Jump to content

Recommended Posts

Μακάρι να είναι γερά και θα βρω λύση! Είναι και άλλο ένα παιδί, ο Νικόλας που θέλει να δώσει τα χρυσόψαρά του. Θέλουν πολλά λίτρα τα άτιμα και δεν ταιριάζουν με άλλα ψάρια, αλλά είναι υπέροχα! :D

καλλιροη ευχαριστω για την διαφημιση!! :P :p

να σου ζησουν οι γονοι και να τα δεις και αυτα να σου κανουν εγγονακια(δισεγγονα) :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό ευχή είναι??? χαχαχα...

Καλιρόη είναι γλύκα!! Κοίτα να τα χαρείς τώρα γιατί δεν σε βλέπω να ξανακάνεις την ίδια δουλειά.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι Καλιροη! πολλα μαζευονται σιγα σιγα :D

Την πιεζει πολυ ο αρσενικος σου, μα καλα κι εσυ κομον με ρεντ καπ, πως το σκεφτηκες? :D:P

αν ηταν αναποδα τα φυλα θα ηταν καλυτερα.. που να το κουμανταρει το γομαρι σου η μικρη.. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Ώρες ώρες ανησυχώ μην την ξεζουμίσει στην κυριολεξία την μικρή. "Μα που να το φανταστώ..." λένε όσοι την πατάνε. Έτσι κι εγώ, που να το φανταστώ ότι από δύο χρυσόψαρα σε μία γυάλα θα καταλήξω να έχω ενυδρείο, να ετοιμάζω λιμνούλα και να έχω και γέννες στο ενυδρείο! Να έχω μόνο δύο χρυσόψαρα και αυτά να είναι ζευγάρι!

Όταν αγόρασα το common, πριν λίγους μήνες, προτού γίνω μέλος εδώ, ούτε που ήξερα ότι υπάρχουν και άλλα είδη χρυσόψαρων. Έτσι όταν είδα το red cap, το ερωτεύτηκα και ήθελα να πάρω ένα τέτοιο μόνο και μόνο επειδή είναι φατσούλα. Έκανα δρομολόγιο μέχρι τον Άλιμο αυγουστιάτικα για να πάρω ένα. Μου είχαν πει εδώ ότι καλό θα είναι να μην βάλω fancy με common γιατί δεν θα προλαβαίνει να τρώει. Αλλά τώρα έμαθα και άλλους λόγους εκτός από αυτόν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα! οπως και να εχει ειναι κουκλια και να τα χαιρεσαι πολλα πολλα χρονια σου ευχομαι!

Να προσεχεις μονο να μουλιαζεις την τροφη για το red cap και να μην τρωει απο την επιφανεια.. το κομον δεν εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το common το έχω καταλάβει ότι δεν χαμπαριάζει, ειδικά τώρα που έχει γίνει γομαράκι! Βασικά αντί να τη μουλιάζω έχω ένα αξεσουάρ σαν βαθύ κουταλάκι, το γεμίζω με νερό από το ενυδρείο, ρίχνω την τροφή και το ρίχνω στο νερό, βουλιάζει κατευθείαν, με τους κόκκους έχω θέμα, και τώρα πριν τους ρίξω τους πατάω στο γουδί! Τι πατέντες βρίσκω για να μην περιμένω λίγα λεπτά να μουλιάσει! :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στα fancy μουλιαζω τα flakes σε ενα καπακι απο τροφη που εχω βαλει νερο ενυδρειου...

Αν και καμια φορα την μουλιαζω μεσα στο νερο με το χερι γιατι ερχονται και τα ταιζω στο στομα! θα τα κανω κι αυτα μια παρουσιαση.. ειναι μικρουλια ακομα :wootwoot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα φλυτζανακι και βγαλε τους γονους!

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τι θα τα κάνω 7 χρυσόψαρα; Σήμερα βγήκε νέα φουρνιά αυγών, το οποία γονιμοποιήθηκαν από ότι είδα. :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Μην σκεφτεσαι τι θα τα κανεις μετα; Σκεψου μονο να τα μεγαλωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην σκέφτομαι τι θα κάνω; Ο Άγγελος και ο Νικόλας χαρίζουν τα χρυσόψαρά τους και δεν βρίσκουν κανέναν που να θέλει. Δεν ξέρω ποιες είναι οι πιθανότητες να επιζήσουν οι γόνοι, εγώ λάμβάνω υπόψη μου την πιθανότητα να επιζήσουν όλοι και να πήξω στα χρυσόψαρα. Και εννοείται ότι το 110λιτρο που έλεγα να το κάνω τροπικού νερού το ξεχνάω, χρυσόψαρα θα έχω μέσα στο ενυδρείο και έξω στη λίμνη!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σκεφτεσαι και το μετα δυστυχως... ειναι μεγαλα ψαρια και πρεπει να βρεις σωστες συνθηκες για να τα δωσεις αργοτερα...

Τα δικα μου 5 θυληκα θα γεννανε 3 μηνες σιγουρα απο δω και περα.. αν μεγαλωσω 50-100 χρυσοψαρα, τι θα τα κανω μετα και που θα τα δωσω?

καλα ειναι και τα 5-10-15 , καπου θα βρεις να τα δωσεις .

Αυτη ειναι η γνωμη μου..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ότι τρώνε αυγά και γόνους και το ότι μπορεί ένα θηλυκό να γεννήσει ακόμη και 10.000 αυγά ίσως είναι κάποιος μηχανισμός της φύσης για να κρατά τις ισορροπίες. Θα παρέχω τροφή και σωστές συνθήκες σε όλα και όποια είναι δυνατότερα θα επιζήσουν. Σκέψου ότι κανονικά ένα common θέλει 70 λίτρα για πάρτη του.

Link to comment
Share on other sites

Απλα σκεφτειται την εκπληκτικη εμπειρια να μεγαλωσετε ψαρακια απο δικες σας γεννες και μην σκεφτεστε "που θα τα δωσω και "τι θα τα κανω"!

Σιγουρα πρεπει να το εχετε υπο οψην αλλα ζηστε αυτη την εμπειρια αβιαστα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναιρούμε την μαγεία της γέννας! Είναι όντως εκπληκτική εμπειρία. Αλλά τα ίδια υπέροχα συναισθήματα νιώθω είτε μεγαλώνω τους 7 γόνους που έχω τώρα, είτε αν μεγαλώνω 107 γόνους. Απλά με τους 107 αργά ή γρήγορα θα έχω προβλήματα. Θυμήθηκα αυτό τώρα:

«Η αναβλητικότητα είναι σαν μια πιστωτική κάρτα: Έχει πολύ πλάκα, μέχρι που παίρνεις το λογαριασμό.» ~ Christopher Parker

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.. τι 10 τι 100.. την εμπειρια την ζεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλλιροη θα κανω μια,μαλλον χαζη , ερωτηση. Μηπως εχεις κοντα στην περιοχη σου καμια λιμνη?? Δεν μπορεις να τα βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Τη λίμνη του Μαραθώνα. Αλλά δεν κάνει να αμολαμε ζωντανα στο φυσικό περιβάλλον γιατί χαλαμε τις ισορροπίες των οικοσυστημάτων. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα! κανενα ψαρι η ασπονδυλο! οτι κι αν ειναι αυτο..

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=154805&catid=7

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi εχω δει να παιζουν κατι λιμνες τερατα εδω μεσα!Διαλεξε μια,δειξε ενδιαφερον οτι ταχα θελεις να την θαυμασεις απο κοντα ,βαλε στην τσαντα το γονο και οταν πανε να σου φτιαξουν καφε......... :devil:

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το οφ τοπικ αλλα μηπως υπερβαλλουμε λιγο?ενα οικοσυστημα τετοιου μεγεθους με μια μικρη παρεμβαση μεμονομενων ατομων δεν φευγει απ την ισορροπια του.με δεδομενο παντα οτι μιλαμε για μια περιπτωση,ετσι?

οχι να μαζευτουμε ολοι και οτι μας περισσευει να το ξαμολαμε στην λιμνη!

αλλα ως λυση αναγκης ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αυτή την είδηση! Πριν κάτι χρόνια μου είπαν πως κάποιοι δήθεν φιλόζωοι αμόλησαν λύκους στην Πάρνηθα και τσάκισαν τα ελάφια που είχε. Το πόσο επικίνδυνο είναι για τους κατοίκους και τους εκδρομείς δεν το σχολιάζω, αν και αγαπάω τους λύκους, είναι υπέροχα πλάσματα. Επίσης πρόσφατα είχα δει στην τηλεόραση να μιλάνε για είδη που έχουν εισαχθεί στην Ευρώπη και καταστρέφουν οικοσυστήματα.

Σήμερα το ενυδρείο έχει γεμίσει αυγά. Μάλιστα ένα μεγάλο, διάφανο με το γόνο να διακρίνεται είναι κολλημένο στο μπροστά τζάμι. Σύντομα αναμένω και νέους γόνους. Κατά τα άλλα ησυχία και τάισμα γόνων και ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το οφ τοπικ αλλα μηπως υπερβαλλουμε λιγο?ενα οικοσυστημα τετοιου μεγεθους με μια μικρη παρεμβαση μεμονομενων ατομων δεν φευγει απ την ισορροπια του.με δεδομενο παντα οτι μιλαμε για μια περιπτωση,ετσι?

οχι να μαζευτουμε ολοι και οτι μας περισσευει να το ξαμολαμε στην λιμνη!

αλλα ως λυση αναγκης ...

Μιας κι εμείς είμαστε ιν τόπικ... Αν βάλεις ένα πιράνχας σε μία λίμνη δεν θα προκαλέσει ζημιά στο οικοσύστημά της; Μιλάμε για ένα είδος και για μία μεμονωμένη περίπτωση. Και εφόσον δεν μπορεί κανείς να ελέγξει τις συνέπειες και τον αριθμό των περιπτώσεων δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν κινδυνεύει ένα οικοσύστημα. Δεν ανοίγουμε καλύτερα ένα νέο θέμα να το συζητήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

με καμια διαθεση ειρωνιας να σου πω οτι αυτο με τους φιλοζωους περισσοτερο αστικος μυθος ειναι!σε καθε περιοχη εχει ακουστει οτι μια ομαδα φιλοζωων αμολησε υπερπληθωρα καποιου ενδημικου ειδους ('η και τελειως ξενου) με καταστροφικες συνεπειες για την βιοποικιλοτητα!εννοειται οτι καπου θα βρεθει ο κοπανος κ θα ελευθερωσει ενα ειδος που δεν ταιριαζει αλλα η ιδια η φυση θα επαναφερει ταχιστα τις ισορροπιες.τετοια πειραματα-μελετες εχουν γινει σε πολυ μικρη κλιμακα και ηταν πραγματικα μεμονομενες οι περιπτωσεις που το νεοεισαχθες ειδος αλλαξε δραματικα τα δεδομενα του οικοσυστηματος.

και οχι ΕΝΑ πιρανχας σε ενα ποταμι 530 km δεν θα προκαλεσει ζημια...σε βαθος χρονου.

EDIT: και ναι καλυτερα να συνεχιστει η κουβεντα σε ξεχωριστο θεμα γιατι αρκετα το σπαμαραμε!

Έγινε επεξεργασία - chinook
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους λύκους μου το είπε ένας φίλος μου που μένει εκεί, θα τον ρωτήσω αν και αυτός απλά το άκουσε ή αν είδε κάτι ο ίδιος. Θέτεις και άλλους παράγοντες όπως π.χ. την έκταση και εκεί είναι δύσκολο να απαντήσω, άλλωστε οι γνώσεις μου γύρω από το θέμα είναι περιορισμένες. Για το ότι επαναφέρει τις ισορροπίες η φύση μπορώ να συμφωνήσω, αλλά διατηρώντας κάποιες επιφυλάξεις, ιδίως για το "τάχιστα". :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...