Jump to content

Recommended Posts

Να και μια φωτογραφία μετά το κλάδεμα.

2014-07-02+17.38.38.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Kalliroi, υπαρχει αγαπη και αυτο μετραει. Να καθαριζεις συχνα τα μηχανικα φιλτρα σου και ην ξεχνας τις αλλαγες και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Rik!

Το φίλτρο ξέρω ότι το καθαρίζουμε όταν πέσει η ροή. Εγώ ένα μήνα τώρα (ή μήπως είναι παραπάνω; ) δεν έχω κάνει συντήρηση στο φίλτρο. Μήπως θα πρέπει να το τσεκάρω π.χ. ανά μήνα, πέσει δεν πέσει η ροή;

Και αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ποτέ. Θα πρέπει να κάνω κανονικά αλλαγές νερού όπως στο ενυδρείο; Εγώ ήξερα ότι απλά συμπληρώνουμε και τώρα που είναι καλοκαίρι συμπληρώνω κάθε μέρα νερό.

Υ.Γ. Χτες τα τάισα αγγούρι και σήμερα μπανάνα, εκτός από το κανονικό τους φαγητό. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μην περιμενεις να πεσει η ροη γιατι μεχρι τοτε μπορει να εχεις και κανενα θεμα. Το να εχουμε καθαρα σφουγγαρια ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι υγεια και φυσικα το καθαρο νερακι ειναι παντα καλοδεχουμενο ειδικα για τα μικρα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok, σ'ευχαριστώ! :)

Αύριο θα το καθαρίσω και θα το κάνω τακτικά λοιπόν, άσχετα από την ροή.

Έχω παρατηρήσει ότι με το που βάζω τα χρυσόψαρα στη λιμνούλα μεγαλώνουν πολύ γρήγορα! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα λιτρα κανουν την διαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

το λουλούδι κρατάει το πολύ 3-4 ημέρες. Θα βγάλει και άλλα όμως

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι!! Πως έκαναν με το έξτρα φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν το ρισκάρω να χαλάσω τη μηχανή, ψάξε στο youtube να βρεις κανένα βίντεο που θες!

Αν καταλαβα αυτο που εννοει ειναι να ακουμπησεις ενα διαφανο μπολ στην επιφανεια και να τραβηξεις βιντεο,δεν ρισκαρεις πουθενα την μηχανη!

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα λιτρα κανουν την διαφορα ;)

Αύριο θα βγάλω ακόμα ένα μωρό στη λιμνούλα. Μέχρι τώρα τα έβγαζα μόλις έπαιρναν το χρώμα τους. Εφόσον το μέγεθός του είναι αρκετά μεγάλο ώστε να μην γίνει μεζές και ο καιρός το επιτρέπει, θα το βγάλω έξω.

το λουλούδι κρατάει το πολύ 3-4 ημέρες. Θα βγάλει και άλλα όμως

Ωραία! Είναι πολύ όμορφο!

Μια χαρά είναι!! Πως έκαναν με το έξτρα φαγητό?

Δυσκολεύτηκαν, έπρεπε να το κόψω σε πολύ πολύ μικρά κομμάτια. Αλλά είναι φαγάνες όλα τους, όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν! Πλέον έχουν μάθει και δεν με φοβούνται, όποτε με βλέπουν έρχονται στην επιφάνεια για φαγητό.

Αν καταλαβα αυτο που εννοει ειναι να ακουμπησεις ενα διαφανο μπολ στην επιφανεια και να τραβηξεις βιντεο,δεν ρισκαρεις πουθενα την μηχανη!

Θα δω αν μπορεί να έχει αποτέλεσμα κάτι τέτοιο.

Αύριο θα κάνω και τη συντήρηση του φίλτρου.

Επίσης έβγαλα αγγελία για να χαρίσω τον σκίρπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Και αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ποτέ. Θα πρέπει να κάνω κανονικά αλλαγές νερού όπως στο ενυδρείο; Εγώ ήξερα ότι απλά συμπληρώνουμε και τώρα που είναι καλοκαίρι συμπληρώνω κάθε μέρα νερό.

Χρυσανθη καθε βδομαδα αλλαγες!!! και μεγαλυτερες οσο βαζεις ψαρια.

Δεν εχεις λιμνη, 250 λιτρα ειναι ...δεν παιζει ρολο που ειναι πλαστικο και οχι γυαλι..

και για τιμωρια ,ξεκινα αυριο μια 50% :P

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πάρω ένα δοχείο για την προετοιμασία του νερού γιατί τα 30λιτρα δε μου φτάνουν! :ph34r:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ναι, χρειαζεσαι ενα 80-100 λιτρα βαρελι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς. Λέω δυστυχώς γιατί δεν έχω χώρο για βαρέλι. Θα κοιτάξω μήπως βρω κάποιο δοχείο παραλληλεπίπεδο σαν τα 30 λιτρα που έχω για την αλλαγή στο ενυδρείο. Αν δε βρω τουλάχιστον στα 80 λίτρα, θα κοιτάξω έστω για 2 δοχεία των 40 λίτρων ή περισσότερων. Και το νερό της αλλαγής θα το δίνω απευθείας για πότισμα στις γλάστρες και ό,τι μου περισσεύει θα το αποθηκεύω στα 30λιτρα για τα επόμενα ποτίσματα. Αλλά θα πρέπει να κάνω πολύ καλό προγραμματισμό ώστε να μην συμπίπτει η μία αλλαγή με στην άλλη γιατί μόνο κάτω από ένα τραπεζάκι μπορώ να βάζω το νερό της προετοιμασίας και κάτω από ένα άλλο το νερό των ποτισμάτων. Βαρέλι δε χωράει κάτω από κανένα. :umm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί βγήκα να ταΐσω τα ψάρια και φυσικά να τσεκάρω την ψαρίνα. Κοιτάζω εδώ, δεν τη βλέπω. Κοιτάζω εκεί, τίποτα. Κοιτάζω παντού, άφαντη η ψαρίνα. Ρίχνω τροφή μπας και είναι πουθενά κρυμμένη κι εμφανιστεί, αλλά μάταια. Με πιάνει πανικός. Πάω μέσα, παίρνω έναν φακό και αρχίσω να ψάχνω παντού. Μέχρι που την βλέπω ανάμεσα σε μία γλάστρα και το τοίχωμα, να είναι στον πάτο σε κάπως πλάγια θέση. Τρομάζω, νομίζω ότι έχει πεθάνει και αρχίσω να σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να τη βάλω πίσω στη λιμνούλα. Αλλά έχει κενό εκεί και χωράει άνετα, δε φαίνεται να σφήνωσε. Μετακινώ λίγο τη γλάστρα και αυτή σηκώνεται. Τελικά ήταν καλά. Πήρα όμως μία τρομάρα! Μπορεί τελικά να την κυνηγούσε ο μεγάλος και να κάθισε εκεί για να κρυφτεί ή να ξεκουραστεί. Μπορεί ακόμα και να γεννούσε αυγά, γιατί εκεί που καθόταν στις ρίζες των φυτών, μοιάζει με moss.

Αργότερα βγαίνω ξανά και βλέπω τον σκίρπο να έχει πέσει. Αμάν, λέω, θα μου έχει πλακώσει κανένα ψάρι. Τρέχω να τον σηκώσω και ξαναπέφτει. Όταν φυσάει πέφτει και γι'αυτό τον είχα δέσει, αλλά έτσι σφήνωσε η μικρή, οπότε πλέον τον έχω ελεύθερο και υπάρχει χώρος ανάμεσα στα καλάμια. Τον σηκώνα ξανά κι εκείνος πέφτει προς τα αριστερά. Τον μετακινώ προς τα αριστερά, εκείνος πέφτει προς τα εμπρός. Γενικά πάντα είχε αυτή την κατεύθυνση όταν έπεφτε, μπροστά αριστερά. Έτσι τον έβαλα μπροστά αριστερά και ησύχασα. Στο τέλος μου άρεσε κιόλας εκεί γιατί κρύβει το σωλήνα του φίλτρου.

2014-07-09+19.46.10.jpg

2014-07-09+19.46.30.jpg

Τα μωρά έχουν ξεπεράσει σε μέγεθος τη μάνα τους.

2014-07-09+19.46.43-MOTION.gif

2014-07-09+19.46.47.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι τραβάει το ζωντανό με σένα...

Ούτε να ξαποστάσει δυό λεπτά δεν το αφήνεις..

Της χάλασες το χουζούρι.. :P

Είναι εξίσου πανέμορφη με πριν η λιμνούλα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, αυτή μπορεί να κοιμάται όλη μέρα! :P

Έχω γίνει υπερπροστατευτική ψαρο-μάνα!

Σ'ευχαριστώ, Αγάπη :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται Χρυσάνθη ξέχασες τις πόζες μέσα στο ενυδρείο....

Το φυτό σε αυτη τη θέση δεν κρύβει μόνο το σωλήνα αλλα και τον καταράκτη...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται Χρυσάνθη ξέχασες τις πόζες μέσα στο ενυδρείο....

Το φυτό σε αυτη τη θέση δεν κρύβει μόνο το σωλήνα αλλα και τον καταράκτη... 

Όντως, αλλά θέλω να τον δώσω τον σκιρπο και ακόμη δεν έχουμε φτιάξει το συντριβανι... :ph34r:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η λιμνούλα σου και πρωτότυπη για μπαλκόνι.

Για να απολαμβάνεις και τα ψαράκια,θα ήταν ωραίο να υπήρχε τρόπος να βλέπεις από μπροστά και το εσωτερικό του.

Δέν ξέρω πως σου φαίνεται η ιδέα και άν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο μπραβο!!!! να ρωτισω εγω τορα!! το νερο θα πρασινησι??

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το αποτελεσμα!!! Πολλα μπραβο και απο εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρυσανθη!!!

Ενας μικρος παραδεισος στο μπαλκονι σου!!!

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Πολύ ωραία η λιμνούλα σου και πρωτότυπη για μπαλκόνι.

Για να απολαμβάνεις και τα ψαράκια,θα ήταν ωραίο να υπήρχε τρόπος να βλέπεις από μπροστά και το εσωτερικό του.

Δέν ξέρω πως σου φαίνεται η ιδέα και άν γίνεται.

Ωραία ιδέα, δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά μακάρι να είχα χρόνο να κάνω τέτοιο!

Παρα πολυ ομορφο μπραβο!!!! να ρωτισω εγω τορα!! το νερο θα πρασινησι??

Δεν ξέρω, μάλλον ναι, αλλά το δικό μου δεν έχει πρασινίσει. Έχω άλγη στα τοιχώματα και στα φυτά αλλά το νερό δεν έχει γίνει πράσινο. Ίσως επειδή ο ήλιος το χτυπάει μόνο το απόγευμα.

Η μάνα πάλι σφήνωσε στον σκίρπο και την έβγαλα, θα την βάλω στο ενυδρείο και δεν τη ξαναβάζω στη λίμνη. Κοίταξα με τον φακό και είδα ότι άφησε αυγά στον σκίρπο!

Τώρα κάνω προσαρμογή σε ακόμα ένα μικρό που βγάζω έξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Πολύ ωραία η λιμνούλα σου και πρωτότυπη για μπαλκόνι.

Για να απολαμβάνεις και τα ψαράκια,θα ήταν ωραίο να υπήρχε τρόπος να βλέπεις από μπροστά και το εσωτερικό του.

Δέν ξέρω πως σου φαίνεται η ιδέα και άν γίνεται.

Ωραία ιδέα, δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά μακάρι να είχα χρόνο να κάνω τέτοιο!

Παρα πολυ ομορφο μπραβο!!!! να ρωτισω εγω τορα!! το νερο θα πρασινησι??

Δεν ξέρω, μάλλον ναι, αλλά το δικό μου δεν έχει πρασινίσει. Έχω άλγη στα τοιχώματα και στα φυτά αλλά το νερό δεν έχει γίνει πράσινο. Ίσως επειδή ο ήλιος το χτυπάει μόνο το απόγευμα.

Η μάνα πάλι σφήνωσε στον σκίρπο και την έβγαλα, θα την βάλω στο ενυδρείο και δεν τη ξαναβάζω στη λίμνη. Κοίταξα με τον φακό και είδα ότι άφησε αυγά στον σκίρπο!

Τώρα κάνω προσαρμογή σε ακόμα ένα μικρό που βγάζω έξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...