί καθόλου αν δεν βγει το καπάκι, Στάθη εννοείς διατομική άλγη;

Κεκτημενη ταχυτητα...

Φαντασου οτι εκανα και επεξεργασια στο κειμενο...

Αφου καταλαβες τι ρωτας;;

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κεκτημενη ταχυτητα...

Φαντασου οτι εκανα και επεξεργασια στο κειμενο...

Αφου καταλαβες τι ρωτας;;

Χαχαχα

Ξέρω γω βρε, μπορεί να εννοούσες κάτι άλλο, δεν μπορώ να μένω με την απορία χααχααχχαχαχαχχααχαχ. 

Link to comment
Share on other sites

 Γίνεται από την στιγμή που έχει φίλτρο στρωμένο να βγάλει ξανά καφέ άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω βρε, μπορεί να εννοούσες κάτι άλλο, δεν μπορώ να μένω με την απορία χααχααχχαχαχαχχααχαχ.

Αστα αυτα που ξερεις παλιοχαρακτηρα!!

Πρωτα μας τρελαινεις με καμμια πενηνταρια αυγα απο κορυ και μετα αρχιζεις τα πειραγματα!!!

Χαχαχαχα...

Σωσε οσα μπορεις φιλαρακι αξιζει την ταλαιπωρια!!!

Link to comment
Share on other sites

 Γίνεται από την στιγμή που έχει φίλτρο στρωμένο να βγάλει ξανά καφέ άλγη;

 Γιατι να μη γινεται?

Αλλο στρωμενο φιλτρο αλλο ωριμο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται από την στιγμή που έχει φίλτρο στρωμένο να βγάλει ξανά καφέ άλγη;

Ναι...

Μην σου πω οτι ειναι το πιο πιθανο..

Το στρωσιμο ενος ενυδρειου δεν ειναι μονο το στρωμενο φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Μην σου πω οτι ειναι το πιο πιθανο..

Το στρωσιμο ενος ενυδρειου δεν ειναι μονο το στρωμενο φιλτρο..

Ok!!! ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μαζέψει καμιά 30-40αριά αυγά στη γεννήστρα, έχω βάλει μέσα την αερόπετρα και δίνει οξυγόνο, από κάτω τελικά οι φυσαλίδες δεν πέρναγαν οπότε το έχω μέσα κάπου στο κέντρο, είναι καλά; Το έβαλα επίσης στην άκρη άκρη να μην έχει πολύ φως, χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Τις αλλαγές νερού που είπαμε και περιμένεις. Αν φουγκιάσει κάποιο αυγό, το αφαιρείς τραβώντας το με μία σύριγγα (χωρίς τη βελόνα μπροστά). Μία μεγάλη των 50 ml, θα σου χρησιμεύσει αργότερα με το καλό, για να καθαρίζεις τον πάτο της γεννήστρας από αφάγωτες τροφές και βρομιές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, θα περιμένω, το κακό είναι ότι τη μισή μέρα λείπουμε όλοι απ το σπίτι, το πρωί θα ρίχνω φρέσκο νεράκι πριν φύγω για τη δουλιά και μετά η γυναίκα μου όταν γυρνάει το μεσημέρι και θα συνεχίζω εγώ το απόγευμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...