Jump to content

Recommended Posts

Ευχαριστω! αντε πιαστον πριν τον δουν!

Εχω πουδρα, αλλα δεν προκειτε να την φανε.. πρεπει να βρω αρτεμια ή υγρη τροφη σαν κι εσενα.. αλλα δυστυχως στη Βεροια δεν εχουν τπτ απο τα δυο :cigar:

θα ψαξω να παραγγειλω.. εν το μεταξυ λογικα θα αρχισω απο αυριο κροκο αυγου μεχρι να ερθει η τροφη.. το κακο ειναι οτι λερωνει πολυ και θελει επι τοπου αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα απο ενα φιλο αρτεμια, αυριο θα ξεκινησω να την φτιαχνω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Κι εγώ θα δοκιμάσω να φτιάξω αύριο! ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πολλά γεννητούρια, καλέ!!! Να σας ζήσουν ..

Link to comment
Share on other sites

ειναι η εποχη τους.. αν και λιγο νωρις ακομα :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα και τον 5ο γόνο από το ενυδρείο και τον έβαλα στο 30λιτρο δοχείο μαζί με τους άλλους 4. Μόνο 2-3 μέτρησα σήμερα, δεν ξέρω που είναι οι άλλοι. Θέλω να ελπίζω πως δεν τους ρούφηξε το φίλτρο ή πέθαναν αλλά κρύβονται. Είναι ακόμα πολύ μικροί και διάφανοι και τους ψάχνω με τον φακό κάθε φορά. Τα χρυσόψαρα πάλι άρχισαν το κυνηγητό, αυτός έχει ακόμα τα άσπρα στίγματα και αυτής κάθε μέρα της φουσκώνει η κοιλιά.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε! Τους μέτρησα και τους 5 γόνους! Είναι πάρα πολύ μικροί, μόλις λίγα χιλιοστά, για να τους βγάλω φωτογραφία, εδώ έχουμε και μέτρο σύγκρισης με τον θερμοστάτη. :D

DSCN7738.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζησουν τα πενταδυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Να δω τι θα τα κάνω αν θα ζήσουν και τα πέντε! Με βλέπω να φτιάχνω λίμνη και στο πατρικό μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μοιρασεις σε ενυδρειο και λιμνουλα .Εαν τελικα το αποφασισω να φτιαξω και γω μια μεχρι το καλοκαιρι θα τα υιοθετησω!Μπορει και του Akrida!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι γερά και θα βρω λύση! Είναι και άλλο ένα παιδί, ο Νικόλας που θέλει να δώσει τα χρυσόψαρά του. Θέλουν πολλά λίτρα τα άτιμα και δεν ταιριάζουν με άλλα ψάρια, αλλά είναι υπέροχα! :D

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και εύχομαι να σου πάνε όλα προς το καλύτερο !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! Άντε τώρα με το καλό να σου μεγαλώσουν και να τα χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Σήμερα τους έδωσα για πρώτη φορά τροφή σε πούδρα. Είναι τόσο μικρά που δεν βλέπω αν τρώνε, αλλά φάνηκαν να χάρηκαν, κινούνταν εκεί που είχα ρίξει την τροφή. Τα 2 είναι τα πιο μεγάλα και πιο κινητικά, τα άλλα 2 είναι μεσαία και το ένα είναι πολύ μικρούλικο και δεν κινείται τόσο.

Οι άλλοι δύο στο ενυδρείο συνεχίζουν το ζευγάρωμα. Ο αρσενικός πάλι κυνηγούσε και στρίμωχνε την θηλυκιά, από το πρωί τώρα την άφησε λίγο ήσυχη. Μου έχουν κάνει το ενυδρείο άνω κάτω, έχουν ξεριζώσει φυτά, και το νερό έχει γεμίσει αιωρούμενα σωματίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νεά στο μέτωπο λοιπόν!!! Ρίχνε και λίγη τροφή για το μικρούλακι σου..

Ελπίζω να ηρεμήσουν τα μεγάλα σου γιατί την γκόμενα δεν την βλέπω καλά... Την έχει ξεζουμίσει ο γόης!!

Link to comment
Share on other sites

Το μικρούλι το ψάχνω με το φακό και όπου το εντοπίσω του ρίχνω τροφή. Μπορεί να έσκασε τελευταίο από το αυγό του. Την μικρή κάθε μέρα την ξεζουμίζει ο γόης, το απόγευμα την αφήνει ήσυχη, τα ταίζω, το βράδυ της φουσκώνει πάλι η κοιλιά και το πρωί έχουμε πάλι κυνηγητά. Αλλά δεν είναι κάθε μέρα έτσι, σήμερα ήταν μία μέρα έντονου... ξεζουμίσματος!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ορεξεις!

Σημερα γινοταν χαμος και στα δικα μου!

Ευτυχως εχω πιο πολλα θυληκα και δεν ενοχλουνται τοσο (3 αρσεν. και 5 θυληκα). 2 θυληκα ηταν φουσκωμενα σημερα, αντε να δουμε τι μας περιμενει αυριο..

Αν μπορεσω αυριο θα τραβηξω βιντεο.. τα ψαρακια ειναι ψιρες οπως ειπες, κι εγω με φακο τα ψαχνω να τα βρω..

Σημερα μετεφερα μια μοςς και οση infusoria καταφερα να βγαλω, αυριο ελπιζω να εχει εκκολαφθει η αρτεμια.. ρε συ, δεν νομιζω να τρωνε πουδρα αυτες οι ψιρες.. ριχνε υγρη καλυτερα.

Εχουμε κι εδω χρυσοψαρα παιδια!! και ποιος ξερει ποσα μεχρι το τελος της ανοιξης.. σκεφτομαι ηδη να παρω μερικα "μωρα μου" στο σπιτι και να τους φτιαξω ενα ενυδρειο.. αν και εχω ηδη fancy .. ειμαι στα 13 ενηλικα χρυσοψαρα συνολικα, χωρια τα αλλα μου ψαρια... αναρωτιεμαι μεχρι που μπορω να φτασω :bigemo_harabe_net-77:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μωρό βρε παιδί μου!!! Άντε να τα δούμε να μεγαλώνουν....

Link to comment
Share on other sites

Έκπληξη! Μόλις ανακάλυψα έναν γόνο μέσα στο ενυδρείο, περίπου 7-8 χιλιοστών να κολυμπάει σε μία ξεριζωμένη cabomba caroliniana που επιπλέει. Λογικά είναι από τη φουρνιά της προηγούμενης εβδομάδας, και απορώ πως επέζησε με τον φαγάνα που έχω μέσα. Του έριξα λίγη υγρή τροφή και λίγη τροφή σε πούδρα. Εν τω μεταξύ το ζεύγος δεν το έχω ταίσει ακόμα γιατί όλη μέρα κυνηγιούνται. Ο μεγάλος μου φάνηκε ότι πεινάει και του έδωσα μία τροφή σε ταμπλέτα ώστε να επικεντρωθεί εκεί για το φαί του και να του αποσπάσω την προσοχή από τον γόνο που είναι ψηλά. Είδα και νέα αυγά σήμερα πάνω στα φυτά. Αυτή τη φορά θα τα αφήσω στο ενυδρείο, και όποιο επιζήσει, γιατί μετά δεν θα έχω που να βάλω τόσα χρυσόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Λες λες λες μια φωτογραφία έβαλες ; :P

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και δεύτερο γόνο στο ενυδρείο στο ίδιο μέγεθος με τον πρώτο, όχι πάνω από 8 χιλιοστά. Είναι πολύ μικροί και συνήθως κυκλοφορούν στην πλάτη του ενυδρείου. Μέχρι να μεγαλώσουν κι άλλο είναι πολύ δύσκολο να βγάλω μία καλή φωτογραφία. Εν τω μεταξύ δεν καθαρίζω τις άλγες και κάνουν ακόμα δυσκολότερο το να βγάλω καθαρή φωτογραφία. Θα προσπαθήσω όμως. :)

Μέχρι τότε, έχω εδώ ένα βιντεάκι από το σημερινό ζευγάρωμα, η μικρή είναι ξάπλα και ο μεγάλος δίπλα της την πιέζει για να γεννήσει. Μιλάμε μου έχουν σκάψει τον βυθό, αλλού έχω βουναλάκια και αλλού λακούβες. Είναι αμοντάριστα πλάνα από το κινητό. :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα παίξουμε το παιχνίδι "Βρείτε τον γόνο στη φωτογραφία" :P

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...