Jump to content

Recommended Posts

Έχει περάσει από το μυαλό μου ότι ίσως αν δεν το κάνει μήπως το μικρό ζοριστεί να γεννήσει και πάθει κάτι ή του μείνουν τα αυγά μέσα.

Δεν παιζει αυτο Καλλιροη.. αρα μην ανυσηχεις...

Καλα θα ηταν να ειχες κι αλλο θυληκο... αν και δεν παιζουν ρολο τα χαρεμια στα χρυσοψαρα..

Ειναι περιοδος αναπαραγωγης και ετσι θα την (τις) πιεζει για λιγο καιρο (ή καποιους μηνες), μετα θα σταματησει ειδικα στην λιμνουλα..

Link to comment
Share on other sites

Στη λιμνούλα γιατί θα σταματήσει, επειδή θα είναι σε καινούριο περιβάλλον;

Την αρτέμια την ετοίμασα χτες το βράδυ και σύμφωνα με τις οδηγίες σήμερα κατά τις 23:00 θα πρέπει να την συλλέξω. Επειδή είναι πολύ αργά εκείνη την ώρα, τα φώτα είναι σβηστά και δεν ταίζω, δεν πειράζει αν την συλλέξω μερικές ώρες αργότερα, το πρωί του Σαββάτου;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη για το σπαμ: τι παθαινουν τα θηλυκα αν μεινουν μεσα τα αυγα?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πειραζει... απλα θα εχουν καταναλωσει το σακο τους :D

οπως σου ειπα κι εγω τις κραταω και τις ταιζω στα μικρα 2 μερες για να μην φτιαχνω καυε μερα... φυσικα ειναι πολυ πιο θρεπτικες τις πρωτες ωρες της ζωης τους (πριν δηλαδη καταναλωσουν τον λεκυθικο τους σακο)

Στη λιμνούλα γιατί θα σταματήσει, επειδή θα είναι σε καινούριο περιβάλλον;

οχι, επειδη θα εχει θερμοκρασιες περιβαλλοντος.. επομενως θα καταλαβαινουν εποχες...

Ως γνωστον τα χρυσοψαρα ζευγαρωνουν την ανοιξη (κυριως στις αρχες) , αυτο μπορει να κρατησει (με διακοπες φυσικα) εως και το καλοκαιρι.. απο κει και περα σταματαει πληρως αυτη τους η ''δραστηριοτητα'' ,

μεχρι να ξαναερθει η επομενη ανοιξη... αυτο δεν συμβαινει στο σπιτι, για τον απλο λογο οτι οι θερμοκρασιες που εχουμε ειναι πανω - κατω ιδιες και δεν εχουν τεραστιες διαφοροποιησεις στις 3 εποχες του χρονου (εκτος του καλοκαιριου) ,

ετσι τα ψαρια δεν πολυκαταλαβαινουν εποχες και το ζευγαρωμα μπορει να ερθει οποιαδηποτε στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ tsala, με έχεις βοηθήσει πολύ! :)

Νικόλα, δεν παθαίνουν τίποτα, απάντησε ο tsala προηγουμένως. Τα θηλυκά γεννάνε τα αυγά τους μόνα τους, απλά τα αρσενικά τα βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα Καλλιροη και να τα χαιρεσαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο συνέλεξα την αρτέμια και τάισα τα μικρά μου! Ο πιο μεγάλος ρίχτηκε με μεγάλη όρεξη στο φαγητό! Άλλα 4 μέτρησα, πως εξαφανίζονται δεν το καταλαβαίνω, εκτός αν εγώ δεν τα βλέπω. Θα ταίσω με αρτέμια και τον μονομάχο και τα χρυσόψαρα για να μην πάει χαμένη και θα ετοιμάσω την επόμενη δόση τώρα που το έμαθα. :)

Link to comment
Share on other sites

Xαμενη γιατι να παει; Τα μικρα θελουν ταισμα καθε 2ωρο-3ωρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια! κι εγω ταιζω και τα υπολλοιπα να μην περισευει....

Θοδωρη και με 3 φορες την ημερα ειναι οκ.. για να μην την κρατησει πολλες μερες το λεει λογικα η Καλλιροη , και τις πεταξει (οσες μεινουν)..

Ετσι κι αλλιως ποσο να φανε 5-10 γοννοι.. αλλοι ταιζουν 30-40+ γοννους με τετοια ποσοτητα και συχνα ταισματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν ταιζα τα σκαλαρια δεν προλαβαινα να φτιαχνω αρτεμια! Ταιζα καθε 3 ωρες! Βεβαια, τωρα που το λες ηταν και παρα πολλα οχι 4-5!

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη πως παμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

Έχω 5 μικρά, από τα 7, τα δύο που πέθαναν ήταν εκείνα που είχαν πάθει κάτι σαν αγκύλωση και δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν,αλλά στριφογύριζαν και είχε στραβώσει το σώμα τους. Ήταν και τα δύο από την ίδια γέννα, είχαν το ίδιο μέγεθος, ήταν τα "μεσαία" μου. Ή γεννήθηκαν προβληματικά ή κάτι δεν πήγε καλά, ίσως να μην ταίστηκαν σωστά στην αρχή.

Έχω δύο "μεγάλα" και τρία μικρά. Όλα τρώνε και κινούνται κανονικά. Σήμερα ετοίμασα τη δεύτερη δόση ζωντανής αρτέμιας. Τα μεγάλα στο ενυδρείο συνεχίζουν το ζευγάρωμα, είδα ξανά αυγά σήμερα.

Αυτή η φωτογραφία είναι από τις 31/3/2014. Φαίνονται τα δύο "μεγάλα" και κάτω δεξιά ένα από τα μικρά.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Τα δικά σου, πώς είναι; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα πανε! σιγουρα καποιοα δεν γεννιουνται σωστα κι εχουν καποιο προβλημα ή και καποια αλλα δεν αναπτυσσονται οσο τα αλλα..

καλα ειναι και τα δικα μου.. 5 εχω κι εγω, τα 4 μεγαλωνουν αισθητα κι 1 ειναι πιο μικρο, αλλα ζωηρο.. πεταω την αρτεμια πανω του, μηπως και φαει παραπανω :D

αλλα δειχνουν οκ, θα δειξει.. στο ενυδρειο το νερο εγινε καταπρασινο, οποτε δν νομιζω να βρω αλλο γοννο και να τον βγαλω φετος.. ισως βρω κανενα που εχει ζησει και μεγαλωσει κατα τον οκτωμβρη που θα αρχιζει να καθαριζει το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ! Έχουν πλάκα οι γόνοι, ο καθένας έχει τη θέση του, ο ένας μεγάλος έρχεται κοντά μου και δε μασάει, ο άλλος πάντα είναι κοντά στο φίλτρο, οι μικροί πάλι συχνά χάνονται και τους βλέπω μόνο με φακό! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως χανονται πολυ.. γι αυτο τους εχω στην γεννηστρα , για να τους ταιζω ευκολα :D

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο ζωηρός από τους δύο μεγαλύτερους γόνους πρέπει να έπαθε fungus. :(

Έριξα μία δόση melafix μιας και καταπολεμά το fungus και δεν βλάπτει τους γόνους. Σκούπα βυθού φοβάμαι να βάλω γιατί οι πιο μικροί γόνοι δεν φαίνονται αν είναι στον βυθό και υπάρχει η πιθανότητα να τους ρουφήξει η σκούπα. Προσπάθησα να καθαρίσω με μία απόχη, αλλά δεν τα κατάφερα καλά, θα ξαναπροσπαθήσω πάλι. Να τον βάλω σε καραντίνα τον γόνο, μπορεί να κολλήσει τους άλλους; Η θερμοκρασία στο νερό είναι 19 βαθμοί, μήπως να βάλω θερμοστάτη και να την αυξήσω λιγάκι σιγά σιγά;

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες κι εβαλες μελαφιξ,συνεχισε το για μια βδομαδα και λογικα θα φυγει..

καλα πως εβγαλε? εχει κυκλοφορια μεσα καθολου? πιανει μηπως σαν γλυτσα στα τυχωματα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα αερόφιλτρο έχω, το οποίο κάνει ανατάραξη, αλλά από κυκλοφορία δεν ξέρω...

Να τυλίξω με τούλι ένα μικρό κυκλοφορητή και να τον βάλω μέσα;

Ναι, μόλις προχθές παρατήρησα κάτι σαν λευκή γλίτσα εκεί που συνορεύει το τοίχωμα με την επιφάνεια του νερού. Έλεγα να μην καθαρίσω τυχόν άλγες γιατί οι γόνοι τρώνε και άλγη. Να την μαζέψω αυτή την γλίτσα;

Link to comment
Share on other sites

καθαριζεις την γλιτσα με ενα σφουγγαρακι... απο ολα τα τοιχωματα.. ειναι απο την κακη κυκλοφορια..ισως απο αυτο να επιασε και fungus ο γοννος.. μου ειχε συμβει παλαιοτερα με αλλο ειδος γοννου.

μαζεψε τους γοννους σε ενα ποτηρακι για να μην τους ρουφηξεις ή βαλτους σε μια γεννηστρα (αν εχεις)και κανε σκουπα για να φυγουν οι πεσμενες γλιτσες..

κανε 50% αλλαγη + προσθηκη μελαφιξ και αστους παλι μεσα..

αν θελεις την γνωμη μου και εχεις γεννηστρα, βαλε ενα μικρο φιλτρακι (που νομιζω εχεις)στρωμμενο και αστους μονιμα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο μεσα στην γεννηστρα (φυσικα η γεννηστρα να βρισκεται μεσα στο 30λιτρο)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την αεραντλία που είχα στο αερόφιλτρο με την αεραντλία που έχω στις αρτέμιες, μιας και είναι πιο δυνατή. Προσπάθησα πάλι να καθαρίσω με την απόχη και σήκωσα όλη τη γλίτσα στο νερό. Μάλλον θα πρέπει να κάνω αυτό που μου είπες με τη γεννήστρα, γιατί αλλιώς δεν με βλέπω να καταφέρνω να καθαρίζω καλά. Το πρόβλημα είναι να βρω τους μικρούς που δεν φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Να τος ο γόνος και σε βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια λαμπα δυνατη να τους βρεις.. χρειαζεται γεννηστρα για να μην χανονται επειδη ειναι λιγοι , αλλα και για να εισαι σιγουρη οτι τρωνε ολοι!

οσο μπορεις καθαρισε το και πετα το μισο νερο, να φυγει το πολυ..

αλλαγες θελει καθημερινα 10%, για να μην εχεις προβληματα..

δεν μπορω να ξερω σιγουρα οτι ειναι fungus, εσυ το βλεπεις καλυτερα απο κοντα.. αν ειναι παντως, το μελαφιξ θα βοηθησει.. κακο δεν θα κανει παντως

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα πάω να πάρω γεννήστρα και θα κάνω καθάρισμα και αλλαγή. Αν πάρω γεννήστρα να τα βάλω καλύτερα στο ενυδρείο των 110 λίτρων όπου είναι οι γονείς τους; Φαντάζομαι δεν μπορούν να τα φάνε μέσα από τη γεννήστρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι fungus δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι, είναι σαν βαμβάκι στο σώμα του.

Υ.Γ. Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σου! :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

ειναι fungus λογικα.. ναι κανε την θεραπεια μια βδομαδα και μπορεις (με προσαρμογη) να βαλεις την γεννηστρα στους γονεις..

απλα αν χρειαστει κατι το ενυδρειο των γονιων. θεραπεια πχ. η καποιο συμπτωμα σε καποιο ψαρι θα πρεπει να τα απομακρυνεις..

παρε την πλαστικη και βγαλε τα χωρισματα.. μην παρεις την αλλη με το δυχτι και την παθεις σαν εμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...