Jump to content

Recommended Posts

Πως πάνε τα βαφτιστίρια μου? Μεγαλώνουν? Έχουμε νεότερα?

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο έχουν μεγαλώσει, τα υπόλοιπα αργά αλλά σταθερά. Τα ταϊζω υγρή αρτέμια και τροφή σε πούδρα. Ζωντανή αρτέμια δεν έχω προλάβει να τους φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω αργότερα μέσα στην ημέρα. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Άντε να τα δούμε!! :wub::wub:

Θες να τους φτιάξεις και ζωντανή αρτέμια? Χαρά στο κουράγιο σου.... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας γόνος δυστυχώς δεν είναι καλά. Είναι κυρτός και δεν μπορεί να κολυμπήσει, περισσότερο στροβιλίζεται, σα να κάνει κωλοτούμπες. Τον λυπάμαι τον καημένο και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι. :( Είχα διαβάσει ότι η τροφή τις πρώτες μέρες είναι πολύ σημαντική γιατί μπορεί αν δεν τραφούν σωστά να παραμορφωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα τόσο μικροί που δεν είναι εύκολο να τους βγάλω φωτογραφία.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Αυτός είναι που γέρνει, στροβιλίζεται, δυσκολεύεται να κολυμπήσει και μερικές φορές επιπλέει ανάποδα. Την πρώτη φορά τον πέρασα για νεκρό και τρόμαξα. Ζει, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω που τον βλέπω έτσι. :(

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Link to comment
Share on other sites

Ασε την φυση να κανει την δουλεια της....

Ατυχια αλλα τι να κανεις οταν με το ζορι τον βλεπεις :/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.... Έχεις τους υπόλοιπους. Έχεις διαβάσει για τον ρυθμό ανάπτυξής τους?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο δυνατα επιβιωνουν Χρυσανθη! Δεν μπορεις να κανεις κατι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ίσως γι'αυτό κάνουν τόσα πολλά...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

να κανω εγω μια ερώτηση μιας και εχω και εγω 2 χρυσοψαρα; σε τι ηλικια ζευγαρωνουν;

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ των χρυσόψαρων αναφέρεται ότι μπορούν να είναι ενεργά σεξουαλικά στην ηλικία των 2 χρόνων, αν και κάποια μπορεί να ωριμάσουν και ποιο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσε η ζωντανη αρτεμια.. στην αναπτυξη τους.. ισως δεν τρωει καλα και ειναι αδυναμο.. δεν εχει και πολλες ελπιδες..

αν βρεις χρονο, καλο ειναι να φταξεις, δεν ειναι δυσκολο και τα μικρα μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα..

Ειχα κι εγω μια ατυχια.. σφηνωσαν στο δυχτυ της μεγαλωστρας 2 γοννοι και οταν τους βρηκα ηταν αργα... 5 εμειναν τωρα, ευτυχως δειχνουν ζωηρα, τους μετεφερα στην πλαστικη γεννηστρα για ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να φτιάξω. Λυπάμαι πολύ για τους γόνους σου. Κι εγώ 5 μετράω τώρα, αν και υποτίθεται έχω 7, αλλά τους 2 δεν τους βλέπω πουθενά.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ο γόνος που δεν ήταν καλά δυστυχώς πέθανε. Και άλλος ένας παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα. Στο ενυδρείο χτες μέτρησα 7 νέους γόνους! Σήμερα το πρωί βρήκα τους 2 και τους μετέφερα στην γεννήστρα. Τα χρυσόψαρα συνεχίζουν το ζευγάρωμα...

Link to comment
Share on other sites

αναμενομενο δυστυχως..

θα πρεπει να ξεκινησεις ταισμα με ζωντανη αρτεμια, ταισμα min. 3 φορες την ημερα, εστω για 10 -15 μερες

Link to comment
Share on other sites

Πάω να την ετοιμάσω τώρα, ελπίζω να τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι μάλλον θα πρέπει να τους κάνουμε μάθημα αντισύλληψης τελικά όπως είπε ο Rafael... :w00t:

O Νηρέας είναι χορτάτος γι' αύτο του γλίτωσαν οι γόνοι... Για να δούμε θα επιζήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυσκολο... αν εχεις τα φακελακια της sera δεν χρειαζεται αλατι.. η αναλογιες ειναι ετοιμες..απλα το καθε φακελακι ειναι για μια χρηση και θα χρειαστεις αρκετα...

δες εδω μια αναλυτικη παρουσιαση απο τον Αιολο http://www.aquazone.gr/forums/topic/30957-artemiasaaeeueaoec/?hl=%C1%F1%F4%DD%EC%E9%E1

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι μάλλον θα πρέπει να τους κάνουμε μάθημα αντισύλληψης τελικά όπως είπε ο Rafael... :w00t:

O Νηρέας είναι χορτάτος γι' αύτο του γλίτωσαν οι γόνοι... Για να δούμε θα επιζήσει κάποιος?

Χτες το βράδυ είδα τους 7 νέους γόνους και τους άφησα επειδή είχαν σβήσει τα φώτα, με σκοπό να τους μεταφέρω σήμερα το πρωί. Κάποια στιγμή βλέπω μες στα σκοτάδια το Νηρέα να τσιμπολογάει στα τζάμια. Αμάν, λέω, πάνε οι γόνοι! Βραδυνή λιγούρα τον έπιασε τον φαγάνα! Σήμερα εντόπισα 3-4 αλλά μόνο τους 2 κατάφερα να βγάλω, είναι πολύ γρήγοροι, πετάγονται σαν σπίθες, με τα χίλια ζόρια τους έβγαλα! Αύριο θα δω αν έμεινε κάποιος άλλος να τον μεταφέρω.

δεν ειναι δυσκολο... αν εχεις τα φακελακια της sera δεν χρειαζεται αλατι.. η αναλογιες ειναι ετοιμες..απλα το καθε φακελακι ειναι για μια χρηση και θα χρειαστεις αρκετα...

δες εδω μια αναλυτικη παρουσιαση απο τον Αιολο http://www.aquazone.gr/forums/topic/30957-artemiasaaeeueaoec/?hl=%C1%F1%F4%DD%EC%E9%E1

Ναι, τα φακελάκια της sera έχω. Ακολούθησα τις οδηγίες και επειδή η ιδανική θερμοκρασία είναι 26-28 βαθμοί, έβαλα το μπουκάλι σε ένα μικρό δοχείο με θερμοστάτη. Έχω πάρει κι μία τροφή για τις αρτέμιες, ώστε να μείνουν ζωντανές περισσότερο, μιας και δεν έχω πολλούς γόνους, νόμίζω λέγεται Artemio breed και είναι της Jbl.

2014-03-27+23.06.53.jpg

Η αεραντλία και το μπουκάλι έκαναν θόρυβο και τα κατέβασα στο πάτωμα!

Υ.Γ. Σ'ευχαριστώ για το άρθρο, θα το δω. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να τις εκκολάψω και να τις συλλέξω σωστά. Δεν ήξερα ότι το νερό πρέπει να είναι αποχλωριωμένο και δεν το σκέφτηκα, ούτε γνώριζα για τον φωτισμό, το μπουκάλι που πήρα είναι σκούρο γιατί το προόριζα για ζουμί από τύρφη. :AAGGGHHH: Αύριο θα πάω να πάρω εξοπλισμό, και μερικά επιπλέον φακελάκια γιατί μου έμειναν δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα λίγο χρόνο και διάβασα όλο το θέμα. Συγχαρητήρια και στην kalliroi και στον tsala για την αγάπη τους προς τα χρυσόψαρα τους!

Ευχαριστώ πολύ που μοιράζεστε αυτές τις πανέμορφες και σπάνιες στιγμές μαζί μας!!!

Επίσης χαίρομαι που νοιαζεστε για το που θα καταλήξουν τα ψάρια σας και έχετε σαν έσχατη λύση το πετσοπ.

Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με χρυσόψαρα, αλλά μήπως το θηλυκό θέλει κάποια ξεκούραση ιδιαίτερο σε ένα ενυδρείο αυτού του μεγέθους, όπου δε μπορεί να αποφύγει το κυνήγι του αρσενικού; Λέω, μήπως... δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι και με μη αποχλωριομενο νερο και χωρις φως θα σκασουν ...

ουτε εγω βαζω φως..

το θεμα ειναι οτι ειναι θρεπτικες τις πρωτες ωρες της ζωης τους.. μετα καταναλωνουν το λεκυθικο σακο τους και δεν εχουν ιδια αξια για τα ψαρακια...

εγω συνηθως ομως τις κραταω 2 μερες , για να μην φτιαχνω καθε μερα...

Ευχαριστω, (εγω προσωπικα )theodor72 για τα λογια σου!

η λυση του πετ σοπ δεν υπαρχει για μενα, ουτε καν σαν εσχατη...

ισως ισχυει αυτο που λες... το θυληκο καταπονειται απο τα συνεχη ζευγαρωματα... δεν νομιζω βεβαια να παθει κατι...

καλο θα ηταν να ηρεμουσε ομως λιγο..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα λίγο χρόνο και διάβασα όλο το θέμα. Συγχαρητήρια και στην kalliroi και στον tsala για την αγάπη τους προς τα χρυσόψαρα τους!

Ευχαριστώ πολύ που μοιράζεστε αυτές τις πανέμορφες και σπάνιες στιγμές μαζί μας!!!

Επίσης χαίρομαι που νοιαζεστε για το που θα καταλήξουν τα ψάρια σας και έχετε σαν έσχατη λύση το πετσοπ.

Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με χρυσόψαρα, αλλά μήπως το θηλυκό θέλει κάποια ξεκούραση ιδιαίτερο σε ένα ενυδρείο αυτού του μεγέθους, όπου δε μπορεί να αποφύγει το κυνήγι του αρσενικού; Λέω, μήπως... δε ξέρω...

Σ'ευχαριστώ theodor72! Η βοήθεια του tsala είναι πολύτιμη, γιατί δεν έχω εμπειρία και δεν υπήρχαν αρκετές πληροφορίες εδώ.

Ποιο pet shop; Η έσχατη λύση θα είναι να φτιάξω μία μεγαλύτερη λίμνη στο πατρικό μου και μετά θα αρχίσω να φτιάχνω λίμνες σε φίλους και γνωστούς! :P

Αυτό για το θηλυκό το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά νομίζω είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Το αρσενικό έτσι όπως το πιέζει το βοηθάει να βγάλει τα αυγά του. Έχει περάσει από το μυαλό μου ότι ίσως αν δεν το κάνει μήπως το μικρό ζοριστεί να γεννήσει και πάθει κάτι ή του μείνουν τα αυγά μέσα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, βέβαια. Από την άλλη είμαι προετοιμασμένη και για τα χειρότερα, γιατί κατά τη διαδικασία του ζευγαρώματος μπορεί κάποιο χτύπημα να είναι μοιραίο.

Είχα σκεφτεί να βάλω άλλο ένα θηλυκό, για να "μοιράσω" την "επιθετικότητα" του αρσενικού, μιας και θα πάνε στη λίμνη, αλλά το θέμα πως θα ξεχωρίσω το θηλυκό...

μην αγχωνεσαι και με μη αποχλωριομενο νερο και χωρις φως θα σκασουν ...

ουτε εγω βαζω φως..

το θεμα ειναι οτι ειναι θρεπτικες τις πρωτες ωρες της ζωης τους.. μετα καταναλωνουν το λεκυθικο σακο τους και δεν εχουν ιδια αξια για τα ψαρακια...

εγω συνηθως ομως τις κραταω 2 μερες , για να μην φτιαχνω καθε μερα...

Ευτυχώς. Ωστόσο αν προλάβω αύριο θα πάρω ό,τι χρειάζεται να το κάνω σωστά την επόμενη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...