Jump to content

Recommended Posts

Κοιτα αν θελουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα σχετικα με το αν θα αλλαξει η βιοποικιλοτητα σε ενα οικοσυστημα πρεπει να λαβουμε υπ οψιν ολους τους παραγοντες.

Εκταση, κλιμα, συνθηκες, ειδος ατομου που προσθετουμε κλπ.

Αλλη "ζημια" θα κανει ενας θηρευτης αλλη ενα φυτοφαγο.

Αλλο οικοσυστημα μια λιμνουλα σε ενα οροπεδιο και αλλο μια λιμνη εκατομμυριων λιτρων.

Αλλο να προσθεσεις ενα ατομο αλλου ειδους,αλλο να "αδειασεις" 100-150!

Η φυση ομως εχει τον τελειο μηχανισμο επιβιωσης και συντηρησης.

Το πιο τρανταχτο παραδειγμα της καθημερινοτητας ειναι οι αναδασωσεις.

Οποτε γινεται τεχνητη αναδασωση απο ανθρωπο συνηθως καταληγει σε φιασκο 'η πρεπει να περασει δεκαετια για να φανει αποτελεσμα.

Οποτε η φυση αφεθει να κανει το εργο της απερισπαστη την αμεσως επομενη χρονια εχουν βγει ηδη τα νεα ειδη,αποκτουν ριζικο συστημα,συγκρατουν τα εδαφη κλπ.

Για να γυρισουμε στο θεμα που λεγαμε.ναι σε καθε οικοσυστημα πιθανων να υπαρξει ενα ειδος ξενικο(ειτε χλωριδα ειτε πανιδα)

αλλα αν αλλαζαν ετσι ευκολα οι ισορροπιες τωρα τα βουνα της παρνηθας θα ηταν γεματα λυκους,τα ελαφια θα ειχαν γινει ειδος προς εξαφανιση στην περιοχη,οι λυκοι θα αποδημουσαν σε διπλανες περιοχες και παει λεγοντας!

Link to comment
Share on other sites

Η φυση δυστυχως -εκτος απο τον ανθρωπο-εχει πολλες φορες να αντιμετωπισει την ιδια την φυση.Τι εννοω?φτανει να βρεθει μονο ενα ζευγαρι απο καποιο ειδος σε βιοτοπο χωρις φυσικους εχθρους και μπορει πραγματικα να προκαλεσει μεγαλη καταστροφη εις βαρος της ντοπιας πανιδας.Κατι αναλογο συνεβη και στις πρεσπες με το ηλιοψαρο που τωρα αφανιζει αυγα και γονο αλλων ειδων

Link to comment
Share on other sites

εκει ξεφευγει πολυ η κουβεντα φιλε μου οταν μιλαμε για φυση vs φυση γιατι θα παμε στην θεωρια της εξελιξης,την επικρατηση του δυνατου και την αναγκαστικη εξελιξη του αδυναμου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο θεμα λεμεεεεεεε!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο συμβαινει και με τα φυτοφαγα.. τα apple snails (οπου και απαγορευτικε η εισαγωγη τους εντως Ε.Ε) αφανισαν αρκετα φυτα στην ισπανια.. φυσικα καποιος τα πεταξε εκει.. δεν βρεθηκαν μονα τους..

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γόνοι μου είπαν να σας πω να ανοίξετε νέο θέμα γιατί αλλιώς θα μπούνε στα δικά σας και θα τα σπαμάρουν :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενημερωσε τους γονους σου οτι δεν σπαμαρουμε αλλο το θεμα τους!ανοιχτηκε νεο στο cafe!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες έψαχνα τον πέμπτο γόνο στο δοχείο και δεν τον έβρισκα. Μία μετραγα δύο, μία τρεις και μία τέσσερις γόνους. Ενώ εχω φίλτρο με μπολι σήμερα μύρισα κάτι στο νερό και έκανα τεστ: είχα αμμωνία στο νερό των γόνων! Πήρα ένα πενταλιτρο, το γεμισα με νερό από το ενυδρείο και μετέφερα τους γόνους. Μόνο τέσσερις βρήκα, πουθενά ο πέμπτος. Μέχρι και στο φίλτρο κοίταξα. Στο πενταλιτρο δεν έβαλα το φιλτρακι γιατί πήγε να ρουφηξει ένα γόνο, στο τσακ τον πρόλαβα. Μάλλον ταιζα πολύ και έπρεπε να κάνω περισσότερες αλλαγές. Θα εχω το νου μου. Στο άλλο πενταλιτρο έβαλα λίγα αυγά που μαζεψα με θερμότατη και ρίξω Esha 2000. Ελπίζω να πάνε όλα καλά :wub:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οι γόνοι στο νέο τους λιτό σπίτι.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

skitch.png?resizeSmall&width=832

Μεγαλώνουν σιγά σιγά, αλλά ακόμα είναι πολύ μικρούλια.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Με το ζόρι καταφέρνω να τους βγάλω φωτογραφία, γιατί κινούνται συνεχώς.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Τα ταίζω υγρή αρτέμια και τροφή σε πούδρα.

Link to comment
Share on other sites

Αεροφιλτρο θελουν Χρυσανθη! Χωρις φιλτρο δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πάω να πάρω. Το αερόφιλτρο δεν μπορεί να τα ρουφήξει;

Υ.Γ. Ανακάλυψα ένα νέο γόνο στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι το ιδανικο για γεννηστρες!

Και μην κανεις τετοιες τεραστεις αλλαγες γιατι τα ψαρακια ειναι ακομη ευαισθητα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το ρίσκαρα να τα μεταφέρω αλλού γιατί το να παραμείνουν στο δοχείο με την αμμωνία θα ήταν βέβαιος θάνατος, εφόσον δεν μπορούσα κιόλας να ρίξω σκευάσματα που τη δεσμεύουν. Στα 5 λίτρα σήμερα σκοπεύω να τους αλλαγή μισό λίτρο, μιας και δεν έχω φίλτρο. Πάνω που ετοιμαζόμουν να βγω, θα περάσω και από το πετ. :)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή σ'ευχαριστώ για το αερόφιλτρο, μου το είχες ξαναπεί αλλά το είχα ξεχάσει!

Πήγα και πήρα ένα αερόφιλτρο, λοιπόν. Θα γεμίσω το 30λιτρο δοχείο με νερό και θα βάλω την αεραντλία για λίγες ώρες, να διώξει το χλώριο, μιας και δεν μπορώ να βάλω αντιχλώριο. Όταν θα είναι έτοιμο θα μεταφέρω πίσω τα μικρά και θα προσθέσω και άλλους 2 γόνους που βρήκα στο ενυδρείο.

Το 5λιτρο δοχείο το έχω με θερμοστάτη κι έχω ρίξει Esha 2000 γιατί έχω κάποια αυγά που μάζεψα χτες. Θα το έχω μόνο για την εκκόλαψη αυγών και αν σκάσει κάποιο θα μεταφέρω τους γόνους στο 30λιτρο.

Αυτό που φουσκώνει είναι ο λεκιθικός σάκος;

skitch.png?resizeSmall&width=832

Είναι τόσο μικρά και διάφανα που είναι σχεδόν αδύνατο να τα φωτογραφίσεις.

skitch.png?resizeSmall&width=832

Link to comment
Share on other sites

Γέμισα με νερό πάλι το 30λιτρο και το άφησα σκεπασμένο με σίτα όλο το βράδυ με μία αεραντλία για να φύγει το χλώριο. Έβαλα το αερόφιλτρο, αλλά έπρεπε να προσθέσω κι άλλο νερό για να το καλύψει, το γέμισα μέχρι πάνω το δοχείο, αλλά και πάλι ψιλο-επιπλέει. Το έθεσα σε λειτουργία, η θερμοκρασία είναι ίδια με του 5λιτρου με τους γόνους, αλλά επειδή πρόσθεσα φρέσκο νερό θα περιμένω λίγες ώρες ακόμη να εξατμιστεί το χλώριο για να βάλω τους γόνους. Έσκασαν 2 αυγά κι έχω άλλους δύο γόνους στο άλλο 5λιτρο! Μόλις είναι έτοιμο το νερό θα τους μεταφέρω όλους εκεί και δεν τους ξαναπειράζω, θα έχουν το αερόφιλτρό τους, θα τους ταίζω και θα κάνω υπομονή να μεγαλώσουν! :)

skitch.png

Λέει ότι κάνει μηχανική και βιολογική φίλτρανση. Πρέπει να ρίξω και βακτήρια; Και αλλαγή νερού κάθε πότε πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου καθε 2 μερες περιπου!

Οι φωτο που ειναι να δουμε τι πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο % νερό πιστεύεις ότι πρέπει να αλλάζω;

Είναι της JBL και το έχω συνδέσει με μία αεραντλία.

Picture.jpeg?resizeSmall&width=444

Picture.jpeg?resizeSmall&width=444

Picture.jpeg?resizeSmall&width=444

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρετε στραβα αυτο που θα πω...

Η εμπειρια να εχεις γεννα στο ενυδρειο ειναι οτι καλητερο για εναν χομπυστα...

Αλλα το να μην μπορεις να δωσεις τους γονους μετα ειναι οτι χειροτερο!

Καλητερα κρατα σε ενα ενυδρειακη 2-5 γονους και σταματα να ασχολουσε με τα υπολοιπα, αν ειναι να φαγωθουν νομιζω ειναι καλητερα....

Εαν δεν μπορεις να τα δωσεις καπου μετα και να εισαι οσο πιο συγουρος για το μελλον του καλητερα μην το κανεις καν εκτος εαν μπορεις να ζησεις με την ιδεα οτι θα τα δινεις σε πετ σοπ και οτι γινει!

Ζησε την εμπειρια με 3-5 γονους και αστα τα υπολοιπα, ειναι μεγαλα ψαρια και πολυ ρυπογονα και οι αναγκες στους σε φιλτρανση και τροφη μαγαλωνουν οσο μεγαλωνουν και αυτα και το κακο ειναι οτι γινονται μεγαλα!

Εγω δεν πηγαινα γυρευοντας και εχω θεμα, στην αρχη ελεγα οτι μεγαλωσουν μια που τα εβαλα αγγελια και μια που εφυγαν, ελα μου ομως που μου στελνουν απο την Κρητη την Ευβοια τον Βολο κτλπ και μιλαμε για μεγαλη ταλαιπωρια για τα ζωντανα και για εμενα στην περιπτωση που συμφωνουσα να τα δωσω!

Μπορει να ακουγετε βαρυ αυτο που προσπαθω να περασω, αλλα ειναι η αληθεια....

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, εφόσον είσαι ...παθών!

Μέχρι τώρα έχω 4 γόνους στο 30λιτρο και 2 που έσκασαν σήμερα στο 5λιτρο με τα αυγά. Στο ενυδρείο σήμερα δεν είδα κανέναν. Από τους συνολικά 6 γόνους που έχω τώρα δεν ξέρω πόσοι θα μου επιζήσουν. Είναι πολύ ευαίσθητα αυτά τα μικρά και προσπαθώ να κάνω ό,τι μπορώ για να μην πεθάνουν. Αν τυχόν ζήσουν όλοι και μου προκύψουν και άλλοι που θα έχουν γλυτώσει από το στόμα του φαγάνα πατέρα τους στο ενυδρείο, θα κρατήσω ένα ή δύο ψαράκια μαζί με τη μάνα και τα άλλα τέσσερα πέντε μαζί με τον πατέρα στη λιμνούλα. Από εκεί κι έπειτα αν χρειαστεί θα φτιάξω λίμνη και στο σπίτι των γονιών μου. Μπορεί κιόλας να μην ζήσει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο % νερό πιστεύεις ότι πρέπει να αλλάζω;

Είναι της JBL και το έχω συνδέσει με μία αεραντλία.

Picture.jpeg?resizeSmall&width=444

Picture.jpeg?resizeSmall&width=444

Picture.jpeg?resizeSmall&width=444

10% καλα ειναι!

Γιατι δεν φαινεται καμια φωτο;

Link to comment
Share on other sites

10% καλα ειναι!

Γιατι δεν φαινεται καμια φωτο;

Μόνο εγώ τις έβλεπα τόση ώρα; :D

1.png

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο δοχειο τσιμπησα κ γω απο jumbo!

Sent from the dark side of the moon...

Κι εγώ τα είχα πάρει για να κάνω τις αλλαγές, ένα για να βγάζω το νερό κι ένα για να το προετοιμάζω, ακριβώς στα λίτρα που ήθελα. Εύκολα στην αποθήκευση και τελικά λόγω του σχήματός τους μου έχουν χρησιμεύσει ως καραντίνα και τώρα ως γεννήστρα! :D

Link to comment
Share on other sites

ιδιο αεροφιλτρο εχουμε.. κι εγω επειδη τους χανω τους και τους ψαχνω, τους εβαλα μεσα σε μεγαλωστρα- γεννηστρα http://www.epigasos.com/images/detailed/4/85943.jpg για να ειμαι σιγουρος οτι τρωνε..

κριμα για το ψαρακι που δεν βρηκες.. ειναι πολυ μικρα και δεν θελουν πολυ ταισμα, αλλα συχνο!

Εγω κανω 10% καθε μερα αλλαγη νερου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...