Jump to content

Recommended Posts

Κρατησε τα Χρυσανθη... δεν χρειαζεται να τα δωσεις..

Ειναι ανεκτος ο αριθμος κι αυτα ειναι ακομα μικρα..

Τεστ νιτρικων εχεις, αρα βαση αυτου μετρα τα νιτρικα σου και αναλογως πραξε στις αλλαγες.. ο χειμωνας δεν ειναι μακρυα και θα ειναι πιο ευκολος απο θεμα συντηρησης.

Υ.Γ. Δεν τα πολυ ξερω Χρυσανθη.. δν εχω ασχοληθει.. σε ενα βραδυ το εκανα..ετσι μηπως και φυγει κανενα παραπανω απο την γυαλα..

Αν δεν βαριεσαι.. δεχομαι επεξηγησεις..

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να τα δώσω και βλέπουμε. Ούτως ή άλλως θα ήθελα να φτιάξω λιμνούλα στο πατρικό μου, το θέμα είναι να ψήσω τους δικούς μου.

Υ.Γ. Πηγαίνεις εκεί που λέει "διάταξη", κάνεις κλικ στο "προσθήκη γκάτζετ" και επιλέγεις το "Παρακολούθηση μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου". ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέλη Σεπτεμβρίου, και το νούφαρο άνθισε ξανά. ^_^

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια περίοδο και άνθησε !!! Ρε μπράβο.


Τα δικά μου πλέον έχουν λίγα φύλλα και δεν τα βλέπω να βγάζουν καινούργια. Για άνθος αυτό το διάστημα ούτε για πλάκα. Μάλλον το λίπασμα που τους είχες βάλει στο χώμα θα βοήθησε αρκετά. Με βάζεις σε σκέψεις για του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη, το νούφαρο το έχεις φυτέψει σε γλαστρακι με χώμα, έτσι; ξέρεις τι χώμα είναι; Σου θολώνει καθόλου το νερό; Βρίσκεις λάσπη στο φίλτρο; Στο γλαστράκι έχει και τρύπες από κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μου θολώνει το νερό. Στο φίλτρο βρίσκω λάσπη αλλά είναι από τις ακαθαρσίες των χρυσόψαρων

Ναι, το φύτεψα σε γλάστρα με τρύπες και είχα κάνει λάθος βάζοντας στον πάτο το χαλίκι που έπρεπε να βάλω πάνω (έβαλα άλλο πάνω από το χώμα) :D

Το πήρα από το valentine.gr σε ένα κιτ που τα είχε όλα: γλάστρα, χώμα, βολβούς, λίπασμα και χαλίκι.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Καλλιρόη,στολίδι!

Είδα ενδεικτική θερμοκρασία στην αρχή της παρουσιασής σου,μέτρησες καθόλου απο τότε,πχ μεσημεριανές ώρες;

Το νούφαρο είναι απίθανο,ο πάπυρος πόσο έχει ψηλώσει;Γιατί στου Φώτη εγινε δέντρο..:D

Και μια ερώτηση ακόμη,αν μου επιτρέπεις βέβαια,το στολιδι σου ,πόσο στοίχισε;

Καλή συνέχεια,να χαίρεσαι την λιμνούλα σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! ^_^

Τη θερμοκρασία την παρακολουθώ κάθε φορά που βγαίνω έξω, το καλοκαίρι με τις ζέστες δεν ξεπερασε τους 28 (το θερμόμετρο είναι επιφάνειας). Τώρα η χαμηλότερη που εχω δει είναι 19. Εχω πάρει ένα θερμοστάτη 300 βατ αλλά αν χρειαστεί θα τα φέρω μέσα το χειμώνα. :unsure:

Το κιτ το πήρα γύρω στα 24 ευρώ αν θυμάμαι καλά, μαζί με τα μεταφορικά. :D

Ο πάπυρος έχει μεγαλώσει πάρα πολύ, όντως. :lol:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Εννοουσες πόσο πήγε όλη η λιμνούλα; Το είχα γράψει στο θέμα "Λίμνη στο μπαλκόνι" ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Την λίμνη την βλέπει απευθείας ήλιος καποιες ώρες την ημέρα;

Δεν το νομίζω βαση θερμοκρασίας πχ.

Εχεις ντύσει την λίμνη εξωτερικά με φελιζόλ;

Τον θερμαντηρα ισως τν χρειαστείς σε πολύ κρύο.

Εχω δεί πχ σε βεράντα στα βόρεια προάστεια βαρέλι με 100 λίτρα νερό να παγώνει ολόκληρο σε βαρυχειμωνία βέβαια παλαιότερα.

Περυσι πχ ο χειμώνας ηταν πολύ ήπιος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Την βλέπει ο ήλιος το απόγευμα, έχει φυτά μέσα και γύρω. Φελιζόλ δεν μπορώ να την ντύσω, κάνει κουρβα. Ο κάδος όμως είναι διπλός ενισχυμένος. Να κοιτάξω για κανένα μονωτικό υλικό με το οποίο θα μπορούσα να την τυλίξω; Αν το χειμώνα χάνει θερμότητα, από την επιφάνεια δε τη χάνει; Επειδή είναι στα αρκετά βόρεια προάστια, και θα είναι ο πρώτος χειμώνας που θα περάσω, με απασχολεί. :wub:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρυσανθη!

Εχε απλα το νου σου για κατω απο 10 βαθμους.. μεχρι τοτε εισαι οκ.

Κι αυτο το λεω για τα "μικρα" σου που εχουν αιμα fancy , ο πατερας δεν θα παθει τιποτα..

οσο πεφτει η θερμοκρασια, μειωνεις και το ταισμα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες θερμαντικό σώμα στην λίμνη,η ανοικτή επιφάνεια θα ήταν η κύρια αιτία απώλειας θερμοκρασίας.Ενα μονωτικό υλικό στην υπόλοιπη λίμνη θεωρώ οτι θα βοηθούσε κάπως,αλλά βέβαια δεν θα έλυνε το θέμα.Πιθανώς σε μια πολυ κρύα μέρα,ίσως θα έπρεπε πχ να σκεπάσεις την λίμνη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ σκέφτηκα να την σκεπάσω κάπως. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ. :-)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χρυσανθη....Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο....Αμμα κολλησεις τις πλακες που εχεις με αφρο πολυορεθανης..Μονωνει και κολλαει...Αλλα προσοχη σε περιοτωση που το κανεις μην το ακομποησεις στο δερμα σου ηλ στα ρουχα γιατι θα κλαψεις για να το βγαλεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, ποιες πλάκες;

Ο αφρός που μου λες κολλάει πάνω στο πλαστικό;

Δεν θα ξεκολλήσει μελλοντικά;

Σήμερα η θερμοκρασία του νερού έπεσε στους 17 βαθμούς.

Και το νούφαρο ανθισμένο δίπλα.

Το βιονικό νούφαρο έχω!

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, ποιες πλάκες;

Ο αφρός που μου λες κολλάει πάνω στο πλαστικό;

Δεν θα ξεκολλήσει μελλοντικά;

Σήμερα η θερμοκρασία του νερού έπεσε στους 17 βαθμούς.

Και το νούφαρο ανθισμένο δίπλα.

Το βιονικό νούφαρο έχω!

Ακυρο για τις πλακες...Σκεφτομουν κατι αλλο!!! Κολλα το ξυλινο πραγμα που δεν ξερω πως λεγεται πανω στο πλαστικο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πέρυσι είχα έναν θερμαντήρα και τον είχα με χρονοδιακόπτη να ανάβει 15-20 λεπτά κάθε 3-4 ώρες ειδικά το ξημέρωμα. μια χαρά δουλειά έκανε!

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο για τις πλακες...Σκεφτομουν κατι αλλο!!! Κολλα το ξυλινο πραγμα που δεν ξερω πως λεγεται πανω στο πλαστικο...

Νικόλα, η λεκάνη κάνει κούρμπα και τα ξύλα είναι ίσια, πώς θα κολλήσουν;

Πες ότι κολλάνε, με αυτό που λες, μετά ξεκολλάνε όταν θα μετακομίσω για να μεταφέρω τη λιμνούλα;

εγώ πέρυσι είχα έναν θερμαντήρα και τον είχα με χρονοδιακόπτη να ανάβει 15-20 λεπτά κάθε 3-4 ώρες ειδικά το ξημέρωμα. μια χαρά δουλειά έκανε!

Θα το δοκιμάσω κι εγώ, σήμερα η θερμοκρασία του νερού έπεσε στους 17 βαθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, η λεκάνη κάνει κούρμπα και τα ξύλα είναι ίσια, πώς θα κολλήσουν;

Πες ότι κολλάνε, με αυτό που λες, μετά ξεκολλάνε όταν θα μετακομίσω για να μεταφέρω τη λιμνούλα;

Θα το δοκιμάσω κι εγώ, σήμερα η θερμοκρασία του νερού έπεσε στους 17 βαθμούς...

Βρε συ αφου ειναι αφρος θα παρει το σχημα που θελεις...Δηλαδη κουρμπα....Για να ξεκολλησει με μια χορδη ή συρμα κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γιατί ουσιαστικά τα ξύλα είναι στον αέρα και εδώ και πόσο καιρό λέω ότι θα τα δέσω. Ο αφρός που λες μονώνει κιόλας; Μετά όμως θα ξεκολλάνε για να τη μεταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι και μονωτικο....Αμα πεις οτι την μεταφερεις θα πρεπει να βγαλεις το νερο...Μετα μεταφερεται ευκολα αφου τα ξυλα και ο αφρος μαζι δεν ζυγιζουν πανω απο 1,5 κιλο...

Link to comment
Share on other sites

17 ειναι μια χαρα.. ασε τον θερμαντηρα για τον χειμωνα... (αν δεις να πεφτει πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...