Jump to content

pan_Oz Reef


pan_Oz

Recommended Posts

image040.gif

 

Υ.Γ. Καλοριζικος!

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Με γειές Πάνο, καλοδούλευτος!

Link to comment
Share on other sites

image040.gif

 

Υ.Γ. Καλοριζικος!

 

Σ ευχαριστώ Γιώρο! βοήθησε πολύ :) εγω έβαλα συνολικά 3 ανεπύστροφες αλλα οκ .. ελπίζω απλά να είναι περιττές και όχι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Πανο!!!

 

 

Με γειές Πάνο, καλοδούλευτος!

 

 

Καλοριζικο ρε Πανο!!!

 

 

Νατα ναταααα ... έλα να παίρνει μπρος το εργαλείο!  :bigemo_harabe_net-180:

 

 

 

Καλοριζικος Πανο ……… πολυ ωραιο εργαλειο   

 

 

 

σας ευχαριστώ πολύ όλους! :)

 

 

γιαννης85 εσένα σ ευχαριστώ ειδικά φιλαράκι για την κίνηση σου με τη μπουκάλα :bigemo_harabe_net-145:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού καθόταν παραπονεμένη η μπουκάλα χωρίς να κάνει κάτι...Άλλωστε εσύ μου κλάδεψες το μισό σου ενυδρείο και μου έδωσες ... :money:  :bigemo_harabe_net-117:  

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!

 

η διαδικασία σεταρίσματος το ρεάκτορα έχει ξεκινήσει ..

 

το Kh του ενυδρείου είναι στο 7,3dkh και εκεί θέλω να το κρατήσω, το ασβέστιο όμως έχει ανέβει στο 440ppm οπότε και τον άφησα πάνω στο ενυδρείο μόνο ένα βράδι :death:

 

τον έβγαλα για να κατεβάσω λίγο Ca στο 400- 410 και μα ξεκινήσω απο κει.. 

 

οστώσο επειδή εστώ και για ένα βράδι μου κράτησε καλά το kh με απώλεια 0,2dkh, δεν τον έκλεισα και τον άφησα να ... στάζει σε ένα κουβά δίπλα, θα κάνω έτσι και μια μικροαλλαγή μέχρι να έρθουν οι τιμές :usd:

 

και οι τιμές απο τις παρατηρήσεις για το σετάρισμα

 

ph εξόδου 6,5

kh εξόδου 26dkh

 

είναι ρυθμισμένος στις 60 φυσαλίδες το λεπτό και έξοδο στην επιστροφή 7ml το λεπτό

 

βοήθησε πολύ, σαν μπούσουλας πάντα, αυτό το εργαλείο

 

http://reef.diesyst.com/reactor/reactor.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά να σου παει ρε φίλε :)

Κρατά μας ενήμερους να γλιτώσουμε τις κακοτοπιές !

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να ευχαριστήσω τον φίλο τον Dennis που αγχώθηκε τόσο πολύ που έβαλα μπουκάλα :waaa: έτρεξε να βοηθήσει να την ασφαλίσουμε !! επίσης μου δάνεισε και το phμετρο του που βοηθάει πολύ να καταλαβω την όλη φάση και σίγουρο με τα τεστάκια θα δυσκόλευε ;)

 

πάντως όταν κάθομαι και μετράω σταγόνες ρε παίδες αισθάνομαι λίγο..να το πώ ευγενικά "καμμένος"!!!! :bigemo_harabe_net-170:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε πανο???μετα απο τοοοοσα........ χρονο,χρημα,απωλειες,στραβες,διαβασμα με τις σταγονες το καταλαβες????? αχαχααχαχαχα ολα εχουν την ομορφια τους :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ρεακτορας έχει υποδοχή για ηλεκτρόδιο Πανουλη ?

Αν ναι στα επόμενα σχέδια σου βαλε την αγορά ενός ph controller για να σου λύσει τα χέρια και να είσαι safe 100%

Link to comment
Share on other sites

Θανάση ο ρεακτορας δεν εχει υποδοχή αλλα με μια μικρη πατέντα στο σαμπ θα μπορούσε να μπει ph controller ..το σκεφτομαι ακομα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα νέα μετά απο 3 μέρες συνεχούς λειτουργίας του ρεάκτορα χωρίς διορθώσεις, οι τιμές είναι σταθερότατες :bigemo_harabe_net-82:

 

το kh κολλημένο στο 7,7και το ασβέστιο στο 425.. μια χαρα και στα πλαίσια που ήθελα

 

07D8CDF6-325B-4337-B7C6-EAFA255B3165_zps

 

AA51B755-99AE-4BE4-B7A9-83B7BFC15946_zps

 

το μόνο που με προβληματίζει είναι η χαμηλή ροή που τον έχω σετάρει.. ρίχνει περίπου 3 σταγόνες το δευτερόλεπτο και φοβάμαι μήπως με αυτή τη χαμηλή ροή κάποια στιγμή στομώσει .. απο την άλλη τώρα που δείχνει να έχει βρεί ισορροπία δεν θέλω παλι να αρχίσω να παίζω με τις φυσαλίδες και τα βανάκια! :bigemo_harabe_net-98:

 

για πείτε καμια αποψη ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε φίλε! Επιτέλους τον σέταρες δηλαδή?!?!

 

Πάντως αυτό με τις σταγόνες δεν θα το πάλευα να μετράω μια-μια  :hot:  :growl:  :bigemo_harabe_net-166:  :bigemo_harabe_net-170:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις βρει μια ρύθμιση ώστε να έχεις σταθερές τιμές, ακόμα κι αν αυτή είναι σε χαμηλή ροή, εγω λέω να μην πειραματιστεις άλλο. Τώρα αν έχεις άγχος με το αν θα στομώσει λόγω αυτής της ροής μπορείς να βάλεις στις ρουτίνες σου και αυτή της συντήρησης και του τακτικού ελέγχου αν το μηχάνημα αυτό δουλεύει όπως πρέπει. Ξέρω οτι ο ριακτορας ασβεστιου ειναι απο τους καλύτερους και πιο φυσικούς τρόπους αναπληρωσης των στοιχείων αλλά ξέρω επίσης οτι ειναι και δυσκολότερος των υπολοίπων και απαιτεί να εχεις λιγο τον νου σου σε αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις βρει μια ρύθμιση ώστε να έχεις σταθερές τιμές, ακόμα κι αν αυτή είναι σε χαμηλή ροή, εγω λέω να μην πειραματιστεις άλλο. Τώρα αν έχεις άγχος με το αν θα στομώσει λόγω αυτής της ροής μπορείς να βάλεις στις ρουτίνες σου και αυτή της συντήρησης και του τακτικού ελέγχου αν το μηχάνημα αυτό δουλεύει όπως πρέπει. Ξέρω οτι ο ριακτορας ασβεστιου ειναι απο τους καλύτερους και πιο φυσικούς τρόπους αναπληρωσης των στοιχείων αλλά ξέρω επίσης οτι ειναι και δυσκολότερος των υπολοίπων και απαιτεί να εχεις λιγο τον νου σου σε αυτον.

Ετσι το σκεφτομαι και γω Γιώργο ..

Link to comment
Share on other sites

Απο καιρο με έτρωγε να τον βάλω .. :)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τα νέα μετά απο 3 μέρες συνεχούς λειτουργίας του ρεάκτορα χωρίς διορθώσεις, οι τιμές είναι σταθερότατες :bigemo_harabe_net-82:

 

το kh κολλημένο στο 7,7και το ασβέστιο στο 425.. μια χαρα και στα πλαίσια που ήθελα

 

07D8CDF6-325B-4337-B7C6-EAFA255B3165_zps

 

AA51B755-99AE-4BE4-B7A9-83B7BFC15946_zps

 

το μόνο που με προβληματίζει είναι η χαμηλή ροή που τον έχω σετάρει.. ρίχνει περίπου 3 σταγόνες το δευτερόλεπτο και φοβάμαι μήπως με αυτή τη χαμηλή ροή κάποια στιγμή στομώσει .. απο την άλλη τώρα που δείχνει να έχει βρεί ισορροπία δεν θέλω παλι να αρχίσω να παίζω με τις φυσαλίδες και τα βανάκια! :bigemo_harabe_net-98:

 

για πείτε καμια αποψη ..

 

Πανο μην το φοβάσαι αυτο σε κάθε περίπτωση και 15 σταγόνες το δευτερόλεπτο να έριχνες πάλι στο ίδιο χρονικό διάστημα θα στόμωνε,αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι πολύ συχνά τσεκαρίσματα του ρεακτορα και τις εξόδου του..

3 σταγόνες ανα sec μου ακούγονται πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Πανο μην το φοβάσαι αυτο σε κάθε περίπτωση και 15 σταγόνες το δευτερόλεπτο να έριχνες πάλι στο ίδιο χρονικό διάστημα θα στόμωνε,αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι πολύ συχνά τσεκαρίσματα του ρεακτορα και τις εξόδου του..

3 σταγόνες ανα sec μου ακούγονται πολυ καλα....

Thanks φιλε! Μολις με βγαλες απο καθε σκεψη και προβληματισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Απο καιρο με έτρωγε να τον βάλω .. :)

CABA1704-7763-4038-A85F-6B89D305FC77_zps

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και πολύ καλά του έκανες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...