Jump to content

Recommended Posts

Κάνω έτσι για τα χρυσόψαρα, φαντάσου να γίνω και μάνα! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε ανθρακα να φυγει αν θες γρηγορα το esha και ριξε μετα μελαφιξ.. αν και δεν νομιζω να γινει κατι με τον συνδιασμο τους.

εισαι σιγουρη οτι χαλασαν τα αυγα? εχουν σαν βαμβακι γυρω τους?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα που έβγαλα είχε κάτι σαν γλίτσα περισσότερο, και όχι τόσο σαν βαμβάκι. Τα υπόλοιπα είναι άσπρα. Κάτασπρα, δεν βλέπω ούτε ένα διάφανο. Μήπως πήρα αγονιμοποίητα αυγά; Μήπως δεν βλέπω καλά, γιατί το δοχείο είναι πλαστικό, όχι από τζάμι. Πάντως περιμένω, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κολλησαν κατι σαν γλυτσα-βαμβακι, μην τα πεταξεις ακομα.. μπορει να ειναι και αγονοιμοποιητα, αλλα αν δεν χαλασαν μην τα πετας..

το νερο ειναι κρυο και ετσι κι αλλιως θα αργουσαν να σκασουν.. αν περασει το 10 ημερο απο την γεννα και δεν δεις κατι τοτε μαλλον ειναι τζουφια..

Link to comment
Share on other sites

Καλιρόη, κάτι σαν πανικός να σε έχει πιάσει?!?!

Χαλάρωσε. Άστα λίγο ήσυχα και βλέπεις στην πορεία τι θα κάνεις...

Καλά γίνε μάνα και μετά θα δεις!!! Θα βγάλεις τα απωθημένα σου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κολλησαν κατι σαν γλυτσα-βαμβακι, μην τα πεταξεις ακομα.. μπορει να ειναι και αγονοιμοποιητα, αλλα αν δεν χαλασαν μην τα πετας..

το νερο ειναι κρυο και ετσι κι αλλιως θα αργουσαν να σκασουν.. αν περασει το 10 ημερο απο την γεννα και δεν δεις κατι τοτε μαλλον ειναι τζουφια..

Από χτες τα έχω με θερμοστάτη. Εντάξει, θα περιμένω. :)

Καλιρόη, κάτι σαν πανικός να σε έχει πιάσει?!?!

Χαλάρωσε. Άστα λίγο ήσυχα και βλέπεις στην πορεία τι θα κάνεις...

Καλά γίνε μάνα και μετά θα δεις!!! Θα βγάλεις τα απωθημένα σου....

Έχω αγωνία, αλλά πρέπει να κάνω υπομονή. Αυτό λέω κι εγώ...αν κάνω έτσι για τα χρυσόψαρα, δηλαδή πόσο θα ανησυχώ για τα παιδιά μου; :P

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.. και να μην βγει κατι δεν εγινε τπτ.

τωρα που αρχισαν δεν θα σταματαν .. καποια στιγμη θα σκασουν καποια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω γόνους! :bigemo_harabe_net-193:

Ανακάλυψα 2 στο δοχείο με τα αυγά κι έναν στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα! Τάισα τα χρυσόψαρα με μία ταμπλέτα, ώστε να επικεντρωθούν στον βυθό την ώρα που τρώνε. Επιπλέον η ταμπλέτα διασκόρπισε πολλά μικροσκοπικά κομματάκια τροφής στο νερό του ενυδρείου. Έριξα και λιγουλάκι vipagran baby για να μην το παρακάνω με την τροφή. Προσπάθησα να πιάσω τον γόνο για να τον βάλω με τους άλλους αλλά τώρα έχει καθίσει πάνω στο φίλτρο και δεν ξέρω πως να τον πιάσω, θα πρέπει να κολυμπήσει και να τον αρπάξω με ένα ποτήρι. Στο δοχείο με τα αυγά έβαλα ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο που είχε μικροσκοπικά κομματάκια τροφής. Θα ετοιμάσω και αρτέμια αν είναι. Οι γόνοι μόλις λίγα χιλιοστά και διάφανοι, πρέπει να έσκασαν πολύ πρόσφατα. Είμαι πολύ χαρούμενη!

:bigemo_harabe_net-66:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μία αεραντλία για να ετοιμάσω αρτέμια, ένα υγρό που είναι τροφή για τις αρτέμιες ώστε να διατηρηθούν μερικές μέρες παραπάνω, υγρή τροφή αρτέμιας για τους γόνους και ένα πολύ ωραίο πακετάκι με 3 μικρά κουτάκια τροφής, η πρώτη είναι πούδρα, η δεύτερη κάτι μεταξύ πούδρας και τριμμένης τροφής και η τρίτη είναι τριμμένη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αντε για να δουμε τι θα γινει!

Μην ξεχνας θελουν τροφη καθε 2 ωρες αν μπορεις και αλλαγη καθε 1-2 μερες το 10% προετοιμασμενο νερο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Καλιρόη!!! Να σου ζήσουν!!! Ανέβασε φώτο με την πρώτη ευκαιρία...

:icon_dance::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! πιασε με αποχη τον αλλο γοννο που βρηκες μεσα..

Αντε ταιζε απο αυριο.. τουλαχιστον 3 φορες την μερα. ασε κι ακομα 1 μερα το αυγα που εμειναν μηπως σκασει και καποιο ακομα.. αν οχι κανε μια σκουπα βυθου για να φυγουν τα παντα

Αλλαγη καθε μερα 10% να φυγει το φαρμακο σιγα σιγα ή αν εχεις ανθρακα βαλτον

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα μέτρησα 2 γόνους στο δοχείο και 2 στο ενυδρείο. Τους τάισα όλους με υγρή τροφή και ετοιμάζω αρτέμια. Δηλαδή ίσως και να νομίζω ότι ετοιμάζω, γιατί μου φαίνεται δύσκολο. Έχω το κιτ της sera για την αρτέμια και χτες πήρα και μία αεραντλία. Οι οδηγίες λένε ότι ρίχνω το περιεχόμενο του φακέλου σε 500ml νερό, με την αεραντλία παρέχω ανατάραξη και το αφήνω για 24 ώρες. Λέει να χρησιμοποιήσω μπουκάλι αλλά η ιδανική θερμοκρασία είναι γύρω στους 27 βαθμούς. Μπουκάλι είχα πάρει για να φτιάξω ζουμί από τύρφη και είπα να το χρησιμοποιήσω. Επειδή όμως είναι "χειμώνας" ακόμα δεν είχα τρόπο να διατηρήσω τη θερμοκρασία σε τόσους βαθμούς. Έτσι έριξα το μίγμα σε ένα 5λιτρο δοχείο, έβαλα θερμοστάτη και αεραντλία και ...ελπίζω! Τα μικρά ακόμα δεν έχω καταφέρει να τα απομακρύνω από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε 5λιτρο δοχειο; Εβαλες και την αναλογη ποσοτητα αρτεμια;

Υγρη τροφη ποια εχεις και που τη βρηκες;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλο ένα σακουλάκι αρτέμια, να το ρίξω και αυτό; Και πάλι δε θα φτάνει όμως. Για να έχω το θερμοστάτη σε λειτουργία πρέπει να έχει νερό το δοχείο. Δεν υπάρχει περίπτωση να εκκολαφθεί η αρτέμια έτσι; Να βάλω την ακριβή δόση στο μπουκάλι αλλά χωρίς θερμοστάτη; Αν βάλω το μπουκάλι σε δοχείο με νερό με θερμοστάτη; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ετσι! Νερο στο δοχειο και το μπουκαλι μεσα στο δοχειο! Θελει και ενα φως απο πανω απ το μπουκαλι!

Την υγρη τροφη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω το απόγευμα. Αυτή που ετοίμασα το πρωί με το παραπάνω νερό να την πετάξω; Άλλωστε έχω μία αεραντλία, μόνο μία δόση μπορώ να φτιάξω. Είναι όλες της Jbl, η υγρή λέγεται Nobil Fluid και η πούδρα 3 σε 1 λέγεται Novo Baby. Ετοιμάζω με αεραντλία και θερμοστάτη νερό για αλλαγή στο δοχείο με τους 2 γόνους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εντόπισα και τον τρίτο γόνο στο δοχείο! Κατάφερα να πιάσω και τον έναν από το ενυδρείο και τον έβαλα στο δοχείο, οπότε τώρα έχω 4 γόνους στο δοχείο κι έναν στο ενυδρείο, τον οποίο σήμερα δεν έχω δει καθόλου. Τα ταίζω με υγρή αρτέμια κι έκανα και μία αλλαγή περίπου 10%. Αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω καμια φωτογραφία, αν και είναι πολύ δύσκολο γιατί είναι ακόμα πολύ μικρούλια και διάφανα. Είναι μία διάφανη ουρά με δυο μαύρα μάτια, από τα μάτια τους ξεχωρίζω! :P

Σημείωση: Απόψε θα ετοιμάσω νέα δόση αρτέμια, όπως είπαμε και αύριο θα πάω να πάρω κι άλλα φακελάκια να έχω και μια σκούπα βυθού από αυτές που δεν αφαιρούν νερό, γιατί αλλιώς δεν ξέρω πως να καθαρίσω τον βυθό του δοχείου με τους γόνους. Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι πολύ να βάλω σκούπα εκεί μην τυχόν ρουφήξω και κανένα γόνο. :unsure:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Είδες καλά νεά λοιπόν....

Τέσσερις γόνοι πόσο σκ@τw μπορεί να παράγουν για να είναι απαραίτητη η χρήση σκούπας? Το φαγητό τους είναι υγρό οποτε μήπως η αλλαγή νερού καθημερινά μήπως αρκεί για τώρα?

Υ.Γ. Σου ταιριάζει λιγάκι και το λαϊκό άσμα "Τα μαύρα μάτια σου όταν τα βλέπω με ζαλίζουνε... " αφου έχεις ήδη πάθει πλάκα μαζί τους.... :usd::usd: :usd:

Υ.Γ.2 Λες τον πέμπτο γόνο να τον έφαγε ο γόης?

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προφανως φαγωθηκε ο αλλος γοννος... δεν θα ειχε καμια ελπιδα..

οπως τα λεει η Μαιρη, εφοσων ταιζεις υγρη τροφη δεν χρειαζεται σκουπα.. οταν αρχισεις το τρυμμενο φυλλαρακι βλεπουμε..

να σου ζησουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρηκα κι εγω σημερα και μαζεψα 6 γοννους :thumbsu:

τα εβαλα μεσα σε ενα 20λιτρο με νερο ενυδρειου.. εβαλα και μπολιασμενο αεροφιλτρο.. αντε να δουμε τι θα ταισω τωρα που δεν τα περιμενα τοσο νωρις να γεννησουν :bigemo_harabe_net-56:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν! ^_^ Αν αλεσεις την τροφή και την κάνεις πούδρα;

Ο πέμπτος γόνος ζει, τον είδα το πρωί. Θα προσπαθήσω να τον πιάσω το απόγευμα που θα επιστρέψω σπίτι.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...