Jump to content

Recommended Posts

Πάει η προσαρμογή... το δοχείο βυθίστηκε εντελώς και το μικρό εξαφανίστηκε κάπου στη λιμνούλα. Ούτε μισή ώρα προσαρμογη δεν πρόλαβα να κάνω. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη κοιτα προς το τελος του βιντεο και θα καταλαβεις πως γινεται να βλεπεις και το εσωτερικο...Βεβαια ειναι λιγο δυσκολο για να το φτιαξεις αυτο...αλλα αμα υπαρχει μερακι ολα γινονται...

https://m.youtube.com/watch?v=WYNtULuaZK4

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ωραία ιδέα, δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά μακάρι να είχα χρόνο να κάνω τέτοιο!

Δεν ξέρω, μάλλον ναι, αλλά το δικό μου δεν έχει πρασινίσει. Έχω άλγη στα τοιχώματα και στα φυτά αλλά το νερό δεν έχει γίνει πράσινο. Ίσως επειδή ο ήλιος το χτυπάει μόνο το απόγευμα.

Η μάνα πάλι σφήνωσε στον σκίρπο και την έβγαλα, θα την βάλω στο ενυδρείο και δεν τη ξαναβάζω στη λίμνη. Κοίταξα με τον φακό και είδα ότι άφησε αυγά στον σκίρπο!

Τώρα κάνω προσαρμογή σε ακόμα ένα μικρό που βγάζω έξω. :)

Εχεις σκεφτι την λαμπα UV?

Χρυσανθη κοιτα προς το τελος του βιντεο και θα καταλαβεις πως γινεται να βλεπεις και το εσωτερικο...Βεβαια ειναι λιγο δυσκολο για να το φτιαξεις αυτο...αλλα αμα υπαρχει μερακι ολα γινονται...

https://m.youtube.com/watch?v=WYNtULuaZK4

πολυ ωρεο αλλα σαν ενυδριο θιμιζι περισοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτι την λαμπα UV?

πολυ ωρεο αλλα σαν ενυδριο θιμιζι περισοτερο!

θα μπορουσε να βαλει ενα μικροτερο τζαμι

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να τραβήξω ένα βιντεάκι από το εσωτερικό της λιμνούλας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να βαλει ενα μικροτερο τζαμι

Δεν λεω για το τζαμι βασικα το ντισιμο γυρο γυρο δηλαδι μα'ρεσι η λιμνη σαν της Χρυσανθης για μπαλκονι να στολισης με φυτα απ'εξω να βαλις φυτα μεσα.... κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφι και απο μεσα!!! και τα ψαρακια πολυ ενεργιτικα τους αρεσι!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Τα ψαράκια όντως είναι ενεργητικά και... ενεργούνται πολύ! Σήμερα έκανα πρώτη φορά συντήρηση στο φίλτρο και δεν φαντάζεσαι τι μπίχλα έβγαλα! Θα κάνω πιο συχνά συντήρηση στο φίλτρο και μέχρι να βρω δοχείο για την προετοιμασία του νερού κάνω μικρές αλλαγές αλλά συχνές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193: Μπράβο!!! Πολύ καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

αχχχ αντε να κλαδεξω την ευροπουλια να παρω το καινουργιο 120 λιτρο

Δεν αντεχεται πια θελο να στησω ενα καινουργιο χρυσοψαραδικο!!! χαχαχαχα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον σκίρπο θα τον δώσω στην μάνα μου. Το σχέδιο "Λιμνούλα στο πατρικό" μόλις ξεκίνησε, απλά οι δικοί μου δεν το ξέρουν. :devil: Ξεκινά με έναν σκίρπο "εσύ μαμά που έχεις μεγαλύτερα μπαλκόνια, είναι κρίμα να τον πετάξω" μετά θα μπει ένας κυκλοφορητής "για να μην είναι στάσιμο το νερό και γεμίσεις κουνούπια" και μετά "θα σου φέρω το συντριβανάκι, έχεις που έχεις τον κυκλοφορητή να στο κάνω φενγκ σούι το μπαλκόνι" και μετά "ωραία δε θα ήταν να έχεις χρυσόψαρα στη γλαστρολίμνη;" οπότε στο τέλος "να τους κάνουμε μεγάλη λίμνη να είναι άνετα". :bigemo_harabe_net-82: Για να το ξεκαθαρίσουμε, του χρόνου την άνοιξη θα είναι έτοιμο το πρότζεκτ, εκτός αν μπορέσω και τρέξω το σχέδιο γρήγορα ώστε να έχουν γίνει όλα πριν τελειώσει το καλοκαίρι. :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχα!!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

Άκου τι σκέφτηκε

θέλω να δω την αντίδραση

της όταν θα την δει

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! :)

Την πρώτη φορά που της είπα να της δώσω τον σκίρπο, πήγε να το σκεφτεί αλλά αμέσως είπε "όχι, όχι, δεν θέλω, σ'ευχαριστώ". Το κατάλαβε ότι κάτι τρέχει, και στο παρελθόν είχε αναλάβει για ένα χρόνο το σκύλο μου και της είχε βγάλει την πίστη, από τότε μου είπε "Δεν θέλω καμία ανάμιξη ξανά με τα ζώα σου, κάνε τα κουμάντα σου!" Μέχρι που ήρθε σπίτι μου, της τον έδειξα, είδε την λιμνούλα με τα χρυσόψαρα, είδε και τα δυό μωρά στο ενυδρείο και ξετρελάθηκε. "Σιγά το πράγμα -της λέω- μια γλαστρούλα θα σου πάρω εγώ (δηλαδή γλαστράρα, θα ψάξω να βρω κάτι που να γίνεται γλαστρολίμνη) και αντί να έχει χώμα το φυτό θα είναι μέσα σε νερό και θα σου ομορφύνει εκείνη τη γωνιά!" :lookatme:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

δεν παιζεσαι!

μονο που η γλαστρα πρεπει να εχει μηκος.. αν ειναι κυκλικη πας για κουνουποψαρα

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζεσαι!

μονο που η γλαστρα πρεπει να εχει μηκος.. αν ειναι κυκλικη πας για κουνουποψαρα

Οχι, δεν θελω κυκλικη, αλλα ορθογωνια, αν και ο τελικος μου σκοπος ειναι μια πλαστικη στρογγυλεμενη με επιπεδα, απο αυτες τις ετοιμες σε οσο περισσοτερα λιτρα γινεται. :)
Link to comment
Share on other sites

δεν παιζεσαι!

μονο που η γλαστρα πρεπει να εχει μηκος.. αν ειναι κυκλικη πας για κουνουποψαρα

Οχι, δεν θελω κυκλικη, αλλα ορθογωνια, αν και ο τελικος μου σκοπος ειναι μια πλαστικη στρογγυλεμενη με επιπεδα, απο αυτες τις ετοιμες σε οσο περισσοτερα λιτρα γινεται. :)

Υ.γ. κατα λαθος βγηκε 2 φορες, γινεται να διαγραφει; ^_^

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι τραβάνε αυτές οι μαμάδες..

Κ εγώ τώρα το σκέφτομαι που θα λείψω ένα μήνα κ θα πρέπει να προσέχει τα ψαράκια μου..

Βέβαια η δική μου πήρε το βάπτισμα όταν της άφησα για 2,5 μήνες το ενυδρείο κατά το Πάσχα..

Οπότε τώρα τι να μασήσει για ένα μήνα!!!

Ελπίζω δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι τραβάνε αυτές οι μαμάδες..

Κ εγώ τώρα το σκέφτομαι που θα λείψω ένα μήνα κ θα πρέπει να προσέχει τα ψαράκια μου..

Βέβαια η δική μου πήρε το βάπτισμα όταν της άφησα για 2,5 μήνες το ενυδρείο κατά το Πάσχα..

Οπότε τώρα τι να μασήσει για ένα μήνα!!!

Ελπίζω δηλαδη..

Της τον πηγα σημερα και της αρεσε πολυ! Η λιμνουλα επιτελους ανασανε. Τον εχει σε εναν κουβα με νερο μεχρι να της βρω μια γλαστρα η δοχειο καταλληλο. :D
Link to comment
Share on other sites

Αν ανακαλύψει η μαμά σου το σχέδιο σου θα σε βάλει μαζί με το σκίρπο..... :devil:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία σκεφτόμουν "Πώς θα τους το πω ότι θέλω να φτιάξω λιμνούλα στο μπαλκόνι τους;" και ήξερα πως ό,τι και αν τους έλεγα θα ήταν αρνητικοί. Τώρα όμως με το υποχθόνιο, σατανικό και μοχθηρό σχέδιό μου, ελπίζω να τα καταφέρω...

:devil:

Υ.Γ. Υπάρχει περίπτωση μέσα στον σκίρπο να έχουν μείνει αυγά. Αν είναι γονιμοποιημένα και σκάσουν... :crazysmile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είδα ένα νέο λουλουδακι από το νουφαρο. ^_^

Δημοσιευμένη  εικόνα

Επίσης είδα ότι έπιασε αλγη ...το νερό! :P

Δημοσιευμένη  εικόνα

Από βδομάδα θα βγάλω έξω και το τελευταίο μωρό. Επειδή θα είναι 7 ψάρια, θα κοιτάξω να τα χαρίσω. Και θα βγάλω νέες φωτογραφίες, έχουν μεγαλώσει πολύ!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ειναι συνολο εξω?

Link to comment
Share on other sites

Έξι, ο πατέρας και πέντε (πρωην) μωρά. Ένα έμεινε, και θα το βγάλω και αυτό, λυπάμαι να το κρατήσω μέσα στο ενυδρείο. Οπότε θα είναι εφτά, τα οποία είναι πολλά. Θα βάλω αγγελία να χαρίσω αλλιώς θα βάλω πλώρη για λιμνούλα στο πατρικό μου. Θα ήθελα να τα κρατήσω όλα, αλλά εκτός του ότι δεν θέλω να τα στριμώξω, δυσκολεύομαι πολύ να είμαι συνεπής στην συντήρηση και με τόσα πολλά πρέπει να κάνω συχνά αλλαγές και συντήρηση στο φίλτρο...

Υ.Γ. Πολύ ωραίο το μπλογκ σου, βάλε να μπορούμε να κάνουμε εγγραφή με μαιλ για κάθε νέο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...